Samoborček - Autoturist - Lokalne linije

Autor gaspa, Prosinac 03, 2007, 12:05:08

tramvajac 92

Ako nekom zatreba za vrijeme parade (i priprema za nju) će autobusi na linijama iz Samobora/Male Gorice za Zagreb (AK) biti skraćeni do Ljubljanice. Polasci iz Jastrebarskog voze skraćeno do Savskog mosta.

tramvajac 92

U 1310 za Samobor na liniji 153 Ljubljanica - Samobor odlazi Setra 315 HD (Autoturist, 1201-A). Problemi s izlazom?

goranxxx

šofer profesionalac je spreman na sve pa i tako na sitnice poput da se pazi na izlaz ukoliko vozilo nema signal.
SETRA 417 HDH

tramvajac 92

Sam me zanima kak se onda naplati karta ak je neko nema, pošto nema u Setrici Buscona.

C2

Ja mislim da u takvim autobusima imaju prijenosne uređaje za naplatu.

travel0101


tramvajac 92

U kojoj traci bi trebao biti  bus123 prije dolaska na stajalište, ako imamo 3 trake za ravno?

Neke informacije koje bi mogle utjecati na mišaljenja: Linija 155 Samobor - Sv. Nedjelja - Ljubljanica - AK Zagreb (tzv. "ravna"), stanica Vrbani, smjer AK Zagreb, nedjelja.

Ivan

#37
Nego, može li netko otprilike objasniti zašto okolica Jaske ima tako jadne linije? U samoj Jaski živi samo 1/3 stanovništva Grada od 15.000 a na kraju je linija na magistrali jedina ozbiljna, a sve za Sv. Janu na razini za neko manje selo s 4 polaska dnevno (u kriva vremena) dok tu žive tisuće ljudi, dok je Plešivica ukinuta...

Nije mi jasno zašto bi toliko polazaka išlo samo za Cvetković kad recimo na liniji Sv. Jana ima puno više stanovnika, a vozi par puta dnevno i čak nema rani jutarni polazak...
Ovdje na sjeveru živi uostalom puno više ljudi nego na trasi za Lulić koja je samo zbog položaja na magistrali ipak kakva-takva, a za ostalo se nitko nije trudio...

U usporedbi s time Samobor ima 10-ak za mala mjesta vrlo solidnih i redovitih linija, recimo za slabo naseljeni Slani Dol ili Otok ili Klake bus vozi puno bolje nego ovdje Sv. Jana, ili recimo u usporedbi s Krašićem male općine oko Zaprešića kao Marija Gorica imaju 2-3 puta češće linije iako je Meštrović puno reducirao poslije rezanja subvencija, i dalje je daleko bolje; zapravo i obližnja manja općina Klinča Sela u čudnom aranžmanu koncesija ZET/SA ima dvije solidne manje linije za Beter i Novo Selo gdje nema previše stanovnika, dok je Jaska odustala od puno više stanovnika na liniji za Plešivicu...


Čini mi se na kraju da se sve svodi na to da ono što se sa ZET-om nije uspjelo organizirati 80-ih (a ovaj kraj je očito praktički preskočen jer jedina linija je na kraju bila glavna po magistrali i sad je sa S-A ipak kakti bolje nego tada), nije niti nitko poslije ozbiljno shvatio...


I pošto Samobor plaća prilično male subvencije za prijevoz (a slično i neke druge općine po ZŽ s puno češćim linijama), imam dojam da bi prosperitetni grad kao Jaska sigurno mogao za ne previše novaca dobiti solidne linije kad bi netko pokušao stvari slično organizirati, da je stvar puno više u nedostatku znanja, volje i organiziranosti nego u novcima.

I definitivno je stvar više u rukama lokalne samouprave nego prijevoznika...

Sü 313

Ispričavam se za pitanje ali nikako da nađem na internetu koliko košta karta od Črnomerca do Sv.Nedelje? Hvala i isprike na pitanju

jigsaw

Do "vihora" (stanica ispod crkve poslije kruznog toka) 14 kn, a do "suse" (stanica kod lukoil benzinske) 20 kn.

