Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

aaaaa

Citat: mb0404  u Ožujak 07, 2009, 21:59:41
Formalno da.Ima i to dosta,al nije mi jasno vecina im buseva ima cukanje sa strane ili na branicima,ili je negde na dnu farba oguljena.

Ma ta oštećenja su postala sasvim normalna pojava jer poslije rata u Sarajevu je voznja postala "nocna mora" , grad je krcat autima, vozačima koji su VD-e dobili sa dva svjedoka, grad ima vise automobila nego što može objektivno primiti, tako da je postojanje oštećenja realno ali je skandalozno što se ta oštećenja ne popravljaju ....

mb0404

Ma to jest al je to i zbog uskih ulica,jel recimo kad ides opstinom centar,kad se krene spustat od bolnice pored skole i ipsod parka na dzidzikovcu ulica je krcata autima biciko ne moze porci a oni sibnu velike buseve jos na nekim i vrata otvorena,mora se o tome vodit racuna,onda kad od americke ambasade skrece prema bolnici bus se toliko iskirivi da imas osjecaj da ce past na tebe,a da ne govorim o trolejbusima to je tek posebna prica.

aaaaa

Citat: mb0404  u Ožujak 08, 2009, 11:34:45
Ma to jest al je to i zbog uskih ulica,jel recimo kad ides opstinom centar,kad se krene spustat od bolnice pored skole i ipsod parka na dzidzikovcu ulica je krcata autima biciko ne moze porci a oni sibnu velike buseve jos na nekim i vrata otvorena,mora se o tome vodit racuna,onda kad od americke ambasade skrece prema bolnici bus se toliko iskirivi da imas osjecaj da ce past na tebe,a da ne govorim o trolejbusima to je tek posebna prica.

Ma joj to ti je jos i dobro ... ne znam da li ti je poznata trasa kojom busevi dolaze na polaznu stanicu kod doma Armije ...to je puno gore. Ispred kafica Central vazda parkirana vozila, a autobus se mora provući kad skreće prema polaznoj stanici između dva čunja tako da mu ostane po 5 cm manevarskog prostora s jedne i druge strane ....a to skretanje pored ambasade je jedno od laksih vjeruj mi ...međutim bilo kako bilo ovom trasom koji si nabrojao uvijek su isli veliki busevi , i prije rata i apsolutno je nemoguće drugačije jer su ti dijelovi grada gusto naseljeni u glavnom su stambene zgrade u pitanju a često se zna desiti da u određenim vremenskim intervalima bus bude krcat...

mb0404

Ma mora se regulisat parkirnaje,znam ja da je centar naseljen i sve al ne moze se tako radit.Onda zglobni kad idu prema Vogosci to ti je stat pa gledat,onda gore pored bolnice jedva izadje a guzva u picku materinu.Nista ne vodi "tajo"racuna i gospodja nacelnica,samo vode o svojim frizurama. ;D

aaaaa

Hronicni problem Sarajeva je nedostatak parking prostora objektivno to se ne može ni riješiti tako lahko...jedina solucija su "podrumske garaze" .....a sto se tice linija za Vogoscu ne zna se gdje je veća gužva kad je u gradu "špica" ili preko "stupa" ili preko "Kobilje glave"...nema vise ni "taje" ni načelnice dosli su novi pa ćemo da vidimo koliko će biti efikasni.  Kad si već spomenuo ovo dvoje. Jedan od po meni najvećih problema sto je GRAS u ovakvoj situaciji jeste nerijeseni odnosi na relaciji Grad / Kanton. Naime GRAS je prije rata bio pod nadzorom gradske uprave koja je imala mogućnosti da ga odrzava. Formiranjem kantona GRAS prelazi u nadleznost kantona sto je po meni velika greska. Ipak GRAS je gradsko saobraćajno preduzeće i puno bi bolje bilo da je ostalo pod patronatom gradsjke uprave....

mb0404

Znam da ih nema hvala Bogu.Ne znam stvarno,ja mislim da je GRAS ako ne anjgori onda jedan od najgorih prevoznika,mislim nisu radnici krivi krvia je uprava i to.Da se samo malo ugledaju na Tuzlu sve bi bilo OK.

aaaaa

Citat: mb0404  u Ožujak 08, 2009, 19:56:13
Znam da ih nema hvala Bogu.Ne znam stvarno,ja mislim da je GRAS ako ne anjgori onda jedan od najgorih prevoznika,mislim nisu radnici krivi krvia je uprava i to.Da se samo malo ugledaju na Tuzlu sve bi bilo OK.

Ma krva je uprava političari koji postavljaju upravu itd itd.....
Tuzla me definitivno pozitivno iznenadila :

mb0404

Mene nije vjek su imali na vom mjestu pocev od gradske uprave pa do ljudi.U gradu cvjeta u kantonu gori ;D

mb0404

Radnici Grasa stupaju u generalni strajk,vlada im duzna 2 miliona maraka.Kazu ako im se ne ispune zaustavit ce potpuno javni prevoz,ne znam samo sta su do sada cekali.....

aaaaa

Citat: mb0404  u Travanj 04, 2009, 18:51:59
Radnici Grasa stupaju u generalni strajk,vlada im duzna 2 miliona maraka.Kazu ako im se ne ispune zaustavit ce potpuno javni prevoz,ne znam samo sta su do sada cekali.....

