Nabavka novih autobusa (obnova voznog parka)

Autor man134, Studeni 29, 2007, 11:11:52

man134


gbr 21 s reparature iz mostara

man134

#1
Dolazak ISUZU-a s Euro 3 motorima:


Dolazak Cityja






Kritičar: "U Autohrvatskoj slikao sam i ova dva Lion's regio."


man750

Kada će Libertas kupiti nove normalne buseve treceg razreda(kategorije)? Najnoviji je tam 260A119TK g.br.55 (star skoro 20 godina)tako da na povremeni prijevoz (nedavno 4 busa u Vukovar idu busevi sa stajacim mjestima) koji ako se zakon postuje nigdje nebi smjeli razviti vecu brzinu od 50Km/h. isto tako mislim da bi barem liniju za Orebic trebao voziti takav bus,a ne prigradski kao sada.
Doduse mora ih se pohvaliti zbog obnove voznog parka zadnjih tri-cetiri godine, medutim ovaj segment je zanemaren i to bi trebalo sto prije popraviti. Nadan se da hoce i zbog vozaca i zbog putnika.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

Garage

Slažem se s navedenim.
Po mojem sudu, Libertas bi trebao kupiti 3 ili 4 Lions Regia, pošto se ide na MAN autobuse. Mislim da su ti busevi dovoljno pouzdani, a primjer možemo uzeti iz riječkog Autotroleja.

kriticar

Citat: Garage  u Siječanj 17, 2008, 19:58:23
Slažem se s navedenim.
Po mojem sudu, Libertas bi trebao kupiti 3 ili 4 Lions Regia, pošto se ide na MAN autobuse. Mislim da su ti busevi dovoljno pouzdani, a primjer možemo uzeti iz riječkog Autotroleja.
Budimo sretni ako kupe i lion's classic Ü prilagođen za treći razred(bez stajačih  mjesta) koji je vjerovatno jeftiniji nego regio, a i zadovoljava potrebe (pogotovo što je isti kao vozila koja su već u floti, jedina razlika oprema prostora za putnike(sjedišta za putnike,dodatno za suvozaća ,prostor za prtljag i sl.).
iako da pokušamo biti objektivni teško će kupiti bilo što jer treba vraćati postojeće kredite,izgraditi novu garažu(ma što mi mislili o preseljenju).
puno novih vozila bi Libertasu  još trebalo,počev od novih školskih za Konavle, adekvatnijih za liniju za Cavtat, niskopodnih u gradu.
BTW
uspio sam virnuti broj pređenih kilometara. tako su npr busevi iste generacije dodjeljeni na liniju 10 u prosjeku prešli 50% Km više u odnosu na one na ostalim prigradskim  linijama i skoro uvijek su puni,a ostali barem trećinu kilometara prođu skoro prazni.Linije koje idu ujutro (oko deset na sela su skoro prazne,a i popodnevne prema gradu isto tako)(mislim na linije 11,15,25,26,27 koje imaju po tri polaska u oba pravca i 40 do 60 Km u jednom pravcu).
možda netko od forumaša zna točne podatke o pređenim kilometrima za svaki bus.(ja nisam zapisao točne brojke,ali sam zapamtio odnose.)
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

dulib

Citat: man750  u Siječanj 17, 2008, 13:18:59
Kada će Libertas kupiti nove normalne buseve treceg razreda(kategorije)? Najnoviji je tam 260A119TK g.br.55 (star skoro 20 godina)tako da na povremeni prijevoz (nedavno 4 busa u Vukovar idu busevi sa stajacim mjestima) koji ako se zakon postuje nigdje nebi smjeli razviti vecu brzinu od 50Km/h. isto tako mislim da bi barem liniju za Orebic trebao voziti takav bus,a ne prigradski kao sada.
Doduse mora ih se pohvaliti zbog obnove voznog parka zadnjih tri-cetiri godine, medutim ovaj segment je zanemaren i to bi trebalo sto prije popraviti. Nadan se da hoce i zbog vozaca i zbog putnika.
za obavljanje linijskog ili slobodnog prijevoza putnika na udaljenostima od 100 do 700 km autobus mora imati znacajke II ili III razreda, a za udaljenosti preko 700 km znacajke III razreda. TAM gbr. 55 kao i ostali turisticki TAMovi, s obzirom na stanje u kakvom jesu iako su III razreda, mislim da imaju ogranicenje 'potvrdom o posebnim uvjetima' za udaljenosti do 700, u tom smislu autobusi II razreda (međumjesni) za libertas su sasvim dovoljni

