MAN SU 240 / SG 240

Autor Busfreak22, Studeni 24, 2019, 16:13:28

Paško

Pa zar to nije tehnička kultura?
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

NP-549

Osim tehničkog muzeja Nikole Tesle u Zagrebu, u Hrvatskoj je nažalost potpuno zanemarena tehnička kultura, za razliku od ostaih zemalja srednje Europe tipa Češka, Slovačka, Poljska, Mađarska, Austrija.

Obzirom da je Rijeka bila europska prijestolnica kulture, osim Galeba koji je tu upao po političkim linijama, ja neznam da li je išta od tehničke kulture upalo u financiranja iz tih fondova.   Zašto nije preko EU fondova obnovljena lansirna rampa Torpeda,  jedna žuta lokomotiva Ansaldo sa istomjernom strujom,  neki stari autobus Autotroleja, podmorski tunel za koks u Bakru, okretni most na dnu mrtvog kanala .......

Tehnika je svugdje jednakovrijedni sudionik kulture, samo kod nas je to nešto bezveze. 


Kocka O405

NP-549 je shvatio što sam želio reći. Dakle kod nas je tehnička baština potpuno zanemarena,služi za zaradit par tisuća kuna na starom željezu dok u drugim EU zemljama se čuva i poštuje. Imali smo svakakve zanimljive buseve i domaće proizvodnje čak i sve smo srezali,uništili,razbili,rastalili... (ne mislim samo na Rijeku ovdje) I u EPK se od tehničle baštine nije sačuvalo i/ili obnovilo ništa osim Galeba.
Kocka je zakon :)

Putn1k

583 stoji uz 651 na Delti, oba registrirana, 597 na kraju garaže, a ostalu ekipu 589, 594, 599 i 601 ne vidim, skrivaju se ili su otišli put metisa?

Zmajhir

Ma sumnjam, ne odu baš odmah po povlačenju iz prometa

Putn1k

Otkrio sam gdje se skriva 594, za ostale ne znam  jesu tu. 594 u dvorištu Energa. Zna se zašto?

Zmajhir

583 s 651 na Delti, pored 710

Kocka O405

Vozi li još koja Avtomontaža ili su sve povučene? ::|
Kocka je zakon :)

Zmajhir

Nema ih više, zadnji put su vozili prije 2 mjeseca. Ovi s prethodne slike stoje na istom mjestu bez tablica, a ostale nisam vidio.

IgorKlasik


Zmajhir

Mislim da je situacija ista kao i sa SG i SU 220 prije par godina, tako da teško

NP-549

Ne može situacija bit ista kad ovi busevi idu u rashod po principu staro za novo,  financirano by EU fondovi

Zmajhir

A nisam znao da i kocke ulaze u tu kombinaciju. Mislio sam da ce tek Classici i Conecti biti obuhvaćeni s tim.

mivano

Citat: Zmajhir  u Lipanj 20, 2021, 21:11:38
A nisam znao da i kocke ulaze u tu kombinaciju. Mislio sam da ce tek Classici i Conecti biti obuhvaćeni s tim.
Zbog čega? Svi su oni kupljeni prije ulaska u EU.

user109

Da bar ostave 651, taj je biće i jedini svoje vrste koji je ikada vozio u Autotroleju, a i posljednja kocka prije dolaska Conecta.