Portos

#40
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/i-djeca-pjesace-po-sat-vremena-ako-zele-u-skolu-ukinuta-autobusna-linija-do-mjesta-lijevi-stefanki/8046197/

Citat:I DJECA PJEŠAČE PO SAT VREMENA AKO ŽELE U ŠKOLU Ukinuta autobusna linija do mjesta Lijevi Štefanki

Tri su sata ujutro i Brankica Batinjan odlazi na posao. Stanuje u mjestu Lukinić Brdo pokraj Velike Gorice, a radi u Zagrebu kao kuharica.

Da bi na vrijeme stigla u jutarnju smjenu, mora pješačiti šest kilometara do autobusne postaje. Sat vremena hoda po mraku, uz cestu koja nije osvijetljena. Prije samo dva mjeseca to nije bilo tako, ali otkad su im ukinuli autobusnu liniju, to je za nju postao jedini način da na vrijeme stigne na posao.

- Suprugu treba auto i ne može me uvijek voziti na stanicu u Žužić Brdo, tako da sam osuđena na pješačenje. Kad sam prva smjena, idem na posao prije zore, a kada sam druga, onda dolazim tek oko ponoći. I onda se pitam živimo li mi u 21. stoljeću - kaže Brankica.

zadnja postaja Od 1. listopada prijevoznička tvrtka Autoturist bez najave ukinula je liniju do mjesta Lijevi Štefanki i ostavila oko tisuću ljudi iz toga kraja da se sami snalaze za put do škole i posla. Razlog ove odluke objasnili su nam u samo jednoj rečenici.

- Autobus iz Velike Gorice do Lijevi Štefanki ne prometuje zbog premalog broja putnika, nema ekonomske opravdanosti jer nam je stvarao veliki gubitak - rekli su iz Autoturista, a njihova je odluka u potpunosti promijenila živote ljudi iz okolice Pokupskog. Oni poput Brankice moraju svaki dan pješačiti po šest kilometara kako bi stigli do Žužić Brda, gdje se nalazi zadnja postaja ZET-ove linije 311, koja vozi do Glavnog kolodvora. Drugi moraju svoje supružnike voziti do postaje i onda se vraćati na posao. Ipak, najgore su prošla djeca. Ona moraju svaki dan ustati prije pet ujutro samo kako bi stigla na autobus koji će ih još sat vremena voziti do škole u Zagrebu. Nekolicini djece je takav tempo života postao prestresan, pa su ih roditelji poslali u učenički dom u Zagreb.

Pokupsko, 051118.
Zuzic brdo
Stanovnicima Pokupskog je ukinuta autobusna linija zbog cega moraju putovati sest kilometara kako bi dosli do najblize stanice ZET-a. Foto: Ranko Suvar / CROPIX Ranko Šuvar / CROPIX

- Dvoje djece mi je u domu i viđam ih samo vikendom - kaže Ivan Krpečanec te dodaje kako su njegova djeca sretna jer njihova obitelj može priuštiti boravak u Zagrebu. Po riječima mještana neka djeca su morala odustati od studija jer roditelji nisu imali novca za stan u Zagrebu.

- Do 2006. godine do mjesta Lijevi Štefanki vozio je ZET, pa zar ne mogu opet produljiti liniju za tih šest kilometara? Ovo više nije stvar novca, platit ćemo kartu koliko god treba, samo da imamo autobus s kojim stari mogu do liječnika, a djeca do škole - očajan je Miroslav Blažeković.

Ipak, čini se da to nije opcija. Načelnik općine Pokupsko Božidar Škrinjarić rekao je da nemaju toliko novca u proračunu, a takav bi zahvat koštao i po nekoliko milijuna kuna godišnje.

bez zakonske podloge - Ja sam kumio gradonačelnika Bandića, jer se radi o međužupanijskoj liniji u sastavu Zagreba, da se pronađe  rješenje, sazivao sam sastanke i pisao mu, ali u Gradu Zagrebu ne popuštaju. Zato je sada tih 400 ljudi ostalo bez prijevoza. Jedino što im sada preostaje je čekati da se to nekako riješi - rekao je Škrinjarić.

