Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

Paško

#990
Ovo je jedan iz serije #537-548. Možda se netko sjeća kojih par SU 220 je imalo plavi branik. #538?



#551 prolazi tadašnjom Ulicom Prvoboraca:





a slijedi ga #510:



Za kraj ove odlične serije slika #555 na Rivi:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Slobodna Dalmacija, 1991./1992.

#617 prvi u koloni:



Vijest o dolasku budućih #1 i #2 te prva slika drugog na forumu.





Izvor: http://ships.forumcroatian.com
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

markost

Uuu, bili su mi dragi ti busevi naročito onaj crveni koji je ima tapecirana sidala.

netko

Prije će možda biti 1992. jer pomoćnik direktora kaže da prošle godine nisu nabavili niti jedan autobus. To bi trebala biti 1991., a 1990. je stiglo 18 autobusa za PEA 90.
Ako i jest možda 1992. pitanje je jesu li se više mogli nabaviti ovakvi autobusi. Poslije je to Avtomontaža preuzela, ali oni što su odlazili za Slovačku bili su posve drugačiji.
Pošto su #1 i #2 bili 1989. godište ispada da su oba dva bila probna autobusa koja su nakraju i ostala u Prometu (91./92.). Možda i zbog rata, a možda i zbog prestanka proizvodnje.?

Neznam kakve su im vozne karakteristike bile, ali sigurno su vozači koji su ih vozili pošteno odmorili od mjenjanja brzina do generalnog dolaska DAFova. ;D

I u samom tekstu se potkrala jedna pogreška. Piše da se radi o dva autobusa marke MAN. ;)
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Da, u biti oba članka su sa samog početka 1992. jer #617 već ima hrvatske tablice. Član koji je postavio članke stavlja serije raznih članaka iz tog razdoblja pa sam zato to napisao. Oba TAM-a su kupljena iste godine. Vozne karakteristike? Loše, to su bili promašaji od autobusa.

#538:



dvije zanimljivosti vidljive na slici:

1) plavi branik
2) kraj naljepnice S vidi se da je imao istu takvu malo desnije na slici. Možda je u međuvremenu dobio P pa se opet zbog nekog razloga vratio na samonaplatu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

STress

Ne vidin sliku ni na ovom ni na prošlom postu. Ne vidin ni attachment, ako ga ima...  ??? :(

Paško

Slike su u postovima na tinypicu. Vjerojatno ti browser blokira njihovo prikazivanje iz raznih razloga (IMG kodovi blokirani, tinypic linkovi blokirani ili slično)
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

josipgrgin

Sad kad sam vidio ove tamove #1 i #2 sjetio sam se kad sam polazio u srednju skolu pa jedno jutro cekan bus na stanici i eto bus bas ova tam i to oni sa obicnim stolicama kao u avtomontaži # 688, samo su ove bile boje , i udem u bus pokazem kondukteru pokaznu kartu i sjednem na straznji dio da mogu cut zvuk motora jer  je to bilo nesto novo za mene,  autobus sa automatik mjenjacem i gustao sam se vozit tih deset minuta do Trogira,  zato mi je i ostao u sjecanju ovaj bus bas zbog automatik mjenjaca. Iako to nisu bili neki kvalitetni busevi meni je isto ostao u lijepom sjecanju jer je to bilo nesto novo a posli su dosli dafovi 0305 itd. Sad je to normalno bus sa automatik mjenjacem. Eto mozda ima jos neko da se spominje  kako se bilo vozit  u ikarusu ili avtomontaži  , a kakva je voznja bila u automatik Tamu.

netko

Mislim da nam je ova slika promakla, a dolazi sa Prometove web stranice.

Izvor: Promet Split website

Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Nije mi promakla, nego ne komentiram tu stranicu.

1992. pred prosvjed - dva SG 220 iz 1990., dva zglobna Ikarusa (#629 gore desno)

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Neki Ikarus nastradao:



#688 se ne zaustavlja:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#661, i to sa svojim prvotnim Prometovim znakom koji je imao vrlo kratko (oko godinu dana)

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

MAN Lion s City

Vranjička riva i MB O305 gbr. 82 na liniji 31 nesto prije rashoda   klinac  8)


Paško

siječanj 1989.







ožujak 1993. - dolazak DAF-a, budućeg g.b. 7. A za g.b. 5 i 6 mislili smo da su došli preko Sardina Postira, a zapravo su došli kao kompenzacija za posao Jadran ribolova.




Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Izvor: Vrgorac nekad, FB

Stipe Katavić (Brutov) i njegov autobus. U vrijeme kada je slika nastala (kasne pedesete) Promet Split održavao je liniju Vrgorac - Split. Autobus na slici vjerojatno je AEC rekaroseriran u Autokaroseriji Split.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!