Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

mb0404

Citat: STIB  u Travanj 06, 2009, 19:52:12
Citat: mb0404  u Travanj 06, 2009, 16:31:43
Zbog štajka radnika preduzeća GRAS, Sarajevo je ostalo bez javnog gradskog prijevoza. Sve autobuske, trolejbuske i minibuske linije su obustavljene,
A tramvaji?
Ne znam za to,jutros sam na RSG sluso da je Sarajevo u kolapsu vec u ranim jutarnjim satima,a sto se tice tramvaja ako nisu ukinuli i njih ce posto su rekli ako im vlada ne ispuni uslove prekinuce komplet saobracaj.

mb0404

Prekinut štrajk radnika GRAS-a     
Sarajevo, 06.04.2009 - FENA
Generalni direktor KJKP GRAS Šaćir Boškailo je oko 21 sat kazao da je dobio obavijest da je štrajk prekinut i vozila su krenula u saobraćaj. Na pitanje koliko je vremena potrebno da se uspostavi normalan gradski prijevoz, odgovorio je da to zavisi od lokacije koliko je udaljena od depoa gdje se nalaze vozila. ,,To je samo vrijeme za koje se razvija saobraćaj", kazao je on, dodavši da bi to trebalo biti oko pola sata. Do prekida štrajka je došlo nakon što je danas poslijepodne postignut sporazum između Uprave i Sindikata KJKP GRAS, uz saglasnost predsjedavajućeg i člana Skupštine GRAS-a kantonalnog premijera Besima Mehmedića i resornog ministra Mihajla Krmpotića. Govoreći o postignutom sporazumu, Boškailo je kazao da su to sporazumi koji na određen način uvijek imaju specifičan karakter. ,,Tu se radi o obavezama preduzeća u određenom smislu, sa nekim obavezama koje su već trebale da budu realizirane, s nekim obavezama koje će se preuzeti. Kad se sve skupa uzme, nađe se neka sredina koja je trebala možda i ranije da bude", kazao je direktor GRAS-a Šaćir Boškailo.



aaaaa

Citat: mb0404  u Travanj 05, 2009, 21:26:45
Nije valjda da u grasu vozac prodaje karte,pa jesu oni normalni dok lik popuni karte ima da stoji 15 minuta na stanici,plus sto mora pazit da ga ko ne odvali letovm po glavi,da ga ko ne pokpi dok izlazi sa stanice,da ko ne razbije neki dio na busu,da ko ne ukrade nesto iznutra.Gras definitivno treba kandidovat za 7 svjetksi cuda.

Jeste kod njih vozač prodaje karte iako je to u koliziji sa zakonom o prevozu putnika u gradskom saobraćaju ali eto....
Ono što je mene u ovom slučaju nerviralo je tendencioznost pristrasnost i bezobrazluk medija. Naime čitavo vrijeme mediji (na žalost gotovo svi)  su krivo obavještavali javnost kako se radnici bore za veće plate. Radnici su tražili ono što im po zakonu pripada i ništa drugo. Najveći dio zahtjeva odnosio se na rješavanje problema obnove voznog parka i ispunjavanje uslova koji se tiču uvezivanja radnog staža plaćanja socijano zdravstvenog osiguranja i sl. Nije baš ugodno kad dođete na šalter za ovjeru zdravstvene knjižice i mlada dama koja radi na šalteru vam saopšti da knjiživu ne možete ovjeriti zato što vaš poslodavac nije uplatio doprinose. Radnici su predstavljani kao reketaši koji traže nešto što ne zaslužuju, lopovi i sl. Pa tako radnici koji rade za 800, 00 KM ispadoše lopovi a političari koji su pokrali ovu jadnu napaćenu zemlju ispadođše poštenjačine. Toliko o nezavisnosti i nepristrasnosti medija....

mb0404

Citat: aaaaa  u Travanj 12, 2009, 13:30:08
Citat: mb0404  u Travanj 05, 2009, 21:26:45
Nije valjda da u grasu vozac prodaje karte,pa jesu oni normalni dok lik popuni karte ima da stoji 15 minuta na stanici,plus sto mora pazit da ga ko ne odvali letovm po glavi,da ga ko ne pokpi dok izlazi sa stanice,da ko ne razbije neki dio na busu,da ko ne ukrade nesto iznutra.Gras definitivno treba kandidovat za 7 svjetksi cuda.

