Gradski prijevoz u Podgorici

Autor arsenal, Lipanj 13, 2009, 00:32:39

MAN NL 263

The MAN SG 240 H is from Stadtwerke Hamm, built 1986. It must be ex No. 57, 58 or 60. Maybe the old number is still inside the bus. Does anybody know the number from Hamm or has the VIN?

Paško

17.07. (petak) sam bio u Podgorici i uhvatio neke autobuse koje voze tamo.
Gradski prijevoz u Podgorici je prilično nakaradno složen. Ne postoji jedinstvena gradska firma, nego su linije podijeljene između BLT-a i Gradskog saobraćaja Podgorica. Na starim slikama je tu još i Montenegro prevoz Pejović, ali kako nisam vidio nijedan bus tog prijevoznika, ne znam voze li još i oni.
Vozni park je star. Od minibusa, tu je poneki Isuzu Citibus, Renault Master i slični. Gradski autobusi su svi stari 15-ak godina ili više - prevladavaju Mercedesi O405 i MAN-ovi (i Gräf & Stiftovi) NL 202, svi redom uvezeni iz Njemačke, Austrije i ostalih zemalja, a tu je i poneki noviji Sanos S 213. Nisam naišao na nijedan zglobni bus, vjerojatno za njih nema više isplativosti. Za jedan glavni grad kao što je Podgorica, ovakav gradski prijevoz je sramotan, ali njegov veliki problem za su taksiji. Oni su u zadnjih par godina jednostavno eksplodirali, od onih na poziv preko telefona (od sada Vibera) pa klasičnih koje rade po stanicama. Novi taksisti uglavnom imaju i nove automobile jer ih kupe po desetak od distributera po jeftinijoj cijeni. Zbog toga se vjerojatno ni ne isplati ulagati u gradski prijevoz jer ga taksisti unište brojnošću i jeftinijim cijenama. Ipak, Podgorica je grad koji ima dobar potencijal i prostor za razvoj i valjda će se jednog dana i GP u njemu bolje organizirati. Hvala arsenalu na nekim info.
Evo i slike.
Minibusevi:









Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Mercedes O405 uhvaćen na ulazu u Podgoricu:



Pretpostavljam da svi autobusi imaju garažne brojeve, ali nisu baš istaknuti. Ovaj je #21:





Reklame se stavljaju jako loše i kvare izgled autobusa. G&S NL 202 #63:



Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Još jedan BLT-ov O405, ostalo su sve autobusi Gradskog saobraćaja Podgorica.







#42:





#110:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško





#50:



#22:



Display mu otkriva njemačko podrijetlo - ex AVB:



Most Blaža Jovanovića:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#115 - kraći Gräf & Stift okreće se kod Sahat-kule:





#68:





Za kraj moje mini reportaže najzanimljiviji autobus kojeg sam slikao, Volvo karoseriran vjerojatno u Švicarskoj, #12:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Dugo nismo imali fotografije podgoričanskog gradskog prijevoza pa evo nekoliko njih koje mi je poslao jedan član foruma. Hvala mu na tome. Vidimo dosta MAN-ova NL i Mercedesa Citaro koje dosad nismo imali, a tu je i jedan Centroliner.
1/2
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

2/2
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

arsenal

Aabenraa Volvo 8500 Gradskog saobraćaja PG na liniji 5.