Razno (2)

Autor Paško, Kolovoz 29, 2016, 16:53:17

Paško

Već bi se to znalo. Ništa neće biti do kraja godine, a dalje ćemo vidjeti.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Lude situacije i ljudi koji pronalaze najbezbolnija rješenja za izlazak iz njih :)

https://www.dalmacijadanas.hr/prica-koja-vraca-vjeru-u-ljude-i-dobrotu-splicanka-odusevljena-onim-sto-je-dozivjela-u-prometovom-autobusu-dosle-su-mi-suze-na-oci/

Citat:PRIČA KOJA VRAĆA VJERU U LJUDE I DOBROTU Splićanka oduševljena onim što je doživjela u Prometovom autobusu: "Došle su mi suze na oči"
"Ako itko od vas zna vozača koji je u nedjelju vozio Promet Split 18-icu oko 12:30 zahvalite mu u moje ime"
Autor: D.D. /Ponedjeljak, 16.08.2021, 2:27

Blogerica iz Splita opisala je svoje iskustvo koje je tijekom jučerašnjeg dana imala u Prometovom autobusu na liniji br. 18. Njenu objavu u nastavku pročitajte u cijelosti.


"U nedjelju smo se vozili javnim gradskim prijevozom-linija br.18 (ako ne znate zašto-pogledajte objavu za petak 13). Na povratku kući, na jednoj stanici ulaze dvije strankinje, pretpostavljam mama i kći. Pitaju vozača kuda vozi, pokazujući mu gdje bi one trebale ići. On im je rekao da vozi tom rutom i da ostanu blizu njega pa će im reći na kojoj stanici da izađu.

Sve komuniciraju na engleskom jeziku iako ni one ni on ne pričaju perfektno. Autobus je krenio dalje, a one su stavljale stvari na prvo sjedalo. Žena je rekla čim se smjeste da će platiti karte. U idućem trenutku se hvata za glavu jer je shvatila da novčanika NEMA. Gleda oko sebe, sve džepove, torbe...vidiš joj paniku u očima. Obraća se vozaču i govori mu da nema novčanik, da ga je izgubila. Rekla je da pretpostavlja da joj je ispao u prethodnom autobusu (isto linija 18) i moli ga može li zvati centralu ili nekoga da provjere.

Vozač je nazvao nekog da pita tko vozi taj bus i dobio broj vozača. Potom je nazvao kolegu da provjeri jel možda pronašao novčanik. Drugi vozač kaže da je u njega. Ženama je laknulo. Vozač je odmah kolegu pitao i gdje se nalazi kako bi one mogle doći po novčanik. Čujem kako govori: "Aj molim te čekaj na toj stanici ja sam samo semafor dalje od tebe".

Na idućoj stanici stajemo, a preko puta je bus u kojem je izgubljeni novčanik. Taj vozač je stajao na stanici dok nismo stigli da žena može po svoj novčanik. Izašle su brzo iz "našeg" busa i kći je trčala do drugog dok je mama ostala na stanici. "Naš" vozač je i dalje stajao na stanici. Prvo sam mislila da čeka da vidi jel sve ok, al onda sam shvatila da čeka da se cura vrati i da njih dvije uđu opet u bus i da ih odvede gdje moraju ići, da ne čekaju još pola sata idući na ovim temperaturama i suncu.

Meni su suze došle na oči zbog njegove dobrote. Ne samo da je nazvao i došao do kolege, pronašao novčanik i dogovorio primopredaju, nego ih je i čekao da se vrate da nastavi voziti i one dodu na odredište. Dobrota na djelu.

