Sanos Tam gb. 548

Autor zeka, Travanj 16, 2009, 10:26:11

zeka

Da li neko ima vise podataka o ovom autobusu?
Unapred hvala.

shef

Mislim da si nešto pomješao, TAM motor je bio ugrađen u Sanos S415 g.br. 492.

Inače, g.br. 548 je bio pravo originalno "momče makedonče", Sanos S415 PVR, godina proizvodnje 1988. kupljen kao jedini primjerak, došao otprilike u isto vrijeme sa Sanosima S115 549-553. Registarske oznake u HR RI-978-E, YU oznake nažalost ne pamtim.
Veći dio radnog vijeka odvozio na području Opatije, neposredno pred rashod vraćen na riječke linije. Zadnja vožnja 18.05.2007., kvar motora koji više nije popravljan, te je upućen u rashod.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

zeka

Onda 492.
Zanima me sve o tom busu.
Hvala.

Shole

#3
492  Ri-725-R   (original: Ri-211-060),  1986. godište.  Vozio isključivo dvokratne službe i izvanredne vožnje.  Kao relativno novom nakon godinu ili dvije zaribao Mercedesov motor OM355.  Bus je poslan u Maribor na ugradnju TAM motora (Deutz licenca).  Zbog potpuno drugačije konfiguracije motora (Mercedes redni 6-cilindraš, vodeno hlađenje,  TAM V8, zračno hlađenje) rađene su neke preinake iza na karoseriji zbog usisa zraka.  Malo je bio trom u startu i slabo je vukao u brdo, ali je po ravnom bez problema išao 120 km/h, što u biti nema veze sa TAM-ovim motorom nego je stvar u diferencijalu.  To je bio u Autotroleju jedini takav bus, iz kojeg razloga nisu u ostale stavljali te motore nije mi poznato.  Nisam 100% siguran, ali mislim da su i neki Autotransovi Sanosi S315 imali TAM (Deutz) motore.

Bus je preuzela Hrvatska Vojska za potrebe vježbi u ljeto 2007 nakon što ga se Autotrolej odlučio riješit kad su došli novi MAN Lion's Regio.
http://autobusi.org/index.php?option=com_smf&Itemid=34&topic=214.135

Vide se neke razlike u odnosu na standardni S415 ispod zadnjeg bočnog stakla, iza vratiju.
Ima na forumu još jedna slika gdje se lijepo vide i TAM oznake, nemogu ju sad pronać.


zeka

Hvala puno.
Inace, ja sam mislio da se radi o nekom ex. Yu kooperacijskom hibridu.

Korisnik linije 34

Naletio sam neki dan na svoju malu kolekciju fotografija izrezanih iz Novog lista, ovo je najstarije što imam u njoj, prigodno za ovu temu budući da se radi baš o 548 uhvaćenom u zanimljivim okolnostima.