Registarske pločice - rasprava

Autor Dreamwalker, Travanj 01, 2015, 00:18:49

Paško

Pa nije nikad prestalo izdavanje kvadratnih tablica. Još uvijek se izdaju, ali nema tolike potrebe za njima. Nađu se na terencima i nekim neobičnim vozilima. Ovako iz glave znam da je bila serija ST-xxxx-C. Kasnije mi ne padaju na pamet, ali sigurno ih je bilo.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

NP-549

Citat: Zmajhir  u Veljača 09, 2021, 00:24:34
Nisam dosad naletio na ovu temu, a tu imam sve živo za napisat. Da se malo nadovežem na garfieldov post, riječke registracije su 2006. kad se prebacivalo na novog proizvođača stale na RI-139-NJ i sljedeće kombinacije su bile od RI-250-OA nadalje plus jedna kamionska prikolica koja je imala RI-246-OA. Još je jedna Škoda od granične policije bila unaprijed dobila RI-242-NK i to je to od starih kombinacija. Situacija na RI tablicama 2016. je stala na RI-3xx-ZM bez EU oznake i po nekoj dosad utvrđenoj procjeni je jedna od RI-31x-ZM prva EU oznaka u našem kraju, ali čak s nekim (najvjerojatnije) policijskim civilnim Focusima ima manjih odstupanja sa starim registracijama, ali zbilja minimalno.

Zadnja bez plavog EU je Ri-305-ZM, a prva sa plavim je Ri-306-ZM  (Laguna u Dražicama).   Nakon 139-NJ imaš nekoliko policijskih  oko 520-NK,

Citat: Zmajhir  u Veljača 09, 2021, 02:01:02
Također sam prije nekoliko godina u Delnicama vidio R4 s -BC kombinacijom, do koje na kraju nisu nikad ni došli jer je preskočeno sve do DE-xxx-FK. Interesantno je da je u Rijeci oko 1998. izdana još jedna serija kvadratnih tablica i to su bile -GC i -GD te godinu kasnije -HB i-HC s obzirom na to da je u prometu bilo još dosta Buba, R četvorki, Fićota itd.

Kvadratne tablice nemaju nemaju isti redosljed kao i redovne, odnosno ne izlaze u istim godinama.  GC, GD i  HB su korištene još početkom devedesetih kad su svi mjenjali sa YU na HR.  Naš crveni Renault 4 je dobio RI-744-HB na proljeće 1993.

Od anomalija se sjećam još da je ničim izazvana izašla serija sa Ri-xxx-IS tablicama negdje u drugoj polovini devedesetih, iako su joj susjedne kombinacije iz 2001.

Zmajhir

Citat: NP-549  u Veljača 09, 2021, 07:04:49
Naš crveni Renault 4 je dobio RI-744-HB na proljeće 1993.

Barba mi je duže vrijeme vozio bijelu četvorku, RI-293-HB i čudio sam se otkud Hx kombinacija. Sad mi to već ima smisla da su unaprijed izdavane.

lussin

Jel se itko sjeća da su se mogle nabaviti tablice za prikolicu sa istom kombinacijom kao auto koji ju vuče? Imam osjećaj da sam to viđao

NP-549

Tako je bilo u yugi. Po HR zakonu svako vozilo ima svoju reg. pločicu što je i logično jer ju možeš zakačit za bilo koje vučno vozilo.

Znali li netko koliko ustvari ima vrsta redovnih pločica ?

1. Standardna 2 kom
2. Standardna 1 kom (za prikolice)
3. Standardna + kvadratna  (1+1)
4. Kvadratna 1 kom (za traktor ili prikolicu)
5. Mala - motor do 50 ccm
6. Velika - motor preko 50 ccm
7. Crvena standard 2 kom (vangabaritni)
8. Crvena standard 1 kom (vangab.prikolica)
9. Crvena standard + kvadratna (1+1)
10.  Crvena kvadratna 1 kom

11. Zelena standard  2 kom
12.  zelena standardna + kvadratna

Nisam viđao motor, prikolicu ili traktor na zelenim

ikar

Citat: amfan  u Veljača 03, 2021, 23:16:40
Netko, nije Rijeka dostigla Split nego obrnuto. Rijeka je do kraja 1991. prešla puno više jugoslavenskih brojeva. Došli su do oko 270-xxx (NP će znat koliko otprilike), a Split je bio samo na 202. ST-202 je, recimo, dobio jedan Prometov bus u prosincu 1991. godine. U godini aktivne zamjene YU tablica za HR (1.1992.-1.1993.) također su bili ispred Splita. Taman su otvorili -Dx, a Split je bio oko -CO. Otkrio sam da je na ST području kasnila promjena barem u jednom gradu, i to Sinju. Neka vozila tamo nisu dobila nove tablice do drugog dijela 1993. godine. Zato postoji serija buseva Autoprijevoza Sinj s -CS regama. Od onda je Split dostizao Rijeku i dostigao je, čini mi se, 1997. godine. Jednom sam gledao kad je to otprilike bilo, ali sam zaboravio. I, da, mislim da tu najveću ulogu ima mijenjanje tablica za isto vozilo, ali i pojava vozila u zabačenijim dijelovima u kojima ih prije nije (toliko) bilo.

U proljeće - rano ljeto '99 je Split prestigao Rijeku i tada su se u oba grada izdavale -Hx tablice.

netko

Citat: ikar  u Veljača 09, 2021, 17:45:32
U proljeće - rano ljeto '99 je Split prestigao Rijeku i tada su se u oba grada izdavale -Hx tablice.
Na kojem je točno slovu Rijeka sada. K?? Split je na V.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Dreamwalker

Citat: lussinpicollo  u Veljača 09, 2021, 15:56:04
Jel se itko sjeća da su se mogle nabaviti tablice za prikolicu sa istom kombinacijom kao auto koji ju vuče? Imam osjećaj da sam to viđao

Imaš dobar osjećaj. To se moglo devedesetih. Osobno sam samo jednom vidio taj slučaj i to na jednom Hyundai Ponyju koji je imao istu RI registraciju kao i prikolica koju je vukao. No, nisam siguran koliko se dugo moglo to raditi jer je ta kombinacija imala 3 broja - 1 slovo :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

peron24

Upotreba iste tablice na prikolici i autu bila je i krajem 90-tih pa i u novom mileniju. Razlika je bila u naljepnici za teh. pregled koja je vrijedila 2 godine.
Dosad smo spominjali da je Sinj kasnio u zamjeni tablica. To je normalno jer je tijekom 1993. bila jako gadna ratna situacija u Cetinskoj krajini kao i na sjeveru Dalmacije. U Splitu je uglavnom  1991. bila ratna. Dubrovnik je u travnju '92 krenuo sa HR tablicama a gotovo svi gradovi osim ZG i ST  sredinom 3.mjeseca.
Za vrijeme YU otok Pag te grad Senj su koristili RI tablice a mislim da su se i Delnice jako kasno odvojile. Zato je Rijeka dugo bila druga zona po brojnosti. Splitska zona je ostala ista.

lussin

Citat: Dreamwalker  u Veljača 09, 2021, 20:30:42
Imaš dobar osjećaj. To se moglo devedesetih. Osobno sam samo jednom vidio taj slučaj i to na jednom Hyundai Ponyju koji je imao istu RI registraciju kao i prikolica koju je vukao. No, nisam siguran koliko se dugo moglo to raditi jer je ta kombinacija imala 3 broja - 1 slovo :)
Sad se sjećam da je čovjek na Lošinju imao starog Golfa sa prikolicom - oboje RI-739-K

Zmajhir

Dosta su čak trajale te višestruke tablice, drugi barba mi je imao Saxo iz 1996. i prikolicu s pripadajućom registracijom, RI-407-FL, auto je prodan prije više od 10 godina a prikolica s registracijom ostala do danas.  pivkan

Zmajhir

Citat: netko  u Veljača 09, 2021, 17:59:05
Na kojem je točno slovu Rijeka sada. K?? Split je na V.

Novi Lion's Cityji su upravo dobili RI-446x-K

garfield

Citat: Zmajhir  u Veljača 09, 2021, 00:24:34
Još je jedna Škoda od granične policije bila unaprijed dobila RI-242-NK i to je to od starih kombinacija. (...)
ali čak s nekim (najvjerojatnije) policijskim civilnim Focusima ima manjih odstupanja sa starim registracijama, ali zbilja minimalno.
Što se tiče policijskih vozila u civilu, koliko sam primjetio oni ponekad za njih znaju izdavati tablice koje na prvu liče kao i svaka druga, ali su izvan standardnih rasporeda izdavanja već se radi isto kao i o tablicama po narudžbi. Npr. znam da se prije 15-ak godina pojavila serija presretača i imali su tablice starog tipa, a među njima i neke iz preskočenih raspona ili raspona koji su naknadno dostignuti s novijim tipom tablica. Pa je jedan od presretača imao tablicu ZG 5185-BT, što je usred preskočenog raspona.

Inače što se tiče policijskih tablica (za označena vozila), one imaju format xxx-xxx s grbom u sredini gdje su prve tri znamenke oznaka policijske uprave, a druge tri redni broj od 001 do 999, a kad se 999 stigne krene se ispočetka.
A te oznake uprave idu u rasponu od 010 do 220 (s tim da je treća znamenka uvijek 0) po nekom čudnom rasporedu, pritom je broj 200 iz nekog razloga preskočen.
Iako na staroj slici iz 90-ih sam čak vidio i "051" kao oznaku policijske uprave, što je to značilo?

