Iz Hrvatske u inozemstvo

Autor gaspa, Siječanj 05, 2008, 19:40:06

mate

Nije 8+1, vidao sam ga nekoliko puta na kolodvoru u Brodu, samo mi nije bilo jasno ciji je, medutim kasnije sam saznao. Ako se ja ne varam, po svim mogucim HR i EU zakonima, ovaj je u prekrsaju, sad samo sam iznio pricu, pa da vidim misljenje ostalih kolega

shef

Ima li nekog limita koliko autobus koji vozi izletničku grupu može ostati u Hrvatskoj? Je li dozvoljeno recimo da iz neke zemlje grupa dođe autobusom, vrate ih zrakoplovom a autobus ostane tu kod nas i onda prevozi drugu grupu koja dođe novim zrakoplovom?
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

actros

Citat: shef  u Lipanj 27, 2013, 09:14:46
Je li dozvoljeno recimo da iz neke zemlje grupa dođe autobusom, vrate ih zrakoplovom a autobus ostane tu kod nas i onda prevozi drugu grupu koja dođe novim zrakoplovom?
dozvoljeno pod uvijetom da se ta druga grupa vrati tim autobusom u svoju matičnu zemlju. Za autobus nema vremenskog limita, no osoblje stranog autobusa ne smije biti tu duže od 6 mjeseci u jednoj godini.

Postoji iznimka kod transfera, ako se radi o autobusima iz SLO, BIH, CG; pošto s tim državama imamo sklopljen međunarodni ugovor, oni smiju doći po goste na naše aerodrome, bez obzira gdje i kako putuju, ali u tom slučaju autobus mora napustiti našu državu u roku 24 sata od ulaska.

Iako za koji dan ulazimo u EU (koja djeluje kao jedno tržište, pa nema kabotaže), za nas sve ostaje isto još minimalno dvije godine (tako je odlučeno u pregovorima o ulasku u EU).

Zakon o prijevozu u cestovnom prometu može se vidjeti ovdje:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/313728.html

Citat:Članak 60.

(1) Povremeni prijevoz putnika u međunarodnom cestovnom prometu obavlja se bez dozvole kod sljedećih vrsta prijevoza:
1. kružne vožnje »zatvorenih vrata«, pri čemu se ista skupina putnika prevozi istim autobusom na cijelom putovanju i vraća na polazno mjesto. Polazno mjesto mora biti u državi u kojoj prije­voznik ima sjedište,
2. vožnje koje se obavljaju s putnicima pri polaznoj vožnji, a praznim autobusom pri povratnoj vožnji. Polazno mjesto mora biti u državi u kojoj prijevoznik ima sjedište,
3. vožnje pri kojima se polazno putovanje obavlja bez putnika i svi se putnici preuzimaju na istom mjestu, ako je ispunjen jedan od sljedećih uvjeta,
– putnici sačinjavaju skupinu formiranu na temelju ugovora o prijevozu, koji je sklopljen prije njihovog dolaska u Republiku Hrvatsku. Putnici se prevoze nazad u državu u kojoj prijevoznik ima sjedište,
– putnike je isti prijevoznik prethodno dovezao na teritorij Republike Hrvatske, te ih preuzima i odvozi natrag na teritorij države u kojoj prijevoznik ima sjedište,
– putnici su pozvani da doputuju na teritorij države u kojoj prijevoznik ima sjedište, pri čemu troškove prijevoza snosi fizička ili pravna osoba koja ih je pozvala. Putnici moraju sačinjavati jedinstvenu skupinu koja nije nastala samo zbog tog putovanja. Prijevoznik prevozi putnike na teritorij države u kojoj ima sjedište,
4. tranzitne vožnje preko teritorija Republike Hrvatske, ako su u svezi s povremenim prijevozom,
5. prijevozi praznih autobusa, koji se koriste isključivo za zamjenu autobusa u kvaru ili oštećenog autobusa.

(2) Dozvola je potrebna za:
1. ulazak praznog autobusa u Republiku Hrvatsku radi preuzimanja skupine putnika, te za prijevoz te skupine na teritorij države u kojoj prijevoznik ima sjedište/prebivalište, ako nisu ispunjeni uvjeti iz stavka 1. točke 3. ovoga članka,
2. obavljanje ostalih povremenih prijevoza putnika.
(3) Domaći prijevoznik mora imati dozvolu za povremeni prijevoz putnika u međunarodnom cestovnom prometu, ako je međunarodni prijevoz u pojedinim državama dozvoljen samo na temelju dozvola.
(4) Dozvolu za obavljanje povremenog prijevoza putnika domaćem prijevozniku, na njegov zahtjev izdaje Ministarstvo.


