Autoprevoz Dvor

Autor Paško, Srpanj 28, 2019, 02:27:26

Paško

Autoprevoz Dvor bila je firma koja je djelovala na području Dvora na Uni i njegove okolice. Osim povezivanja Dvora i okolnih mjesta imali su i liniju za Zagreb. Autoprevoz Dvor je u više komentara na Facebooku opisao Matija Kepčija, koji je u firmi radio kao vozač sedamnaest godina. Njegove komentare, na kojima mu zahvaljujem, ukomponirao sam u ovaj mali tekst.

Kad je došao u firmu, AP Dvor je imao više vrsta Dubrava: D100 (čiji se motori nisu pokazali pouzdanima) i D15. Jedna D15 imala je mehanički volan, a poslije ih je došlo još četiri ili pet koje su sve imale hidraulične volane. Kasnije su došle i kamionske Dubrave poput D4420.

Krajem osamdesetih većinu su voznog parka činili Sanosi S315, S314 i Dubrave. Postojala su i četiri Ikarusa u lokalu. Matija je tada vozio više linija, primjerice Dvor-Bosanski Novi-Otoka-Bužim-Vrnograč-Velika Kladuša te Prijedor-Dvor-Kostajnica-Petrinja-Sisak-Zagreb. Njegov zadnji autobus bio je Sanos S315 s Mercedeseovim motorom od 260 konja, 1989. dovezen iz Skoplja. Početkom devedesetih imali su oko 50 autobusa i otprilike isto toliko kamona, od čega su pola bile cisterne. Misli da je Dubrava 14 bilo sedam, od kojih su dvije imale Mercedesove motore od 260 KS, a ostale slabije Famosove.

U popisu iz 1991. u općini Dvor zabilježeno je nešto više od 14,5 tisuća stanovnika, od čega su skoro 87% činili Srbi. Deset godina kasnije stanovnika je bilo devet tisuća manje. Autoprevoz Dvor je, naravno, ostao sa srpske strane i bio aktivan tijekom razdoblja Republike Srpske Krajine. Tijekom rata AP Dvor uglavnom je vozio za sela u općini, a boljim autobusima održavali su liniju Slunj-Beograd. Tada su na poklon od GSP-a Beograd dobili i jedan Ikarus IK-110B, čiju smo fotografiju imali na forumu. Autoprevoz Dvor radio je sve do Oluje. 4. 8. 1995. bio im je posljednji radni dan. Neki autobusi navodno su završili u Čazmatransu, a jedan Sanos S315 u Srbiji je vozio radnike Luke Dunav iz Pančeva.

Alain Mugica u svojim je putovanjima nakon Oluje zabilježio i neke njihove autobuse, a vidimo da je većina na kraju rashodovana. Počnimo s Dubravom ispred garaže u Dvoru.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

drogar427

Rogar iz Kutine je imao Sanos 415 kupljen od autoprevoz Dvor. Ima slika ovdje na forumu mislim da pod sanos (proizvođači)
Registraciju je imao Kt 122 al ( vozio od 1995 kada je kupljen do rashoda 2003)
Roggy

Paško

Da, evo taj tvoj post. Po papirima se vidi da je bus originalno bio u vlasništvu Banijaturista. Pretpostavit ću da je tu firmu početkom rata preuzeo AP Dvor.
Inače, Tomek me ispravio da je AP Dvor postojao barem kao firma u stečaju i nakon rata, ali je brzo otišao u stečaj. Vjerojatno su rasprodali sve što se mogli i to je bilo to.

Citat: drogar427  u Ožujak 13, 2012, 10:37:27
Evo par slika od Sanosa 415,1990.godina
Prvi vlasnik bio mu je "Auto prevoz Dvor",a 1996. ga je kupio "Rogar autoprijevoz Kutina"(dobio reg KT 122-AL)
U Kutini se zadržao do 2009. godine kada je izrezan!!
Ove slike su nastale 1996. godine,nedugo nakon šta je sređen i registritan.
A među njima se nalazi i dio servisne knjižice.








Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

drogar427

Tako nekako, sjećam se kroz maglu ove Dubrave (bio sam mali) kad smo bili tamo išli po sanosa. Bilo je još tamo dva ili tri starija sanosa od ovog šta smo mi imali, nas je stajao u radioni na kanalu pa nije toliko bio bas razbijen. Sjećam se da je u krovu imao rupu od metka i sva stakla su bila razbijena.
Ali uglavnom u to vrijeme moglo se tamo kupiti. Vjerojatno preko stečajnog upravitelja
Roggy

Paško

Čedo Mrđenović i Sanos S415 - slike su s Facebooka.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Mislim da bi i ovo mogao biti bus Autoprevoza Dvor. Svakako, slika iz Novog lista nastala je nakon Oluje, a bus je napušten.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Sanos i Dubrava kraj kolodvora u Dvoru
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

U Dvoru su završile i neke Setre S9 dubrovačkog Atlasa, gdje su vozile još 3-4 godine.
Još koja slika s Facebooka:
- Autobusni kolodvor Dvor na Uni, Sanosi i Dubrava su Autoprevoz Dvor, a TAM je Kozara prevoz, Bosanski Novi. (iz tv-serije TV Sarajevo "Priče iz fabrike", 1985.)
- vozači
- Dubrava D1420, prototip?
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Ikarus i Sanosi
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Sa Sanosom S314 zatvaram Alainovu seriju fotografija Autoprevoza Dvor.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Ovo je već na forum postavio peron24:
Blokada mosta od strane "Martićeve milicije" između Dvora na Uni i Bosanskog Novog. Na slici vidimo autobus Sanos i kamion nekadašnje firme Autoprevoz Dvor na Uni.
Slobodna Dalmacija 29.06.1991.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#11
Iz Facebook grupe Dvor na Uni - Stare Fotografije: kronološki prema daljoj povijesti:

1) tri slike Drage Menićanina: kolodvor u Dvoru; S14 i kamioni Autoprevoza

2) Ikarus IK-4 - postavio Boro Ostojić.

3) Dubrava D10 - postavio Ljubomir Calic.

4) Csepel - postavio Luka Joka i kaže: "U to vrijeme Auto prijevoz imao je 4 autobusa (čepela) da bi u jednom periodu imao 51 autobus. Kad su bila 4 autobusa moj brat Milan je bio vozač (na slici)..." "Snimljeno oko 1962., godina gore ili dolje. Cesta Dvor - Kostajnica je asfaltirana 1963. a cesta Velika Gorica-Dvor isto nije bila nigdje asfaltirana 1960 kad sam se ja vozio sa mojim motorom iz Zagreba u Dvor na zbor. "
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#12
Citat: amfan  u Prosinac 22, 2019, 02:20:46
- Dubrava D1420, prototip?

Evo fotke u boljoj kvaliteti. Ipak je to D1427 i to iz 1982. godine po tablicama SI-510-05. Postavio Hilmija Dizdarević.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Dubrava D15 i Mercedes O302
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!