Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

mb0404

Citat: aaaaa  u Rujan 02, 2009, 09:53:21
Citat: mb0404  u Rujan 02, 2009, 01:30:24
Citat: aaaaa  u Kolovoz 31, 2009, 17:12:23
Citat: mb0404  u Kolovoz 31, 2009, 16:59:07
Jel i ovaj donacija i to..Fin autobus i boja mu lezi eh da su svi takvi :-[

Ovo je vozilo doslo prije godinu i po dana. Jedan od 5 novonabavljenih Lions Classica "solo". Nije donacija. Radi se o jako dobrom mozda trenutno i najboljem vozilu u GRAS-u. Mnogo je bolji od nesto kasnije nabavljenih Classica ima motor od 260 KS i 6 brzinski automatski mjenjač za razliku od ostalih kod kojih je sa 4 brzine. Na žalost samo jedan ovakav postoji u GRAS-u. Ova boja je inače netipična za MAN-a . Postojale su indicije da je ovo vozilo bilo namjenjeno za drugo mjesto ali je spletom okolnosti doslo u Sarajevo. Inače ovakvu shemu boje imaju vozila po Istanbulu..
Cudno mi da nabavljaju gradske aubtobuse sa manuelnim mjenjacem,msm nidje veze al dobro je da su i to nabavili.

ma kakav manuelni, nije ba manuelni automatski mjenjač samo ima 6 strepeni prenosa ...eto :) :) :) On radi na linij 31e Vijećnica Dobrinja koja je poznatija kao "komercijala" gdje je potrebno brzo startno vozilo jer se vozi kroz cijeli grad vozi se prilicno brzo tako da manuelni mjenjač tu nije bas dobro rjesenje
E tako,kad kazes 6 brzina ja onda mogu do sutra gatat jel manuel il automatik.Ovde sam negde ubacio sliku isporuke Manova u Gras msm da je ta isporuka bila prije dvije tri godine sta je sad sa tim busevima?

aaaaa

Citat: mb0404  u Rujan 02, 2009, 20:13:33
Citat: aaaaa  u Rujan 02, 2009, 09:53:21
Citat: mb0404  u Rujan 02, 2009, 01:30:24
Citat: aaaaa  u Kolovoz 31, 2009, 17:12:23
Citat: mb0404  u Kolovoz 31, 2009, 16:59:07
Jel i ovaj donacija i to..Fin autobus i boja mu lezi eh da su svi takvi :-[

Ovo je vozilo doslo prije godinu i po dana. Jedan od 5 novonabavljenih Lions Classica "solo". Nije donacija. Radi se o jako dobrom mozda trenutno i najboljem vozilu u GRAS-u. Mnogo je bolji od nesto kasnije nabavljenih Classica ima motor od 260 KS i 6 brzinski automatski mjenjač za razliku od ostalih kod kojih je sa 4 brzine. Na žalost samo jedan ovakav postoji u GRAS-u. Ova boja je inače netipična za MAN-a . Postojale su indicije da je ovo vozilo bilo namjenjeno za drugo mjesto ali je spletom okolnosti doslo u Sarajevo. Inače ovakvu shemu boje imaju vozila po Istanbulu..
Cudno mi da nabavljaju gradske aubtobuse sa manuelnim mjenjacem,msm nidje veze al dobro je da su i to nabavili.

ma kakav manuelni, nije ba manuelni automatski mjenjač samo ima 6 strepeni prenosa ...eto :) :) :) On radi na linij 31e Vijećnica Dobrinja koja je poznatija kao "komercijala" gdje je potrebno brzo startno vozilo jer se vozi kroz cijeli grad vozi se prilicno brzo tako da manuelni mjenjač tu nije bas dobro rjesenje
E tako,kad kazes 6 brzina ja onda mogu do sutra gatat jel manuel il automatik.Ovde sam negde ubacio sliku isporuke Manova u Gras msm da je ta isporuka bila prije dvije tri godine sta je sad sa tim busevima?



Ja mislim da ti ipak nisi pročitao kako treba jer ti je par postova prije naznačeno da se radi o automatskom mjenjaču ali to sad nije ni važno. Slika koju si ti ubacio je napravljena prije nesto manje od 2 godine i ti autobusi rade i dan danas  g.b. 851, 852, 853 i 854

petar.g

Nijedan od tri europska proizvođača automatskih transmisija (Voith, ZF, Renk) nemaju modele sa 6 brzina za gradske autobuse.

aaaaa

Citat: petar.g  u Rujan 07, 2009, 17:45:50
Nijedan od tri europska proizvođača automatskih transmisija (Voith, ZF, Renk) nemaju modele sa 6 brzina za gradske autobuse.


e stvarno ne znam  o čemu se radi ali valjda znam čuti koliko puta vozilo prešalta u toku vožnje. Dakle šalta na otprilike brzinama 30 ,40 ,50 ,60, 70 na sat...?????

petar.g

Treba znati da se kod automatskih mjenjača ne osjeti samo promjena stepena prijenosa u mehaničkom dijelu mjenjača, nego i trenutak blokade tork-konvertera (taj se dio mjenjača zove na našem jeziku: hidro-dinamički pretvarač zakretnog momenta) pri ubrzanju vozila u svakoj brzini - osim možda u 1. brzini. Zato se u vožnji osjeti veći broj trzaja nego što ima stepena prijenosa.

