Fotografije iz ZET-ove prošlosti

Autor Portos, Prosinac 02, 2007, 08:48:07

STIB

Da, bila je tada u novinama i jedna grozna slika na kojoj se vidi kako je putnik stradao od tih letvi.
I danas mi je to noćna mora...
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

Tomek

Iz Nikoline arhive.
Magirus Deutz 260SH110 gbr 147 na liniji 134 ulovljen 23.10.1995.

Ivan

Citat: STIB  u Lipanj 24, 2019, 21:44:30
Da, bila je tada u novinama i jedna grozna slika na kojoj se vidi kako je putnik stradao od tih letvi.
I danas mi je to noćna mora...
Kao netko mlađi tko se jedva ako uopće sjeća te generacije autobusa, moram pitati, može li netko objasniti o kakvim letvama se radi?   ???

smogovci.bbb2

Vide se neke letve koje su probile prednje staklo autobusa. Valjda su bile na krovu Wartburga
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Portos

Citat: ikar  u Lipanj 24, 2019, 21:04:46
Ja sam čuo o tom sudaru iz "narodne predaje"... Dogodilo se na raskrižju kod današnjeg terminalna Dubec, na križanju Dubrave i Roberta Škrnjuga. Bus je bio na 212? prema Sesvetama i pogodio je Wartburga. Poginuli su vozač i suvozač u Wartburgu ali i vozač i putnik na prvom sjedalu iza vozača u busu radi ovih letvi...

Wartburg je bio pretovaren letvama na krovnim nosačima i vozač je izgubio nadzor nad njim te se direktno sudario s autobusom. Poginuli su vozač i suvozač u Wartburgu, putnik sa stražnje klupe Wartburga bio je teško ozlijeđen. Snop letava je probio šajbu autobusa i udario direktno u vozača te ga izbacio kroz bočno staklo, tijelo mu je ostalo visjeti na boku autobusa. Putnika iza vozača je također udario snop letava i usmrtio na mjestu, sjećam se fotografije tijela vozača koje visi iz autobusa, i putnika na sjedalu autobusa koji je pritisnut buntom letava.
Ne znam da li je bus popravljan nakon sudara.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Godina 1988. ili možda 1989. MAN 890 gb 505, brza linija 229 Borongaj-Sesvete, sve ostalo objasnio Portos samo bih dodao kako je bus u izbjegavanju Wartburga prešao skroz na lijevu stranu, ali se i Wartburg uspio vratiti i našli su se na samom lijevom rubu (bus je išao prema Sesvetama)
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#951
Citat: 421  u Lipanj 12, 2019, 20:10:36
U ratno doba i do samog kraja eksploatacije, ovakve slike prekrcanog  bus123 bile su više pravilo nego iznimka.
Osim toga, ovaj je još dobro izgledao jer su se  jastuci prilično ravnomjerno pridigli.
Najjakije mi je bilo kad smo na 212 od Dubrave prema Sesvetama vozili nagnuti na lijevu ili desnu stranu, jer se jastuci nisu izravnali.To bijaše iskustvo! I normalna, gotovo svakodnevna pojava na linijama s IK predznakom.


Ova situacija na slikama gb 231 u ono vrijeme uopće se nije smatralo gužvom već je bus samo solidno popunjen.
Ikarus je imao zračni ovjes, ali poput svih buseva tog vremena nije imao ECAS koji tada nije ni postojao. Dakle, nema regulacije visine s obzirom na opterećenje i svi bi busevi legli kad su bili puni. To jednako vrijedi za MAN-ove, ali Ikarus je imao slabe jastuke i kad bi bila prava gužva (a ne ovo na slikama) prvi i stražnji dio bi legao skoro do ceste (pogon u pravilu ostaje na normalnoj visini) pa bi već kod laganog kočenja prednji branik strugao po cesti.
Danas se to može dogoditi i kod Citara jer previše vozača ne kuži kako funkcionira ECAS, tj. voze ih na jednak način kao Ikaruse. Ovo je najizraženije kod onih što gledaju karte i voze na prva vrata koja ne aktiviraju staničnu kočnicu i kako se bus na stanicama popunjava sve se više spušta.
Ikarusi su imali samo prelijevne ventile koji su izjednačavali visinu dok je vozilo relativno popunjeno ili gotovo prazno, a oni kod IK-161 (motor MAN tj. ovi što tutnje zbog dvostruke ispušne grane) nisu radili nikako tj. bus je uvijek visio na lijevu ili desnu stranu ovisno o tome na koju je stranu bio posljednji zavoj koji je odvozio.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: Portos  u Lipanj 18, 2019, 15:27:12
Ikaruse su počeli kupovati nakon što je ZET imao hrpu MAN-ova koji su u ono vrijeme ipak bili sa vozačkog gledišta odlični autobusi. Ikarusi su imali drugačije papuče kvačila (spojke) koje je za razliku od MAN kuplunga koji se tiskao punom nogom trebalo tiskati prstima. To je mnogima bio problem te se kvačila nisu tiskala do kraja pa su tokom mijenjanja brzina stradavali sinhroni.

