Zetom u druge gradove i sela

Autor mansg313, Studeni 17, 2008, 16:26:01

Srđan

Počeli su se forumaši i po stablima penjat što je vrlo pohvalno  ;D
Odlična reportaža, pa ako je mansg313 prije zaslužio ban ( u što osobno nisam siguran) sad zaslužuje
i neku nagradu za ovo...bar par šuza za free climbing.

mansg313

#16
Pošto vam se moje reportaže jako sviđaju,htjeli bi još a nemožete ih napraviti jer niste u Zagrebu ili ste preljeni da bi potegnuli do Glavnog zato sam tu ja pa da vas malo provedem po najdaljoj liniji koju Zet vozi 311 G.Kolodvor-Lijevi Štefanki idemo:pila za driftung:801ex401 MB taz 4025N

krajnje zanimljiv vozni red ;D(ostalo sa 330)

Neki kamion se pokvario u Buzinu pa je kolona bila od Sigeta

Nakon što smo prošli Buzin sve je bilo dobro dok se prema Zagrebu skupljala poprilicna kolona

U Hrašću skrečemo lijvo a od desno dolazi 166

Pa desno u A.Arbanasa

Na ravninama zmaj 801 je razvijao do 80kmh

Ali radi traktora smo morali smanjiti brzinu

E malo uživajte u prirodi i cesti koja je u ahm....(slikano uz malo veču brzinu)





Stanica

Ovdje je gadno kad je skliska cesta

ovdje je postignut rekord 82kmh gb 801











Na ovoj stanici nije bilo nikoga pa smo samo prošišali



uz brdo sa 50kmh :D

Vikend naselje Dubranec se nadograđuje sa novim objektima

Slikano uz 65 kmh i dosta nabijanja od divne ceste











tamlover

Kakva ti je ovo polovična reportaža? Najlošija do sad definitivno. Em se ništa ne vidi kako treba, ne vidimo krajnje odredište il ga barem nisi predstavio, i nisi napisao trasu za one koji nemaju pojma kam to vozi.
Preloše...
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

mansg313

Citat: tamlover  u Studeni 30, 2008, 00:10:23
Kakva ti je ovo polovična reportaža? Najlošija do sad definitivno. Em se ništa ne vidi kako treba, ne vidimo krajnje odredište il ga barem nisi predstavio, i nisi napisao trasu za one koji nemaju pojma kam to vozi.
Preloše...
Znam da nije nešto zato jer je bio mrak pa slike nisu bile dobre a i cesta je u banani otići ću iduči tjedan opet tamo pa ču napraviti ovu ;)

Ivan

#19
Jedan pejzaž sa šetnje između Planine Donje i Gornje :)


Jedna iz Planine Gornje...


Lik je inače vozio za plakati, vozio je isključivo brzine 2-3-4... I na prilično strmom brdu kod Kašine je startao u drugoj da se bus sav tresao, a gazio ga je na ravnim dijelovima preko 60 u četvrtoj iako ima 6 brzina, a sumnjam da je već toliko razvaljen da ih nije imao dalje za šaltat...  ::| Motor je na ravnom bezveze cijelo vrijeme vrištao kao da se penje na Perjavicu, a čim bi pustio gas odmah bi trznuo i malo usporio...
Mislim, koje su to fore, majke li mu mile, ne mogu vjerovati da ikome tko išta zna o autobusima pada na pamet tako voziti...


Tomek

Nije ni čudo da je ovih 5 sa ručnim mjenjačima moralo mjenjati lamelu već nakon 30 000tis km.. Sramota tko sve vozi..

Shole

a nevalja ić iz krajnosti u krajnost kakva god da je.   Kod nas pak totalno obratno.  Stalno jedni te isti voze Regije i nedaj bože da ih mijenja neko ko nije odobren od strane pentagona.   Ako treba, bus stoji zaključan u garaži par dana.  Doduše vijek trajanja će mu bit puno puno duži nego kad se radi ko u ZET-u ali šta je previše, previše je.  Nije u redu prema ostalim vozačima.  Pa nije u Autotroleju samo 7-8 vozača sposobno vozit Regio.

tamlover

Trebo si fotkat bliže. Makar i neki njegov kolega ovo pročitao bit će mu na sramotu...
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

igor 409

S obzirom na to da se 99% ljudi vozi besplatno, ima godišnji pokaz (valjda ga neće ukinuti) ili zna kak se švercati kontrolori baš i nemaju previše smisla tako da bi neke mogli prebaciti u unutrašnju kontrolu. U ovakvim slučajevima bi onda bilo: "Evo ti sinko najgori bus i linija pa vozi ili preparkiravaj buseve po garaži". Ako bi se slučaj ponavljao grad je pun ljudi koji jedva čekaju posao  u ZET-u.
A možda čovjek ni nije kriv nego s busom nešto nije bilo u redu no vjerojatnije mi je ono prvo.