Tlimfocit

Citat: Shole  u Lipanj 24, 2013, 22:19:54
Kako Globtour vozi one svoja presjedanja po Švedskoj ?  Jel im firma gore registrirana pa imaju minibuse na švedske tablice ili ?  Nemojte me sad držat za riječ, neznam točno o kojim linijama se radi, ali znam da je jedna "glavna", vjerovatno Stockholm, ali postoji opcija da putuješ u još par gradova sa presjedanjem. Kako je to riješeno ?

Gore je kooperant firma Croline Malmo koju je Globtour kupio prije nekih 10ak godina. Zbog malog broja putnika na svim linijama, one su objedinjene preko zime pa se vozi iz BiH, Hrvatske i Slovenije za Skandinaviju i Berlin. Glavna linija je za Drammen (kod Osla), a ui Gotteborgu čeka kombi na švedskim tablama registriran na Croline Malmo i vozi do Stockholma. U ljetnim mjesecima je svaki smjer svoj autobus (ili više njih).

E sad, ta linija je prekopljena iz više linija i znam da će odmah skočit na mene i reć braniš Globtour, oni nelagalno rade bla bla bla. Ono što ja znam sa sigurnošću je da autobusi Globtoura i Panoramabusa imaju dozvolu od slovenskog ministarstva prometa da ušu na kolodvor Ljubljana i pokupe putnike za Skandinaviju jer ih ionako ima premalo. Slična stvar je i sa linijom Mostar-Wien koja kupi u Mariboru.

Ovaj dio kako jedan tjedan bus BiH, a drugi tjedan HR tabli kupi putnike i po BiH i po HR neznam kako funkcionira i nisam pitao. Međutim, moralo bi bit rješeno na neki legalan način jer nevjerujem da bi se to toleriralo već godinama, a posebno sada kad smo u toj EU.


A sad da mati odgovorim: kombi na stranim tablama je sivo područje zakona. Teoretski on može voziti koga hoće po HR dok god za to ne naplaćuje kartu. Dakle, putnici bi trebali svi imati napisane karte samo do Broda, a dalje ih može čekati kombi i prevesti ih do Vinkovaca, ali nesmije im to naplatiti. Usto, kombi nesmije biti registriran za prijevoz putnika nego ajmo reći kao "automobil." Tako da je moguća situacija da su se putnici "slučajno" našli u Brodu i da ih kombijem prebaci do Vinkovaca, ali gratis i kao svoje prijatelje svojim osobnim automobilom/kombijem. Npr. mi se skupimo i odemo u Beč busom, a gore nas čeka Tomek sa svojim kombijem i prebaci do Stockeraua gratis. Naravno, to je sve teoretski.  :D

steyr1985

#79
Citat: mate  u Lipanj 24, 2013, 20:14:49
Nisam znao tocno gdje da ovo objavim, pa cu ovdje posto se radi o liniji iz Hrvatske za Njemacku, tocnije Ludwigovoj liniji Osijek-Heilbronn. Nacuo sam da doticna firma radi kabotazu putnika, na teritoriju Hrvatske. Naime radi se da kombijem Fiat Ducato, njemackih tablica vozi putnike od tocke A (ugl. Vinkovci) do tocke B (V.Kopanica ili Sl.Brod) te putnici nakon toga prelaze u Bovu koja redovno ide za Njemacku. Koliko je meni poznato po zakonima, on bi trebao putnike voziti u Njemacku, a ne da doveze do Broda, pa parkira kombi, ugl. radi se o obavljanju medunarodne linije s kombijem njemackih tablica na teritoriju Hrvatske, bez napustanja zemlje. U meduvremenu kombi je zavrsio u zici u HAKu u Sl.Brodu, iskreno razlog ne znam (sumnjam da je uhvacen u gorenavedenom prekrsaju)... Ne znam, ako netko moze mi malo podrobnije objasnit ovu situaciju, netko tko ima iskustva u medunarodnom linijskom prometu...evo i nekih slika





Najprije pitanje je da li on ima u dozvoli za obavljanje Međunarodne linije mjesta koja si Mate naveo ( vinkovci , V. Kopanica ), ako nema eto mu problem.

Shole

Taj dio sa presjedanjima mi nikada nije bio jasan.  Autotrans nikada nije na linijama SPLIT - NJEMAČKA radio takve stvari, iako su znala ić istovremeno 3 busa (za različita odredišta u Njemačkoj) a u svakom 5 ili 6 putnika.  Komotno je mogao 1 sve dovest do Rijeke pa tamo prekrcat.   Mislim da se ovako nešto može radit, ali treba pazit gdje to vozilo (a onda valda i firma na koju glasi) mora bit registrirano.    Globtour  ima neke linije iz Bosne za Švedsku i gore se presjeda na raznorazne kombije koji voze "ostale" destinacije.  Trebalo bi vidit kako je taj kombi registriran, i naravno kako je linija prijavljena.  Mada ova Velika Kopanica ne djeluje kao neko ozbilljno stajalište, možda ustvari i jest jer pitanje je koja stajališta imaju drugu prijevoznici pa su ovi prijavili upravo to.  Autotrans je 90-ih vozio Split-Paris, a na papirima i čak i na tabli na staklu je pisalo  Split-Stankovci-Metz-Paris!   WTF su ti fucking Stankovci !?

