Nabava novih vozila (autobusi, trolejbusi)

Autor mb0404, Listopad 15, 2009, 23:36:41

MILCHO

#105
Citat: The_Dubster  u Veljača 11, 2010, 10:42:36
isuzu nije loša opcija, nije loš ni roybus

Ma roybus je više prigradsko-međugradski model tipa Otoyola M23/M29.
tako da ako bude Isuzu najvjerovatnije će biti Citibus

shef

Ikarbus je trebao proizvoditi Avancity, ali od toga najvjerojatnije neće biti ništa.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Ivan

#107
Citat: MILCHO  u Veljača 10, 2010, 17:59:22
..... a ovaj novi niskopodni Otokar mislim da nije baš za uslove u kojima voze sarajevski minibusi.

.....

Ja bi najviše volio da to bude Isuzu Citibus

Ajme...

Pa dobro, ne mogu vjerovati da se netko može zadovoljiti nečim takvim, koliko god se taj kamiončić zvao Citibus ovo čudo od nije ni na razini gradskih minibusa iz 70-ih koji su barem imali donekle široka vrata... Ovakvo nešto po svojim tehničkim karakteristikama ne bi trebalo imati nikakve veze sa gradskim prijevozom.

Ne znam kako toliko ljudi koji prate JGP u Sarajevu stalno govori da bolje ne može, pa strašno je reći reći i da je niskopodni Otokar predobar za Sarajevo. Hrpa relativno siromašnih gradova po Balkanu već ima priličan broj niskopodnih autobusa, barem sada postoje i alternative, a ovi u GRAS-u su toliko kratkovidni i mentalno zastarjeli da i kad namještaju natječaj Ikarbusu ne uzimaju niskopodne koji možda i jesu relativno kvalitetna jeftina alternativa zapadnim niskopodnjacima, nego se opet ide na krampove koji su 30 godina iza vremena.

Najžalosnije mi je da GRAS nudi smeće od usluge za cijene jednake kao u Zagrebu ili Ljubljani, dok im razina vozila nije niti na onoj Beograda gdje su cijene pola od ovih. I činjenica da gradska firma najbolje i za invalide najpristupačnije autobuse šalje samo na komercijalnu liniju na kojoj ima samo par stanica i zato prilično malo izmjene putnika mi je nekako nestručna i licemjerna svinjarija koja samo tupo cilja na jednostavni čisti profit, umjesto da se sa postojećim sredstvima pokušava što većem broju građana pružiti kvalitetna usluga.

Mislim, i u kojim to tako groznim uvjetima voze sarajevski autobusi? Svako malo pročitam neku glupost kao da niskopodni autobusi ne mogu voziti po brdima, to je totalna idiotarija jer svaki niskopodni bus je od zemlje odmaknut 30+ mm, jednako koliko svi ostali autobusi, tko ne vjeruje može se npr. u Zagrebu provozati na linijama poput 101, 135 ili 226 koje nisu ništa manje strme od bilo koje sarajevske linije. Zapravo mi je malo neozbiljno uopće raspravljati o tome. Ne želim sad previše pametovati, ali nikako ne vjerujem da su u Sarajevu stvari baš tako užasne da se ne bi jednostavno moglo tražiti bolje, pogotovo uz takve cijene.

MILCHO

#108
Nije baš da GRAS ima jednake cijene kao u zagrebu cijena karte kupljene izvan vozila je manja 40 feninga, a kupljene kod vozača od 70 do 90 feninga manja nego u Zagrebu. (1KM=oko 4kn)

Što se tiče komercijalni linije, ona nije duga samo par stanica nego vozi kroz čitav grad od Vijećnice do Dobrinje. ima dosta putnika a u špici se čak desi da nema mjesta za putnike. tačno je da na njoj voze najbolji autobusi ali visokopodni i dobro je da voze na toj liniji jer se sa njom ne voze velike grupe srednjoškolaca koji najviše upropaštavaju vozila. niskopodni su vozili do 2008 na toj liniji, sad voze na više linija ali nažalost imamo samo 4. naravno da nam za Autobuski saobraćaj treba niskopodnih autobusa. ali minibusi se kod nas šalju na najnepristupačnije dijelove grada odnosno u okolna sela, gdje se vozi po užasnim cestama prepunih rupa pa i makadamu, mislim da su ipak visokopodni minibusi malo bolji.