Čak im je prije 2 dana bila i struja isključena. Do sada su im non stop nešto obećavali a kao što to kod nas biva obećanja su tu da se ne ispune. Gras godinama posluje u dubiozi . Kada su u pitanju plate radnika one su u glavnom bile redovne i solidne za naš standard . Dakle štrajk nije zbog dugovanja radnicima nego zbog loše ostale situacije u GRAS-u. Održavanje voznog parka loše, nepostojanje rezervnih djelova, mnogo nepokrivenih linija, jako nizak stepen naplate karata, loša bezbjedonosna situacija radnika pogtovo vozača i kontrolora naplate itd itd

mb0404

Nisu rekli za sta im duguu 2 miliona zato sam pretpostavio da su za palte.Ako se ne varam isto je bio neki strajk prije par godina,asto se tice bezbjednosne situacije tu se slazem,prije mjesec ili vise razbili sofera sto je reko nekom konju da se pomjeri da moze vrata zatvorit,onda na godisnjicu grasa kad se otkacio oanj tramvaj,pa onda ona silan ubistav i pucnjaev i sl.Izgleda da ce Gras postat unikatnafirma i po tome sto ce mroat imat obezbedjenje u autobusim....sramota

aaaaa

Citat: mb0404  u Travanj 05, 2009, 20:34:21
Nisu rekli za sta im duguu 2 miliona zato sam pretpostavio da su za palte.Ako se ne varam isto je bio neki strajk prije par godina,asto se tice bezbjednosne situacije tu se slazem,prije mjesec ili vise razbili sofera sto je reko nekom konju da se pomjeri da moze vrata zatvorit,onda na godisnjicu grasa kad se otkacio oanj tramvaj,pa onda ona silan ubistav i pucnjaev i sl.Izgleda da ce Gras postat unikatnafirma i po tome sto ce mroat imat obezbedjenje u autobusim....sramota

Ma ta dva miliona su od samodoprinosa. Ljudima nije uplaćivano socijalno i penziono a neki od njih imaju malu djecu koja se moraju liječiti neki od radnika su bolesni a ne mogu ovjeriti zdravstvene knjižice ...ma problem do problema. Ma taj problem sa bezbjedonosnom situacijom je definitivno kriva država. Nikada nije sankcionisan napad na uposlenike grasa a nerijetko se zna desiti da napadač ne bude ni pronađen. To je godinama tako ubhvatilo maha i sadd će biti velikih problema da se to iskorijeni. Osim toga stvari koje su u nekim mjestima nepojmljive u sarajevu su normalna pojava. Pa je tako sasvim normalno da vozač na pojedinim linijama za čitavu smjenu prodaju 5 karata a vozila puna .....

mb0404

Nije valjda da u grasu vozac prodaje karte,pa jesu oni normalni dok lik popuni karte ima da stoji 15 minuta na stanici,plus sto mora pazit da ga ko ne odvali letovm po glavi,da ga ko ne pokpi dok izlazi sa stanice,da ko ne razbije neki dio na busu,da ko ne ukrade nesto iznutra.Gras definitivno treba kandidovat za 7 svjetksi cuda.

mb0404

Zbog štajka radnika preduzeća GRAS, Sarajevo je ostalo bez javnog gradskog prijevoza. Sve autobuske, trolejbuske i minibuske linije su obustavljene, tako da u glavnom gradu BiH jutros vlada neubičajena slika: duge kolone automobila i građana koji pješke odlaze do radnih mjesta.
Kako je rekao Fahrudin Pašić, član Predsjedništva Sindikata, glavni razlog stupanja u štrajk je dugovanje firme prema radnicima koja do sada iznose dva do tri miliona maraka.

Iako je kolektivni ugovor direktor potpisao, njegova primjena nikad nije počela. Radnici zahtijevaju početak primjene ugovora i izjednačavanje sa ostalim radnicima koji rade u kantonalnim preduzećima. Također traže rješavanje problema sistema naplate i zaštite vozača i kontrolora naplate.

Trenutno se predstavnici sindikata nalaze pred kantonalnom vladom, čekajući da se pojavi neko sa kim bi mogli početi pregovore i dogovoriti eventualno neki minimum od istaknutih zahtjeva i samim tim pustiti u saobraćaj bar dio vozila.

(ftv)

STIB

Citat: mb0404  u Travanj 06, 2009, 16:31:43
Zbog štajka radnika preduzeća GRAS, Sarajevo je ostalo bez javnog gradskog prijevoza. Sve autobuske, trolejbuske i minibuske linije su obustavljene,
A tramvaji?
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU