Razno (2)

Autor Paško, Kolovoz 29, 2016, 16:53:17

Busprometsplit

Postavit ću možda malo glupo pitanje, ali zašto vozač nije samo predao novac, postoji li neko treniranje osoblja za ovakve situacije, pretpostavljam da ne?

XDonald


RV

E ovo je za podilit! Svaka čast hi

http://www.dalmacijanews.hr/clanak/uw0e-ante-bonacin-je-ponos-hrvatske-izbacio-sve-putnike-iz-busa-jer-nisu-pustili-invalida-da-ude-prvi

Citat:Ante Bonacin je Ponos Hrvatske: Izbacio sve putnike iz busa jer nisu pustili invalida da uđe prvi


Vozač splitskog prometa, kad je vidio da putnici nisu pustili da invalid uđe prvi u autobus, zaustavio je vozilo i rekao dok ne bude reda da neće voziti
Ante Bonacin vozač splitskog Prometa koji je iz busa je izbacio sve putnike jer nisu pustili invalida da uđe prvi.

Kad je vidio da putnici nisu pustili da invalid uđe prvi u autobus, zaustavio je vozilo i rekao dok ne bude reda da neće voziti.

- Stvarno sam malo bio u strahu, pomislio sam da ću zbog svega imati problema. Pogotovo kad sam došao kući, kad sam se sjetio što sam im sve izgovorio. Očekivao sam reakciju, u kontrasmjeru! Ali jednostavno nisam mogao protiv sebe, ta situacija me totalno izbacila iz takta. Ma ako već ne želiš pomoći, barem nemoj odmagati! Ljudi s invaliditetom samo žele biti ravnopravni u društvu, a ne da im se otežava život... - u par "riči" svoje dojmove sažeo je Ante Bonacin, 35-godišnji vozač splitskog Prometa i Ponos Hrvatske.

Jer situacija je doista nesvakidašnja. Barem onaj dio Antine reakcije, jer samoživost putnika je na žalost svakodnevica. I sve bi vjerojatno prošlo nezapaženo, da Antin potez nije pohvalio medijima jedan od očevidaca. Što se zapravo dogodilo? Najbolje je opis cijele scene prepustiti neočekivanom junaku:

- A eto, ispalo je kako je ispalo. Vozio sam liniju br. 15, stao na petoj stanici iznad plaže na Žnjanu nešto iza deset sati ujutro početkom kolovoza. Otvorio zadnja vrata da se može spustiti rampa kako bi ušao jedan momak u invalidskim kolicima. Međutim, ljudi su nagrnuli unutra, zaposjeli sve i ta rampa se više nije mogla spustiti jer su oni sada stajali na njoj. Kad sam to vidio, nisam mogao ostati miran. Proradilo je u meni, sve sam ih izbacio vani. Nije tu sad stvar do mene, nisam heroj, nego su problem ovi šta sam ih izbacio. Takvih slučajeva ima puno po gradu- prisjeća se Ante, mladolikog izgleda iako "mrcina" od čovjeka.

"Dok momak ne uđe prvi ne idemo nigdje"
- Odmah je krenulo negodovanje, neki su se bunili šta sad tu "glumim", drugi se pravili da nisu njihova posla, gledali u mobitel,... Onda sam rekao im dok on ne uđe prvi, ne idemo nigdje, ugasio autobus i izašao vani. Neki su odmah izašli, a drugi kad je počelo "kuhati" unutra, bez klime. Momka sam konačno ukrcao na kolicima, a tek onda sve ostale, na prednja vrata, jednog po jednog. I pola ih nije imalo kartu! Pa sam te poslao pješice, neka idu uzbrdo, onako malo rekreativno. Ništa drugo nisu ni zaslužili. A šta sam trebao, pustiti momka vani na žegi od 35 stupnjeva da čeka drugi autobus?! - čudi se Ante tim ljudima, kojima je održao svojevrsni tečaj iz psihologije i pristojnog ponašanja.

Istina, bilo je nekoliko ljudi koje je oduševio postupak vozača Prometa, starija žena mu je prišla i rekla kako bi mu dala 50 kuna da ih ima, toliko je sve to dirnulo.