GRAS ima minus više od 10.000.000 Maraka, za šta je kriva nebriga "građana", nebriga vlasti, predhodna rukovodstva... Sad je došlo novo rukovodstvo i stvari >polako< kreću na bolje ali će vjerovatno proći dosta vremena dok sve bude kako treba.

Neznam stvarno šta fali Isuzu Citibusu, ako nije bolji  od dosadašnjih Otoyola nije ni gori.

aaaaa

Citat: Ivan  u Veljača 13, 2010, 20:11:57
Citat: MILCHO  u Veljača 10, 2010, 17:59:22
..... a ovaj novi niskopodni Otokar mislim da nije baš za uslove u kojima voze sarajevski minibusi.

.....

Ja bi najviše volio da to bude Isuzu Citibus

Ajme...

Pa dobro, ne mogu vjerovati da se netko može zadovoljiti nečim takvim, koliko god se taj kamiončić zvao Citibus ovo čudo od nije ni na razini gradskih minibusa iz 70-ih koji su barem imali donekle široka vrata... Ovakvo nešto po svojim tehničkim karakteristikama ne bi trebalo imati nikakve veze sa gradskim prijevozom.

Ne znam kako toliko ljudi koji prate JGP u Sarajevu stalno govori da bolje ne može, pa strašno je reći reći i da je niskopodni Otokar predobar za Sarajevo. Hrpa relativno siromašnih gradova po Balkanu već ima priličan broj niskopodnih autobusa, barem sada postoje i alternative, a ovi u GRAS-u su toliko kratkovidni i mentalno zastarjeli da i kad namještaju natječaj Ikarbusu ne uzimaju niskopodne koji možda i jesu relativno kvalitetna jeftina alternativa zapadnim niskopodnjacima, nego se opet ide na krampove koji su 30 godina iza vremena.

Najžalosnije mi je da GRAS nudi smeće od usluge za cijene jednake kao u Zagrebu ili Ljubljani, dok im razina vozila nije niti na onoj Beograda gdje su cijene pola od ovih. I činjenica da gradska firma najbolje i za invalide najpristupačnije autobuse šalje samo na komercijalnu liniju na kojoj ima samo par stanica i zato prilično malo izmjene putnika mi je nekako nestručna i licemjerna svinjarija koja samo tupo cilja na jednostavni čisti profit, umjesto da se sa postojećim sredstvima pokušava što većem broju građana pružiti kvalitetna usluga.

Mislim, i u kojim to tako groznim uvjetima voze sarajevski autobusi? Svako malo pročitam neku glupost kao da niskopodni autobusi ne mogu voziti po brdima, to je totalna idiotarija jer svaki niskopodni bus je od zemlje odmaknut 30+ mm, jednako koliko svi ostali autobusi, tko ne vjeruje može se npr. u Zagrebu provozati na linijama poput 101, 135 ili 226 koje nisu ništa manje strme od bilo koje sarajevske linije. Zapravo mi je malo neozbiljno uopće raspravljati o tome. Ne želim sad previše pametovati, ali nikako ne vjerujem da su u Sarajevu stvari baš tako užasne da se ne bi jednostavno moglo tražiti bolje, pogotovo uz takve cijene.


E bravo. U tome ie jeste najveci problem što se ljudi u sarajevu zadovoljavaju sa "malo". Od velikog broja autobuskih linija postoji njih 5 do 10 na kojima niskopodna vozila ne mogu raditi. Na ostalim svim mogu bez problema. Međutim ljudi u grasu su građane "nakljukali" pricama kako niskopodna vozila ne mogu kako nisu fleksibilna za sarajevo. Problem je u tome sto su ta vozila skuplja sto se u njima moze prevoziti manji broj putnika nego u visokopodnim dakle treba veci broj tih vozila. Problem je takodje i do voznog osoblja. Naime kada je pocela prica o nabavci Ikarbusa veliki broj vozaca je to podrzavao uz izgovor "novi su dobri su" , a nisu se pitali koliko kostaju, kakvi su, gdje se koriste osim u nekoliko gradova u Srbiji, kakva su iskustva s njima...E zato tih takvih ljudi mi nije ni zao. Neka se pate sa konzervama iz Ikarbusa umjesto da voze ono sto voze njihove kolege sirom Evrope.