mate

Velika Kopanica, selo 35 km istocno od SBa, ima jedna stanica u selu, cisto sumnjam da Ludwig ima dozvolu. Sto se tice ovih Stankovaca, odmah mi pada na pamet famozna APP linija Osijek-Punitovci-Sl.Brod-S.Petrovo Selo-N.Gradiska-Cernik-Zagreb (pr. bas nije najbolji, jer je linija unutar RH, ali isto bi se tako neki zapitali WTF gdje su ti Punitovci ??? ), takve su dozvole dobivene, a za Ludwiga, budem probao doci u posjed njegove dozvole, pa da vidim sto tamo pise. A sto je navedeno za Globtour, linija za Svedsku krece iz Neuma, pa sve do Zagreba kupi putnike za Dansku, Svedsku i Norvesku, kako je kolega naveo, gore se raznim vozilima prebacuju do destinacija

steyr1985

Kad budeš imao dozvolu  znat ćeš u čemu je problem.

martin

Citat: Shole  u Prosinac 15, 2013, 09:50:54
Taj dio sa presjedanjima mi nikada nije bio jasan.  Autotrans nikada nije na linijama SPLIT - NJEMAČKA radio takve stvari, iako su znala ić istovremeno 3 busa (za različita odredišta u Njemačkoj) a u svakom 5 ili 6 putnika.  Komotno je mogao 1 sve dovest do Rijeke pa tamo prekrcat.   Mislim da se ovako nešto može radit, ali treba pazit gdje to vozilo (a onda valda i firma na koju glasi) mora bit registrirano.    Globtour  ima neke linije iz Bosne za Švedsku i gore se presjeda na raznorazne kombije koji voze "ostale" destinacije.  Trebalo bi vidit kako je taj kombi registriran, i naravno kako je linija prijavljena.  Mada ova Velika Kopanica ne djeluje kao neko ozbilljno stajalište, možda ustvari i jest jer pitanje je koja stajališta imaju drugu prijevoznici pa su ovi prijavili upravo to.  Autotrans je 90-ih vozio Split-Paris, a na papirima i čak i na tabli na staklu je pisalo  Split-Stankovci-Metz-Paris!   WTF su ti fucking Stankovci !?
To ti mislis da Autotrans neradi presjedanje,nevozis na toj liniji pa nemas pojma kako to klapa malo cesce oni to rade nego sto ti mislis...  ;-)
SETRA Fahrzeuge Omnibusse mit Stil

maky

Citat: Shole  u Prosinac 15, 2013, 09:50:54
WTF su ti fucking Stankovci !?
Stankovci, nađeš ih na putu od Šibenika prema Benkovcu. Faking vukojebina. Nekoć sam tamo bio redovan jer je tu išla CROAG-ova linija iz Splita za Zagreb.

Inače, budeš li ikad prolazio tuda (smjer prema Benkovcu), u samom centru mjesta ti ima jedan zloglasni balkon koji nije nešto pretjerano visok, ali zato djelomično zadire u voznu traku. Tako da su mnogi tu od svog autobusa ili kamiona napravili cabrio verzije... ;)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Servis

Daj pokaži na street viewu, baš me zanima jer sam prošao tu stotine puta. :)

maky

Evo ti balkončić, mislim da je to taj. S time da imam dojam da je cesta pred jedno desetak godina možda čak malo drugačije stajala, odnosno, nisam siguran dal je postojao ovaj mali nogostup. U svakom slučaju, na balkonu se mogu vidjeti i poneka oštećenja iz okršaja...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Shole

#87
Ma znam ja di su Stankovci, al me zanimalo koji faktor su oni da stoje u dozvoli i na tabeli.

Oko Rijeke ima dosta tih balkona, ali obično su postavljeni  crveno bijeli stupovi tako da prije u njega kresneš

mate

Jedna novost u medunarondom prometu, linija Budimpesta-Zagreb-Ljubljana, prometuje cetvrtkom i subotom, kooperant s hrvatske strane je Panturist, vise na stranici mađarskog Eurolinesa (Volanbusz)...

Bud-ZG-LJ




tramvajac 92

Ideja je dobra, samo čini mi se da je ideja bila povezati Budimpeštu i Nagykanizsa-u sa Zagrebom, pošto u Ljubljani stoji sat i 15, a to je jedino za šetnju i eventualno Zlatorog  ;D u Ljubljani.