Ako itko od vas zna vozača koji je u nedjelju vozio @_promet_split_ 18-icu oko 12:30 zahvalite mu u moje ime. Vratio mi je vjeru u ljude i dobrotu".
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

COVIK

A imena vozača su  ????????? Kladija bih se da znaš.   pivkan
...i cvrči cvrči cvrčak na čvoru crne smrče...

josipgrgin

svaka cast vozacu  good_boy

Paško

Citat: COVIK  u Kolovoz 16, 2021, 18:06:15
A imena vozača su  ????????? Kladija bih se da znaš.   pivkan

Čak i nisam znao kad sam vidio članak jutros, ali znam sad i ovdje piše. ;)

https://slobodnadalmacija.hr/split/prometovi-vozaci-pomogli-turistkinjama-u-nevolji-pa-izazvali-lavinu-pozitivnih-komentara-nama-je-to-uobicajeno-palac-gore-i-idemo-dalje-1120439

Citat:Prometovi vozači pomogli turistkinjama u nevolji pa izazvali lavinu pozitivnih komentara: 'Nama je to uobičajeno, palac gore i idemo dalje...'
PIŠE PSD
16. kolovoza 2021. - 15:36

Posljednjih dana sve se glasnije čuju priče da domaći svit vara turiste na svakom koraku. Cijene u ugostiteljskim objektima rastu, apartmani se otkazuju, ali da ima i sasvim suprotnih dokazuju nam dvojica Prometovih vozača - Ivan Đirlić i Mladen Pažanin.

Lijepa priča koja vraća vjeru u ljude odigrala se jučer u radnom vremenu dvojice spomenutih, a pozornost javnosti izazvala je kada ju je na Instagramu podijelila jedna od putnica. Naime, majka i kći, turistkinje, ukrcale su se u Prometovu 18-icu, a kada su htjele kupiti kartu shvatile su da su izgubile novčanik. Tu im u pomoć uskače Ivan Đirlić. Uspio je dozvati kolegu Mladena Pažanina koji je, srećom, ranije pronašao novčanik i spremio ga na sigurno.

Mladen nam je ispričao da su se turistkinje prvo ukrcale u 18-icu u Trajektnoj luci.

- Pitale su me jesu li u pravom busu i pokazale mi adresu. Slabo su pričale engleski. Jedva smo se razumili. Na prvu mi adresa nije bila poznata pa sam im rekao da uđu i stanu kraj mene dok provjerim gdje trebaju ići. Uputio sam ih da izađu u staroj Bijankinijevoj i da u hladu sačekaju devetku. Kad smo stigli do knjižnice jedna gospođa mi je rekla da je nekome ostao novčanik, prepričava nam Mladen.

- Ajme meni, nije valjda, pomislio sam, kroz smijeh nam govori Mladen.

Pogledao je dokumente i shvatio da novčanik pripada upravo turistkinjama s početka priče. Tada je, dodaje, nazvao šefa i rekao mu da ga je spremio na sigurno.

Logika je bila, objašnjavam nam, ako uđu u devetku i kažu da nemaju novčanik, netko će ga nazvati i sve će se sretno završiti. Iako priča ima sretan kraj, turistkinje nisu ušle u devetku već ponovno u Prometovu 18-icu, ali ovog puta vozač je bio Ivan Đirlić. Tada još nisu ni slutile da su ostavile novčanik u Mladenovom busu.

Mladen se kaže, odvezao sve do kraja ture kod City centra i kada se uputio natrag nazvao ga je Ivan. Pitao ga je li pronašao novčanik. Dogovorili su se, kaže, da će se obojica zaustaviti kod Kampusa. Jedan na stanici iz smjera City centra, drugi iz smjera grada.

Potom je Mladen predao novčanik, a Ivan nije krenuo sa stanice dok se majka i kći ponovno nisu ukrcale u bus.

- Nama je to uobičajeno, svašta smo dosad nalazili. Palac gore i idemo dalje, skromno će Mladen.

Svoje djelatnike pohvalio je i direktor Prometa Miroslav Delić.

- Isto onako kako kaznimo djelatnike kada naprave nešto što nisu trebali, tako ćemo sigurno i njih dvojicu nagraditi zbog ovog čina, rekao nam je Delić, svjestan da ovakvi zaposlenici podižu ugled firme.