Iako vozi kamione, šlepere i autobuse od svoje punoljetnosti te voli voziti, biti na terenu, kaže da nije težak posao, nego – ljudi.

- Mi vozači javnog gradskog prijevoznika krivi smo im za sve! A moramo naplaćivati karte, vraćati ostatak, ljeti kad je gužva voziti cijelu smjenu bez pauze za otići na WC, izbjegavati parkirane aute na stanicama, a linije i smjene jedva znamo dva dana unaprijed... A kad bude neki incident, ne smijemo se niti braniti! Imao sam jednu sličnu situaciju prije godinu-dvije, od cijelog autobusa je na kraju samo jedna cura od 23 godina dala podatke i na kraju svjedočila na Prekršajnom sudu što se dogodilo. Da nije, ispao bi ja kriv. Ili kada mi jedan vozač u prolazu dobacio "zakačio si suzuki vitaru dole..." I sad ja odmah nazvao našu službu, prometnu policiju, rekao svima kakva je situacija, da nisam ništa vidio ni osjetio, nego mi je to vozač nekog auta rekao, i da provjere, da ne bi ispalo da sam bježao. Čak sam poslije zvao i servis suzukija, nitko nije imao nikakve informacije. Da bi se dva dana poslije javio neki lik, kao njemu je nastala šteta, ali nikako nije htio doći u naše prostorije da se fotografira njegovo oštećenje. Pokušao je "užicati" 500 kuna "na ruke, a kad mu to nije uspjelo, jednostavno je "nestao" - samo su neki primjeri problema s kojima se Ante susreće. S druge strane, cijela situacija te Antina nesebična i humana intervencija povezala ga je s ljudima iz inicijative "Za pristupačni Split".

- To su ljudi koji žele dostojanstveno živjeti, kad dođu u grad da imaju gdje parkirati, a ne da netko, neki mulac od 20 godina, sportaš, parkira na njihovo mjesto i takve stvari. To su ljudi puni duše i želje da im se omogući normalan život. Ovaj događaj me povezao s ljudima iz inicijative "Za pristupačni Split" koja je svoj veliki doprinos dala i u kampanji "Želiš li se mijenjati za mjesto" sa Split Parkingom. I rade velike stvari za osobe s invaliditetom, to su ljudi velikog srca - zaključuje Ante.

"Ante je pravi čovik, prijatelj, kolega"
Kolega Žare Jukić nije bio iznenađen kad je čuo što je Ante napravio.

- Znamo se od prvog dana kad smo stigli u firmu prije tri godine. Odmah smo kliknuli, iako je on fetivi Kaštelanin, a ja iz Čavoglava. Kad pogledamo malo dublje, to je jedna normalna, ljudska reakcija. Samo nažalost, danas se sve okrenulo naopako. Ali nije me začudilo, Ante je pravi čovik, prijatelj, kolega. Jako je "težak", vidjeli ste koliko je, izgleda opasno, ali je blag, pravedničke naravi.

Ante Bonacin je cijeli život u DVD-u Mladost iz Kaštel Sućurca, zgradu vatrogasaca u "Mašogradu" (kako nazivaju Sućurac) pomogao je graditi njegov otac i to je njegova strast. Dok je bio u drugim firmama, mijenjao se za smjene, samo da bi mogao ići na intervencije, pomagati i gasiti. Potvrdio nam je to i zapovjednik Mladosti Joško Božin. Za skoro 20 godina aktivnog člana Antu ima samo riječi hvale.

- Spada u grupu ljudi koji obavljaju svoj posao kako treba. Vridan je, hrabar i u stanju je sve učiniti za pravdu.

Zanimljivo, ni suprugu Marijanu, majku njihovih kćeri Lane (11) i Maje (6), nije iznenadio Antin postupak.

- Taj dan sam radila, pregledavala vijesti na pauzi i vidjela što je Prometov vozač napravio. Odmah mi je palo na pamet da bi to mogao biti Ante. Nazvala sam ga, pitala šta je ovo bilo, jesi ti napravio, samo je priznao, "a jesam". Znam da je nama na ponos, pomaže oko curica, kad ima vremena i kuha... - smije se Marijana. - stoji na stranici Ponos Hrvatske

podgora

Radio Split ugovori potpisani i busevi pregledani stižu u 8 misec ide natječaj za još 18 autobusa.

