Nabava novih vozila (autobusi, trolejbusi)

Autor mb0404, Listopad 15, 2009, 23:36:41

SARI

A čuj... očito se jedino gleda cijena, tako da teško da će platiti jačeg... ima li CNG 280 ks u NL-u?

421

Citat: Shole  u Studeni 26, 2010, 12:46:19
Ma nije valjda CNG 230?  pa to ide samo nizbrdo.  Općepoznata činjenica je da su plinaši slabiji od dizelaša iste snage, odnosno problem je u okretnom momentu.  Plinaš mora imat barem 30-ak konja više da bi bio kad dizel. (Npr 280-->cng310 bi bili tu negdje po performansama)
I to je malo ako ima klimu, pitanje je kolika je zapremnina motora: 7-8 lit ili 12 lit. i koju getribu koristi ( VOITH ili ZF, SPAR mode ili POWER mode)  no nije mi poznato da ima jačih CNG motora od 310 ks.
I momenta nominalno i papirnato ima, ali u praksi.... >rigoleto< ( u odnosu na naftu!)

Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

MILCHO

Novi autobusi bi trebali raditi na brdskim linijama (Podhrastovi, Bare, Koševsko brdo, Breka I i II). Tamo zadnjih 12 godina voze uglavnom MAN SL222, a u zadnjih godinu dana i Lion's Classic sa 260 i 280KS.
Vjerovatno bi za te linije bili najidealniji NL313, a mislim da bi mogao proći i NL 263, dok bi se NL233 vjerovatno dobro napatio dok bi izašao na Podhrastove.
Vjerovatno će neki raditi i na liniji 31e i mislim da tu nebi trebali imati problema.
Ako se ne pokažu na tim linijama u centru grada, onda će vjerovatno biti poslati na ravničarske linije.
Citat: SARI  u Studeni 26, 2010, 13:45:53
A čuj... očito se jedino gleda cijena, tako da teško da će platiti jačeg... ima li CNG 280 ks u NL-u?
Naravno, cijena nosi 70 bodova, ali koji će biti kupljen najviše zavisi od ponude. Ja lično mislim da će to biti NL 263 CNG.
Koliko znam nema NL 283 CNG, možda i griješim.


aaaaa

ima li iko kakvih slika da se vidi na sta to lici barem oni koji ne znaju...

MILCHO


MILCHO

#275
Propala je i nabavka 10 Minibusa i nabavka 10 Autobusa na plin i 3 prigradska Steyra. i pitanje je dali će uopće biti išta nabavljeno ove godine.

Što je najgore nema ni dijelova za stara vozila, tako da su  na linije polako počinju izlaziti i autobusi Turističke agencije kao npr. Neoplan Cityliner.

Ako se ove godine ne nabave nova vozila Sarajlijama se crno piše.

P.S. Anketu o nabacki novih minibusa sam izmjenio jer više nema nikakvog smisla.

MILCHO

#276
GRAS kupio 10 minibusa Isuzu Novociti isporuka do kraja avgusta.


http://www.isuzu.com.tr/modeller/tanitim.asp?modelID=81&lang=eng

Tomek

Ajde, barem nešto novo, samo mi nije jasno zašto ne kupuju klasične solo autobuse koji im svakako fale.

MILCHO

Nema para. I za minibuse su jedva našli sredstva, od prodaje rashodovanih vozila (autobusi, minibusi, tramvaji, trolejbusi zajedno 50-tak komada) i starih tramvajskih šina. Tu će pomoći i općina stari grad.

Minibusi su trenutno najkritičniji ima ih 20-25 u pogonu i mnoge minibuske linije ne rade. Dok dođu novi možda će ostati 15-tak minibusa u pogonu.

Autobusi su dosta kritični ima u funkciji ih 60-tak, kao i trolejbusi kojih sad radi 27-29.

Za autobuse su se početkom godine vodili pregovori sa Ukrajinskim LAZ-om, i njihovi pretstavnici su dolazili u Sarajevo, ali kao što rekoh para nema.

Šuška se i o nabavci 20 trolejbusa, na televiziji kažu donacija, navodno njemačka pa ćemo vidjeti šta će biti od toga.



