Cityliner 1985.-1993.

Autor conecto, Siječanj 27, 2010, 10:38:37

conecto



Obilježavajući 50-tu godišnjicu kompanije Neoplan je 1985. predstavio 4. generaciju Citylinera koja je poprimila dizajn koji će u osnovi ostati aktualan slijedećih 20 godina. Zatvaranje obruča oko samonosive konstrukcije (roll-over) povećalo je sigurnost karoserije kao i upotreba poliuretana kod prednjeg i stražnjeg branika koji preuzima dio energije kod sudara. Unaprijeđen je i klima uređaj koji ima automatsku kontrolu, a po prvi puta su na jedan autobus ugrađeni elipsoidni farovi.







Foto: Neoplan-info

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Od 1984. proizvodi se i kraća verzija Cityliner N 113 dužine 10,5 m.



Foto: Neoplan
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

1986. počinje proizvodnja Citylinera u američkoj tvornici "Neoplan USA" u Lamaru  s 3 osovine u dužini 13,7 m.



Foto: Neoplan-info
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

1989. dobija nova uspravna stražnja svjetla.



Foto: Neoplan-info
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

1990. Cityliner dobija za 16 cm povišene verzije N 116 H i N 116 H/3 što je donijelo veći prtljažni prostor do 15,6 kubnih metara.



Foto: Tomek (forum)
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

1992. proizveden je 3000-ti Cityliner.



Foto: Neoplan
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#6


HR NEOPLAN CITYLINER N 116

U ovoj generaciji Neoplan stiže i u Hrvatsku - 1988. tadašnji "Zagrebački transporti" kupuju prvih 10 Citylinera, kasnije ih slijede i ostali prijevoznici, a ubrzo je Cityliner postao nezaobilazan u voznim parkovima većine naših prijevozničkih firmi.

Foto na forum stavio man sg313, autobusi na slici već imaju kasniji naziv firme "Croatia-Bus", garažni brojevi 10-425 do 10-434.



Iako je prošlo više od 20 godina ovi autobuse još voze iako više ne u Croatia-Busu - Pepeks, Slavonijatrans, Čazmatrans, Francuzević, Autotrans Rijeka
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...


Paško

Ovaj je stariji od 1985. godine (te serije), prednja maska mu je mijenjana
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!