Nabava novih vozila (autobusi, trolejbusi)

Autor mb0404, Listopad 15, 2009, 23:36:41


mb0404

Evo nesto novo iz Sarajeva.15 buseva je vec nabavljeno i to Ikarbus,sad nabavljaju 17 trolejbusa remontovanih prije dvije godine.Autobusi se biti nabavljen iz svajcarskog Sent Gallena po cjeni od 5oooo po komadu.U toku je raspisivanje tendera za dobavljanje tih vozila.Zbog EU zakona po kome Svajcarska mora uvesti niskoodne buseve sa klimom oni ove rodaju nama.Iz Turske nabavlaju 1o novih mini buseva.Kazu da ce se vrsiti obuka 3o vozaa koji voze tramvaje da mogu da voze i buseve minibuseve i trolejbuse,kazu da ce tako imati 2oo ljudi koje ce moci po potrebi rasporedjivati.
Kazu da ce uvesti 15 djevojaka koje ce sa obezbedjenjem vrsiti pregled karata,takodje kazu da je skocila naplata karata.
Kazu da su jos dobili uniforme i tramvaje donirane iz GVB Amsterdama......


PROFA

Ovo je tuzno i zalosno za Sarajevo ja sam rodjeni SARAJLIJA ali svi idu prema buducnosti a ovi se vracaju prema tuznoj proslosti!
Ikarus kupuju ,a MAN i Mercedes imaju takve buseve kojim nema smrti jako tuzno hvala bogu ne zivim vise u Sarajevu i da bog da da ti busevima pocrkaju motori dok dodju !
JER se sve tako brzo zaboravilo! >:( >:( >:( >:( >:( >:(

kilometar

Stvar finansija,a ja bih rekao i još po nečega.Ipak,ovo je stranica o autobusima ;) ;)

PROFA

Znam jarane ja sam rodjen pored garaze Grasove troleibusa u Svrakinom kad su dosli za olimpiadu i ko mali svi smo ji gledali bili su crveno bijeli SKODA!
Ali uzas ma nek snako radi sta hoce,jesi vidio onog megu!=?

mb0404

Ljudi bolan nije mi jasno kako ne kontate ljudi nemaju para za odrzavanje i za svoje plate a kamoli za nove Manove,Mercedese i sl.Pogledajte da nema busa u Sarajevu koji nije ulupljen,jednostavno nije teren za takve buseve,plus nidje zaobracajne kulture,sta bi neko kupio 1o novih Citara jednom otkinu retrovizor,drugom ode far,trecem provale vrata sta ce za pola godine prodat 2o starih Manova da se ovim kupe djelovi........kod po Beogradu,Titogradu,Skoplju i sl voze bolji busevi,pa ako hocete realno gledano i goradovi koji su 1o puta bolji i razvijeniji od Sarajeva nemaju najskuplje buseve pa ne mora ni Sarajevo.....ako se hoce poredit sa Zagrebom bolje da se porede po opstoj kulturi,razvijenoj infrastrukturi,budzetu i sl...kad se svi ovi uslovi ispune imace i Sarajevo buseve kao Zagreb....

aaaaa

Citat: mb0404  u Listopad 19, 2009, 21:35:37
Evo nesto novo iz Sarajeva.15 buseva je vec nabavljeno i to Ikarbus,sad nabavljaju 17 trolejbusa remontovanih prije dvije godine.Autobusi se biti nabavljen iz svajcarskog Sent Gallena po cjeni od 5oooo po komadu.U toku je raspisivanje tendera za dobavljanje tih vozila.Zbog EU zakona po kome Svajcarska mora uvesti niskoodne buseve sa klimom oni ove rodaju nama.Iz Turske nabavlaju 1o novih mini buseva.Kazu da ce se vrsiti obuka 3o vozaa koji voze tramvaje da mogu da voze i buseve minibuseve i trolejbuse,kazu da ce tako imati 2oo ljudi koje ce moci po potrebi rasporedjivati.
Kazu da ce uvesti 15 djevojaka koje ce sa obezbedjenjem vrsiti pregled karata,takodje kazu da je skocila naplata karata.
Kazu da su jos dobili uniforme i tramvaje donirane iz GVB Amsterdama......


Izgleda da je  Sarajevu propisano da mora nabavljati svo ovozemaljsko smece kada se tice o sredstvima javnog gradskog prevoza. Kada se tice o 15 Ikarbusa da je Bog dao da nas je t oazobislo. Jedan Ikarbus je kostao 340 000 KM plus PDV dakle oko 400000 KM po komadu . Znam da ce me pojedinci sada napasti ali to je cisto smece. Ne valjaju nista. Od 15 komada koliko ih je doslo sve i jedan je imao neku gresku jednom razbijeno staklo, jednom zmigavac, jednom curi ulje iz diferencijala jednom zrak ne moze da puni ma smece i gotovo ....po neravnom putu toliko im "spone" i "krajnice" lupaju kao da su presli stotine i stotine hiljada kilometara. kada se uzme odnos cijene i kvaliteta radi se o jako jako skupim vozilima.
Što se tiče trolejbusa oni su stari 17 godina. Eh sad mogu biti dobro ocuvani ali ipak 17 godine je veliki period....

damir050

ovo  su  zadnji  sto su  nabavljeni i cijena pojedinacna iznosi 370.000 km   bez carine, sa carinom je  izasao 410.000  km

