POMOĆ!!!!!!!

Autor stipe15, Lipanj 15, 2008, 23:02:48

stipe15

Imam problema sa slikama i to užasnih.Nekad ispadnu odlične a nekad katastrofa.Razlika je u čistoći ,svjetlosti,odrazu svjetlosti, sjeni...Imam mobitel Sony Ericsson K610i sa 2.0 megapiksela i kao što sam i rekao slike su nekad dobre a nekad loše.Mobitel ima opciju podešenja svjetlosti ali je ja neznam koristiti u danom trenutku.Molim vas da mi date savjet (ali samo oni koji to znaju,neželim pokuse) .Evo par primjera :
a)dobra

b)katastrofa

c)dobra

d)katastrofa

OČAJAN SAMMM

erobuss


manoplan

Citat: erobuss  u Lipanj 15, 2008, 23:05:20
Bježi od sunca  :D

Dobro ti Ero kaže.Nemoj slikat tako da ti sunce ide u objektiv,nego da sunce ide na ono što slikaš.Pošto imaš mobitel,vjerojatno nemaš dobro rješenu stabilizaciju slike,pa nastoj da ti ruka bude savršeno mirna.Također izbjegavaj slikanje autobusa pri večoj brzini. ;).Usput slike su ti sasvim zadovoljavajuće i nemaj toliko brige oko toga. ;)

mate

Ma Stipe ne brini se...svima moze neka slika ispasti lose...samo treba kako Ero kaze,paziti na sunce,jer to stvarno moze biti problem...posto i ja neke slike napravim mobitelom,i meni se potkrade ponekad takva...sto ces...pozdrav iz Sl.Broda

stipe15

OK,ali pogledajte sliku d) ovu setru,slika tamna nema kontrasta,a opet odraz sunca na staklima.I dali da kad je sunce jako stavim na mobitelu svjetlost na najjače ili obrnuto?

mate

Ako se ja ne varam...probaj smanjiti svjetlost na mobu,kad je sunce jako,ili kad ti smeta...nisam 100% siguran,ako sam u krivu...slobodno nek me netko ispravi

manoplan

Citat: stipe15  u Lipanj 15, 2008, 23:24:45
OK,ali pogledajte sliku d) ovu setru,slika tamna nema kontrasta,a opet odraz sunca na staklima.I dali da kad je sunce jako stavim na mobitelu svjetlost na najjače ili obrnuto?

Stipe,čak i slika d) je vrlo dobra.(kakvih smo sve vidjeli na forumu  ::|).Ako želiš doradit sliku,'skini' neki od programa za doradu slika,ali mislim da za to nema potrebe.Ne zamaraj se kontrastom,ekspozicijom,gamom.ISO-om...To što ti radiš nama je sasvim dovoljno (mislim da se večina slaže)Samo tako nastavi  ;)

stipe15

Predloži mi neki free program sa neta za slikanje ako znaš manoplan.

stipe15

pardon ne program za slikanje već za doradu slika ;D

maky

Ja slikam sa sličnom mašinom - SE K750i.

Kamera 2mpix, auto focus, idiot...
Najvažnije ti je da si UVIJEK okrenut leđima prema suncu. Dakle, nikad slikavati u sunce, osim ako nije nešto šta se stvarno mora slikati i nemaš drugog izbora. Meni je uglavnom  namješten na standardne postavke. Dakle naciljam, pustim da on sam fokusira i izoštri i lagano  škljocnem. Rijetko kad se zamaram svjetlošću, kontrastom, itd... Uglavnom... Ako ima previše sunca, onda malo potamniš sliku, a ako ti fali svjetlosti, onda pojačaš svjetlost. U mene je to naštimano na joystick (lijevo smanji - deno pojačaj) i to ti je to  ;)
Inače, slike su super  8)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

manoplan

Citat: stipe15  u Lipanj 15, 2008, 23:37:28
Predloži mi neki free program sa neta za slikanje ako znaš manoplan.

IrfanView...Malo ga prouči.Ako netko ima nešto bolje neka predloži...

mate

maky,hvala na ispravku...priznajem moja greska sto se tice svjetlosti...hvala na svim savjetima vezanim za slikanje... 8)
Usput Stipe,ja imam IrfanView na kompjuteru i program je sasvim u redu,pa ti ga takoder mogu preporucit...pozdrav

shef

Citat: maky  u Lipanj 15, 2008, 23:42:58
Ja slikam sa sličnom mašinom - SE K750i.
K750i i K610i su noć i dan što se tiče kvalitete kamere, jer su sasvim drugog tipa, prije svega 610 nema autofokus. Kao što je rečeno, nema ništa od slikanja niti s pravim aparatom kad sunce ide ravno u objektiv. I da, irfanview zna drastično poboljšati situaciju.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

stipe15

Najviše što sam uspio sa irfanview je u opciji ENHANCE COLORS,jel mi možete preporučit još koju opciju u tom programu?

shef

Samo da ti pokažem da Irfanview može napraviti neupotrebljivu sliku upotrebljivom. Napravljeno je automatsko poboljšanje boje i dva puta pooštreno. Bus je inače Goyatours:




A čime je slikano? Najjeftiniji mobitel s kamerom kojeg sam našao, u Simpa paketu 150 Kuna plaćeni LG KG130
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic