MAN Lion's City

Autor maky, Studeni 21, 2007, 20:07:56

maky

U  travnju ove godine(02.04.2007. i 16.04.2007.) Splitu je isporučeno 17 autobusa MAN Lion`s City, od čega devet 15m troosovinaca i 8 12m solo autobusa. Autobusi su vrijedni preko 5 milijuna eura, a u potpunosti ih je financirao  grad Split.  Opremljeni su  najmodernijom opremom, klimatizirani su  i ugrađeni su im EURO 4 motori snage  260KS (12m) i 310 KS (15m). Proizvedeni su u Poljskoj.

Evo nešto slika NL 263:
Ivanova:


Od vedrobrzog:


Nešto mojih:
g.b. 223:




g.b. 221:


g.b. 220:


g.b. 222:


NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Slike Lion`s Cityja LL, odnosno NL 313:

Ovo je slikano drugog dana službe:


g.b. 224 - također slikan drugog dana službe:






g.b. 226:


g.b. 228:


g.b. 225:



NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

#2
Evo  i popis primjećenih oštećenja na Lion`s Cityjima otkako su na gradskim ulicama. Ona oštećenja koja kraj sebe imaju * znači da su popravljena, a za ona koja imaju  ? nisam siguran jeli popravljeno. Neka oštećenja se ponavljaju...

g.b. 216:
stražnje desno svjetlo *
stražnja lijeva ratkapa*
stražnje desno svjetlo

g.b. 218:
stražnja desna ratkapa*
plastika na prednjem desnom kraju*
stražnja desna ratkapa*

g.b. 221:
stražnja lijeva ratkapa*
stražnja desna ratkapa*

g.b. 222:
plastika na prednjem desnom kraju*
poviše  zadnjih sjedišta presložen znak MAN*
u garaži valja skinuli  ručku kraj vozača koja sprječava izlazak na prednja vrata

g.b. 223:
razbijeno stražnje lijevo svjetlo*
stražnja desna ratkapa

g.b. 224:
veliko oštećenje limarije po lijevom boku*
ratkapa na srednjoj desnoj osovini

g.b. 225:
ratkapa na srednjoj desnoj osovini*
plexiglas umjesto originalnog stakla

g.b. 226:
razbijena šoferšajba*
plastika na prednjem desnom kraju*
stražnje desno svjetlo*
ratkapa na srednjoj desnoj osovini*
fali srednji komad maske*
stražnje desno svjetlo*
fali sjedeća površina na jednom sjedalu*
fali  sjedeća površina na dva sjedala*
cijeli desni retrovizor

g.b. 228:
plexiglas
nema natpisa MAN iznad zadnjih sjedala
nema plastičnu rešetku na  krovnom otvoru
fale čekići u stražnjem dijelu
mali desni retrovizor

g.b. 229:
ratkapa na srednjoj desnoj osovini*
ratkapa na srednjoj desnoj osovini*

g.b. 230:
plexiglas
nedostaje staklo unutar autobusa  kraj trećih vrata

g.b. 231:
plastika na prednjoj desnoj strani*
plexiglas*
srednja desna retkapa*

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Slike nekih oštećenja. U gornjem postu možete provjeriti koja su popravljena da ponovno ne pišem...

g.b. 216:




g.b. 218:


g.b. 221:


g.b. 222:






g.b. 224:


g.b. 225:






g.b. 226:


g.b. 230:


g.b. 231:



NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Za g.b. 228  ću kopirati potpuni post sa starog foruma:

g.b. 228
Ovaj lav je vjerojatno izvukao najdeblji kraj od svih novopridošlih u susretu sa splitskim vandalima. Zapravo mi je jako sramotno pisati o ovom, ali nekom se moram izjadati, a i nekako osjećam da mi je to dužnost. Naprosto je nevjerojatno kako nakon samo par mjesec upotrebe novi autobus može biti uništen i to zahvaljujući raznoj stoki koja je došla živjeti u grad. Sramota me je kada nam dolaze turisti ili bilo kakvi gosti iz drugih gradova kada vide u čemu se vozimo. Kao krompiri! Čim ugledaju raspadnute autobuse, to dovoljno govori u nekulturi i divljaštvu lokalnog stanovništva i o nepostojanju nikakvih pravila ni zakona.

Ovo je jedan od autobusa koji su bili kamenovani. Da mi je znati kome uopće samo padaju takve ideje napamet?! Imaju li oni ikakvih osjećaja, emocija, grižnje savjesti, bilo kakvog osjećaja krivnje? Naprosto mi je nevjerojatno da nekom padne napamet nešto RAZBIJATI. Nešto što je njegovo, što je njegov otac sufinancirao plaćanjem poreza i raznih taksi. Uopće ne vidim svrhu razbijanja bilo čega, pogotovo nečega tako lijepog, korisnog i na koncu skupog!