conecto

MAN s motorom 310 KS i ručnim mjenjačem 6 brzina kreće prvom jer takav snažni motor koristi prilagođene prijenosne omjere mjenjača no u ZET-u je praktično službeno da se busevima koji imaju više od 4 brzine kreće drugom. To govori o poznavanju nove tehnologije i u krugovima iznad samih vozača dakle onih koji između ostalog odlučuju o kupnji tih vozila, a očito baš i ne znaju previše o tome. No i sami vozači trebali bi imati sluha i sami osjetiti da se pri kretanju drugom opterećuje motor i još više spojka. Stoga nije čudo što lamele odlaze već nakon 30 tkm pa i MAN-ovom servisu (vozila na lizing) krive vozače. Inače kombinacija ovog snažnog motora i 6-stupanjskog mjenjača pri ubrzanju omogućuje i preskakanje pojedinih stupnjeva kada se motor razvuče u nešto više okretaje (2000 o/min ili nešto malo više) jer su susjedni stupnjevi prilagođeni šaltanju na oko 1500 o/min. Takvu vožnju preporučuje i Neoman-škola ekonomične vožnje jer šaltanje manje u konačnici štedi gorivo i sam sustav prijenosa (prije svega opet spojka), a ujedno daje bolje ubrzanje i olakšava rad vozača. Uz to spojka se nakon takvog šaltanja uključuje na povoljnijim okretajima (idealno 600-800 o/min), a motor opet prihvaća slijedeći stupanj blizu područja najvećeg okretnog momenta koji se kod modernih motora najčešće kreće 1000-1400 o/min.  Naravno takva vožnja je moguća kada to dozvoljava prometna situacija (sigurnost na prvom mjestu) i konfiguracija terena (ravno ili nizbrdica). No kretanje u prvom stupnju je obvezno jer spojka najviše trpi kod pokretanja vozila s mjesta (motor od 300 KS i puno okretnog momenta na niskim okretajima to još nekako proguta). Svatko tko je nekad gurao auto zna da je najteže dok se ne pokrene s mjesta a kasnije možeš i potrčati.

I nekada su pojedini vozači kretali Ikarusima trećom (on zaista kreće drugom uz mjenjač 6 brzina) i činili to svjesno čime su profitirali kod ubrzanja ali su neki zbog toga dobivali otkaze. Kod takvih starijih motora manje snage i okretnog momenta na znatno višim okretajima preskakanje brzina kao kod ovih novih autobusa je nemoguće jer se i normalno šaltanje odvija na 2000 o/min i više.

A što se tiče TAZ-a na 82 km/h uz automatski mjenjač sa samo tri brzine mogu misliti kako je to zvučalo. To bi kod novijeg O-405 N iz 1999. s četiri brzine (četvrta prilično dugačka) bilo prihvatljivo no on toliko ne može ni ići jer ga blokada zaustavi na 78 km/h.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: igor 409  u Siječanj 06, 2009, 11:52:28
S obzirom na to da se 99% ljudi vozi besplatno, ima godišnji pokaz (valjda ga neće ukinuti) ili zna kak se švercati kontrolori baš i nemaju previše smisla tako da bi neke mogli prebaciti u unutrašnju kontrolu. U ovakvim slučajevima bi onda bilo: "Evo ti sinko najgori bus i linija pa vozi ili preparkiravaj buseve po garaži". Ako bi se slučaj ponavljao grad je pun ljudi koji jedva čekaju posao  u ZET-u.
A možda čovjek ni nije kriv nego s busom nešto nije bilo u redu no vjerojatnije mi je ono prvo.

Da bi netko kontrolirao rad vozača prvo bi on trebao znati sve o vožnji, a koliko je takvih u kontroli karata... Kriteriji po kojima se raspoređuju vozače na linije (a prema tome često i na buseve) sve su manje kvaliteta rada, a sve više neki drugi razlozi pri čemu prednost često dobivaju oni koji su "jučer" došli u ZET preko debele veze, a uz ova novija šaltanja rukovodstva po funkcijama malo direktnih rukovodioca uopće i poznaje svoje vozače. Parkiranje buseva po garaži je privilegij jer se za istu plaću ne natežeš s putnicima i po prometu, a većinu posla odradiš za pola radnog vremena. A što se tiče ovih mnogobrojnih koji jedva čekaju posao u ZET-u ne znam tko jamči za njihovu kvalitetu, a i pitam se gdje su bili prije 10-15 godina kad ih se mikroskopom nije moglo pronaći.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

mansg313


tamlover

...i bilo je lepo i navek TAM bu....

buSHunter795

Hehehe inaće je 437 stalni gost u Laktecu...ma Laktec je baš super.. :D

mansg313

#29
263 jučer na okretištu Kašina



Vozač bezbrižno uživa u suncu ;D


Počinjemo sa ranojutarnjom reportažom u kojoj smo sudjelovali Zetovac i moja malenkost prije polaska u 6:00 sa Glavnog Kolodvora


Te u 6:45 na okretištu u Gornjim Trpucima


Pogled na drumsku cestu kojom smo došli...naravno uz prigodnu muziku ;D


Okretište je na laganoj uzbrdici i dovoljno je veliko za zglobni autobus

Čak i u Trpucima Gornjim postoji nadstrešnica...






Te u 7:00 krečemo natrag prema Glavnom Kolodvoru i za nepunih 10 minuta stižemo do D.Dragonožca



Dok se selo budi Zetovac i Ja sa 313-kom idemo prema ZG...jedna panoramska

Usprkos umoru stižemo na Turopoljsku Cestu...




Te smo se prije Buzina mimoišli sa gb 201

A poslije Sigeta sa jednim starijim Citarom na 221


Kad smo došli na G.K prometnik je razveselio našeg Zetovca te ga je umjesto 50 minuta pauze odmah poslao na Trg Mažuranića na 118 ;D