Jeste kod njih vozač prodaje karte iako je to u koliziji sa zakonom o prevozu putnika u gradskom saobraćaju ali eto....
Ono što je mene u ovom slučaju nerviralo je tendencioznost pristrasnost i bezobrazluk medija. Naime čitavo vrijeme mediji (na žalost gotovo svi)  su krivo obavještavali javnost kako se radnici bore za veće plate. Radnici su tražili ono što im po zakonu pripada i ništa drugo. Najveći dio zahtjeva odnosio se na rješavanje problema obnove voznog parka i ispunjavanje uslova koji se tiču uvezivanja radnog staža plaćanja socijano zdravstvenog osiguranja i sl. Nije baš ugodno kad dođete na šalter za ovjeru zdravstvene knjižice i mlada dama koja radi na šalteru vam saopšti da knjiživu ne možete ovjeriti zato što vaš poslodavac nije uplatio doprinose. Radnici su predstavljani kao reketaši koji traže nešto što ne zaslužuju, lopovi i sl. Pa tako radnici koji rade za 800, 00 KM ispadoše lopovi a političari koji su pokrali ovu jadnu napaćenu zemlju ispadođše poštenjačine. Toliko o nezavisnosti i nepristrasnosti medija....
Kao ljevicar uvjek sam na strani radnika,a sto se tice njihovih 800 KM,ja bi ima dao 1600 minimum jer niko se od foteljasa vjerovatno nije ni vozio busom,prije rata il nisu mogli sic do njega sa svoje cuke,il nisu imali novca,a posle rata od posteno zaradjenog novca nema potrebe da se voze busom jer imaju svoje Audije od 3.0 kubika,a naroda jadni nema hljeba da jede.Uostalom da je narod bolji i vlast bi bila,jer vlast je odraz naroda.A i ti soferi u Gras-u,ja da sam na njihovm mjestu strajkovov bi ako treba 100 godina al bi istjero svoje,jer dzabe im doprinosi kad ih udara ko stigne a vozila ko krstaree rakete nikad ne znas gdje ce i kad udarit.Al doce i ovome kraj jer svaka era se il zavrsi ratom ili narodnom revolcuijom.

aaaaa

Za nekoliko dana očekuje se isporuka 5 zglobnih IKARBUS-a od ukupno 15 koliko je kupljeno. Mislim da će to biti oko 10 juna

aaaaa

Zglobni IKARBUSI danas stigli u prijepodnevnim satima. Radi se o modelima IK 206. Prvi kontingent vozila od ukupno 15 stigao je danas. ostalih 10 trebalo bi da bude isporučeno u naredna 2 mjeseca.

aaaaa

Citat: elvis  u Lipanj 27, 2009, 15:22:27
Danas sam prolazio pored njihove garaze za minibuse u Velesicima u Sarajevu,pa sam napravio jednu fotku uglavnom neispravnih minibusa

Garaža minibusa po svemu sudeći broji posljednje dane na ovom mjestu. Nezvanično trebaju da se presele u krug gdje je smješten autobusi saobraćaj....

aaaaa

Citat: elvis  u Lipanj 03, 2009, 17:48:36
evo i ja sam danas uslikao jedan njihov MAN

Ovaj MAN radi na jednoj prigradskoj liniji i imao je udes . čitav prednji kraj je bio razbijen tako da je dugo stajao....ako se bolje pogleda primjeri se da prednji kraj nije u istoj nijansi bijele boje kao ostatak vozila....

elvis

Citat: aaaaa  u Kolovoz 18, 2009, 14:57:23
Citat: elvis  u Lipanj 03, 2009, 17:48:36
evo i ja sam danas uslikao jedan njihov MAN

Ovaj MAN radi na jednoj prigradskoj liniji i imao je udes . čitav prednji kraj je bio razbijen tako da je dugo stajao....ako se bolje pogleda primjeri se da prednji kraj nije u istoj nijansi bijele boje kao ostatak vozila....

Taj bus sam i danas vidio na AS u Sarajevu,taj prednji kraj je spojen za bus obicnim zakovicama,stvarno katastrofalno uradjeno >:(

aaaaa

Citat: elvis  u Kolovoz 18, 2009, 15:30:49
Citat: aaaaa  u Kolovoz 18, 2009, 14:57:23
Citat: elvis  u Lipanj 03, 2009, 17:48:36
evo i ja sam danas uslikao jedan njihov MAN

Ovaj MAN radi na jednoj prigradskoj liniji i imao je udes . čitav prednji kraj je bio razbijen tako da je dugo stajao....ako se bolje pogleda primjeri se da prednji kraj nije u istoj nijansi bijele boje kao ostatak vozila....

