Iz Hrvatske u inozemstvo

Autor gaspa, Siječanj 05, 2008, 19:40:06

mate

Jedna danasnja, polazak u 13.00 iz Sl. Broda za Njemacku (Touring linija Zupanja-Frankfurt)


mate

Jos jedna zemlja s kojom RH ima odnedavno linije je i Kosovo, u pitanju je linija Zagreb - Pristina - Prizren, voze petkom i nedjeljom iz HR u 20.00 iz ZGa (viden Tourismo od Vectora iz Prizrena proslu nedjelju na AKZ), a kooperanti su ČZM Nova i AT Karlovac s HR strane, te Vector s kosovske strane.


mate

Jedna zanimljivost danas iz 24sata


Tomek

Čiji je ovo King Long, koje su rege?

mate

Nemam pojma, bas sad gledam u 24sata, jedino sto uspjevam iscitat je ZG-4... .. ne znam ciji bi ovo mogao biti

5AR

Po reklamama bi mogao bit Croatia Bus

mate

Malo novosti u ovoj temi:

Naime jucer sam cuo da je Republika Srbija (tocnije njihova carina) uvela namet za autobusne prijevoznike sa Zapada (HR, SLO, A, D, CH) u iznosu od preracunato 1 euro/putniku, kao razlog se navodi da slican namet njihovi prijevoznici placaju na Zapadu, sto po rijecima upucenijih osoba nije istina... A procedura je takva, da se ugl. to rijesava uz komplikacije od strane srpske carine, buduci svaki bus, bilo linijski bilo povremeni prijevoz, mora imati jasno ispisana imena i prezimena putnika, kao i tocan broj putnika. Dalje druga je nelogicnost da se taj namet, ne placa na samoj granici, vec ako sam dobro skuzio u ustanovi pri AMS Srbije i to iskljucivo u gotovini u dinarima, kartice ne priznaju, a tko dođe sa stranom valutom mora mijenjati u dinare... Od nasih prijevoznika je jedino reagirao APP, te je digao cijene otprilike za 10 kn na linijama ka Srbiji, dok ostali jos nisu poduzeli neke konkretne mjere, ali se pretpostavlja da ce se ici s trazenjem iste protumjere ka prijevoznicima iz Srbije, ako druga strana ne popusti.

Dalje, koncern Meinfernbus - Flixbus se polako i probija na HR trziste, nakon ulaska putem linije Wien - ZG (koop. Blaguss/CB), objavljeno je da 3.1.2016. krecu s linijom Wien - Graz - Karlovac - Zadar - Šibenik - Split, pretpostavljam da ce to voziti Blaguss i CB u nekim prigodno oznacenim busevima, jos jedan detalj priblizavanja hrvatskim korisnicima je i web na hrvatskom: https://www.flixbus.hr/. Misljenja sam da bi oni u narednoj godini mogli napraviti znacajan iskorak na HR trzistu na linijama iz Njemacke, gdje im u korist ide da dosta nasih vozaca je otislo u Njemacku voziti za razne privatnike koji voze za Flixbus

Shole

Vezano za Srbiju,  običaj je svugdje da prijevoznik mora imat ugovor sa određenim tijelom u zemlji u koju vozi (i kroz koje prolazi).  Na osnovi toga plaćaš porez za kilometre koje pređeš po toj državi.  Ista stvar je važila ove godine i kod nas, i bila je poprilično visoka,  što je mnoge autobusere iz Austrije i Njemačke otjerala iz Dalmacije.  Kvarner je još i prošao OK jer nema puno kilometara od granice,  ali Dalmacija je naje.

Pretpostavljam da Srbi to kod nas plaćaju, pa onda nevidim zašto bi se naši trebali buniti.  Naravno, slažem se da bi trebalo pojednostaviti proceduru.

mate

Nasi su to uzeli po kilometru naplacivati, a Srbi po putniku, dojma sam da to treba prilagodit svim zemljama, da vec ako ne bude jednak, onda to da bude neki slican model

mate

Danas u 13 h, linija Zupanja - Sl.Brod - Dortmund, CZM Gbr.868 i 878, te MTK-DT-516 od Touringa


busfan

Zanimljivo!
U moru novih linija za Njemacku iz HR jos nema linija koja ide trasom Passau-Degendorf-Regensburg-Nurnberg(brza trasa prema Frankfrutu/Berlinu/Hamburgu)... samo jedna linija ide za Hamburg npr...
Nije mi jasno zasto svi forsiraju toliko pravac Munchen-Stuttgart, jeste tu ima daleko najvise putnika, ali 7-8 polazaka dnevno, a u ovom drugom pravcu nijedan sedmicno
Ja bar nisam uspio da nadjem, jer je kolegi trebao bus iz Varazdina ili Zagreba za Regensburg

busfan

Vidjen Flix u Regensburgu linija Zagreb Frankfurt, Man LC Njem. registracije. To je vjerovatno nova linija