Poslano sa mog VTR-L29 koristeći Tapatalk

Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

Portos


PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

man323

Citat: podgora  u Siječanj 25, 2019, 06:27:52
Radio Split ugovori potpisani i busevi pregledani stižu u 8 misec ide natječaj za još 18 autobusa.

Poslano sa mog VTR-L29 koristeći Tapatalk

Molim te obrati pozornost na svoje objave, neke su totalno promašene, dok su druge napisane u stilu: "eto tako samo da su tu".

Shole

Busevi pregledani i stižu u 8. mjesecu !!!

Šta će ih gurat iz Manheima ?  Baš post u stilu "samo da nešto pišem". Mogo bi malo na lađenje, nisi dugo bio

podgora

Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

Westin

Za razliku od ZET-a Promet plaća vozačima COD95. ( Periodička izobrazba vozača ) za 230 polazanika
U tijeku je javna nabava za najpovoljnijeg ponuditelja. Otvaranje ponuda je 19.2.2019. u 11:30 ako se ne odgodi zbog traženja dodatnih informacija.

Westin

Citat: Westin  u Veljača 08, 2019, 21:57:18
Za razliku od ZET-a Promet plaća vozačima COD95. ( Periodička izobrazba vozača ) za 230 polazanika
U tijeku je javna nabava za najpovoljnijeg ponuditelja. Otvaranje ponuda je 19.2.2019. u 11:30 ako se ne odgodi zbog traženja dodatnih informacija.

Javile su se 3 ustanove s identičnom cijenom od 345 000 kn što bi bilo 1500 kn po komadu ( Srednja tehnička prometna škola Split , Pučko otvoreno učilište Žižić Omiš, Pučko otvoreno učilište AMC Nova Gradiška )

podgora

https://www.dalmacijadanas.hr/potpuna-obnova-voznog-fonda-promet-u-prvom-valu-nabavlja-34-nova-autobusa-vise-nece-biti-arheoloskih-primjeraka-na-cestama