Denis Brajlović

Citat: MILCHO  u Svibanj 22, 2012, 16:11:32
Nema para. I za minibuse su jedva našli sredstva, od prodaje rashodovanih vozila (autobusi, minibusi, tramvaji, trolejbusi zajedno 50-tak komada) i starih tramvajskih šina. Tu će pomoći i općina stari grad.

Minibusi su trenutno najkritičniji ima ih 20-25 u pogonu i mnoge minibuske linije ne rade. Dok dođu novi možda će ostati 15-tak minibusa u pogonu.

Autobusi su dosta kritični ima u funkciji ih 60-tak, kao i trolejbusi kojih sad radi 27-29.

Za autobuse su se početkom godine vodili pregovori sa Ukrajinskim LAZ-om, i njihovi pretstavnici su dolazili u Sarajevo, ali kao što rekoh para nema.

Šuška se i o nabavci 20 trolejbusa, na televiziji kažu donacija, navodno njemačka pa ćemo vidjeti šta će biti od toga.




Slažem se da nema para. Spominješ da neke minibuske linije nikako ne rade. Linija 63 za Mahmutovac je opet proradila. Vozi je Minibus 91. Vozio sam se dvaputa njime. Da te pitam za nove minibuse. Jesu li već došli ili trebaju doći? Jesu li to Isuzu-ovi minibusevi.
Za autobuse ne znam ali sam čuo za ovo što si ti već spomenuo da vrše pregovore sa LIAZ-om.
O nabavci 20 novih trolejbusa već se potvrdilo na drugom forumu. Tačno je da će doći iz Njemačke. Govori se da će ponovo doći oni MAN SL172 HO Solingena ali nisam siguran za te MAN-e. Doći će i nekoliko zglobnih trolejbusa. Nisam siguran jesu li u dobrom stanju. Ako se možeš sjetiti da su neki MAN-i iz Solingena koji su došli nisu dobili ni garažne brojeve a kamoli izašli na ulice. Ove trolejbuse što sada imamo se raspadaju ( govorim za SL172 HO i ove duple MAN ). Neki nemaju stop dugme na rukohvatima i nemaju dugme kod vrata da putnici informišu vozača kada trebaju izači ali to je za neku drugu temu. O tome ću opširnije govoriti o tome u drugoj temi. Čovječe gras se raspada. Govori se da će Centrotrans preuzeti neke linije ali je i to za neku drugu temu.

MILCHO

-Minibusi stižu u avgustu.
-Nije se pregovaralo sa Liazom nego sa LAZom i od toga nema ništa.
-Doći će MAN solo trolejbusi 10-12 komada a od zglobnih mislim da nema ništa. Dok se govorilo o 18-20 trolejbusa mislio sam da će doći Berkhofi jer je samo 12 MAN-ova ostalo, ali sad se govori o 10-12 komada i zanči samo MAN

-U kakvom god su stanju stari su 25 godina i nisu predviđeni da rade duže od 5 godina. Postojeći u GRAS-u su stari 25-28 a na te godine dodaj trosmjenski rad, slabo održavanje, putnike koji uništavaju vozila, činjenicu da nijedan nije remontovan od kad su došli u Sarajevo... znači ta vozila su odslužila svoje ali se još se kotrljaju jer moraju.

-Što se tiče tih trolejbusa koji nikad nisu dobili garažne brojeve, ti su kupljeni u neispravnom stanju za dijelove to su 3 trolejbusa.

MILCHO

Minibusi bi trebali biti isporučeni iduće sedmice.

Ikarbus

Hocel minibsui bit isti tip kao u Centra ? Sta bi od donacije trolejbusa ?

MILCHO

Mislim da bi trebali biti isti ko Centrotransovi ali vidjećemo kad stignu.

Za trolejbuse nisam siguran. Očigledno su pokušali ispregovarati da dobiju ta vozila kao donaciju, jer se ne isplati kupovati trolejbuse 1986 i 87 koji bi radili možda još 3-5 godina. Jesu li se dogovorili ne znam.

Radi se o 12 trolejbusa MAN SL172, iz Solingena, a taj tip je u funkciji jedino u Sarajevu, pošto tamo ne rade od 2009.

MILCHO