Majstor

Voith proizvodi mjenjače sa 3 i 4 brzine vožnje naprijed
ZF proizvodi sa 4,5 i 6 brzina / Zagrebački niskopodni Citelisi CNG imaju 6 brzina a naravno da su gradski /
Samo mi sudite pošteno !

petar.g

Da, to je točno da ZF ima modele sa 6 brzina, ali malo koji proizvođač autobusa ih koristi za pravu gradsku vožnju. Sam ZF kaže da su to mjenjači također i za prigradske i međugradske, pa čak i turističke autobuse - nešto slično kao Allison u SAD.
Ali je isto tako točno da je ZF pionir u uvođenju transmisija sa više brzina (novi BMW serije 7 će imati mjenjač sa 8 brzina), ali ostaje pitanje koliko će proizvođača gradskih autobusa i kada prihvatiti takva rješenja.

Majstor

ZF tvrdi da je sa 6 brzina pokrio svaki režim vožnje / brdo,eco i power / te da je to optimalan broj brzina
Možda ,  sjetimo se kod manualnih mjenjača MBenz koristi godinama 6 brzinske mjenjače a ZF kod ostalih proizvođača već nudi AsTronic sa 10 ili 12 brzina
Svaki ima svoje tumačenje broja stupnjeva prijenosa
Samo mi sudite pošteno !

aaaaa

Citat: petar.g  u Rujan 08, 2009, 10:53:09
Da, to je točno da ZF ima modele sa 6 brzina, ali malo koji proizvođač autobusa ih koristi za pravu gradsku vožnju. Sam ZF kaže da su to mjenjači također i za prigradske i međugradske, pa čak i turističke autobuse - nešto slično kao Allison u SAD.
Ali je isto tako točno da je ZF pionir u uvođenju transmisija sa više brzina (novi BMW serije 7 će imati mjenjač sa 8 brzina), ali ostaje pitanje koliko će proizvođača gradskih autobusa i kada prihvatiti takva rješenja.


Malo sam se raspitao tačno je da ovaj autobus o kojem smo pricali ima 6 stepena prenosa, znači ne radi se o trzajima nego o šaltanju , osim toga to se primjeti na obrtomjeru. Ono što mi je još rečeno je to da je ovaj autobus i namjenjen za prigradski odnosno kraće međugradske linije , čak je u njemu bilo i mjesto za konduktera i sl.....

mb0404

Juce sam vidio Skylinera autobus ima na sebi neke plave crtice sta li vec,brze sam vozio pa nisam uspio skontat dal mu je nova maska ili stara,dal je to prinova ili je onaj bjeli dobio novu kolor shemu ???...Jos jedna dilema je dal je bus vozio za inostranstvo ili je vandredna linija,posto je stajao na benzinskoj na kojoj prevoznici koji voze u inostranstvo kupe putnike..... ???

aaaaa

Citat: mb0404  u Rujan 26, 2009, 14:05:07
Juce sam vidio Skylinera autobus ima na sebi neke plave crtice sta li vec,brze sam vozio pa nisam uspio skontat dal mu je nova maska ili stara,dal je to prinova ili je onaj bjeli dobio novu kolor shemu ???...Jos jedna dilema je dal je bus vozio za inostranstvo ili je vandredna linija,posto je stajao na benzinskoj na kojoj prevoznici koji voze u inostranstvo kupe putnike..... ???

To je jedan od tri Skylinera koje imaju s tim da je jedan na remontu duze vrijeme. Inače to je neki "maxi" skyliner jer ima 85 sjedecih mjesta. SOlidan autobus. Ima novu prednju masku. Što se tiče relacije radi se o vanrednoj voznji jer GRAS nema linija za inostranstvo.

mansg313

Citat: Majstor  u Rujan 08, 2009, 00:13:07
Voith proizvodi mjenjače sa 3 i 4 brzine vožnje naprijed
ZF proizvodi sa 4,5 i 6 brzina / Zagrebački niskopodni Citelisi CNG imaju 6 brzina a naravno da su gradski /
Ima i Samoborčekova S 419 UL 6-ero brzinski ZF...Na 105kmh sa 1600 okretaja... ;)

The_Dubster

Citat: damir050  u Studeni 24, 2009, 18:27:36
evo jos jednog grasovog

sa ovim često vozarim :) često sam na terminalu pa će biti još slika, tek sam se aktivirao :)

The_Dubster

i zadnji za ovu sesiju je ovaj plavi minibus, koji nisam mogao da odgonetnem koje je proizvodnje ??? ???
bio bih zahvalan ako bi ko dao tačnu informaciju  ;)


od mene i GRAS-a toliko za sad :)

MILCHO

Citat: The_Dubster  u Studeni 28, 2009, 21:33:14
i famozni man chipsy relacija 43 Ilidža - Osjek, ima čini mi se dva ovakva, a ovaj drugi vozi sa jednom žutom karambolkom i jednim žutim vratima


Pozdrav svima! ja sam novi na ovom forumu.

Imaju tri takva MAN-a. 804, 816 i 844