260 A 116 M

Autor Shole, Ožujak 24, 2009, 13:04:31

Shole


conecto

#1
Prvi prototip u bojama prijevoznika Certus Maribor gdje je kasnije i ostao, ali je testiran u mnogim gradovima (sjećam se kad je bio u Zagrebu). Prvi put prikazan na Sajmu automobila u Beogradu 1983. Uočljive su razlike u odnosu na finalni serijski model - stakla su s kvadratnim okvirima (kao kod tadašnjih putničkih TAM-ova i sežu skroz do krova) uključujući stakla na vratima ili natpisa linije.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Fotografija sa stražnje strane otkriva svjetla kakva je još tada TAM koristio. U serijskom modelu su zamijenjena kvadratnim.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#3
Radno mjesto vozača jednog od prvih modela. Potpuno nova ergonomska tabla i volan koji se podešava, te nova ručna kočnica na povoljnijem položaju. Vidi se da je od početka bio na raspolaganju s automatskim mjenjačem (u ZET-u su 260 A 116 M bili prvi automatici uopće, stigli 1989.). Poznata TAM-ovska ručica ručnog gasa ispod table na 260 A 116 ubrzo je nestala, a kasnije su promijenjeni tasteri među kojima i tasteri za otvaranje vrata i grijanje (umjesto dugogodišnjeg okretnog "Jugo-Webasto").
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#4
Jedan od prvih serijskih...

Nakon ispitivanja prototipa u realnim uvjetima na ulicama raznih gradova i otvaranja novih pogona tvornice "Autokaroserija" iz Novog Sada, krajem 1985. započinje serijska proizvodnja modela TAM 260 A 116 M.
Prvih 10 komada isporučeno je "Autotroleju" iz Rijeke početkom veljače 1986. (nekima je godina proizvodnje 1985. ali voze od 1986.)

TAM 260 A 116 M napravio je veliki korak u odnosu na dotadašnji gradski autobus TAM 190 A 11 M i TAM 190 A 109 M (koji se proizvodio još negdje 2 godine). Potpuno nova šasija s V-8 motorom snage 227 KS i zračnim ovjesom, te potpuno nova moderna karoserija koja prvi put kod TAM-a ima sva troja široka dvokrilna vrata.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#5
Od 1988. svi TAM-ovi kamioni i autobusi počinju prelaziti na četvrtaste farove...
260 A 116 M također dobija sprijeda crnu rebrastu masku, nova gabaritna svjetla i bočne žmigavce...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

'86  dolazi do promjene izgleda stražnjeg kraja, odnosno štop svjetla nisu više u sklopu haube, nego s vanjske strane pošto je hauba drugačije oblikovana.  Istovremeno također i bočni žmigavci i stražnja gabaritna svjetla dobijaju kvadratni oblik, dok će se prednji gabariti modernizirati kad i farovi.

stariji model:

noviji model:

photos by NP-549

Shole

Unutrašnjost je u svima ovim autobusima bila jednaka.  Jedan red stolica iza vozača, i duple stolice na strani gdje su vrata.  Moglo se birati zmeđu drvenih stolica i onih tapeciranih (tamno žute boje sa crnim rubom) i stolice su bile u razini sa podom, osim onih iza na motoru.



photos by NP-549

Autotrans je imao jednog 260a116M bez srednjih vratiju (gar. br. 930, došao preuzimanjem Slavnik-a Poreč).


conecto

#8
'89 dolazi i do male izmjene dizajna vozačevog stakla koje više nije istih dimenzija  kao ostala bočna, ali niže postavljeno, nego je u istoj ravnini ali sa kosim donjim rubom.  Maska je isto malčice izmjenjena i rebra postaju kosa.
Evo i jednog od posljednjih ZET-ovih s novom maskom i kosim vozačkim staklom. Foto iz ZET-ove monografije.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#9
U osnovnoj izvedbi TAM 260 A 116 M prema tvorničkim podacima ima 29 sjedala i 81 stajaće mjesto uz maks. opterećenje 16 tona. Bus je dug 11,505 m, širok 2,5 m, visok 2,9 m, osovinski razmak 5,8 m, težina 9,6 tona, krug okretanja 21,6 m, max. brzina 76-89 km/h (ovisno o mjenjaču), max. uspon 17,5-28%, spremnik goriva 300 litara.

Motor V-8, 12,8 litara, 227 KS, mjenjač ručni FAMOS s 4 ili 6 brzina ili automatik Voith, ovjes zračni, kočnice kombinacija zrak-hidraulične (ZET npr. kasnije naručivao čiste zračne)
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Slobelix

Tehnički crtež

Slike iz Neobus foto-arhive




Slobelix

Sredinom devedesetih, Autokaroserija je izradila TAM 260 A 116 M sa lepljenim staklima. Ovaj, tada savremen, autobus je otišao u Autoprevoz iz Banja Luke. Nažalost, nemam svežih podataka o autobusu.




Slobelix

Citat: conecto  u Travanj 29, 2009, 13:09:10
Fotografija sa stražnje strane otkriva svjetla kakva je još tada TAM koristio. U serijskom modelu su zamijenjena kvadratnim.
Evo još dve slike istog autobusa




manoplan


Azzoni94

Citat: conecto  u Travanj 29, 2009, 13:32:18
Radno mjesto vozača jednog od prvih modela. Potpuno nova ergonomska tabla i volan koji se podešava, te nova ručna kočnica na povoljnijem položaju. Vidi se da je od početka bio na raspolaganju s automatskim mjenjačem (u ZET-u su 260 A 116 M bili prvi automatici uopće, stigli 1989.). Poznata TAM-ovska ručica ručnog gasa ispod table na 260 A 116 ubrzo je nestala, a kasnije su promijenjeni tasteri među kojima i tasteri za otvaranje vrata i grijanje (umjesto dugogodišnjeg okretnog "Jugo-Webasto").

Jel ima neko malo detaljniju sliku instrument table ovog modela, hitno je potrebna?
Ili bar da mi neko kaze koji dugmici imaju koje funkcije?