Neuobičajeni tipovi autobusa na linijama 2022.

Autor Mercedes bus, Siječanj 02, 2022, 22:10:10

Dreamwalker

Ne čita nas samo ekipa iz APP-a. Znam i par novinara koji redovito znaju doć i pročitat. Nadam se da MTB ima dokaze da su izvješća frizirana jer bi u protivnom mogao sam sebi zabiti autogol... Baš kao APP :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

MAN truck bus

"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

Dreamwalker

U tekstu ne piše ništa o friziranju izvješća prema kojem se dijele nabavljeni autobusi.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

MAN truck bus

#108
Ok, ti samo nastavi vodu tjerati na svoj mlin. Ja nemam vremena za stavljanje još 100 linkova gdje se piše o friziranju izvješća tehničke ispravnosti koje je vezano za dodjelu autobusa.

Za kraj ću samo citirati velikana hrvatskog pravosuđa Zdravka Mamića:

"I apsolutno s zgunšanjem odbacujem sve one koji će se narednih minuta, sati i dana obračunavati s menom i s mojom gle drškošču jer ja nemam prava. Pravo je samo za one koji agresivno koriste svoje privlegije."

P.S.

"Ništa ne obmanjuje poput očite činjenice."
Arthur Conan Dolye
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

421

@DW
Pokojni Pevalek bio je vizionar s jasnim ciljevima > APP=MAN, APD= MB.
Samo ne znaš da je u njegovo vrijeme u APP Bog i batina bio gazda Kovačić koji je imao veliki autoritet i karizmu, što se reflektiralo u statusu APP i jednostranoj promjeni sheme bojanja > sve RAL 5015 (dotad su krovovi bili beige). APP je oduvijek bio država u državi. Pevalek mu je dao autonomiju u odlučivanju i radu u APP sve dok je to bilo u okvirima Zakona.
Javna je tajna da je gazda odlučivao o svemu, a to je na više načina vrlo dobro i obilato financijski koristio. Navike iz tog vremena ostale su i danas.
U njegovo vrijeme APD NIJE imao niti jedan turistički autobus, a APP ih je imao nekoliko. To nije favoriziranje? Slično stanje je i sada (tu ne računam školske), ali zato APD ima cabrio buseve. Gdje su COACH i Fenixbus ? Jesu li APP vozači bolji od ostalih pa su i  bus123 bus123 ?
Iz iskustva znam da putnike boli briga u čemu se voze (nafta, CNG,) jer to rijetke zanima, a raspoznavanje gbr i pokušaja odgonetavanja gdje pojedini busevi voze na "tuđim" linijama, tjera moždane vijuge na razmišljanje tek malobrojnim i rijetkim zaljubljenicima  bus123 bus123 većinom s ovog cijenjenog foruma.
Putnike zanima točnost, čistoća i odnos prema njima. Ja najbolje poznajem svoje, APD  bus123 bus123 jer su mi sredstvo za svakodnevni rad i za koje sam obučen, stoga je moj odnos prema njima drugačiji nego privremeno posuđeni. APVG je tipičan primjer kad nemaš svoje i to je vrlo frustrirajuće.
Što se tiče raspodjele, svaka garaža u ovoj oskudici želi novo, ali postoje parametri podjele, ništa ne ide preko koljena.
Da se mene pita(lo) MAN G ne bi bio u APD, ali nečija odluka bila je takva. BTW mislim da APD ima više linija za zglob i s njima radi više km nego APP ali moram to provjeriti.
Pogled iz vozačke kabine drugačiji je od pogleda s putničkog sjedala ma koliko empatije se koristi.
MTB ima pogled logistike, vozača i pogona unutar sustava pa suvislo koristi znanja kroz ovdašnju komunikaciju koja ga je odgojila i formirala mišljenje kroz kritički osvrt.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Dreamwalker

#110
Citat: 421  u Siječanj 26, 2022, 23:47:34
@DW
Pokojni Pevalek bio je vizionar s jasnim ciljevima > APP=MAN, APD= MB.
Samo ne znaš da je u njegovo vrijeme u APP Bog i batina bio gazda Kovačić koji je imao veliki autoritet i karizmu, što se reflektiralo u statusu APP i jednostranoj promjeni sheme bojanja > sve RAL 5015 (dotad su krovovi bili beige). APP je oduvijek bio država u državi. Pevalek mu je dao autonomiju u odlučivanju i radu u APP sve dok je to bilo u okvirima Zakona.
Javna je tajna da je gazda odlučivao o svemu, a to je na više načina vrlo dobro i obilato financijski koristio. Navike iz tog vremena ostale su i danas.

