Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

Paško

A ovo je još nešto neviđeno na forumu, kompletan gradski vozni red s kraja 1987. iz Slobodne
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Ima i ovaj v.r. iz 1974.
https://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=2367.180

Vidi se da prigradske linije završavaju najdalje sa 80.
Vidi se i "rupa" od 18-31. Ako je onda ostala kao rezerva onda je to netko pogodio. To je danas splitsko šire gradsko i prigradsko područje.

Vjerovatno je tijekom nekog vremena došlo do gašenja linija 41-44 i ponovnog vraćanja sa brojevima od 8x.
Tako se 45/a (početna u TG) prebacila u jedinstvenu 44, a 49 u 42. 41 je nova linija Trogir-Plano.
Linija 43 je dugo bila rupa u RJ Trogir. Samo jedno kratko vrijeme je vozila do uskih dijelova Okruga Gornjeg kao 43.
46 su Trogir - Najevi koji su vjerovatno ukinuti, a linije 47 i 48 pretvorene u kružne.

Ostale linije su više manje tu.
Ne vidim baš poveznicu između 50 i 50a jer su Primošten J(užni) i Vinovac toliko daleko jedan od drugoga.
53 možda nije ni imala smisla ako već postoji 50 do Primoštena.
Ne znam kada je to ukinuto, ali do Primoštena bi se moglo voziti barem u sezoni sada. Bilo bi super kad bi tako bilo.

Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

@netko Taj VR je isti onaj koji sam spomenuo u prvom od postova. To sam prepisao iz džepnog voznog reda koji imam. Evo ti njegova naslovnica. Za Primošten je linija uvedena 1973. godine (prilažem članak) pa je lako moguće da su broj ubacili među već popunjene kako ne bi poremetili redoslijed.

Malo sam detaljnije potražio odgovor na jedno od mojih pitanja u arhivu Slobodne i našao da je Promet promijenio brojeve svojih linija od 1. lipnja 1972. godine. Dakle, otada imamo trisedmu i šezdesetku. :) Dalje slijedi članak koji najavljuje mijenjanje. U njemu ima par grešaka (linija broj 2 nije se mijenjala, naprimjer) koje sam ispravio, a upitno je onda je li linija broj 5 bila "nepoznata" kako piše ili je do tada još uvijek vozila za Omiš. Nakon toga vidite službenu obavijest o promjeni brojeva, a posljednji je članak malo kasniji, s početka 1974., na kojoj se vide nagrađeni vozači ispred Mercedesa O317 s rolom linije 1 Škrape.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

1992.: na 4:50 kratko se vidi zglobni Ikarus, a na 25:30 MAN SU 220 u Marmontovoj:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

josipgrgin


Paško

S facebook stranice foruma, kartica za 2002. godinu. Ono što mi je interesantnije od Eurobusa je Mercedes s lijeve strane, plavi s bijelim prugama. To je jedan od O305 G iz Saarlouisa, što znači a) neki od njih nije prebojan, b) ovo je slika s dolaska Volva kad su tek pristizali. Mislim da je prije b).
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

markost

Meni se čini da je to jedan od onih zelenih sa bila kava branicima  npr.77.

Paško

Meni se čini da je ovo ravna prednja maska, ne zaobljena kakvu su imali oni. Plus, oni su imali otvore za zrak kraj role za liniju, ovaj nema.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

markost

Ali mi se čini da su oni (#143 npr) imali malo šire branike od ovih sa zaobljenim prednjim krajem.

Paško

#511 circa 1985. na Neslanovcu. Fotografije je objavio Goran Muslim, koji se i vidi na njima. Otac mu je bio vozač u Prometu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

RegioBus

#1240
Ne znam je li itko prije stavljao ove slike, ali ja sam našao na ovoj stranici g.b. 181 i 183 dok su bili u Mainzu:
http://www.stadtbus.de/nachrichten/n_ob_10-01.htm





Paško

Na prvoj se FAP i TAM samo malo vide, ali druga je odlična. Autor je zapravo fotografirao trajekte u pozadini.
Izvor: Petar Nodilo, FB grupa M/B PERAST - VAPOR S DUŠOM
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

1999.
Na 1:10 O305 G u prolazu, na 8:40 kod Sv. Frane DAF kraj kojeg prolazi O345 G, na 9:15 vidimo da je DAF #38, na 18:40 O305 G #84, a nešto prije se vidi i bijeli TAM nepoznatog vlasnika. Ispod linka, evo i screenshot #38 da imamo za arhivu. ;)

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Već smo ga imali na forumu - stoji u Otoku kod Litre, a evo ga sad i dok je vozio: #518, ispred njega G&S:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1244
#667 još nismo imali na forumu. Izvor:
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!