POTPUNA OBNOVA VOZNOG FONDA Promet u prvom valu nabavlja 34 nova autobusa: "Više neće biti arheoloških primjeraka na cestama" Ovo je bila prijelomna točka za tvrtku, sada imamo puno bolju perspektivu, rekao je Miroslav Delić, direktor Prometa Autor: T.D. / R.P. / Foto: Rade Popadić - 8. ožujka 2019. Podijelite 48 48 Shares Danas je u hotelu Cornaro u Splitu upriličeno svečano potpisivanje ugovora za nabavu 34 Prometova autobusa. Na početku se prisutnima obratio gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara, koji je rekao sljedeće: – Stiže nam transformacija Prometa i premještanje na Dračevac, što nam je omogućio novi DPU. Ovaj projekt dio je našeg kohezijskog fonda. Usmjeren je i na zaštitu okoliša i bolje uvjete prijevoza. Dramatičan je ovo iskorak za našu tvrtku koja je uspjela opstati usprkos arheološkim primjerima u voznom parku. Za opstanak su bili ključni ljudi u Prometu koji će sada konačno imati bolje uvjete. Ponosan sam da će cijela nova generacija autobusa biti dostupna i prilagođena osobama s invaliditetom, ponosan sam na to.Ovo je jedan dobar dan što postižemo ovako dobre rezultate, današnjim danom počinje ozdravljenje Prometa. Uhvatili smo se tako drugih problema koje smo riješili ili ih rješavamo, rekao je gradonačelnik. 1 od 9 Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Nakon njega, izjavu je dao Miroslav Delić, novi direktor Prometa: – Vrijednost projekta je 74.900.000,00 kuna, a s PDV-om iznosi 93.600.000,00 kuna. Dogovorena je nabavka 20 autobusa marke Mercedes s tvrtkom Auto Jolly. To su zglobni autobusi, a također ćemo nabaviti i 14 solo autobusa s tvrtkom Auto Hrvatska. To su vozila marke MAN. Ono što je bitno reći za sve naše korisnike da će to znatno pridonijeti povećanju kvalitete usluge, a s druge strane će omogućiti bolje uvjete rada za naše zaposlenike,. Svi autobusi će biti opremljeni antivandalskim kabinama, što će pružiti jednu sigurnost našim vozačima, a i svim našim korisnicima. Na godišnjoj razini prevezemo preko 35 milijuna putnika, negdje prođemo oko 9 milijuna kilometara, a prosječna starost naših vozila je bila oko 13 godina. Nabavkom ovih autobusa se nadamo da ćemo starost vozila dovesti na razinu od 6 do 7 godina što će jako puno značiti za kvalitetu naših usluga i za naše korisnike. Ovo je bila prijelomna točka za tvrtku, gdje će stvari krenuti u jednom pozitivnom smjeru, da ne budemo 30 godina izloženi stagnaciji, propadanju i stalnim dugovanjima. U tijeku su još dva značajna projekta, čija je vrijednost izražena u desecima milijuna kuna, o kojima će se javnost pravovremeno izvijestiti. Mislim da ćemo za godinu dana biti u jednoj puno boljoj situaciji i imati daleko bolju perspektivu. Od ukupnog broja ovih sredstava, 85% je iz kohezijskog fonda Europske unije, a ostalih 15% je iz državnog proračuna Ministarstva prometa. 1 od 5 Miroslav DelićFoto: Rade Popadić Mate ZeljkoFoto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Foto: Rade Popadić Hoće li se i dalje koristiti najstariji autobusi? – U našem planu je da nam najstariji autobus bude 2007. godište, a takvi autobusi su nam sada najnoviji. Sada najstariji mogu ići na dražbe kao najstariji antikviteti. Kako autobusi budu pristizati, radit ćemo plan i raspored gdje će se i kako autobusi koristiti. To ćemo odlučiti zajedno sa svim vlasnicima i suvlasnicima. Solin ulazi u prvu zonu? – O tome sada ne bih. To je tema za Skupštinu. Nikakve odluke nisu donesene, a mogu reći da sam obišao sve gradove i općine i imao sam razgovore sa svim gradonačelnicima i načelnicima općina. Svaki od njih je u zadnjih 5-6 godina imao zahtjeve koji nikada nisu bili niti razmatrani. Sve ti zahtjevi moraju ići na Skupštinu i to su odluke o kojima se raspravlja. S naše strane smo pokazali jednu kooperativnost, ukazali smo neke stvari koje kao tvrtka želimo mijenjati, što je njima bilo jako bitno. Većina gradova i općina je složna da bolje opcije za pružanje usluga prometa u ovom trenutku nema. Znači li mijenjanje tarifnog modela više cijene karata? – Ne znači. To je širok segment koji je teško sada elaborirati i o tome najprije treba raspraviti skupština, rekao je Delić.

Pročitajte više na Dalmacija Danas: www.dalmacijadanas.hr/potpuna-obnova-voznog-fonda-promet-u-prvom-valu-nabavlja-34-nova-autobusa-vise-nece-biti-arheoloskih-primjeraka-na-cestama © dalmacijadanas.hr
Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

man323

Ajde molim te, pročitaj što si objavio, tj. kopirao i zalijepio. Kada se tekst citira, onda se ne kopira apsolutno cijeli članak pa na kraju vidimo i bezvezne stvari poput autora fotografija i slično. Ako je članak pisan u odlomcima, onda izvoli kopirat odlomak po odlomak i zalijepit ga u objavu.

XDonald

Ovakve scene prometne nekulture pojedinaca viđamo sve cesce...

https://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/612248/nevjerojatno-sto-je-ovaj-covjek-danas-izveo-ispred-cityja-blokirao-prolaz-autobusu-i-otisao-sa-suprugom-u-shopping-putnici-se-przili-na-asfaltu-promet-morao-poslati-novi-bus-a-onda-su-stigli-i-opusteni-supruznici

Nevjerojatno što je ovaj čovjek danas izveo ispred 'Cityja'! Blokirao prolaz autobusu i otišao sa suprugom u shopping, putnici se pržili na asfaltu, Promet morao poslati novi bus, a onda su stigli i opušteni supružnici...

