Maribor - Veolia

Autor STIB, Prosinac 08, 2007, 08:19:49

STIB

Original postan 01.11.2006.
Dane prije Svih Svetih već nekoliko godina provodim u Mariboru (i Čakovcu). Ove godine sam prvi put bio s fotićem pa evo nekoliko utisaka i slika mariborskih autobusa.
Svi imaju grb grada i većinom su u crveno-bijeloj boji:

Povijest imena prijevoznika je malo komplicirana. Najprije je to bio AP Maribor, onda je (još prije rata) dobio ime Certus (!?), u privatizaciji je to kupio Connex, koji se danas zove Veolia (!?) - imena za jezik polomiti!


Standardne boje Certusa su bile ova žuto-ljubičasta kombinacija. Na ovom se još vidi gdje je bio stari naziv...



Autobusni kolodvor je prilično nov.
Pogled iz vlaka:

Pogled s perona:

Pogled s ceste:


Minibus (za manje linije):


Zglobni (u ponedjeljak samo na liniji 1). U Sloveniji su praznici 31.10. i 01.11. pa ponedjeljak nije bio previše radni dan. Moguće je da inače voze još negdje.



Ovdje se vidi i automat za poništavanje karata (sličan sistem kao u Dubrovniku):


Ove ne znam identificirati. Oni koji imaju 3 kruga naprijed su vjerojatno TAM-ovi, neki su MB O345:










No, ovi s nižim prozorima u stražnjem dijelu su mi izgledali poznato:


Nisam shvatio odakle, sve dok unutra nisam ugledao ovo:

"Otvaranje vrata" na danskom. Tada mi je sinulo da sam ih viđao u Copenhagenu, jedino što su tamo žuti. Možda ih ima još negdje po Skandinaviji?
Još jedna slika unutrašnjosti:


Isti tip izvana (ne znam ništa o proizvođaču ni o tipu - nadam se da netko zna više)




... i Vegeta posvuda:


Na kraju, mala revija prigradskih autobusa:










Shema linija, cjenik itd. na:
www.connex.info - Slovenia - Maribor

Iako u cjeniku piše da postoji dnevna karta, kad sam ju htio kupiti su me svi jako čudno gledali. Nešto tu ne štima...

Ugodno gledanje i proučavanje.

Ako ima pitanja i ako znam odgovoriti, tu sam...
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

neobus

Citat: STIB  u Prosinac 08, 2007, 08:19:49
Original postan 01.11.2006.
Nisam shvatio odakle, sve dok unutra nisam ugledao ovo:

"Otvaranje vrata" na danskom. Tada mi je sinulo da sam ih viđao u Copenhagenu, jedino što su tamo žuti. Možda ih ima još negdje po Skandinaviji?
Još jedna slika unutrašnjosti:


Isti tip izvana (ne znam ništa o proizvođaču ni o tipu - nadam se da netko zna više)



Rec je o Volvo B10BLE sa karoserijom Aabernaa Karoseri a takvih ima u Shibeniku