MILCHO

Mislim da je O.K. za autobuse da treba više Niskopodnih, ako ne mogu nova onda ima polovnih Lion's city-ja ili Citara. Ali što se tiče minibusa mislim da niskopodni mogu tek na 20-25%, ustvari mogu oni na sve linije ali mislim da bi se brzo poderali.
u stvari ja bi volio da nabave niskopodne minibuse za linije na kojima mogu voziti automatski bi i 10 starih minibusa bilo rasterećeno, odnosno mogla bi se po potrebi pojačati neka linija na kojoj mogu samo visokopodni.

Mislim da sam ipak realan kad kažem da će najvjerovatnije biti visokopodni Isuzu Citibus ili Otokar Sultan, jer je većina drugih proizvođača izbacila iz proizvodnje visokopodne midibuse.

rekao sam već za koji model navijam ali Koji god bude biću zadovoljan, a ako bude niskopodni biću još zadovoljniji ali i iznenađen.

aaaaa

Prica se da ce veoma brzo doci nekoliko komada polovnih Steyra vjerovatno za "narudzbe" međutim kada je u pitanju nabavka gradskih autobusa vecina su skepticna barem kada je u pitanju 2010. Mozda dodje nesto ali tek 2011, jer su spominjana vozila na plin.E h sad sta ce biti ko zna....

MILCHO

#112
Citat: aaaaa  u Veljača 14, 2010, 11:50:36
Prica se da ce veoma brzo doci nekoliko komada polovnih Steyra vjerovatno za "narudzbe" međutim kada je u pitanju nabavka gradskih autobusa vecina su skepticna barem kada je u pitanju 2010. Mozda dodje nesto ali tek 2011, jer su spominjana vozila na plin.E h sad sta ce biti ko zna....

Vjerovatno da zamjene stare Graf & Stift i Steyr autobuse. vjerovatno bi radili na 34, 35, 44, 45, 47 i ako ostane linija 29, kao i ugovorene vožnje.

To bi vjerovatno trebalo biti ovako nešto:


aaaaa

#113
vjerovatno zbog toga a i meni su ovi autobusi prvi na um pali ...

Samo mi nije jasno zasto ce im to??? Relacije gdje su radili Steyri i G&S polako gube. Nema vise linije za kamenicu sto je radio 673 i 707 /708 ostaje jedino Trnovo gdje sada radi 717. Mislim da im je pametnije kupiti nekoliko polovnih gradskih autobusa nego ovih...

MILCHO

#114
Ma postoji 5 linija na kojima mogu ići, a privremeno je vraćena i kamenica.
mogu za Bakiće, Kiseljak, Bjelašnicu, Trnovo, Dejčiće, ako ostane Kamenica, ugovorene vožnje. svakako oni stari ex-Postbusovi autobusi su odradili svoje i treba ih zamjeniti. tako da 2-3 Steyera nisu na odmet (Mislim da za više kom. nema potrebe)

aaaaa

Citat: MILCHO  u Veljača 14, 2010, 13:59:21
Ma postoji 5 linija na kojima mogu ići, a privremeno je vraćena i kamenica.
mogu za Bakiće, Kiseljak, Bjelašnicu, Trnovo, Dejčiće, ako ostane Kamenica, ugovorene vožnje. svakako oni stari ex-Postbusovi autobusi su odradili svoje i treba ih zamjeniti. tako da 2-3 Steyera nisu na odmet (Mislim da za više kom. nema potrebe)