Taj bus sam i danas vidio na AS u Sarajevu,taj prednji kraj je spojen za bus obicnim zakovicama,stvarno katastrofalno uradjeno >:(

JEste upravo tako običnim "blok zakovicama" je rađeno i izgleda jako ružno ali , s obzirom da je bio "musterija" za otpis dobro da je urađen bilo kako. Inače bus radi na liniji Sarajevo Bakići koja je nekad saobraćala sa terminala Sutjeska , dok polazna stanica nije pomjerena na glavnu autobusku stanicu Sarajevo...

mb0404

Jel i ovaj donacija i to..Fin autobus i boja mu lezi eh da su svi takvi :-[

aaaaa

Citat: mb0404  u Kolovoz 31, 2009, 16:59:07
Jel i ovaj donacija i to..Fin autobus i boja mu lezi eh da su svi takvi :-[

Ovo je vozilo doslo prije godinu i po dana. Jedan od 5 novonabavljenih Lions Classica "solo". Nije donacija. Radi se o jako dobrom mozda trenutno i najboljem vozilu u GRAS-u. Mnogo je bolji od nesto kasnije nabavljenih Classica ima motor od 260 KS i 6 brzinski automatski mjenjač za razliku od ostalih kod kojih je sa 4 brzine. Na žalost samo jedan ovakav postoji u GRAS-u. Ova boja je inače netipična za MAN-a . Postojale su indicije da je ovo vozilo bilo namjenjeno za drugo mjesto ali je spletom okolnosti doslo u Sarajevo. Inače ovakvu shemu boje imaju vozila po Istanbulu..

mb0404

Citat: aaaaa  u Kolovoz 31, 2009, 17:12:23
Citat: mb0404  u Kolovoz 31, 2009, 16:59:07
Jel i ovaj donacija i to..Fin autobus i boja mu lezi eh da su svi takvi :-[

Ovo je vozilo doslo prije godinu i po dana. Jedan od 5 novonabavljenih Lions Classica "solo". Nije donacija. Radi se o jako dobrom mozda trenutno i najboljem vozilu u GRAS-u. Mnogo je bolji od nesto kasnije nabavljenih Classica ima motor od 260 KS i 6 brzinski automatski mjenjač za razliku od ostalih kod kojih je sa 4 brzine. Na žalost samo jedan ovakav postoji u GRAS-u. Ova boja je inače netipična za MAN-a . Postojale su indicije da je ovo vozilo bilo namjenjeno za drugo mjesto ali je spletom okolnosti doslo u Sarajevo. Inače ovakvu shemu boje imaju vozila po Istanbulu..
Cudno mi da nabavljaju gradske aubtobuse sa manuelnim mjenjacem,msm nidje veze al dobro je da su i to nabavili.

elvis

 ???I meni je cudno gdje si ti uopste nasao rijec "manuelni" u njegovom postu,aj ti procitaj jos jednom,ali ne moras ostavljati komentar samo zato da bismo svi mi saznali da si ti ovdje pregledao temu

aaaaa

Citat: mb0404  u Rujan 02, 2009, 01:30:24
Citat: aaaaa  u Kolovoz 31, 2009, 17:12:23
Citat: mb0404  u Kolovoz 31, 2009, 16:59:07
Jel i ovaj donacija i to..Fin autobus i boja mu lezi eh da su svi takvi :-[

Ovo je vozilo doslo prije godinu i po dana. Jedan od 5 novonabavljenih Lions Classica "solo". Nije donacija. Radi se o jako dobrom mozda trenutno i najboljem vozilu u GRAS-u. Mnogo je bolji od nesto kasnije nabavljenih Classica ima motor od 260 KS i 6 brzinski automatski mjenjač za razliku od ostalih kod kojih je sa 4 brzine. Na žalost samo jedan ovakav postoji u GRAS-u. Ova boja je inače netipična za MAN-a . Postojale su indicije da je ovo vozilo bilo namjenjeno za drugo mjesto ali je spletom okolnosti doslo u Sarajevo. Inače ovakvu shemu boje imaju vozila po Istanbulu..
Cudno mi da nabavljaju gradske aubtobuse sa manuelnim mjenjacem,msm nidje veze al dobro je da su i to nabavili.

ma kakav manuelni, nije ba manuelni automatski mjenjač samo ima 6 strepeni prenosa ...eto :) :) :) On radi na linij 31e Vijećnica Dobrinja koja je poznatija kao "komercijala" gdje je potrebno brzo startno vozilo jer se vozi kroz cijeli grad vozi se prilicno brzo tako da manuelni mjenjač tu nije bas dobro rjesenje