Sad bi ja trebao drvljem i kamenjem po Prometu zbog (ne)održavanja autobusa, ali neću! Ne, nije u redu da se nakon 3-4 mjeseca službe mora sanirati šteta nastala vandalskim iživljavanjima. Financijsko stanje nije bajno i nekako su uspjeli pokrpati autobus da vozi, istina, popravci su sramotno loši, ali da netko nije počinio štetu, do popravaka na koncu nebi ni trebalo dolaziti. Što se mene tiče, nebi više uopće sanirao štetu. Ako njima odgovara vožnja u autobusima bez stakala, išaranih i iskidanih sjedalica, pokvarene elektronike i tko zna koječega još, onda bi im i ostavio tako. Kad su razbili, znači da im tako odgovara, pa nek se onda voze! Ovako se jednostavno ne isplati popravljati njihovu štetu, jer nitko ne može popraviti onoliko koliko oni mogu razbiti. Kad ste čuli da je netko kažnjen zbog toga što je razbio autobus? Jeli itko ikada platio počinjenu štetu? Tu nije kriv Promet, kriva je država i nepostojanje zakona. Ne vrijedi niti uhvatiti počinioca jer mu ionako ne možeš ništa. Ljudi moji, policija uhvati ubojice pa ih sudac nakon saslušanja pusti na slobodu, a što bi se onda za*ebavali sa vandalima?! Stvarno sramota! Bolno, ali istinito, živim okružen stokom i divljacima!

Mene je zaprepastilo stanje u kojem se autobus nalazi i mnoge "zakrpe".

Poviše vrata:





Neodgovarajuće staklo i katastrofalan način pričvršćenja istog, kao i kamuflaža crnom bojom (ili što li je to već...):



NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Danas nadodano još jedno oštećenje u tablicu, g.b. 223 - razbijeno stražnje lijevo svjetlo. Nažalost nisam stigao slikati...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

#6
[

maky

Danas sam bio u akciji, evo slika:

g.b. 222 - danas na liniji 11. Ako sam dobro vidio, imao je problema s otvaranjem i zatvaranjem prednjih vrata, nešto su Prometovi kontrolori prčkali po njima, a vozač je na stanici otvorio samo zadnja. Čini se da su ovim novim MAN-ovima vrta užasno slaba točka, gotovo pa svi imaju problema...




g.b. 227- danas na liniji 9


g.b. 231 - danas također na linji 9


g.b. 232 - danas na liniji 18




g.b. 226 - danas na liniji 6. Ima jako burnu prošlost, dosta puta je bio oštećen, ali i popravljen, što je zaista za pohvalu.


g.b. 225 - danas na liniji 18.  Uvijek sam se pribojavao ove jako strme uzbrdice na okretištu linije 18 i 15m autobusa. Prvih nekoliko vožnji sam bio uvjeren da zastruže, ali sam stajao u autobusu  pa nisam mogao vidjeti izvana. Izgleda da ipak nema problema i da autobus savlada uzbrdicu, ali ipak, radi se o  par centimetara  razmaka od tla...  :P 


Sad mi je možda i jasno kako uspiju razbiti prednji desni kraj. Nek malo više ljudi bude u autobusu, vozač ga nagne i ode prednja desna platika:


Ovu ratkapu nikad neće nabaviti:


Netko je iščupao ono malo narančasto svjetlo kakva se  inače protežu od početka do kraja svakog autobusa sa obje strane. Vidite i oštećenja za koja mi nije jasno kako su nastala:


Pogled na sjedala izvana:


A nisam išao za tim u svim Lion`s Cityjima, ali g.b. 225 ima koševe za smeće:




g.b. 229 - danas na liniji 3



NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

Sve u svemu još dobro izgledaju,bar ovako iz daleka.

2062 036

Prometov LL stoji u Manovome servisu u Dugopolju

maky

Falša prozor na g.b. 225 danas slikan izvana, tj iz  Sinjskog Neoplana:


Također primjetih da na g.b. 219 na stražnjoj desnoj osovini postoji mogućnost da otpadne ratkapa, čini mi se da se malo odvojila, u svakom slučaju treba pratit hoće li ispasti...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

#11
Ovo je g.b. 229 koji ima problema...  Kada sam ovu sliku slikavao to sam primjetio, ali  već je bilo kasno da slikam,  kada sam ga idući put uhvatio već je bio mrak, ali mislim da se raspoznaje na slici. Otpao mu je ovaj unutarnji dio blatobrana ili šta li je to na srednjoj osovini na desnoj strani. Točno di je kotač bez ratkape i sada struže o gumu kad prijeđe preko kakve veće grbe:




A ovo je g.b. 218:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

g.b. 223 ima puknuto stražnje lijevo svjetlo već duže vremena

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

#13
g.b.231 danas na devetki
po čistoći buseva se vidi da u Splitu odavno nije padala kiša.

maky

MAN Lions City, zaboravio sam koji je g.b., netko je načeo sjedalo u zadnjem redu:




Lions City LL-ovi 228 i 230 se odmaraju:


g.b. 230 je imao bliski susret s nekim, vide se tragovi na stražnjem desnom kraju, a vidi se i da ga ne peru:


Dakako, kao posljedica toga mu je razbijeno stražnje desno svjetlo, ali zanimljivo je to da mu je razbijeno i stražnje lijevo svjetlo što nisam uslikao ovoga puta...


I dakako, maky je nakon nekog vremena promatranja i boravljenja u najčudnijim pozama koje su izazivale čuđenje i podsmjehe kod prolaznika uspio otkriti što to "struže" kod Lions City LL-ova kada idu na neku veću uzbrdicu, ili kada su puni pa naglo ulete u okuku... Svi s kojima sam pričao su mislili da kotači stružu o unutarnju stranu blatobrana, međutim to nije istina. Ono što zapravo struže je jako nisko postavljen metalni pokrov motora, koji štiti nisko postavljene mehaničke dijelove motora i prijenosa.


Ubrzo očekujte slike koje i prikazuju to pojavu...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!