Nabava novih vozila (autobusi, trolejbusi)

Autor mb0404, Listopad 15, 2009, 23:36:41

MILCHO

Nakon 2 godine GRAS je dobio još jednu donaciju Istanbulskih Mercedesa O345

Sinoć su u krug firme stigla prva 4 od ukupno 15 autobusa.

MILCHO

Radnici GRAS-a odricanjem od toplog obroka kupili 8 autobusa na CNG

MAN NG313, NU313 i Neoplan N4416U

Ivan

Zanimljivo, a kako je riješeno punjenje?

MILCHO

Najvjerovatnije na punionici Sarajevo-gasa. Ide tender pa vidjećemo.

Večeras su tek stigli.
2xNG313, 2xNU313, 4x N4416U

Tomek

Kakvo je stanje s voznim parkom GRAS-a sada?

MILCHO

Minibusi su i dalje u jako lošem stanju. Trolejbusi slabo ali bolje nego 2014.
Autobusi su se malo popravili donacijama iz Istanbula 2014 i 2016 i kupovinom 10 zglobnih autobusa 2015, ali nema više autobusa MAN SL222 i SG312 koji su nekad bili okosnica GRAS-a, a čiji je broj od 2011 rapidno opadao.
Tramvaji su OK.

Kad sam ja postao aktivan na ovom forumu krajem 2009 bilo je blizu 100 aktivnih gradskih autobusa, na ljeto 2014 ih je bilo samo 40, sad s novim autobusima biće bilizu 80 ispravnih autobusa.

MILCHO

#366



Prva slika je moja iz Grasove garaže, druga je sa Grasove facebook grupe pred polazak iz Tuzle za Sarajevo.

Tomek

Ajde, lijepo da stanje ide nabolje.. Koliko je Centrotrans toga preuzeo i jel još uvijek vlada borba među njima?
Voze li još uvijek Ikarbusi?

MILCHO

#368
Dosta je uzeo Centrotrans, neke linije su dobili nakon onog štrajka GRAS-a, evo sad će 4 godine da drže te profitabilne linije a da nikad nije proveden tender. Gras se nije povukao s tih linija, a kad bi se povukao bilo bi velikih problema po putnike jer još uvijek ne postoji jedinstveni tarifni sistem.

U međuvremenu su uzeli još nekoliko linija, na neke su dobili privremena rješenja jer ih Gras nije mogao održavati, a na neke Grasove linije su ušli samoinicijativno i rade već par godina nelegalno.
Liniju Vijećnica-Hrasnica koja ne postoji u mreži linija inspekcija je zabranjivala već 2 puta.

Daleko je to još od Reda...

Što se tiče Ikarbusa, ovi stari IK-201 više ne rade, a IK-206 od 15 trenutno radi 11, tri su duže vremena u kvaru a jedan (427) je karijeru završio još 2013 nakon sudara s kamionom.

Inače od autobusa koji su vozili do 2014 (ne računajući turističke i minibuse) ostali su samo IK-206, MAN Lion's Classic solo/zglob i nekim čudom MAN UL279
Poslaću novi spisak kad ovi novi budu numerisani, vp je radikalno promjenjen.

Inače raspisani su tenderi za nabavku novih minibusa i 5 polovnih trolejbusa, tako da biće još prinova.

VanhoolTX

Respekt za radnike koji su odricanjem od toplog obroka kupili 8 autobusa.Zaista nesvakidasnje i vrijedno pohvale,mada citajuci komentare niko da ih podrzi i cestita i pohvali,valjda nas glupi mentalitet...Ne poznajem bas njabolje situaciju oko CTS i GRAS-a ali vise podrzavam rad GRAS-a nego CTS,jer mi se cini da se sve stima CTS-u da postanu najjaci sto se tice gradskog prevoza u SA a da GRAS propane.
Inace autobusi ex GIPS Tuzla.
http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/gras-kupio-osam-autobusa-na-plin/195627

PizzaCat

Bosna i Hrvatska su ludi neće da prihvate donacijua iz Den Haaga a hoće trole stare od 80-ih
Trebali bi 8 i mi napraviti auto,bus,trolejbus,voz,tramvaj,pa čak i minibuse pošto dosta mi je svih tih donacija    kava

Diermeech


MILCHO

Haag je nudio ove tramvaje Sarajevu.

http://transphoto.ru/photo/767981/

GRAS je imao negativno iskustvo sa tramvajima iz Holandije. I ovi su kao Amsterdamski rađeni u ograničenoj seriji samo za Haag, pa je vjerovatno održavanje skupo i teže dostupni dijelovi.

Od 16 tramvaja koji su iz Amsterdama došli 2009 ni jedan više nije u funkciji, dok recimo ČKD od kojih neki već 44 godine voze Sarajevskim šinama i dalje prkose vremenu, kao i Lohneri i Duewazi koji su stari između 50 i 55 godina.

I ne znam kakve veze imaju tramvaji kojih trenutno ima dovoljno, i možda se za 2-3 godine javi potreba za nabavkom novih, i trolejbusi koji su u debelom deficitu i gdje je daj šta daš.

MILCHO

Očekuje se dolazak 30 autobusa iz Tuzle.

MILCHO

GRAS kupio 30 autobusa na plin u Tuzli.

Do sada je stiglo 17 autobusa (11 zglobnih i 6 solo).






Izvor: FB GRAS Sarajevo, zadnja moja (dolazak u garažu)