Za sretan ishod ove priče zaslužna je, osim dvojice vozača, i putnica koja je pronašla novčanik i predala ga vozaču. Da nije bilo druge putnice koja je ovu priču podijelila na svome Instagramu sa željom da se pronađu vozači, za ovu priču vjerojatno ne bi niti čuli. Ono što je moglo zakomplicirati putovanje dviju turiskinja i ostaviti gorko sjećanje na odmor u Lijepoj Našoj, zajedničkim snagama ovi ljudi pretvorili su u anegdotu koju će sigurno prepričavati s osmijehom na licu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

troosovinac

Citat: COVIK  u Kolovoz 16, 2021, 18:06:15
A imena vozača su  ????????? Kladija bih se da znaš.   pivkan
ma šuti ko zaliven
bela lađa

Paško

U Splitu promjena vlasti, ali u Prometu sve po starom: https://dalmatinskiportal.hr/vijesti/miro-delic-i-dalje-na-celu-prometa--nova-gradska-vlast-ozbiljno-s-njim-racuna-za-jos-jedan-mandat/111023

Citat:Miro Delić i dalje na čelu Prometa, nova gradska vlast ozbiljno s njim računa za još jedan mandat

Direktor splitskog Prometa Miro Delić ima podršku suvlasnika tvrtke da svoj mandat odradi do kraja, do 2023. godine, a iz onoga što se moglo čuti na danas održanoj skupštini društva, nova gradska uprava ozbiljno s njim računa za još jedan mandat. Zamjenik gradonačelnika Splita Antonio Kuzmanić pohvalio je Delićev rad, a riječi hvale su imali i ostali suvlasnici Prometa, načelnici i gradonačelnici još 15 jedinica lokalne samouprave.

Rasprava o Delićevom mandatu danas inače nije bila na dnevnom redu. Skupština se bavila izborom revizora, razrješenjem starih i imenovanjem novih članova Nadzornog odbora, a dana je i suglasnost direktoru za potpisivanje ugovora za isporuku 47 novih autobusa vrijednih 104 milijuna kuna.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

XDonald

https://www.srednja.hr/novosti/putnici-u-nevjerici-muskarac-iz-cista-mira-napao-i-udarao-ucenika-u-autobusu/

Putnici u nevjerici: Muškarac iz čista mira napao i udarao učenika u autobusu

U Prometovom autobusu linije 37 koja prevozi putnike od Splita do Trogira prošle je srijede došlo do incidenta. Muškarac (35) prvo je verbalno, a potom i fizički napao srednjoškolca koji mu nije želio prepustiti sjedalo.

Kako piše Dalmacijadanas.hr, putnici Prometove linije 37 prošle su srijede ostali u nevjerici kada je, ničim izazvan, jedan 35-godišnjak prvo verbalno, a potom i fizički napao srednjoškolca, udarivši ga nekoliko puta.

– Došao je do njega i zapovijedao mu da mu se digne. Nakon što učenik to nije napravio ovaj ga je počeo i fizički napadati. Putnici su bili u nevjerici, nekoliko ih je pokušalo odvratiti napadača od daljnjeg napada. Nekoliko je putnika zvalo policiju koja se pojavila zaista vrlo brzo nakon tih poziva , rekao je svjedok napada za Dalmacijadanas.hr.

Policija je za navedeni portal potvrdila kako je kriminalističko istraživanje vezano za slučaj dovršeno. Naime, 35-godišnjaka se sumnjiči da je dana 22. rujna oko 13:30 sati u Splitu, na autobusnom stajalištu u autobusu fizički napao maloljetnika. Kako piše Dalamcijadanas.hr, osumnjičeni muškarac uhićen je uz uporabu sredstava prisile te doveden u prostorije policije, a dan kasnije je uz optužni prijedlog priveden na nadležni općinski prekršajni sud.

Citaro O530

Neobičan putnik u faru od #315

Paško

https://slobodnadalmacija.hr/split/ljudi-moze-se-dobiti-otkaz-u-javnom-poduzecu-nekoliko-vozaca-splitskog-prometa-toliko-su-isticali-u-krsenju-svih-pravila-da-direktor-nije-imao-puno-izbora-1137791

Citat:Ljudi, može se dobiti otkaz u javnom poduzeću! Nekoliko vozača splitskog 'Prometa' toliko su se isticali u kršenju svih pravila da direktor nije imao puno izbora
PIŠE GABRIJELA RADANOVIĆ
25. listopada 2021. - 14:03

Mislili smo da je to samo urbana legenda, da se to događa negdje drugdje, da jednostavno nije moguće da se u Hrvatskoj to ikome dogodi u javnom poduzeću. Ali u Splitu je i to moguće! Zaista postoje pojedinci koji su u gradskom poduzeću dobili otkaz!

