Slovenski prijevoznici nekad i sad

Autor gaspa, Prosinac 05, 2007, 10:48:02

Kiki273

Sjećam se linije s kraja 80-tih Maribor - Ljubljana - Poreč - Rovinj
Jedan dan je vozio autobus Slavnik Koper (Čini mi se TAM 260 A 120)a jedan dan Integral(M.B.303 ili nešto slično)
Iznad tabele imali su malu plavu pločicu na kojoj je pisalo "PRIMORSKA" na kartama je pisalo isto.

tamlover

#16
Evo, da osim linka iz prvog posta ovog topica na forumu imamo malo više informacija o Avtobusnom prometu Morska Sobota.

Prije II. Svjetskog rata prijevoz putnika u Pomurju održavan je vlakom i poštanskim autobusaom na nekoliko linija. 1942. u Murskoj Soboti za vrijeme mađarske okupacije izgrađena je prva autobusna garaža. Nakon rata u tom kraju je ustanovljena poslovnica "Državnega avtobusnega podjetja Slovenije". 1952. je u Mariboru osnovan "Avtobusni promet Maribor" s podružnicom u  Murskoj Soboti. 1976. je osnovan TOZD "Avtobusni promet Murska Sobota" u sastavu DO "Certus Maribor". 10 godina kasnije od Certusa se uspio odvojiti DO "Avtobusni promet p.o.".
Danas je to dioničko društvo Avtobusni promet Murska Sobota.

Krajem 80.-tih autobusni prijevoz je u Pomurju bio najrazvijeniji i vozni park ovog prijevoznika sačinjavalo je više od 100 vozila i preko 300 zaposlenih.  
Danas je nažalost obim prijevoza znatno manji.

Podatke sam preuzeo s weba ovog prijevoznika.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

gaspa

#17
Na prvoj slici čuvena Raketa, nekadašnji ponos domaće autobusne industrije - iako je (za ono vrijeme uobičajeno) imao motor sprijeda, između vozačkog i kondukterskog sjedala, a prednja vrata (vide se na slici otvorena) pomaknuta bliže sredini.

Takvom Croatiatransovom Raketom vozio sam se od Zagreba preko Laza i Zlatara do Trakošćana, što je bio doživljaj, jer je gužva do Zlatara bila poprilična (i stajalo se) a asfalt je prestao već u Kašini.

Kritičar (baš mu je ime...  ;D) se pobunio na Raketu i zaista smo ubrzo utvrdili da to nije to i sad tražimo dalje

gaspa

Ovaj tamlover me stalno povlači za jezik i daje mi nekakvog posla  ;)

Opet sam morao zaviriti u arhivu kad je isčačkao Mursku Sobotu. Pa evo...



Ovaj je na liniji M. Sobota - Dobrovnik - Lendava (za što su im trebale 2 ploče i komad papira :))
Imaju i vlastiti/novi logo (onaj na Raketi je isti kao Certusov).

Tomek


zlikowszky

#20
Citat: damir fdido  u Kolovoz 04, 2011, 14:49:55
Ja mislim da je ovo Kompas Hertz a za drugi ne znam.Kombi je malo uprskao slike,ustvari clanak posvecen njemu iz Automagazina"
http://img834.imageshack.us/img834/2798/dsc04733k.jpg

Ja'b opet reko Certus Maribor...
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

5AR


shef

Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

minimoto

Lp
Tranturist Škofja Loka, koji se godine 1974 udružio sa Creina Kranj u firmu Alpetour, koja je danas jedna največja prevozniška firma u Sloveniji i obvlada sav avtobusni prevoz u SZ Sloveniji.
Pozdrav

željko halambek




NP-549

Zglobni je KRPAN,  četveroosovinski proizvod radionice u sklopu ljubljanskog gradskog prijevoznika  (sad LPP).

gaspa

#28
Bojim se da je riječ o preslobodnom zaključku glede Krpana. Krpani su bili podosta drugačiji, četvrtastiji, s drukčijim krovom... Nemojmo isključiti nekog talijana koji vozi za Trst, jer ovo nisu Slavnikove boje.

tamlover

Avtobusni promet Gorica, autobusi u Sežani 1985.

(autora sam označio na slici)
...i bilo je lepo i navek TAM bu....