Mercedes Benz Citaro G II

Autor Shole, Ožujak 18, 2009, 14:47:30

man323

#180
Nema tu nekakvoga zaključka. Jednostavno su mi ljudi pričali da su problematični, i da se dosta više u početku ulaže u njihovo održavanje.
Nisu MAN-ovi sveti, oni imaju problema kod EEV motora sa hladnjacima ako se ne čiste.
Citari facelift su problematični i na njemačkom tržištu. Imaju problema oko pogonskog sklopa (motor, mjenjač i diferencijal)
Citari 2. generacije su dosta manje kvarljivi, i pouzdaniji su od prethodnika.
Pun je forum o problemima facelift Citara, a Promet, koji ih je prvi u Hrvatskoj kupio 2008., se borio s mnogo problema.
Kod zglobnih je unutrašnjost bila nedovršena, lajsne su otpadale, voda je curila u unutrašnjost.
Također nisu trošili AdBlue, kompresori su im masovno crkavali, jednome se čak dogodio kratki spoj u jednom od ventilatora klime, neki su imali velikih problema sa instalacijama, odlazile su glave motora, pucali semerinzi, ulazi voda u stražnja svjetla. Ovi su se svi kvarovi prvobitno dešavali tijekom garancije.
Zar Autotrolej mijenja Citare bez nekakvoga razloga za Conecte?
Koliko se u razdoblju od 2007.-2009. kupilo MAN-ovih autobusa, samo mi je poznato da je u Splitu na #229 otišao motor tijekom garancije i da je jedan u Zagrebu izgorio.
Boljka su ima vrata i ponekad ih zeza stanična kočnica.

elez

#181
Potpisujem! Sve sta si reka je točno

Edit moderatora:

Prouči pravila- čemu citiranje povećeg prethodnog posta
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

NP-549

Citat: man313  u Studeni 28, 2016, 06:26:53
Nema tu nekakvoga zaključka. Jednostavno su mi ljudi pričali da su problematični, i da se dosta više u početku ulaže u njihovo održavanje.
Nisu MAN-ovi sveti, oni imaju problema kod EEV motora sa hladnjacima ako se ne čiste.

MAN-ovi imaju probleme s temperaturom još od uvođenja D08 motora tamo negdje u prvoj polovini 90-ih ako redovno ne pereš hladnjak.  Od proljeća do jeseni svakih 15 dana. Poželjno je skinut i mali zaštitni lim između hladnjaka i intercoolera jer se na njemu taloži lišće i pjesak. Kad ga nema onda sve lijepo otpadne dole, ali ne vuče blato jer ima ispod motora još jedan veliki limeni poklopac  (ako ga asevi na servisu nisu skinuli).  Na većim D20 motorima se nešto malo manje osjeti, al svejedno se griju više od ostalih marki motora.  Doduše puno manje im i škodi.

Citari facelift su problematični i na njemačkom tržištu. Imaju problema oko pogonskog sklopa (motor, mjenjač i diferencijal)

Mjenjač i diferencijal nisu Mercedesovi nego onakvi kakve je netko naručio.  Mi smo imali puno problema za ZF diferencijalima i na prvoj seriji Conecta i Citara i na facelift Citaru.  Mjenjači su se jednako kvarili i na MAN-u i na Mercedesu jer su isti,  Voith 4 brzine.   Na nijednom MAN-u nikada nije pipnut diferencijal.

Motor zbog kojeg je bilo najviše problema u Autotroleju i na kraju je završilo ovako kako je završilo, nema nitko u Hrvatskoj, a neznam ni za regiju.  Ima jakih Citara i drugdje ali je drugačiji motor  (Trst naprimjer),  a ne onaj koji smo mi imali.  Ako je unutra klasični OM457 od  299 KS  onda s njim nema problema.  Niti jednom Conectu ni Citaru nikada nije rađeno ništa na motoru,  dok npr.  MAN-ovi sa D08 motorom obično rikavaju na oko 700-800 tisuća (oni sa kratkim prijenosnim omjerima),  dok ona serija sa dužim brzinama u pravilu prelazi preko 900 tisuća bez problema.    Našpanani OM457 sa 360 konja ima problema sa bregastim osovinama, sa pumpama ulja.........  (mogu do sutra nabrajat).   Taj motor se pokazao kao promašaj,  odnosno promašaj je bilo  njegovo nabrijavanje. Standardni je odličan, ali pre lijen za zglobni bus.



Da nebi ispalo da nekog favoriziram, a nekog blatim,  ja vozim MAN-a Classica. Ok je bus, al je neudoban, i ko kamion je. Sve je na njemu nespretno napravljeno.  Conecto i Citaro su nebo i zemlja u odnosu na njega.  10 puta udobniji i ergonomičniji, al se puno više kvare. Ne važne i velike stvari nego raznorazne sitnice.  Sad je otpala plafonjera, sad ne radi webastor, sad je prednji trap raštelan .......   Na MAN-u tih problema uglavnom nema.  Znaš da će te uvijek dočekat na smjeni. Godišnji tehnički uglavnom prođe od prve, brenze su uvijek OK.  To je na Conectu misaona imenica.  Našem je najveći problem što ima visoka sjedala pa ga uzmu za prijevoz djece

Thommo

Žao mi je što odlaze, meni su Citari facelift bili najljepši busevi na Ri ulicama...





Ako niš drugo, #722 će mi ostati kao 87 puta manja uspomena  bus123



podgora

Oni su super autobusi ako ih split uspije kupit to mu je eurojackpot
Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

MAN truck bus

Nije jer zašto ih je Autotrolej vraćao???? Pa zbog kvarova!!!!! Nebi im bilo dobro što  se financija tiče
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

Boki651

Citat: Thommo  u Studeni 28, 2016, 13:27:08
Žao mi je što odlaze, meni su Citari facelift bili najljepši busevi na Ri ulicama...

I meni uz MAN Lions Regio, ali i novi Conecto izgleda lijepo

man323

Citat: MAN truck bus  u Studeni 28, 2016, 14:15:42
Nije jer zašto ih je Autotrolej vraćao???? Pa zbog kvarova!!!!! Nebi im bilo dobro što  se financija tiče
Svi su kvarovi sada otklonjeni, i više se ne javljalju.

shef

Nije dobro općenito pisati, 720 je već neko vrijeme stajao i od ranije mu je bila skinuta oprema
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Shole

Stajao je zbog diferencijala.  Boljka nevezana isključivo za seriju koja odlazi

421

Citat: podgora  u Studeni 28, 2016, 13:44:06
Oni su super autobusi ako ih split uspije kupit to mu je eurojackpot
Obzirom na konfiguraciju i položaj grada RI koji je vrlo strm i brdovit, za ST bi bio više nego odličan izbor, naročito radi snažnog motora.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

man323

Nije ni u Splitu baš topografija nešto drukčija od Rijeke. U samom Gradu prometuje dosta linija za koje je jednostavno potreban autobus sa motorom od 360KS, naravno mislim na zglobne. Naši se Citari jedva vuku ljeti uz neke uzbrdice.


man323

#193
Znači vjerojatno ih odvozi autrijska firma "VEGA". Ako je vjerovati izvoru, onda ih 7 ide za Njemačku, a ostatak je možda prodan nekom drugome?
Najvjerojatnije će ići prvo na kontrole i eventualne generalke (čišćenje, generalni servis i eventualno lakiranje u drugu boju).
Mogli bi oni osvanuti na nekim njemačkim oglasnicima uskoro.

Slika nije nešto, al čisto da ju imamo ovdje:

boky1975

#194
Pa pa