TAZ - Tvornica Autobusa Zagreb

Autor Tomek, Prosinac 01, 2007, 16:35:15

Shole

Bit će da su  4420 i 2816 iste dužine al je drugačiji raspored prozora jer je rađeno na drugačijoj šasiji.  Vjerovatno je onda ista stvar sa  4220 i 2418

mirzony

26/2418 su imale duple farove i trilex felge -bar one koje sam ja viđao, dok su 42/4420 imale po jedan far i standardne felge.

TAM

TAZ Dubrava D5514


Izvor: facebook grupa TAM Autobusi i Kamioni
Dani ponosa i slave!
    

wulfy

Na ovoj slici http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=13209.msg128932#msg128932 đe se vide djelovi za Neoplan Transliner u pozadini je, ako se ne varam, TAZ D14 sa bojama montenegroturist.
Pitanje glasi, s' obzirom da je montenegroturist imao popriličnu flotu Neoplan autobusa (Jetliner-i i Cityliner-i) da li je koji Transliner završio i kod njih?

sniff

Jedan od deset napravljenih za prijevoz ranjenika u Domovinskom ratu

akzg22

#110
Citat: kriticar  u Veljača 08, 2008, 19:08:14
evo nekoliko buseva koji su karoserirani u Zagrebačkoj Autokaroseriji ,kasnije TAZ-u,a vozili su u vrijeme kad većina forumaša još nije bila ni rođena

Na slikama su rakete ,lijevo starija verzija,a desno novija,onakva kakve se i ja siječam
slike su dio dokumeta "Stoljeće tehnike i motornih vozila u Hrvatskoj"

Mislim (99,9%) da se ne radi o prethodnim generacijama FAP Dubrave D5, nego je lijeva slika bila u svrhu prikazivanja proizvodnog programa Autokaroserija Zagreb, vjerojatno se radi o autobusima na šasijama FAP, OM i TAM. Nigdje nisam našao da je FAP Dubrava D5 počela proizvodnju prije 1958. godine.

akzg22

#111
Da li netko zna kako je izgledala FAP Dubrava D8, mislim da je FAP TM2 ustvari taj model. Na prvoj slici je Dubrava D14,a na drugoj je unutrašnjost Tvornice autobusa Zagreb (TAZ).

željko halambek

Citat: akzg22  u Ožujak 12, 2017, 21:12:12
Da li netko zna kako je izgledala FAP Dubrava D8, mislim da je FAP TM2 ustvari taj model.

Ovo je dobro pitanje.

Primjetio sam da postoji i malo krača verzija dubrave D6 al ima isti izgled prednjeg dijela. Kako se zvao taj model?
Također postoji još kraći mode koji ima mlao izmjenjen predni dio ...
Dakle barem 3 varijacije na temu Dubrava 6


željko halambek

Dakle ovo bi trebala biti Dubrava D6


Slika preuzeta sa: https://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=5207.105

Međutim postoji veći model koji ima iza zadnjih vratiju još jedan prozor. Koja je njegova oznaka? Jel to D8???

željko halambek

Evo ovo bi bila veća varijanta D6. Dakle ima jedan prozor više iza zadnjih vratiju. Što je onda D6? Jel to možda D8?


akzg22


Paško

Slobodna Dalmacija, studeni 1994.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!


Neo

#118
Citat: željko halambek  u Siječanj 21, 2018, 12:48:19
Ovo je dobro pitanje.

Primjetio sam da postoji i malo krača verzija dubrave D6 al ima isti izgled prednjeg dijela. Kako se zvao taj model?
Također postoji još kraći mode koji ima mlao izmjenjen predni dio ...
Dakle barem 3 varijacije na temu Dubrava 6

Ovu kracu verziju je vozio moj otac i bila je sa TAM motorom ali ne znam ne sjecam se koja je serija bila, pokusat cu naci ima li gdje slika sa tom Dubravom, on je vozio u LukavacTrans, bile su dvije krace i dvije duze verzije 1627D ovo je bila duza verzija sa FAP motorom 270 KS a i ja sam je vozio u Alfas Tuzla.


je zakon

akzg22

#119
Postoji FAP Dubrava D6 (motor je pretpostavljam bio od FAMOS 2F od 130 KS, pretpostavljam da je kasnije ugrađivan motor od 160 KS). Imao je redizajn prednjih svjetala negdje oko 1964. ili 1965. godine, usporedo se sa D6 sa 2-3 kasnije proizvodila i D8 (pretpostavljam da je bio motor od 160 KS, moguće kakav se ugrađivao u D 10, moguće da je bio ugrađivan motor od 180 KS kakav se ugrađivao u D9018 ili su direktno ugrađivali motor od FAP 1516 kamiona). Zadarske Karavele su bile FAP Dubrave D 8 L sa WC kabinom, prepostavljam TV, pretpostavljam da se ugrađivao motor od 180 KS, jedino ako nije napravljena iznimka pa se ugrađivao motor od FAP 1518 kamiona. Kad je doživjela D6 redizajn prednjih svjetala, očito je to bio slučaj i sa D8. D8 L se pojavio vjerojatno oko 1965. godine.