PROFA

Citat: damir050  u Prosinac 10, 2009, 20:51:34
ovo  su  zadnji  sto su  nabavljeni i cijena pojedinacna iznosi 370.000 km   bez carine, sa carinom je  izasao 410.000  km

Kako ce bit tako puno pa to je € 215 000 otprilike ,pa kolko kosta onda MERCEDES !
Pa ne mogu vijerovat da je gradski tak skup!

aaaaa

Citat: damir050  u Prosinac 10, 2009, 20:51:34
ovo  su  zadnji  sto su  nabavljeni i cijena pojedinacna iznosi 370.000 km   bez carine, sa carinom je  izasao 410.000  km

na fakturi koju sam imao prilike drzati u rukama stoji nesto vise od 170000 eura bez PDV-a i kupljeni su preko Sparkasse Leasing

PROFA

Citat: aaaaa  u Prosinac 10, 2009, 21:43:44
Citat: damir050  u Prosinac 10, 2009, 20:51:34
ovo  su  zadnji  sto su  nabavljeni i cijena pojedinacna iznosi 370.000 km   bez carine, sa carinom je  izasao 410.000  km

na fakturi koju sam imao prilike drzati u rukama stoji nesto vise od 170000 eura bez PDV-a i kupljeni su preko Sparkasse Leasing

To je uzas kako su skupi ,ipak IKARUS je ni kakva marka!
Ja ne znam cijene ti gratski ali cu pitat druga on ima 8 novi MAN i vozi iznajmljem je od  Drzave pa sigurno zna!

MILCHO

#12
Kad je raspisivan tender za nabavku 10 solo i 15 zglobnih autobusa, bili su se prijavili:
Mercedes, Irisbus, Sejari (MAN i Neoplan), Ikarbus, Sanos i Neobus.

najviše bodova dobio je Sanos sa modelima S213 / S218 sa DAF motorom (po meni najljepši autobus iz regiona) ali je odbijen zbog navodno neozbiljne ponude (isporuka odmah po potpisivanju ugovora) pobjedio je Neobus sa Cittom SLF solo i zglobni (Doživotna garancija na prohrđavanje, kompletna volvo tehnika, najbolji bus iz regiona koji po kvalitetu može parirati i velikim evropskim proizvođačima). neznam kako je otpao Neobus. Ikarbusi su nabavljeni u NAJGOREM MOGUĆEM TRENUTKU kad su se borili za OPSTANAK. od firme koja je dobro poslovala rusi su ih doveli do propasti, došlo je do štrajka i država je morala poništiti proizvodnju. za to vrijeme su na parkingu stajale nedovršene karoserije Grasovih i Lastinih autobusa. poslije su ih morali na brzinu sastavljati. Šta je bilo sa solo autobusima neznam. ovi zadnji su za razliku od predhodnog IK-201 bili malo problematični, što djelimično možemo pripisati uvjetima u kojima su izrađeni. nadam se da vozila sad voze bez problema.

aaaaa

Citat: MILCHO  u Prosinac 11, 2009, 00:08:12
Kad je raspisivan tender za nabavku 10 solo i 15 zglobnih autobusa, bili su se prijavili:
Mercedes, Irisbus, Sejari (MAN i Neoplan), Ikarbus, Sanos i Neobus.

najviše bodova dobio je Sanos sa modelima S213 / S218 sa DAF motorom (po meni najljepši autobus iz regiona) ali je odbijen zbog navodno neozbiljne ponude (isporuka odmah po potpisivanju ugovora) pobjedio je Neobus sa Cittom SLF solo i zglobni (Doživotna garancija na prohrđavanje, kompletna volvo tehnika, najbolji bus iz regiona koji po kvalitetu može parirati i velikim evropskim proizvođačima). neznam kako je otpao Neobus. Ikarbusi su nabavljeni u NAJGOREM MOGUĆEM TRENUTKU kad su se borili za OPSTANAK. od firme koja je dobro poslovala rusi su ih doveli do propasti, došlo je do štrajka i država je morala poništiti proizvodnju. za to vrijeme su na parkingu stajale nedovršene karoserije Grasovih i Lastinih autobusa. poslije su ih morali na brzinu sastavljati. Šta je bilo sa solo autobusima neznam. ovi zadnji su za razliku od predhodnog IK-201 bili malo problematični, što djelimično možemo pripisati uvjetima u kojima su izrađeni. nadam se da vozila sad voze bez problema.

Neobus je otpao zbog navodno visoke cijene.To je bilo obrazloženje ljudi iz Grasa. Ipak mislim da su se desile neke mutne radnje oko toga i da je neku uzeo dobre pare da na tenderu prodje ikarbus najslabiji i po kvalitetu i po renomeu od svih ponudjača. Ja sam sumnjicav i kad je u pitanju cijena ikarbusa jer je ovoliko koliko je na fakturi zaista mnogo. Što se tiče Ikarbusa IK 206 skoro svi su dosli sa nekom greskom. Jedan jos uvijek nije poceo raditi čekaju neki dio oko elektronike, jednom je puknuto staklo , drugom žmigavac jednom je curilo ulje iz  diferencijala...sve u svemu ja se nadam da su ovo posljednji ikarbusi koji su ikada dosli u sarajevo....

MILCHO

Izgleda da nema ništa od kupovine trola iz St. gallena. Šteta je jer su to dobre trole.
nisam siguran nek mi potvrdi neko ko zna Njemački http://www.appenzellerzeitung.ch/lokales/stgallen/tb-st/Alte-Trolleybusse-im-Exil;art186,1394497