Nibus: Nis-ekspres -- razno

Autor BGS1, Lipanj 19, 2008, 01:28:24

Aleks_Beograd

Ovom autobusu nefali apsolutno nista.Autobus je prosao sve testove u Nemackoj sa najboljim ocenama.Zaista tu ima istine Nibus se trudi da opstane u ovim teskim vremenima.Jedini prevoznik koji proizvodi a i vozi.Zaista uspeh je vise nego impresivan.Sto se tice ATP Vojvodina nazalost snasla ih je strasna sudbina.Lepo im je krenulo,ali eto sudbina je to.Mada se meni cini da je to vise politika oko novog vlasnika,nego to ostavimo za drugi put.Lasta prezivljava uz ogromnu finansijsku pomoc Vlade republike Srbije....Ko zna sta ce nju zadesiti.No ostaje da se vidi.Zivi bili pa videli...

stipe15

Kao prvo autobus je ružan,a za ostalo nisam siguran jer se nisam vozio u njemu.

busfan

Citat: aaaaa  u Prosinac 10, 2008, 19:46:59
Citat: Aleks_Beograd  u Prosinac 10, 2008, 19:39:57
Mislim da nekom ko poseduje ovakav vozni park,netreba ni najmanja fleka u karijeri.A taman pa to da se putnici zale na njega... :o :o :o :o

Ma prevoznik koji posjeduje ovakav vozni park može egzistirati samo na području balkana eventualno Rumuniji, Bugarskoj, Mađarskoj i onim  pribaltičkim zemljama. DAkle da bi bio renomiran prevoznik u regionalnim okvirima moraš posjedovati vozila koja su "brand" ....Ko je u Njemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Italiji, Španiiji, Francuskoj, Belgiji, Holandiji itd itd čuo za NIBUS. O kvaliteti vozila neću raspravljati jer je ne poznajem dovoljno ali vizuelni dojam je "paff".....

Slazem se sta oni imaju praviti autobuse ??? Da su pametni pa uzeli polovne Setre i Neoplane, vec ionako imaju dobre linije pa da budu uspjesni.
Nisam se vozio nijednom u Nibusu, ali kad na slikama vidim neke detalje pa mislim da su ozbiljni proizvodjaci prije 30ak godina bili napredniji.
I jos nesto da oni sa tim Nibusima voze po Srbiji pa OK, ali oni to voze i za Dortmund :-\

tomekk

ako su busevi tehnički ispravni, nisu jako stari i dobro su održavani i što je važno za putnike da su udobni, ja ne vidim razlog što im fali i zašto nebi mogli vozit inozemne linije ???
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

mb0404

Brate ima prozora ko voz,sjedista su mu zbijena.Uporedi 215HDH il 217 pa vidi.Dizajn mu je na nivou 80,a svjetla kopija Isuzua.

busfan

Citat: tomekk  u Prosinac 13, 2008, 16:31:45
ako su busevi tehnički ispravni, nisu jako stari i dobro su održavani i što je važno za putnike da su udobni, ja ne vidim razlog što im fali i zašto nebi mogli vozit inozemne linije ???

Nisam rekao da ne mogu, oni vec voze ;) Ali nije u redu prema putnicima jer to nije autobus za duga putovanja. Recimo Nis-Dortmund ima preko 30 sati voznje

aaaaa

Citat: mb0404  u Prosinac 13, 2008, 17:50:42
Brate ima prozora ko voz,sjedista su mu zbijena.Uporedi 215HDH il 217 pa vidi.Dizajn mu je na nivou 80,a svjetla kopija Isuzua.

ma slažem se u potpunosti.  Stakla su mu jako loše kvalitete, slika objekta koji gledaš kroz ovo staklo je valovita. Dizajn samih prozora je bezveze. Srednja vrata su po meni preniska. Ovi nepravilni prorezi za staklo na prednjim vratima djeluju "kitnjasto" da ne kažem ko na igrački. Osim toga ne sviđa mi se gdje je postavljena klima. Ne znam kako se jedan košarkaš od 2 metra može osjećati u ovom busu. Ja mislim jako neugodno. Osim štopsvjetala zadnji kraj je loša kopija SCANIE.....
Da se ne lažemo koji respektabilan prevoznik u sjeverozapadnoj, zapadnoj i jugozapadnoj Evropi u svom voznom parku posjeduje NIBUSe. Ma nema ga . Većina ih nije ni čula da to postoji.....