Ovaj dio neću komentirati jer znam da si svjedok vremena u ZET-u i lijepo je pročitati tako nešto "povjesno"  thumbs

Citat: 421  u Siječanj 26, 2022, 23:47:34

U njegovo vrijeme APD NIJE imao niti jedan turistički autobus, a APP ih je imao nekoliko. To nije favoriziranje? Slično stanje je i sada (tu ne računam školske), ali zato APD ima cabrio buseve. Gdje su COACH i Fenixbus ? Jesu li APP vozači bolji od ostalih pa su i  bus123 bus123 ?

Gledati gdje su turistički Coach i Feniksbus i smatrati to favoriziranjem je glupo. Ti autobusi godišnje naprave manje kilometara nego neki busevi u ZET-u na mjesečnoj bazi. Svejedno je gdje stoje i trunu.

Citat: 421  u Siječanj 26, 2022, 23:47:34

Iz iskustva znam da putnike boli briga u čemu se voze (nafta, CNG,) jer to rijetke zanima, a raspoznavanje gbr i pokušaja odgonetavanja gdje pojedini busevi voze na "tuđim" linijama, tjera moždane vijuge na razmišljanje tek malobrojnim i rijetkim zaljubljenicima  bus123 bus123 većinom s ovog cijenjenog foruma.
Putnike zanima točnost, čistoća i odnos prema njima.

E ovo je bitno. Ovo je razlog ove rasprave. Znači, ako ti pošalješ na posudbu autobus kojeg ne znaju/ne žele/ne mogu pokrenuti na vrijeme, ako vozačima treba određen period hvatanja ponašanja autobusa jer im je nov i nepoznat, autobus ili neće izaći na liniju ili će kasniti. Znači, automatski si netočan što dalje sa sobom povlači čitav niz drugih stvari koji rezultira smanjenjem i tako okaljanog ugleda firme. Onda ne možeš od putnika tražiti da te cijeni ako ti ne cijeniš njegovo vrijeme. Da si poslao nešto čime se ljudi u drugom pogonu svaki dan služe, osigurao bi točnost, a samim time bi riješio niz mogućih drugih neugodnosti. To je ono što ljudi u ZET-u ne razumiju - ZET je jedna firma. Nebitno je radi li se o liniji 118 ili o 218, to je sve ZET. I putnici vas neće cijeniti dok vi sami sebe međusobno nećete cijeniti jer putnik ne zna i ne mora znati u koju organizacijsku jedinicu koji vozač spada. :)

Citat: 421  u Siječanj 26, 2022, 23:47:34Ja najbolje poznajem svoje, APD  bus123 bus123 jer su mi sredstvo za svakodnevni rad i za koje sam obučen, stoga je moj odnos prema njima drugačiji nego privremeno posuđeni. APVG je tipičan primjer kad nemaš svoje i to je vrlo frustrirajuće.

Možeš li ovo objasniti? Ne želim te krivo shvatiti, ali kako misliš da ti je odnos prema vozilu drugačiji ovisno o tome jel to "tvoje" ili je samo privremeno na posudbi? Znači li to da si pažljiviji prema "svome" samo zato jer je to "tvoje", odnosno nisi pažljiviji prema posuđenom jer će se sutra i tako vratiti "doma" i neće biti tvoja briga? Ili obrnuto? Ili?