Teško je znati je li do toga što danas svi imaju mobitele s fotoaparatom ili je zbilja svakim danom sve više ljudi koji, bez obzira na posljedice, misle samo o svom komodu. Tako najblaže možemo opisati današnji postupak vozača Opela makarskih tablica zbog kojeg je preko 20 minuta kasnio autobus u polasku.

Bijesna čitateljica i korisnica javnog gradskog prijevoza, svojom dojavom je desecima putnika objasnila zašto su se danas, između 13:30 i 14 sati, "pekli" na užarenom asfaltu čekajući 18-icu koja je poprilično kasnila.

Razlog je vrlo jednostavan, ali i krajnje sebičan. Naime, umjesto da je parkirao automobil u garažu, "junak" naše priče smjestio je vozilo na autobusnom stajalištu, ostavio uključenu klimu i otišao u kupovinu u trgovački centar.

- Autobus se zbog njega nije mogao okrenuti pa je 18-ica kasnila u polasku više od 20 minuta - prepričava čitateljica.

Kako doznajemo, tvrtka "Promet" je bila primorana uputiti drugi autobus po putnike, a stigao je taman kada se vozač Opela zajedno sa suprugom, noseći u rukama pune vrećice, vratio u dobro "ohlađen" automobil.

- I on se još pravda! Prometov šofer ga je pitao kako ga nije sram na tom mjestu ostaviti auto, i to upaljeno zbog klime, a ljudi po zvizdanu čekaju autobus radi njega! - kazala je ljutita čitateljica.

Posebno je naglasila da želi pohvaliti vozača javnog gradskog prijevoznika, jer je putnike smjestio u klimatiziran autobus dok su čekali drugo "Prometovo" vozilo, koje se, usprkos bahatom pojedincu, moglo okrenuti na stajalištu.

Najgore je, kaže čitateljica, što su ovakve nevjerojatne scene učestao problem na tom okretištu. 


podgora


https://www.dalmacijadanas.hr/za-svaki-novi-koji-stigne-promet-mora-unistiti-jedan-stari-autobus-ovako-to-izgleda#




Za svaki novi koji stigne, Promet mora uništiti jedan stari autobus: Ovako to izgleda Obveza je Prometa za svaki novi autobus uništiti jedan koji nije u voznom stanju ili je jako star, a mi vam donosimo ekskluzivne fotografije kako izgleda taj proces Autor: R.P. / Foto: Dalmacija Danas - 1. kolovoza 2019. Jučer je Splićane obradovala vijest da je do Dugopolja stigla prva pošiljka novih autobusa, a do kraja kolovoza stižu i zglobni autobusi. Oni će se početkom rujna svi naći na splitskim cestama. Obveza je Prometa za svaki novi autobus uništiti jedan koji nije u voznom stanju ili je jako star, a mi vam donosimo ekskluzivne fotografije kako izgleda taj proces. Detalje nam je otkrio direktor Prometa Miroslav Delić. – Trebamo uništiti 14 starih autobusa jer nam je došlo tih 14 novih, koje trebamo registrirati i staviti u uporabu. Isto će nam slijediti krajem mjeseca, kada dođe 20 novih zglobnih autobusa. I tada ćemo morati uništiti dvadeset najstarijih autobusa uništiti, prema popisu koji smo napravil te poslati dokumentaciju kao dokazni materijal u Zagreb. To se radi prema ugovoru koji je potpisan, koji kaže da se za svaki novi autobus, jedan stari mora uništiti. Trenutno se uništavaju oni autobusi koji su već izvan uporabe, a kada dođu zglobni, onda će se uništavati ovi najstariji, koji i sada voze. Završna konferencija i predstavljanje svih novih autobusa će biti 4. rujna, u dogovoru s Gradom. Krajnje je vrijeme bilo da dođu novi autobusi, prosječna starost je do sada bila 14 godina, a novi autobusi će biti prosječno stari 7 godina, rekao je Delić. O nadzoru je rekao sljedeće: – Kada dođe sustav ticketinga, onda će postojati mogućnost za kamere. Ovo je vrijedna nabavka, stoga ove autobuse moramo svi zajedno vrijedno čuvati, zaključio je Delić

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

EUROBUSZG

Koji je ovo autobus skroz desno u kutu???