man750

Citat: dulib  u Siječanj 18, 2008, 22:43:12
Citat: man750  u Siječanj 17, 2008, 13:18:59
Kada će Libertas kupiti nove normalne buseve treceg razreda(kategorije)? Najnoviji je tam 260A119TK g.br.55 (star skoro 20 godina)tako da na povremeni prijevoz (nedavno 4 busa u Vukovar idu busevi sa stajacim mjestima) koji ako se zakon postuje nigdje nebi smjeli razviti vecu brzinu od 50Km/h. isto tako mislim da bi barem liniju za Orebic trebao voziti takav bus,a ne prigradski kao sada.
Doduse mora ih se pohvaliti zbog obnove voznog parka zadnjih tri-cetiri godine, medutim ovaj segment je zanemaren i to bi trebalo sto prije popraviti. Nadan se da hoce i zbog vozaca i zbog putnika.
za obavljanje linijskog ili slobodnog prijevoza putnika na udaljenostima od 100 do 700 km autobus mora imati znacajke II ili III razreda, a za udaljenosti preko 700 km znacajke III razreda. TAM gbr. 55 kao i ostali turisticki TAMovi, s obzirom na stanje u kakvom jesu iako su III razreda, mislim da imaju ogranicenje 'potvrdom o posebnim uvjetima' za udaljenosti do 700, u tom smislu autobusi II razreda (međumjesni) za libertas su sasvim dovoljni
Evo opet se javio ADVOKAT Libertasa.jos na starom forumu si ih gorljivo branio kad su radili mimo propisa .Bez brige procitao sam pravilnik o posebnim uvjetima i kao i uputu CZV o prakticnoj primjeni istog i znam da ovaj put ne krse propise,ali nekad i propisi su neprimjenivi u praksi. Tko će se voziti sa busem koji ne smije brze od 50Km/h stojeci 700Km koliko zakon dopusta.Mogli bi malo voditi racuna i o vozacima koji vozeci medumjesne buseve sa stajacim mjestima moraju voziti brze od dopustenog da bi stigli vozni red sto je kršenje zakona,a odgovorni u prijevoznickinm tvrtkama bi morali stvoriti uvjete da vozaci radeci svoj teski i odgovorni posao sto manje krse zakone i propise
uostalom za Orebic, i Trpanj ranije dok je vozila, su uvijek vozili busevi bez stajacih mjesta. ja se sjecam sanosa 71 i 72 ,kasnije tamova 85 i 82,pa magirusa 107 i 108, pa turistickih manova(86-90) i na kraju tamova 162 i 163 do pred sam rat(linija za Trpanj je ukinuta nesto prije).poslije toga je 165 sreden i kao 53 dugo vozio ,da bi ga povremeno mjenjali Tamovi 260A119 i tako do dolaska 108.Znaci da se godinama moglo davati buseve koji smiju brze od 50Km/h,pa nebi bilo lose da to rade i sada.
BTW
Mogli su te i zaposliti kao PR-a kad ih tako gorljivo branis
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

kriticar

#7
Citat: dulib  u Siječanj 18, 2008, 22:43:12
za obavljanje linijskog ili slobodnog prijevoza putnika na udaljenostima od 100 do 700 km autobus mora imati znacajke II ili III razreda, a za udaljenosti preko 700 km znacajke III razreda. TAM gbr. 55 kao i ostali turisticki TAMovi, s obzirom na stanje u kakvom jesu iako su III razreda, mislim da imaju ogranicenje potvrdom o posebnim uvjetima za udaljenosti do 700, u tom smislu autobusi II razreda (medumjesni) za libertas su sasvim dovoljni