Aleks_Beograd

Brate ti ih ocrni nacisto.Pa meni nista nefali  tim busevima.Odlicni su,evo skoro je Becej prevoz nabavio nekoliko potpuno novih NIBUS modela.I mogu ti reci da u beloj boji sasvim lepo i pristojno izgledaju.....Jeste tacno je da im je osoblje malo nekulturno i neljubazno ali to ce se promeniti garant.Sada su u privatnim rukama i verovatno nece biti zezanja....A sto se tice voznog parka mnogi prevoznici mogu da im pozavide jer im nijedan bus nije stariji od 3-4 godine.Sto na ovim prostorima retko koji prevoznik ima....

aaaaa

Citat: Aleks_Beograd  u Prosinac 15, 2008, 17:55:44
Brate ti ih ocrni nacisto.Pa meni nista nefali  tim busevima.Odlicni su,evo skoro je Becej prevoz nabavio nekoliko potpuno novih NIBUS modela.I mogu ti reci da u beloj boji sasvim lepo i pristojno izgledaju.....Jeste tacno je da im je osoblje malo nekulturno i neljubazno ali to ce se promeniti garant.Sada su u privatnim rukama i verovatno nece biti zezanja....A sto se tice voznog parka mnogi prevoznici mogu da im pozavide jer im nijedan bus nije stariji od 3-4 godine.Sto na ovim prostorima retko koji prevoznik ima....

Ma brate ne ponižavam ja nikoga i ništa, samo sam realan. Poređenja radi da li su se ikada mogli uporediti Yugo i Renault clio, Citroen C3, Opel Corsa, Ford Fiesta . Ista klasa gradsko vozilo ali su ovi ostali skuplji od Yuge barem 2,5 puta. E tolika ti je otprilike razlika između NIBUSA i proizvođača tipa Neoplan, MAN, SCANIA, o SETRI da i ne govorim....

Aleks_Beograd

Eh brate SETRA je sam vrh ponude...Luksuz i kvalitet na sve strane.A ovo je vise pravljeno da zavrsi posao u gradskom i medjugradskom prevozu.A to sto Nislije teraju i dalje preko grane,to je vec neka drga prica.Ali vidis,i pored toliko mana koje su ovde navedene oni opet su puni putnika svaki put i na svakoj liniji....Jedino oni imaju muda da krene od Ljubljane do Skopja i da nigde negasi masinu....Sto nesto nevidjam kod drugih prevoznika.Skoro sam video ta ista NIBUSova masina isla je za Rusiju.Vozila je neke ljude na neki konzilijum....Jbt to je je 2700km u jednom pravcu...Skoro sam citao na jednom drugom forumu u vezi linije Beograd-Moskva. I znas sta neki prevoznici kazu citiram: "Nije problem voziti tu liniju,nego zbog starosti voznih parkova odes i vratis se,a onda radis generalnu na vozilu,sto kod Nislija nije slucaj".Toliko o kvalitetu...

