Prag, Češka

Autor conecto, Lipanj 23, 2011, 11:34:27

conecto

Nakon nekoliko posjeta Pragu u novije vrijeme nisam vidio tamo ni jednog Citelisa. Ali očito je da se Prag u novije vrijeme odlučio za Sor koji su najnovija generacija gradskih autobusa tamo (SORCITY NB 12). Zanimljivi detalji- dnevna prednja svjetla s LED-icama i 4 vrata na solo busu.





Zanimljivo, znak ograničenja brzine na stražnjem kraju 80 km/h



Znamo da Česi baš i nisu tolerantni vozači, a parkiranja po stanicama ima i tamo



Osim ovih "normalnih" gradskih buseva ima dosta Sorova low-entry s ružnom grbom na krovu duljine 10 m koji prvenstveno služe za prijevoz invalida, ali nažalost nisam slikao.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Prije Sora sve starije generacije redom Karose, najsličnija Citelisu je češka verzija Renault Agore. Neke nose logo Renaulta, a neke Irisbusa.









Na ovom je pak ograničenje 70 km/h

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Karose iz sredine 90-ih još uvijek nisu niskopodne, ograničenje brzine uglavnom 70 km/h



Ovaj ima kvadratnu stražnju registarsku pločicu.







Jedna full crvena koja smije potegnut i do 80 km/h  ???



I zglobni mogu do 70 km/h





A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Čak i ovi veterani izgledaju vrlo solidno, vozači još uvijek ručno šaltaju, ali postoji klima za vozača i displeji linije.



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Paško

4 godine nakon conectovih postova malo se toga u Pragu promijenilo, ali nema više najstarijih Karosa. Ako sam dobro skužio, MHD bijelo - crveni autobusi voze gradske linije, a MHD je dio PID-a (Pražská integrovaná doprava), velike mreže tramvaja, metroa i autobusa. PID brendirani autobusi su crveno - bijelo - plavi i samo sam ih par vidio po gradu. Postoje i linije koje održavaju privatnici, npr. Veolia.
PID Stratos:



Ostalo su skoro sve MHD brendirani autobusi, uglavnom Karose i Sorovi:
#3205:







#3210:



#3232:



#3470:


Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Fotke iz prelijepog Praga nastale su od 26. do 29. kolovoza.

#4056 je malo starija:



Solaris Urbino 8.9 (#2034), mislim jedini model Solarisa uopće u Pragu:



SOR-ovi mi svojim dizajnom ne pašu, ali zglobnjacima dojam popravlja velika duljina i čak 5 vratiju. #6747 mi tako nije uspio stati u kadar ispred praškog zoološkog vrta:





Solaš #3548:



I još jedan zglobni #6760:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Ipak, po centru grada se viđa daleko više tramvaja pa i evo i par njihovih fotki:














Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Još malo off topica. Naletio sam i na dosta ovakvih prerađenih kabrio autobusa (uglavnom minibusa) koji voze ture razgledavanja grada.





Šteta što nisam uhvatio i jednog crvenog kabrio Mercedesa O307 (jedini polovni autobus kojeg sam uopće vidio tamo) koji obavlja iste vožnje.
Isuzu Turquoise prolazi Prašnu branu:



A osim svakodnevnog kušanja lokalnog pivkan, imao sam mogućnost i voziti se u par pravih čeških autobusa. Starije Karose su shuttle autobusi od hotela do klubova. Uglavnom su to one oko 1995. godišta s ručnim mjenjačima s 4 brzine - obično bijele boje bez natpisa o vlasniku.

Ova je malo prigradskija na shemu a la O307 - dva vrata i unutra mrežica za prtljagu iznad glave, ali sjedala nisu klupe, nego odvojene niske polu-tapecirane stolice:



Na ovoj fotki Karose u kojoj se nisam vozio zasmetalo je poznato lice:



Koju noć poslije vozio sam se i u PID brendiranoj (vlasnik privatnik) #1040 iz 1997. godine koja je (osim 3 vrata koja se otvaraju prema van) pravi gradski autobus sa plastičnim sjedalicama, Voithovim 4-brznskim mjenjačem i LIAZ-ovim motorom.

U nedostatku bolje fotke:



posudit ću ovu sa fotodoprava.com:



Napučenost busa, vrijeme vožnje (a ni opće stanje putnika ;D) nije baš bilo pogodno za neko fotkanje unutrašnjosti:



pa evo češki video tog autobusa u akciji:



To bi bilo to za moju reportažicu iz Praga koji me nakon mjesec dana itekako još drži u dojmu. Nadam se da ću uskoro imati šansu za nastavak :)
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

tramvajac 92

Ove Karose meni izgledaju kao da su za uzor uzeli Setru serija 2 i 3 pa napravili bus koji se ponešto razlikuje.

Nikako nisam uspio pogoditi SORa da se povezem, stalno su mi nalijetali Iveco/Karosa Citelisi 18.

Bari

Nije gradski prijevoz, ali spada li ovaj Tourismo za posebne vožnje ovdje?
KREPAT MA NE MOLAT !

BWF9

Iveco Stratos LF 38 #1912 u Pragu



BWF9

Slikano u Pragu danas samo nisam siguran dali je od iste tvrtke?

Ukoliko je u krivoj temi molim da se premjesti.

sniff

#12
Zar nema u Pragu ništa interesantnije od Turquoisea i Stratosa   ;D

BWF9

Ima samo nisam baš došao u Prag slikati autobuse to je bilo par usputnih i brzih, pa zato kvaliteta i nije neka. Volim autobuse, ali nisam svaki dan u Pragu, ako razumiješ.

XDonald

Prošli tjedan sam bio u Pragu 3 dana, i tribalo je koristit javni prijevoz, Bogu fala  ;D  prevladavaji SOR-evi zglobni i kratki, sa 5 ili 4 vrata, reka bi da je više vrata nego sjedala 🤣
U SOR-evima su sicevi isti ko iz Crosswaya LE, ali su kožna a ne od tkanine. Kraj svakih vrata se nalazi poništivač, a displeji za najavu stanica su veliki ko manja televizija, šta je odlično kad se vrti natpis stanice.