U splitskom Javnom gradskom prijevozniku, tvrtki "Promet", nekolicini je djelatnika u periodu od mjesec dana uručen otkaz. Potvrdio nam je to Miroslav Delić, direktor firme.

- Proveli smo sve potrebne radnje prije nego smo uručili otkaz nekoliko zaposlenika. Napravili smo to jer su kršili zakonske propise i pravilnike našeg poduzeća - kratko je komentirao Delić ne ulazeći detaljnije u razloge raskida ugovora sa sada već bivšim radnicima "Prometa".

Kako neslužbeno doznajemo, redom je riječ o vozačima gradskih autobusa od kojih su se neki toliko 'uljuljali' u komoditet rada u javnom poduzeću da su radili privatne faturete dok su bili na bolovanju u "Prometu". Dvojica vozača su uredno dobili potvrde o privremenoj nesposobnosti za rad zbog bolesti, primali naknadu od HZZO-a, a istovremeno je jedan taksirao, a drugi obavljao građevinske radove. Zanimljivo je da su za te prilično zahtjevne poslove u "fušu" bili sposobni.

Treći njihov kolega je jednu smjenu odrađivao u "Prometu", a drugu "tukao" prekovremene taksirajući. Zbog posljedica prekomjernog rada i vremena provedenog za upravljačem automobila nakon autobusa, često nije bio sposoban obavljati svoje dužnosti za primarnog poslodavca.

Neslužbeno saznajemo da je zbog toga skrivio nekoliko prometnih nesreća te je nedugo nakon dobio i otkaz.

Jedan od sad već bivših zaposlenika nije radio drugi posao dok je bio na bolovanju niti nakon svog radnog dana, nego je 'samo' napuhao višak promila na alkotestu, naravno, u smjeni. To je, kako neslužbeno doznajemo, bio dovoljan razlog za otkaz.

Premda Delić nije potvrdio naša saznanja, ipak je kazao kako je istina da su podijelili otkaze te kako od zaposlenika očekuje da poštuju pravne akte društva.

- Posljednje dvije godine podigli smo prava zaposlenika, a od njih se od početka očekuje da poštuju zakone i pravne akte "Prometa". Ovo je samo nastavak uvođenja reda sukladno provedenim restrukturiranjima - zaključio je direktor tvrtke javnog gradskog prijevoznika.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

https://www.dalmacijadanas.hr/velike-promjene-u-prometu-za-pokaznu-se-nece-vise-svaki-mjesec-cekati-na-biljetarnici-displeji-po-gradu-ce-konacno-pokazivati-koji-autobus-stize

Citat:VELIKE PROMJENE U PROMETU Za pokaznu se neće više svaki mjesec čekati na biljetarnici, displeji po gradu će konačno pokazivati koji autobus stiže
Autor BRANKO GALIĆ / 26.10.2021, 17:15


Kako napreduje ,,Implementacija sustava e-ticketing u Promet d.o.o. Split putem ITU mehanizma", projekta vrijednosti 25 milijuna kuna za korisnike javnog prijevoza na području Grada Splita i Urbane aglomeracije Split te zaposlenika, pitali smo direktora Miroslava Delića.

Kad će se ljudi riješiti pokaznih karata i svega onog što prethodi njenom izdavanju od strane Prometa?

– Pokazne će ostati, ali ne u sadašnjem obliku. Radimo na sustavu e-ticketinga i rok za njegovu implementaciju je u svibnju iduće godine. Do sada smo uspjeli riješiti cijeli softverski dio. Za pokazne karte se neće trebat ići svaki mjesec na biljetarnice. Bit će beskontaktne kartice. Osim preko interneta karte će se moć kupovati na kartomatima. Bit će vanjski display na autobusnim stanicama na kojem će se znati kad koji autobus dolazi. U autobusima će bit kao u podzemnim željeznicama gdje će se putnike obavješćivati vizualno i zvučno za predstojeću stanicu. Kroz aplikaciju će se moći pratiti u realnom vremenu gdje se koji autobus trenutno nalazi. Sustav ima sedam modula i za putnike i za nas u firmi za upravljanjem voznim parkom. To je dosta sveobuhvatan sustav e-ticketinga kojeg treba instalirati.

