Irisbus Citelis

Autor shef, Svibanj 20, 2013, 08:19:11

shef

Otvaram novu temu, gdje će biti preseljeni postovi iz teme Nabavka novih autobusa, a koji se tiču dojmova, problema i svega ostalog...
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

SARI

Na 802 naprijed ne piše broj linije, nego samo odredište... 8-8

ikar

Kakva je procedura oko punjenja, pune li se preko noći jer koliko vidim vozikaju se i preko dana također (i to se skidaju sa linija)

Shole

nije još uhodano ni od strane Autotroleja niti od Energa. Svi se još uvijek uče

221

A kakvi su vam dojmovi vezani uz klimu? Naime, kod nas u ZG-u, Citelisova klima je nekada čak i neugodno prejaka. Posebno to osjete putnici koji sjede uz prozor.

Bocko

Bogati 21C je vani, kiša. Prehladno za grijanje a pretoplo za hlađenje, ne možeš ni uplaiti klimu.
Dolazi ljeto pa ćemo vidjeti kako će biti. Teško je u tjedan dana reći kakvi su

Boki651

Ja moram pohvaliti način na koji je isprogramiran mjenjač. Što se više vozim to sam impresioniraniji kako bus "čupa" uzbrdo. 1 i 2. brzina vrlo kratke, a onda slijedi 3. koja na usponu iz busa izvuče maksimum i onda bus u 4. doslovno leti. Nema onoga kao u Conecta da prebaci u brzinu više, pa odmah izbaci jer nema snage, već se u 3. dignu okretaji i bus postane raketa.
Također pohvale i za plavo svjetlo rasvjete u busu 802 koje je najbliže vozaču. Puno je ugodnija atmosfera noću u busu, a i vozačima je lakše za voziti jer nema prevelikog odsjaja na vjetrobranskom staklu. Nadam se da će se to promijeniti i u ostalima.

ikar

Citat: Boki651  u Svibanj 21, 2013, 00:08:27
Također pohvale i za plavo svjetlo rasvjete u busu 802 koje je najbliže vozaču. Puno je ugodnija atmosfera noću u busu, a i vozačima je lakše za voziti jer nema prevelikog odsjaja na vjetrobranskom staklu. Nadam se da će se to promijeniti i u ostalima.

Imaju svi, vidio i u 804... Samo treba znat upalit ;)

Boki651

Super onda. Nego nakon pohvale moram uputiti jednu kritiku. Već sam spominjao da busu od predzadnjeg do zadnjeg okomitog rukohvata nužno trebaju sa svake strane po jedan uzdužni rukohvat koji povezuje ta dva. Što se više vozim, a vozim se svaki dan i po 4 puta, sve više uviđa se ta potreba jer se svi nabijaju na prednji dio busa, koji je dobro opskrbljen tim pomagalima, dok na zadnjem dijelu busa ima mjesta, ali nitko ne živ ne stoji tamo, jer je jedina opcija rukohvat na sjedalima, koje ima samo desna strana (gledano iz putničke perspektive), dok lijeva strana nema ni to zbog 4 stolice okrenute jedna prema drugoj, gdje naprosto putnik nema za što se uhvatit. Mislim da ta dva poprečna rukohvata nisu neki problem, a i raspodjela popunjenosti busa bila bi znatno učinkovitija. Ne bi bilo brundanja da je bus tijesan, pa naravno da je tijesan kad je od srednjih do zadnjih vrata popunjenost nikakva.
Još samo da dodam da je u 808 predzadnji rukohvat na strani do ceste toliko već raskliman, da se okreće lijevo desno, gore pri krovu busa, gdje su vide.

shef

Kao što neki kolege znaju, otprilike u isto vrijeme kao i naši i Rim je dobio novu seriju Citelisa, tamnocrvene boje, francuske proizvodnje. Pronašao sam jedan video gdje se lijepo vidi kakva je razlika, njihovi nemaju prednje led lampe, ali zato imaju stražnje. Nažalost, nigdje nisam našao sliku unutrašnjosti, ali sam našao video gdje se vidi kako je riješen taj nedostajući rukohvat. Obratite pažnju na zadnji autobus...



A ovdje je ozbiljnija prezentacija, nažalost unutrašnjost su snimali samo na zglobnom. Za primjetiti koliko su naši bolje opremljeni (izuzev monitora) - zanemarite ovog fašistu Alemanna na početku

Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Bocko

Autobus previše vibrira kada miruje, kada čeka na semaforu, stolice i sve se trese od motora. Ne sviđa mi se ni izgled držača vratiju, na srednjim vratima daska za peglanje.
Klima po meni ne radi najbolje, kao da je na grijanje uključena. Čas je u autobusu lijepo, hladno a čas kao da se grijanje uključi, meni neobično. Klima se nalazi uz vrh prozora i puše u one koji sjede do prozora.

Spiker

U normalnom, ispravnom, citelisu, motor se ne trese i tu ne bi trebalo biti primjedbe.
Ali, ako mu nešto nije ispravno, motor nemirno radi i tada su vibracije očite. Pogotovo pri pokretanju busa sa mjesta.
U ZET-u je bilo problema sa bobinama pa su pojedini cilindri loše radili.
Tada bi imali vibracije motora.

Shole

Zašto mu se dešava kad naglo kreneš u rikverc i voziš nekih 10-20 metara tako da nešto opali ?  Kao što su nekada davno znale platine prdit na peglici i Renaultu 4 kad si išao nizbrdo bez gasa

Bocko

Ja sam se vozio samo u 703 pa ne mogu reći je li to normalno.
Vibracija nisu jako velike, no kada autobus čeka na semaforu, osjetiš masažu preko stolice kao i zvuk motora koji je kao otkucaj srca. brrum-1s-brrum-1s-...
Ne znam, nekako mi se baš i ne sviđa autobus. Ružan je iznutra a doista u stražnjem dijelu nedostaju rukohvati.
A iako nebitno, rukohvati na vratima su dosta visoko postavljeni pa je neudobno kada si naslonjen na vratima za vrijeme vožnje, prednja vrata se sporo otvaraju.
Nisam probao pružiti veliki otpor pri zatvranju vratiju nego sam samo pružio nogu kao otpor i uredno ju je gurnulo kada su se zatvarala. Isto ovo bi na Citaru značilo ponovno otvaranje pa zatvaranje vratiju od strane vozača.

Shole

Nije 703 nego 803,  motor mora radit drugačije nego u svim ostalim busevima jer je to benznski (otto) motor koji ima sasvim drugačiji sistem rada.  Bus je iznutra baš OK, ali je istina da mu fale vodoravni rukohvati iza. Ovo kao da je set-up za Citelisa sa 2 vrata.  Na vrata se nemaš šta naslanjat da bi ti ti rukohvati mogli smetati.  Lijepo je još 80-ih na TAM-u pisalo "ZABRANJENO NASLANJATI siSE NA VRATAra".  Brzina otvaranja vrata se da naštelati i nije na svima jednaka.  A što se tiče senzora, bolje da nije jako osjetljiv jer ono na Citaru je koma.  Ispili ti živce cijelu smjenu dok na svakoj stanici moraš 3,4 puta zatvarati vrata