Koliko sam našao ovo su oznake policijskih uprava na registarskim tablicama:
010 Sjedište MUP-a
020 Bjelovarsko-bilogorska
030 Dubrovačko-neretvanska
040 Ličko-senjska
050 Karlovačka
060 Koprivničko-križevačka
070 Osječko-baranjska
080 Istarska
090 Primorsko-goranska
100 Sisačko-moslavačka
110 Brodsko-posavska
120 Splitsko-dalmatinska
130 Šibensko-kninska
140 Varaždinska
150 Vukovarsko-srijemska
160 Virovitičko-podravska
170 Krapinsko-zagorska
180 Zadarska
190 Zagrebačka
210 Međimurska
220 Požeško-slavonska

Vojne tablice imaju kombinaciju HV-tri broja-dva slova, i koliko sam primjetio ta slova kod njih ne idu redom, nego očito služe kao interno označavanje - većinom se viđaju kombinacije "HV", "LV", "OS", "VM" i sl., a na vozilima vojne policije oznake "VP" i "MP" (očito od "Military Police"). Također koliko sam čuo neka vojna vozila imaju uz vojnu i svoju civilnu registarsku oznaku.

Citat: NP-549  u Veljača 09, 2021, 16:39:06
Znali li netko koliko ustvari ima vrsta redovnih pločica ?

1. Standardna 2 kom
2. Standardna 1 kom (za prikolice)
3. Standardna + kvadratna  (1+1)
4. Kvadratna 1 kom (za traktor ili prikolicu)
5. Mala - motor do 50 ccm
6. Velika - motor preko 50 ccm
7. Crvena standard 2 kom (vangabaritni)
8. Crvena standard 1 kom (vangab.prikolica)
9. Crvena standard + kvadratna (1+1)
10.  Crvena kvadratna 1 kom

11. Zelena standard  2 kom
12.  zelena standardna + kvadratna
Uz ovo pobrojano ja sam čak vidio i kombinaciju s dvije kvadratne tablice, ali vrlo rijetko, svega dva ili tri puta na nekakvim američkim vozilima.

Citat: amfan  u Veljača 03, 2021, 23:16:40
Postoji mali milijun bizarnosti vezanih za kombinacije zbog monopolitskih pozicija proizvođača tablica koji su kombinacije određivali proizvoljno. Kad se počelo, trebao je određeni broj kvadratastih tablica. Iz nekog razloga na velikoj većini područja kvadrataste tablice bile su one s kombinacijama -BC i -BD, čak i kad su određena područja bila miljama daleko od njih.
Mogu potvrditi da je -BD kombinacija korištena kao kvadratna i u Zagrebu, sjećam se jedne Bube s tom oznakom.
Je li bilo sličnih stvari i s motorima, mopedima, traktorima i sl., odnosno da su i druge "posebne" tablice imale neke svoje raspone kombinacija izvan redovnih?

I kada su se počele izdavati tablice sa svim nulama (kombinacije 000 i 0000)? Čini mi se da se prvo nisu mogle naručiti, nego tek otprije kojih 10-15 godina?
Inače vrijedi napomenuti da se sve tablice kojima je prva znamenka 0 ispostavljaju isključivo po narudžbi. I u dobrom dijelu slučajeva treba se paziti vozila s takvim tablicama jer često sjede budale za volanom njih, pogotovo ove 0000. :)evil

peron24

Kod vojnih tablica zadnja dva slova ne idu po abecedi. Tijekom 1995 u Sibeniku je vozio jedan autobus TAM Avtomontaža 190 kojem je tablica završavala sa PF. Možda je to značilo "prva fronta". Bus je prije rata pripadao hotelu Olympia iz Vodica. Bio je kremasti sa smedjim linijama. Krivo mi je što nisam zapamtio broj na tablici. Jedan takav sličan bus od istog hotela je kasnije vozio za Jezera bus. Taj je bio dosta stariji.
Dosad sam samo jednom u životu vidio moped sa zelenim tablicama. I taj sam najčešće sretao kod šibenskog stadiona. Vjerovatno ga vozi neki nogometaš koji nema hrvatsko državljanstvo, a takvih je puno u klubu.

Paško

@garfield
Slažemo se da su tablice s nulama nešto najgluplje što postoji. One se sigurno nisu mogle naručiti prije 15, a ni 10 godina. Ja njihovu pojavu vežem uz pojavu više specijalnih tablica nakon što su snižene cijene. Ne znam je li to povezano, ali čini mi se da da.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!