Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

Paško

#1350
Ma pusti te priče o donacijama, uvijek donacija ovo, donacija ono. Donacija uglavnom nije bilo, nego je za svaki polovni autobus otišao određeni postotak u nečije džepove. Ljudi stalno trube o donacijama kad se spominju npr. londonci, a svaki je kupljen. Jedna od stvarnih donacija koja mi pada na pamet je ona Mercedesa O305 od RTL-a. To nije bio #135 (kako je pogrešno pisao kriticar/man750), već jedan drugi O305 koji je Promet htio preuzeti, ali nije mogao registrirati jer su to mogle samo određene organizacije (škole? općine? nisam siguran točno, u Dubrovniku je to bila općina Konavle za školski prijevoz.). Taj O305 prvo je mjesecima stajao u Trajektnoj luci, a onda ga je preuzeo DVD Split. Kasnije je završio u sinjskom Autoprijevozu.

Pretpostavljam da su autobusi dobivali garažne brojeve po dolasku u garažu, što je bio slučaj još i sa Citarima #310-318. Teško je reći zašto neki nisu provozali brzo, ali bilo je tu i stvarno idiotskih razloga. Recimo, za DAF-ove se 1993. tražila potvrda da nisu proizvedeni u Hrvatskoj(!), za O305 G homologacija kočnica i slične papirologije.

Nije dolazak iz Skandinavije previše čudan. Liburnijin #821 je, naprimjer, došao iz Danske. Čudni su bili putevi preprodavača. Lako je moguće da je netko iz Prometa došao kupiti par O305 G pa su mu rekli "dat ću ti i ovaj solo u po' cijene" ili "može, al' moraš uzet i ovaj koji mi leži dvi godine tu". Tako su uzeli i #135 koji je vozio nešto više od dvije godine pa se raspao od starosti.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Jel išta pomogne serijski broj od #98?

Google tražilica nije od pomoći. Svega 2-3 ista autobusa se vrtu.

Phototrans.eu kaže samo KVG Braunschweig (Salzgitter). Gotovo svi da su tamo bili, ali podaci o povijesti buseva idu skroz u drugom pravcu.
Ali gledajući ova 2-3 sa Googla bilo ih je i još u drugim firmama.

Radi se o modelu od 16m. Bio je i onaj od 18m.
Ali opet jedno opažanje , shema bojanja od #136 i #98 skoro pa identične. ? ? ?


Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Zar stvarno misliš da već nisam izvrtio sve moguće stranice koje postoje, pa čak i one koje ne možeš naći na Googleu? good_boy

Kao da je originalnih MAN-ova SG 220 bilo malo. Proizvedeno ih je više od 400, a #98 je bio 369. od njih. Ostala tri Ü u Hrvatskoj bila su duža i iz izvora s potpuno drugačijim bojanjem (SWEG, Lahr).

Da je #98 došao iz Darmstadta, to bi znali. Jednostavno, on je mogao voziti školu na nekom selu da ga nitko od njemačkih busfanova ne spazi dovoljno prije 30-40 godina. Možda nešto iskrsne u budućnosti, ali teško.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Ovaj video je već bio davno, ali evo ga sad u malo boljoj kvaliteti (snimljeno iz dokumentarca "Šest manje koju minutu"). Drniš pred početak rata 1991. godine:



Čini mi se (nek' i ostali bace oko) da Sanos ima tablice koje završavaju s -56, po čemu bi se radilo o #534. Inače, taj #534 jedini je od deset jastučara iz 1979. rashodovan prije kraja rata. Penzionirani vozač ispričao mi je da se autobus prevrnuo 1992. ili 1993. dok je prevozio Gardu. Nakon toga su mu sjedala vjerojatno prebačena u TAM #671 koji je prešao u HV i vratio se u Promet tek u veljači 1996. godine.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

STress

Paško, zašto nigdi na popisu buseva nema Rabe???  ;D


Paško

Ima, ima, to je g.b. 598. Da pojasnimo mlađim gledateljima, Ikaruse su svi zvali Rabama zbog motora (Raba-MAN) i osovina, ali službeno se niti jedan od njih nije zvao Raba, svi su bili Ikarusi.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

josipgrgin


Blackadder

Citat: josipgrgin  u Listopad 08, 2021, 21:40:33
imali su jak zvuk kao bivsi sanosi
Ikarus gar. br. 612 je jedan od tih. Vozio mi ga je susjed jednom prilikom i znam da sam ga pitao zasto taj bus buci vise od ostalih istih.. A bio je i jedan solo Ikarus sa dvoja vrata i tapeciranim malo visim sicevima i smedjim zastorima. Vozip je svaki dan oko 13 i nesto na liniji  59 Split-Tugare. Isti taj zvuk o kojem pricate i mislim da je to bio jedini takav u Prometa. Malo sam jos procackao po svojoj memoriji i glede busa s dvi prikolice. Taj je vozio na liniji br. 60 cim je stigao na probu i u to vrime je pario vise vlak nego bus. I na kraju, ima li medju vama neki od starijih vozaca koji bi mozda znali kako se zvao u to vrime 80-ih jedan vec tada stariji vozac koji ne svakodnevno vozio 31 Split-Vranjic oko 13 h i nesto, da bi pri povratku iz Vranjica vozio 72 Split-Pribude-Milesina? Bus je bio Sanos sa tapeciranim sicevima, ali jako nisko postavljenih za razliku od ostalih Sanosa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Paško

#1358
Citat: Blackadder  u Listopad 18, 2021, 14:38:07
Ikarus gar. br. 612 je jedan od tih. Vozio mi ga je susjed jednom prilikom i znam da sam ga pitao zasto taj bus buci vise od ostalih istih.. A bio je i jedan solo Ikarus sa dvoja vrata i tapeciranim malo visim sicevima i smedjim zastorima. Vozip je svaki dan oko 13 i nesto na liniji  59 Split-Tugare. Isti taj zvuk o kojem pricate i mislim da je to bio jedini takav u Prometa. Malo sam jos procackao po svojoj memoriji i glede busa s dvi prikolice. Taj je vozio na liniji br. 60 cim je stigao na probu i u to vrime je pario vise vlak nego bus. I na kraju, ima li medju vama neki od starijih vozaca koji bi mozda znali kako se zvao u to vrime 80-ih jedan vec tada stariji vozac koji ne svakodnevno vozio 31 Split-Vranjic oko 13 h i nesto, da bi pri povratku iz Vranjica vozio 72 Split-Pribude-Milesina? Bus je bio Sanos sa tapeciranim sicevima, ali jako nisko postavljenih za razliku od ostalih Sanosa.
Ovaj solo s dvoja vrata koji spominješ je po opisu jedan iz serije 585-590. Ta je serija imala miješanu konfiguraciju mjesta, pola 43+1 sjedećih i 57 stajaćih, a pola
36+1 i 64. #589 je 90-ih bio u RJ Trogir, a za ostale ne znam gdje su bili.

Je li dvozglobni autobus vozio na nekoj liniji osim 60?

Što se tiče vozača, ne bih znao tko je bio, ali možda znam nekoga tko će znati. Daj još malo detalja ako ih se možeš sjetiti.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Blackadder

Mislim da dvozglobni nije vozio na drugim linijama. Gotovo sam 98% siguran da je vozio samo na 60-ki. Logicno, ta mu je linija najbolje i lezala jer osim polazne stanice kod kapetanije, nije ga trebalo puno motati. Do Omisa je idealna cesta za takav bus, a u ostalim gradskim linijama bilo bi zapinjanja. U to vrime smo ja i ekipa iz razreda bili zaliudjeni busevima. Cekali bi na mostu koji je spajao Mertojak i Visoku i zapisivali marke, registracije, garazne brojeve... Od 1986. do 1990. imao sam podatke o svim busevima. I popamtio dosta detalja. Recimo, Ikarus 611 je imao normalan zvuk, 612 je imao Rabin motor, a 613... Hm, ne znam kako bi to opisao, kao urlik neke divlje zivotinje. Vozio ga je najcesce jedan debeli lik kojeg smo zvali kralj spadi jer je i slicio na njega. Jedino sto mi je iskliznulo iz memorije je netipican Prometov bus iz 90-ih, vjerovatno kraj 90-ih. Nije bio u standardnoj Prometovoj plavoj boji, nesto zelenkasto s bilim detaljima. I nepoznate marke. Vozio je svaki dan na liniji 56 Split-Kamen oko 11 i nesto. I vozac je bio cudnovati kljunas u odnosu na ostale. Mladji lik, uvik u "civilki",  sarenim majicama i s jako dugom kosom zavezanom u rep. Bio je veseljak, ljudi su gustali se voziti s njime nakon sto bi skuzili da je Prometov bus.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Blackadder

Mali edit vezano za ovog s broja 56. Mislim da je to bilo i ranije nego sam napisao jer u to vrime nije bilo "sarenih" buseva, samo plavih. Pa ako se ko sica te linije i vozaca, bas me zanima koji je bus bio u pitanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Paško

#1361
Drago mi je pročitati ovakve komentare jer su kao forum prije 30 godina, ali "zelenkasto s bilim detaljima" ne podudara se ni s čim što znam. Ako je to bila prva polovica 90-ih, onda je sve moguće jer se ne bih začudio da je nešto bilo na probi ili u najmu. Mercedes O307 #88 imao je slično bojanje kao s ove slike, ali pretpostavljam da to nije jer je bio više crni (a i uglavnom vozio na Hvaru):

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Blackadder

Mislin da nije bio Mercedes u pitanju, gotovo sam siguran. Jedino ako ima netko od starijih vozaca koji se sica kolege s dugom kosom i netipicnim stilom odjevanja za Prometove vozace. Ako otkrijemo vozaca, mozda i bus ne bude misterij. Jedno je sigurno, taj bus nije mogao biti na posudbi jer je bio pomalo otrcan, falilo je zastora  i duze je vozio bas za Kamen. Ne virujem da bi posudjivalii bus u takvom stanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Paško

E, da, sad si me sjetio da se linija 56 ne zove tako (već 26) još od listopada 1989. godine, kad su 55-59 postali 25-29. Dakle, ili je to bilo krajem 80-ih (zbog čega bi bilo još čudnije) ili 90-ih, ali već na liniji 26.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Blackadder

Sad sam malo poslozio neke kockice u glavi i siguran sam da nije kraj 80-ih u pitanju, nego cak dosta blize. Moja memorija vezano za buseve daleko vise seze u sredinu i kraj osamdesetih. Tada su mi busevi bili glavna preokupacija, kasnije su dosle cure, fax... Zapazao sam i dalje sve oko buseva, ali nije to bilo vise onako strastveno ko do kraja 80-ih. Npr. 1988. je nedjeljom u 14:30 vozio bus 55 Split-Stobrec i vec bi u 14:50 polazio natrag, da bi u 15:30 vozio liniju Split-Ruzici-Baljci (vjerovatno 76). Subote navecer iste godine, 19:30 56 Split-Kamen, nakon toga isti bus je vozio liniju 91 Split-Bogdanovici. Mozda je i dosao iz Bogdanovica prije polaska za Kamen, znam da je uvik imao te dvi table jedna uz drugu. Sicam se i vozaca, brkica ala Miso iz mladjih dana. Bus je bio Fap Dubrava s crvenim  zastorima. Takve su mi stvari ostale jace u memoriji. Sto se tice misterioznog busa o kojem pricamo, pohvatao sam jos neke konce. Polazio je sa Solinske, to mi je naknadno palo ma pamet i to skoro odmah nakon sto je pocetna stanica prebacena s Lucke kapetanije na Solinsku. To je bilo prvih dana novog rezima. On je polazio s dijela kolodvora na kojem sada staje 32, znaci ne strane s koje sad polaze busevi prema gradu i Omisu. Ako imate godinu i priblizan datum kad su linije prema Omisu prebacene na solinsku, imate i tocnu godinu kad je taj bus vozio. I opet cu ponovit, nije bio ni MAN, ni Mercedes, ni nista slicno sto je Promet tada imao, a ni kasnije. I bus i vozac kao da su zalutali s drugog planeta.  Mislim da je tada bilo i buseva druge boje osim plavih, ali ovo je zaista bio tipican unikat. Razmisljao sam dosta o tome i sitio se da bi ljudi na pazaru pitali vride li Prometove karte za voznju, iako je bus imao na tabli Split-Kamen (u pravu si za br. 26). Eto, posto sad znamo tocnu godinu nadam se da cete uspit pronaci nekog iz Prometa iz tog perioda koji ce rijesiti misterij jer nisu postojala dva vozaca s kosom do guzice u to vrime.


Sent from my iPhone using Tapatalk