Posljednja nada im je Zagrebačka županija i opcija da ona sufinancira organiziranje javnog prijevoza. Iz Županije, pak, odgovaraju da nemaju ovlasti za takvu odluku.

- Zagrebačka županija u proračunu nema osigurana sredstva za subvenciju prijevoza na županijskim linijama. Dok se ne donesu predmetni podzakonski akti, županija nema čak ni zakonsku podlogu da pokuša riješiti taj problem eventualnim uvođenjem nove linije između općine Pokupsko i grada Velike Gorice. Smatramo da bi se u budućnosti osim županija i jedinica lokalne samouprave u subvencioniranje javnog prijevoza putnika trebala uključiti i država, jer za održavanje ovakve mreže linija i ove razine prometne usluge treba kroz proračune osigurati izuzetno velika sredstva - istaknuli su iz Zagrebačke županije.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

tramvajac 92

S obzirom da Autoturist vozi u njegovoj općini... nije mu palo na pamet da kojim slučajem traži da se produži linija iz Pokupskog u Leve Štefanke? Linija iz Pisarovine za Lijevo Sredičko ista priča. Auguštenovac, Lijevi Degoj? Tih 200injak stanovnika može ići do stanice kilometrima...

Kilometarski je više vožnje preko Pokupskog, ali to financijski drži vodu. Tehnički, mogu si izabrati prijevoznika koji će voziti samo po općini. Granica općine je na početku Žužić Brda, gdje je trenutno okretište ZETovog  bus123.

Shole

Nažalost,  stanovnici njegove općine ne čitaju ovaj forum i sigurno nisu upućeni u način funkcioniranja i financiranja javnog prijevoza, pa njima može do mile volje prodavat svakave fore. 
Nadam se da će se pojavit nekakva oporba koja je upućena i koja djeluje na modernim javnim glasilima pa će ga opovrgnut i osramotit, pa se onda možda napokon nešto pokrene. 
Da u 21. stoljeću u predgrađu Gorice i Zagreba postoje ljudi koji pješače 5 km u 3 ujutro da bi stigli na prvi bus za na posao je sramota cijelog ovog društva. I onda ajme čuda kad ti ljudi odu u Irsku i Njemačku. Da pričamo o Žumberku ili Gorskom kotru još bi i razumio. Mala naselja sa starim stanovništvom udaljena 30 km od prvog većeg mjesta. Ali ovdje se radi o 6 kilometra do gradske linije koju vozi ZET.  Al ne, on je pokušao to riješit i to je skupo, Bandić neda.

tramvajac 92

Ma Pokupsko je bliže Sisku nego Zagrebu, i prije si tamo, no nebitno. Nevjerojatno je da uopće može biti tako nešto u današnje vrijeme, nema izgovora da bar ne ide minibus u 2 povratne vožnje dnevno minimalno.

Neka Bandić i ne da. Sami su odlučili da od 1.3.2006. ZET ne vozi u njihovu općinu i da vozi Autoturist. Tad je cijena bila 12 kn do Pokupskog, danas je 30 kn.  Da im ZET naplaćuje 30 kn do Velike Gorice, i ZETu bi bilo isplativo, ali bi se tamo naplaćivalo 4 kn eventualno.

Shole

Mene zanima da li je općina plaćala subvencije Autoturistu po kilometru ili su se pokrivali samo iz cijene karata.  Kažu da za ZET moraju platit silne milijone da se linija produži za tih 6 kilometara.  Pa nije tramvaj pa da ima polaske svakih 5 minuta. Možda ima 10 polazaka u danu, a i ko kaže da se moraju svi produžit do Levih Štefanki, može samo u špici ić za na posao i za u školu.