aaaaa

Citat: Aleks_Beograd  u Prosinac 15, 2008, 19:18:42
Eh brate SETRA je sam vrh ponude...Luksuz i kvalitet na sve strane.A ovo je vise pravljeno da zavrsi posao u gradskom i medjugradskom prevozu.A to sto Nislije teraju i dalje preko grane,to je vec neka drga prica.Ali vidis,i pored toliko mana koje su ovde navedene oni opet su puni putnika svaki put i na svakoj liniji....Jedino oni imaju muda da krene od Ljubljane do Skopja i da nigde negasi masinu....Sto nesto nevidjam kod drugih prevoznika.Skoro sam video ta ista NIBUSova masina isla je za Rusiju.Vozila je neke ljude na neki konzilijum....Jbt to je je 2700km u jednom pravcu...Skoro sam citao na jednom drugom forumu u vezi linije Beograd-Moskva. I znas sta neki prevoznici kazu citiram: "Nije problem voziti tu liniju,nego zbog starosti voznih parkova odes i vratis se,a onda radis generalnu na vozilu,sto kod Nislija nije slucaj".Toliko o kvalitetu...


Ma bio je u BiH jedan takav prevoznik zvao se "BUCO" pa bolji poznavaoci prilika u BiH znaju šta mu se desilo i kako je završio....
Pa iz BiH idu vozila na Hadždž i ne rade generalku po povratku a idu na kraj drugog kontinenta...

busfan

Evo pogledaj na ovoj slici ovaj detalj, pa ovako nesto na autobusu starom 2-3god ;D  Nadji Setru 200 iz 1978god i vidices da je to ljepse uradjeno


Ili kad vidim njihov turisticki autobus koji nema rukohvate na sjedistima, ja ne znam kako se na tome moze stediti. Za sta da se putnik drzi, za glavu onog koji sjedi ispred ;D 
Ili pogledajte kako su zavjese zakacene gore, pa cak na nekim ima i neka spaga po sredini prozora.
Ili ove dvodjelne sajbe, to su neki odvratni detalji kojima zaostaju 50 godina ne za Setrom vec za svim proizvodjacima danas. Ja to nigdje nisam vidio

Sta je sa tog Buce, da li radi jos? I da li je odgovarao?

mb0404

jerovatno misli na firmu BUCO koja je iz Travnika mada je imala dosta bueva i u Zenici.Desilo im se da zbog tehnicke neispravnosti(izasao iz garaze bez pregleda) sleti autobus sa mosta ili sta vec.Ne mogu se sjetit kolko je poginulo al mislim da je to jedan od vecih saobracajnih nesreca u BiH.Imali su par Steyera,MAN-ova starih onih sa okruglm svjetlima,Mercedes 305,i Setru 2 koja je ja mislim i sletila sa mosta.Kao prevoznik najvise je vozio od Zenice do Travnika i Srednjobosanskog kantona,Zenica-Jajce,i mislim da je imao jednu liniju za Bihac ali nisam siguran.

aaaaa

Firma BUCO egzistira i danas pod imenom LION bus a direktor firme i šef tehničkog pregleda i njihovog servisa su u zatvoru. Imala je veći broj autobusa u glavnom starije proizvodnje  ali su neposredno prije udesa počeli kupovati i nešto novije kao NEOPLAN skyliner i Cityliner oko 90 godišta. Mislim da je udes bio 99. godine. U udesu je učestvovala Setra 215  koja je bila tehnički neispravna a vozač nije potpisao putni nalog te je na taj način izbjegao odgovornost. Vozilo je prošlo tehnički "fingirani" tehnički pregled. U udesu ne nastradalo oko 40 ljudi u glavnom starije dobi. Mjesto udes je most na ulazu u Kakanj iz pravca Zenice a mjesto je u narodu poznato kao "zli brijeg" (priča se da je tu nekada bilo groblje a neposredno pored puta vidljivi su stari muslimanski nadgrobni spomenici tj ništantoši)....

mb0404

Nišanteši ne nišantoši.Ne znam sta je sa tom firmom sada.Ja sam sve konto da su se oni sudarili na petlji kod Visokog.Ako me sjecanje ne vara prije tog udesa vozio je neku djecurliju iz kampa Mošćanica kod Zenice,mislim da se radilo o nekoj ekskurziji.Autobusi koji su vozili iz Zenice bili su parkirani u Travnickoj ulici,gore kod rudnika i uprave,iza KSC.