Ma nije na odmet njih 5 ali u boljoj situaciji. sada je situacija takva da je gras prinudjen stedjeti na svemu i svacemu. Što se tiče ovih linijia koje si nabrojao hm Bakice radi FAP (321 ja mislim)  Kiseljak radi turisticki minibus s tim da mislim da je ta linija ukinuta ali nisam siguran, Bjelašnica je sezonska linija dakle nema potrebe nabavljati namjenski vozilo za tu linijiu, Trnovo i Dejcici vec postoji vozilo koje vozi te lnije (716 odnosno 717), ...dakle ipak ako vec postoji nesto sredstava bolje ih je utrositi u nabavku gradskih vozila da se konacno vozila kao 816 (koji radi non stop komercijalu a kod skoro svakog Šaltanja putnici osjecaju nesvjesticu koliko "trza"), posalju na remont...

MILCHO

Citat: aaaaa  u Veljača 14, 2010, 14:09:47
Citat: MILCHO  u Veljača 14, 2010, 13:59:21
Ma postoji 5 linija na kojima mogu ići, a privremeno je vraćena i kamenica.
mogu za Bakiće, Kiseljak, Bjelašnicu, Trnovo, Dejčiće, ako ostane Kamenica, ugovorene vožnje. svakako oni stari ex-Postbusovi autobusi su odradili svoje i treba ih zamjeniti. tako da 2-3 Steyera nisu na odmet (Mislim da za više kom. nema potrebe)


Ma nije na odmet njih 5 ali u boljoj situaciji. sada je situacija takva da je gras prinudjen stedjeti na svemu i svacemu. Što se tiče ovih linijia koje si nabrojao hm Bakice radi FAP (321 ja mislim)  Kiseljak radi turisticki minibus s tim da mislim da je ta linija ukinuta ali nisam siguran, Bjelašnica je sezonska linija dakle nema potrebe nabavljati namjenski vozilo za tu linijiu, Trnovo i Dejcici vec postoji vozilo koje vozi te lnije (716 odnosno 717), ...dakle ipak ako vec postoji nesto sredstava bolje ih je utrositi u nabavku gradskih vozila da se konacno vozila kao 816 (koji radi non stop komercijalu a kod skoro svakog Šaltanja putnici osjecaju nesvjesticu koliko "trza"), posalju na remont...

Što se tiče linije za Kiseljak, znam da je ukinuta dionica Kiseljak-Bilalovac

MILCHO

GRAS Sarajevo uskoro nabavlja 10 Novih minibusa, ovdje pišite koje bi ste najviše modele vloljeli vidjeti na ulicama Sarajeva.


Ivan

#118
Cito se više ne proizvodi, ali postoji postoji Citaro K, koji je inače prilično velik. No oba su midibusi, ne mini, kao i većina ovdje navedenih.

Cacciamali inače sklapa (dosta loše) mini Urbyje i (dosta dobre) midi Europolise, za ove druge bih glasao odmah poslije Lion's City M, dok bih prije Urbyja, koji je druge razočarao još i više nego mene osobno, ipak radije uzeo VW Kutsenits ili nešto drugo.

No, da, uostalom, kakvi se točno autobusi kupuju, midi ili mini?

MILCHO

#119
Citat: Ivan  u Veljača 14, 2010, 17:31:19
Cito se više ne proizvodi, ali postoji postoji Citaro K, koji je inače prilično velik. No oba su midibusi, ne mini, kao i većina ovdje navedenih.

Cacciamali inače sklapa (dosta loše) mini Urbyje i (dosta dobre) midi Europolise, za ove druge bih glasao odmah poslije Lion's City M, dok bih prije Urbyja, koji je druge razočarao još i više nego mene osobno, ipak radije uzeo VW Kutsenits ili nešto drugo.

No, da, uostalom, kakvi se točno autobusi kupuju, midi ili mini?
Midi ali GRAS to naziva Minibusima ili ranije Kombibusima, mada su to većinom bili Midi, a narod ih pogrešno zove i kombijima.
Što se tiče Cita, nisam znao da se više ne proizvodi ali prepravio sam u Citaro K jeste da ima 10m ali teoretski može proći.