Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

netko

Mislia sam da je S14, ali pošto su "zanimljivi" onda bi mogli bit S314 tj. samo malo kraći.
Ako je godina 1993 i uskoro otkaz, znači da je Promet odustao/"potjeran" do kraja 1993 iz Omiša.
U njihovoj monografiji se navelo zbog neisplativosti ili pak tada možda nećeg drugog.?
Uglavnom danas Čagalj obavlja taj prijevoz uz velike subvencije i samo frekventne sate što se možda više isplati nekom malom privatniku.

Meni je više žao što se davnih dana izgubia prijevoz na Braču i Hvaru ili šta se ponovno nije uspio "vratiti" u Promet jer tamo je koncetracija putnika *4 nego na Šolti.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Naravno da su to malo kraći, S312. Većina ih je skončala godinu kasnije. Nismo na forumu imali neku sliku gdje se pristojno vide.
Promet je iz Omiša otišao 1996., službeno zbog Astre Cro.

Brač se odvojio još osamdesetih, a odlazak s Hvara je lakrdija koju je trebalo spriječiti ili provesti drugačije.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

tramvajac 92

I sad autobusi za Omiš voze kroz mjesto i okreću se vani, kod one birtije Most? Tamo di je na googlu onaj Crafter od Dalmatinca?

elez

Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

NP-549

Baš me zanima da li su ovi Prometovi Sanosi S312 imali Famosove 2F motore ili je u njima bio neki Mercedesov motor.  Inače je prava rijetkost naić na internetu na slike 312-ica.  Ili ih je bilo malo u ex YU, ili nisu imali sreće sa slikanjem :) .   Sve slike koje sam do sad vidio su bile iz Rumunjske

Lion's Driver

Citat: tramvajac 92  u Listopad 24, 2018, 19:27:07
I sad autobusi za Omiš voze kroz mjesto i okreću se vani, kod one birtije Most? Tamo di je na googlu onaj Crafter od Dalmatinca?

To se zove "Ravnički most"  thumbs

netko

Moja greška. Napisao sam S314 umjesto S312. Ovaj prvi je puno viđeniji model.

Kad smo kod njih......S obzirom da su bili ČO i VO, koliko dugo su potrajali ovi sa ČO. Nekako mi uvjerenje kaže puno manje nego VO. Neznam jesam li u pravu??
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

#1027
S312 je inače bilo malo, a Prometovi su imali Famos motor od 190 KS. Dakle, kraći federaši i još Famos pa su bili i jeftiniji. Ne vjerujem da je ijedan obojan u žutu. I da, jastučari su bili cjenjeniji i puno ih se više pazilo.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Evo još jedna vrlo zanimljiva slika iz Slobodne. Osim što odlično ilustrira stanje pred dolazak prvih polovnjaka, vidi se i par zanimljivih autobusa: još jedan S312 u rashodu, g.b. 1, jedan SG 220 iz prve serije (vidi se da je iz prve po udubini za registraciju)

hvala DavorVis
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Bacimo pogled na par Sanosa koji su osamdesetih opiturani u novu shemu isto kao i #518. Hvala Davoru s Visa na ovim isječcima iz Slobodne. Serija #461-465 bila je među najcjenjenijima u garaži - turistički Sanosi, prvi Prometovi autobusi federaši. #465 je kao posljednji iz te serije ostao i posljednji S14 uopće u Prometu, vozivši do 1998. godine:



A tu je i slika posljednjeg S14 po g.b. (#536) u društvu s Čazmatransovima TAM-om i Dubravom ;D

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Idemo dalje, kolovoz 1994. godine. MAN 890 UG u bujici i strašna nesreća s #490







Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

RegioBus


Paško

#117 i jednog O317 iz zadnje kupljene serije smo imali. No, evo nešto odlično što nismo! Njemački filmić snimljen u Hrvatskoj, a link na njega našao sam u komentarima na jednoj ruskoj stranici. Ne znam gdje je snimljen. Izgleda mi kao okolica Drniša, ali ne prepoznajem gdje točno. Jednu od glavnih uloga, onu starog, istrošenog autobusa, naizmjenično tumače DAF-ovi #7 (i to bez jednog reda farova :D, rashodovan 2003.) i #116 (rashodovan pet godina kasnije). Izgleda da su sve snimke unutrašnjosti iz istog autobusa, #7.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Baš zanimljivo......
Teoretski se autobus može iznajmiti za snimanje filma i koristiti bilo gdje.
Ali sada baš da će za 15 minutni film biti u najmu dva autobusa ne vjerujem. Moguće je da su ove scene iz busa na stvarnoj liniji samo malo modificirane za potrebe filma.
Po ratu i scenama bi mogao biti Drniš, ali me zbunjuju malo dva automobila sa ST tablicama.
Godište filma je 2004. Vjerovatno se onda snimao 2003 iako sumnjam da se 15 minutni film treba toliko dugo režirati. ;D
To bi trebala biti onda zadnja godina #7.

Sigurno bi se moglo i još nešto reći o "probijanju" #7 kroz Zadarsko zaleđe s obzirom da je pontonski most postavljen u srpnju 1993, a situacija se konačno smirila pred kraj 1993. Ali ne vjerujem da se toga itko može sjetiti.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Čisto sumnjam da su scene snimane na pravoj liniji. Kadrovi su posebno namješteni, dakle postavljanje kamera moralo je biti odrađeno po redateljevoj zamisli, a ne možeš ti namjestiti kamere i onda se nadati da ti nitko neće stati ispred njh. Uostalom, autobus nema tabelu linije. Lako je moguće da su planirali sve snimiti sa #7, ali onda je otišao u rashod pa su ga morali zamijeniti.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!