Sada ti citiraš zakone i propise, a sjecam se kad ih je jedan drugi forumaš takoder citirao i to one  koji se u Libertasu ne poštuju, ti si pokušao opravdati one u Libertasu koji ne rade svoj posao.Sada koristiš zakon koji omogucava da autobus sa stajacim mjestima vozi relacije do 700 Km (blago receno propis koji nema prakticnu svrhu jer tko normalan bi si priuštio vožnju od 700Km stojeci na  nogama -logičnije bi bilo da se to za buseve II razreda sa  mjestima za stajanje ograniče na 100Km iako je i to dva sata vožnje maksimalnom dozvoljenom brzinom i to bez zaustavljanja)  )opet da bi opravdao te iste "strucnjake" koji vjerovatno pola propisa nisu procitali jer nebi radili tako kako rade i stavljali između ostalog bez obzira na zakon autobuse drugog razreda na duže relacije jer njihova maksimalna brzina je 50KM/h,pa sad racunaj  koliko ce takav autobus na odredište doci kasnije nego autobus treceg razreda,osim ako ima vozaca koji ce riskirati i sebe i bus i putnike i voziti vecom brzinom nego je dopušteno.
Ranije se takvo nešto u Libertasu radilo samo u krajnoj nuždi jer su se nabavljali autobusi svih razreda(mislilo se na putnike).
Ne znam kako možeš stalno braniti ljude koji bi puno bolje mogli raditi svoj posao,a najvjerovatnije iz svog komoditeta to ne rade,a vozaci su prisiljeni da krše propise da bi stigli vozni red.
Pošto je man750 naveo liniju za Orebić(ostala je jedina Libertasova duža od 100Km) iznijeti ću ovo
Da bi prešao 120Km iz Orebica do Grada, poštujuci propise, busu drugog razreda treba dva sata i dvadeset cetiri minuta čiste vožnje maksimalnom dopuštenom brzinom.Pošto prosječna brzina nije maksimalna jer bus treba da se zaustavi i na pokojoj stanici i ponovo krene treba mu puno više vremena.a ti provjeri kad je polazak iz Orebica ,a kad dolazak na AK Dubrovnik pa vidi za koji je bus pravljen red vožnje(trenutno ne znam iz kojeg razloga ne mogu otvoriti stranicu Libertasa sa voznim redovima).
jedna usporedba .Ako je za dvadeset kilometara do Cavtata redom vožnje predviđeno 45 minuta koliko treba istom tipu autobusa za šest puta dužu relaciju?
Na kraju bi samo napisao da se bilo što neugodno dogodi jedino bi vozač bio kriv zato što je vozio brže nego što smije,a to nebi moralo biti tako.
Vozacima bi trebalo omoguciti da profesionalno rade svoj odgovorni posao i da što manje krše propise(idealno bi bilo nikada) a pratece službe u prijevoznickim tvrtkama bi im to morale omoguciti.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

kriticar

Libertasu ko ozeblo sunce trebaju novi busevi sa karakteristikama trećeg razreda,te busevi registrirani za školski prijevoz što oni nemaju,ali bojim se da ćemo na to pričekati malo duže.
Ali tako je to kad političari odlučuju koje buseve će se kupiti. Umjestio šest city-ja trebalo je kupiti buseve za liniju 10 i 21,a kad su kupovani classic-i trebalo ih je kupiti ili sa klimom ili već tada City-je pa bi ukupna struktura buseva više odgovarala potrebama linija na kojima Libertas vrši prijevoz. Ovako imaju potreban broj ,ali ne i strukturu potrebno za relacije na kojima obavljaju prijevoz.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

man750

Libertas bi trebao interventno kupiti barem pet lion's classic Ü sa karakteristikama treceg razreda(za liniju za Orebic i za povremeni prijevoz) i pet buseva (lion classic Ü sa sirokim srednjim vratima ili lion's city TÜ) za linije Cavtat ,Plat i rashodovati tamove(eventualno ostaviti g.br 55 i 129 za rezervu).
znam da je to u ovom momentu utopija,ali se nadam da ce cim se steknu uvjeti to i napraviti,a ne kupovati jos gradskih jer dvadeset sest autobusa mladih od deset godina je sasvim dovoljno(uz jos pet desetogodisnjaka i cetrnaest 20+ godisnjaka). Istina bilo bi lijepo da je vise klimatiziranih niskopodnjaka ,ali to je greska kod prijasnjih kupovina i proci ce puno vremena da se to ispravi
pogledao sam stanje na tahografu tako npr g.br 114 je presao preko 350000 Km (g.br 113 nisam vidio, ali vjerovatno je i kod njega slicno),vecina iz te serije od 220 do 250 tisuca, a g.br 110 samo oko 110 tisuca. zanimljivo je da su g.br 113 i 114 najvise vremena od svih buseva svoje generacije i tipa proveli u garazi tj bili na popravaku
slicna situacija je isa isuzu-ima. G.br 121 ima puno vise predenih Km ( i vremena provedenog na popravku) od svih ostalih isuzu iz svoje generacije, pa mozda nebi bilo lose napraviti neku rotaciju po linijama.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

kriticar

#10
Evo 5 novih buseva u ZG u Man Importeru, doći će za koji dan u Grad.
Naletio sam na njih ,tražeći Splitske Manove, ali sam samo vidio jednog limun Classic-a Ü u ARZ (nisam uspio vidjeti jeli ima vrata kao 198 ili 196,197,214 i 215. Nisam slikao jer me izdala baterija. Također i u H.Leskovcu se nešto žuti, ali se sa od gomilre kamiona u MAN servisu ne vidi dobro sa puta.




EDIT: kako je većina vas već shvatila,ova vijest je šala povodom 01.travnja molim moderatore da ,ako treba izbrišu.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

dubi

#11
primice se sezona,poceli su stranci dolaziti, a Libertas nije nabavio ni jedan bus, pogotovo prigradski kojih fali, jeli se sta culo o tome hoce li se sto nabavljati ?
koristite libertas....

man134

Citat: dubi  u Travanj 20, 2008, 19:15:38
primice se sezona,poceli su stranci dolaziti, a Libertas nije nabavio ni jedan bus, pogotovo prigradski kojih fali, jeli se sta culo o tome hoce li se sto nabavljati ?
Libertas nece nabavljati za sada buseve,slazem se da ih fali uvjek ce falt,imaju sad tri tama obnovljena 56 ima obnovljene siceve pretapicirane kao i gbr 57 i 58 samo sto su oni nanovo lakirani,također se brzo ocekuje dolazak gbr-a 28 s reparature iz mostara,28 ce voziti prigrad imat ce slicne siceve ko gbr 19,tamovi ce voziti jos koju godinu i u rashod..
vjerojatno s ovim Libertas se nastoji "krpiti"koju godinu da se skupi novaca za nove.

man750

suska se ,suska da je mamica naredila poslusnom sincicu(stranacka stega) da krene u obnovu voznog parka na linijama u uzem gradskom podrucju.
Za one koji slabije poznaju stanje u Libertasu na tim linijama redovno vozi 10 autobusa nabavljenih 2005 i 4 nabavljena 2004. U rezervi su jos jedan iz 2004 i pet iz 1999,a da ne spominjem starije.
Istovremeno se salju gradski autobusi na prigradske linije jer jedva ima prigradskih da pokriju redovne potrebe,djecu u skolu po Konavlima voze busevi stari dvedesetak i vise godina.
Ali gradjane treba prije lokalnih izbora lijepo ohladiti i najvjerovatnije ove zime (mozda i prije) mozemo ocekivati jos 10 kondicioniranih lion's city-ja u garazi.
Lijepo je kupovati tudjim parama, pa i ono sto ti po logici struke ne treba, ali sve za koji glas vise  i ostanak na vlasti.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

kriticar

Kad mogu neki 210 moze i naša mama barem 10.
A četiri do pet godina stari busevi će ležati.
Samo na kojim linijama će biti oni bez A/C? Najbolje da kupe 20 pa da imaju i kojeg potpuno novog u rezervi ili povuku onih 6 iz 2007 u rezervu.
Jest da nas kupuju našim parama i da ćemo platiti zbog toga što netko nije mislio (ili nije htio misliti) 2004 i 2005 kad su kupovani busevi, ali ipak vozit ćemo se konfornije.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N