Sređivanjem stanja u Prometu neki nisu prošli najbolje?

– Četvero ljudi dobilo je otkaz ovo ljeto. Utvrdili smo da su postupali protivno zakonskim propisima i pravnim aktima koji reguliraju rad našeg društva. Jednostavno nije bilo druge opcije. Svi su oni imali upozorenja pred otkaz zbog drugih nepodopština. Prije dvije godine kad smo krenuli u sređivanje stanja u Prometu, u transformaciju od najgore gradske firme koja je bila pred stečajem u jednu od najboljih gradskih firmi, sa sindikatima smo se dogovorili da ćemo napraviti sve da povećamo parva radnika, poboljšamo uvjete rada. Tu prvenstveno mislim na nove autobuse i opće uvjete rada i primanja zaposlenika. Kad smo broj zaposlenih smanjili za sto plaće smo povećali za gotovo 17 posto. Naravno da se onda očekuje od radnika da se drže zakona i propisa.  I sad se ljudi čude kako se u javnim firmama može dobit otkaz.

Koliko danas imate zaposlenih?

– Smanjen je broj ljudi sa 700 na 600. Od toga je vozača nešto manje od 400. Dio ljudi je riješen kroz otpremnine. U godinu dana koliko smo provodili plan zbrinjavanja ljudi dio je ljudi otišao starosnu mirovinu ili je ispunio uvjete za neku drugu mirovinu.

Hoćete li raspisati natječaj za nove vozače s obzirom da je gradonačelnik zabranio zapošljavanja u komunalnim tvrtkama bez njegovog potpisa i javnih natječaja?

– Nama je gradonačelnik dao prije mjesec i po dana dao suglasnost da zaposlimo 10 vozača jer se prije početka školske godine povećava broj linija i polazaka. Vjerojatno će se uskoro ukazati potreba za novim jer nam je u tom sektoru vrlo velika fluktuacija.  I u ovom vremenu korone imamo dosta ljudi u izolaciji ili su zaraženi. Vozači su nam dnevno u kontaktu sa 60 tisuća putnika i više što ih prevezemo.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

#656
I dalje jako puno zaposlenih, tj. na nepotrebnim mjestima u administraciji. Barem se tako meni čini.

Nek je 370 vozača, 50 tehničkog osoblja (mehaničari, gumari, lakeri, čistačice,....).
To je 420. Nek je 50 ljudi potrebno u administraciji. 470. I još +20 ljudi je 490.

Da 110 ljudi ima plaću 6500kn brutto što izađe oko 5000+ netto. To je cca. 700 000kn svaki mjesec viška ili 8 400 000 milijuna kn godišnje.

Dosta veliki novci.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Točno, lakrdija teška.
Zašto? Zato.
Tko? Općina Seget.
Zbog čega? Zbog političkih odnosa između općine Marina i Seget i također zbog novog načina financiranja.

Što se tiče same teme Prometa i vozača to je lom za vozače.

Pitaj Boga kako više vozu busevi za Marinu i Vinovac. Kao "snake" na staroj Nokii 3310.

A rekord je jedan nedjeljni polazak koji se sastoji od 3 linije spojene u jedno.

Trogir - Vrsine - Dograde - Vinovac - Blizna D i G. - (natrag) Marina - Vinišće - pa dalje uz obalu do Trogira. Ako se ne varam tu cijeli krug traje najmanje 2ipo sata.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Nitko

S obzirom da igra hrvatska na poljudu u nedjelju, i ocekuje se 33 000 navijaca samo na stadionu, plus ljudi okolo koji ce biti po kaficima.
Jeli promet planira pojacati neke linije ili cak dati prvu zonu besplatnu taj dan. Ja mislim da bi to u dogovoru sa gradom trebao uvijek raditi na tako velikim događajima, da se ne stvori prometni kolaps. Jer na takav se nacin moze npr. parkirati na lovrincu i sist na tricu i dođi do solinske.
Iako smatram da bezveze pitam, da od toga nema nista al eto nadam se.