O trešnji volana i ljuljanju prikolica su i drugi pisali, međutim pojedini primjerci bili su sasvim dobri što je najviše ovisilo o tome na kojim su linijama vozili i tko ih je vozio.

Loša sinkronizacija mjenjača nema veze s pritiskanjem kvačila već je posljedica loše kvalitete FAMOS mjenjača. Na kraju krajeva bez krčanja je moguće šaltati i bez kvačila, a neki vozači ih pogotovo znaju šaltati bez krčanja uz duplo kvačilo i međugas kod šaltanja u nižu brzinu (međugas je također moguće koristiti i kod šaltanja bez kvačila).
Jednako tako trešnja volana (loš balans kotača, bubnjeva, a ponekad i kočnica) i ljuljanje prikolica nema veze s vozačima (kod većine su prikolice divljale kod 60 km/h još kad su bili novi).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: t4  u Lipanj 21, 2019, 12:24:18
Vozač zatvara vrata, ali treća vrata naprave samo "pss" i ne zatvore se. I krene bus sa otvorenim trećim vratima do iduće stanice, stane, sva vrata se otvore, a treća se zatvore haha. I ljudi se deru "vrata, vrata", no neki put uzvici nisu došli do vozača pa je bilo trčanje po busu da se izađe.

Ikarus je imao dodatni prekidač za zajedničko otvaranje i zatvaranje svih vrata što je odlična stvar (sasvim suprotno od one idiotarije na novim zglobnim MAN-ovima) i jedno do rijetkih pohvalnih rješenja kod njega (imali su to i MAN SG 220 iz 1988., ali samo prvi primjerci - u APD 587 i 588). Ali ipak, kao i mnogo toga kod Ikarusa prekidači su bili loše kvalitete pa često taj zajednički prekidač ne bi djelovao na sva vrata, tj. jedna bi preskočio. Ako vozač to ne bi primijetio (često)  i zatvorio ih preko posebnog prekidača ona bi ostala otvorena, a korištenjem istog zajedničkog prekidača na slijedećoj stanici ta bi se vrata zatvorila dok bi se ostala otvarala.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

elcamino

#954
Da li su Ikarusi ikad vozili na liniji 127 (Črnomerec-Mikulići)?

Portos

Citat: elcamino  u Srpanj 05, 2019, 08:51:34
Da li su Ikarusi ikad vozili na liniji 127 (Črnomerec-Mikulići)?

Naravno. Krajem 80-ih činili su oko 50% voznog parka solo autobusa u APP te su vozili na većini gradskih linija.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Portos

Citat: conecto  u Srpanj 04, 2019, 10:08:48
Loša sinkronizacija mjenjača nema veze s pritiskanjem kvačila već je posljedica loše kvalitete FAMOS mjenjača. Na kraju krajeva bez krčanja je moguće šaltati i bez kvačila, a neki vozači ih pogotovo znaju šaltati bez krčanja uz duplo kvačilo i međugas kod šaltanja u nižu brzinu (međugas je također moguće koristiti i kod šaltanja bez kvačila).


Mislim da nisi sasvim u pravu, jer svi IK 160 i 160B imali su iste FAMOS mjenjače, a sinhroni su barem u APP bili uništeni uglavnom na starijim autobusima IK 160, dok su na novijim Ikarusima bili u nešto boljem stanju što me navodi na zaključak da su s vremenom ili vozači više čuvali autobuse, da su kvačila bila kvalitetnija i mekša za stiskanje na novijim vozilima ili da su ugrađivali kvalitetnije mjenjače.
Za primjer dok su u APP imali Ikaruse 201÷217, dakle 213÷217 bili su stari svega 2÷3 mjeseca a na 216 je bio polomljen sinhron 4. brzine, a na 217 3. brzine. Nešto stariji 210 krčao je u 3. i 4. brzini. 208 u 3. 205 i 206 također u 3. 202 u 3.
Od 218 na dalje sjećam se 225 kojem je prikolica ljuljala najviše od svih i krčao sinhron 3. brzine. Njemu su prvom bili isključili 6. brzinu i prigušili BOSCH pumpu pa nije mogao brže od 60km/h. Ostali iz te serije su bili uglavnom OK s mjenjačima.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Tomek

#957
Iz Nikoline arhive!
Jedna meni od najdražih, samoborski TAM260A116M gbr 975 (1987.g.) ulovljen sredinom 90-ih na Črnomercu. Tog dana je vozio liniju 130 :) U garaži Samobor su iz te serije bili gbr 971-975.

elcamino

Citat: Portos  u Srpanj 05, 2019, 09:34:07
Naravno. Krajem 80-ih činili su oko 50% voznog parka solo autobusa u APP te su vozili na većini gradskih linija.

Hvala!

Tomek bravo, Zet-ov TAM s metalnim grbom, auspuhom na krovu i ogranicenjem 50. Fantasticno, sto bih samo dao da se s njim mogu provozati danas umjesto s nekim poluraspadnutim MANom ili Setrom. 😎

Tomek

Iz Nikoline arhive.
Još jedan TAM 260 A 116 M Autokaroserija, ovaj put 1989. godište, ulovljen sredinom 90-ih na Črnomercu. U garaži Samobor su bila dva takva, gbr 977 i 980.