"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Portos

Za sve što se događa s autobusima kriva je najvećim dijelom bivša gradska uprava na čelu s pokojnim gradonačelnikom te loša selekcija kadrova i zapošljavanje podobnih. Zadnjih više od 10 godina ZET ne vode stručni ljudi, politika je totalno srozala jednu do tada dobro posloženu firmu.
APD je 2006 kada su dolazili MB 531÷541 a u APP slani 591÷593 i 597, 598 bila jedna odlična garaža a autobusi makar prosječno stari u odličnom stanju. Tada je APP bio jako loš, ali sve se promijenilo u svega par godina poslije.
Propadanje se nastavilo dolaskom 214 autobusa 2009 i 2010 godine kad su bespotrebno i naglo u rashod i prodaju poslani Velikogorički autobusi MAN i MAN Eurobus, Podsusedski 122÷134 a ubrzo za njima i APD MB 501÷505. Ti autobusi su itekako falili iduće 4 godine dok nije napravljena punionica CNG u APP. Loše održavanje Iveco CNG autobusa u firmi koja održava samo Iveco i koja ne podliježe javnoj nabavi pri kupovini rezervnih dijelova dovelo je do pravog pomora autobusa, koji su na brojnom stanju ali većim dijelom beskorisni jer stoje ili voze minimalno. Znatno bolje iako loše funkcioniraju servisi u garažama iako moraju rezervne dijelove kupovati javnim nabavkama. Ali dobro to i sve funkcionira s obzirom na uvijete u kojima se radi i na kadrove odnosno same servisere kojih je premalo.
Nadam se da će dolaskom novog direktora doći do nekakve promjene jer krajnje je vrijeme za to.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

ChRiStIaN

Nije da branim Iveco ali i oni imaju problem sa manjkom mehaničara uslijed korone. Ispravnih autobusa je sve manje isto kao i njihovih mehaničara a ZET unazad mjesec dana inzistira na popravku i najsitnijih detalja što prije nije bio slučaj. Pohvalno za ZET ali i svojevrsni autogol jer na autobusima ima više posla, radne snage fali a izlaz se nema sa čim pokriti.
@ Autobusi Hrvatska @

NP-549

Da li se naplaćuju penali za Iveco vozila pod jamstvom koja se ne poprave u roku 48 sati ? 

tramvajac 92


MAN19464

Najveća je greška ZET-a i Zagrebačke gradske uprave je aneks ugovora sa gradom Velika Gorica do 30.06.2022.
Da nisu potpisali taj anex ugovora, sada nebi falilo solo autobusa na području grada Zagreba, imali bi preko 20 autobusa koji bi poslužili do dolaska novih autobusa i dobili bi oko 60 vozača.
Zbog spašavanja grada Velike Gorice sada jako pati i trpi grad Zagreb tj korisnici JGP zbog nedostatka vozila i vozača.
Mislim da je to velika greška a, nitko nije mogao prisiliti zet na aneks ugovora, svjesno su napravili loš potez.
Da spase Veliku Goricu ugrizili su prijevoz u Zagrebu.

Mercedes bus

#116
Od tih preko 20 autobusa samo je pola ispravno kava

ChRiStIaN

75% autobusa u Gorici je u pogonu, vise od pola svakako i to nije zanemariva brojka.

Citat: MAN19464  u Siječanj 27, 2022, 10:39:17
Najveća je greška ZET-a i Zagrebačke gradske uprave je aneks ugovora sa gradom Velika Gorica do 30.06.2022.
Da nisu potpisali taj anex ugovora, sada nebi falilo solo autobusa na području grada Zagreba, imali bi preko 20 autobusa koji bi poslužili do dolaska novih autobusa i dobili bi oko 60 vozača.
Zbog spašavanja grada Velike Gorice sada jako pati i trpi grad Zagreb tj korisnici JGP zbog nedostatka vozila i vozača.
Mislim da je to velika greška a, nitko nije mogao prisiliti zet na aneks ugovora, svjesno su napravili loš potez.
Da spase Veliku Goricu ugrizili su prijevoz u Zagrebu.

Dobro zboris, ima smisla.
@ Autobusi Hrvatska @

NP-549

Istovremeno bi se odmah vidjelo kako to funkcionira u Gorici kad vozi privatnik.  Koliko košta grad subvencija i šta putnici dobiju/gube u odnosu na ZET.   U roku par mjeseci bi se našle pare za ZET

smogovci.bbb2

"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza