Frankfurt days

Autor Tomek, Veljača 23, 2008, 20:49:42

Tomek

Prvo iznenaðenje je bio izgled autobusnog kolodvora u Frankfurtu koji za razliku od impresivnog željeznièkog je doslovce sklepan po ulicama. Na nekim mjestima autobusi stoje do nogostupa sa svojom lijevom stranom tako da ljudi da bi ušli u autobus vire na cestu. Strašno. Pozitivno iznenaðenje je bilo to što sam se osjeæao kao kod kuæe, autobusi iz Hr, BiH, Sr su oko podneva bili najbrojniji.

Prvo sam ulovio MAN Lion's Coach Centrotransa Sarajevo



Slijedeæa: Setrica S315HDH Croatia tours int. ZG-1003-CT koja je èekala polazak za Županju





Slijedeæi: MAN Lion's Top Coach Transturista iz Tuzle koji je imao nekih problema sa motorom jer kada je kretao cvilio je kao lud.





Ovaj Globtourov Sideral...



...i ovaj Èazmatransov Cityliner su se odmarali zajedno sa još par autobusa stranih tvrtki



Livno bus - Scania Irizar(valjda me ovdje neæe pratiti njihov Iveco ;D)





Na 4 perona na kojima autobusi stoje kao u Engleskoj sva 4 autobusa su kretali za domovinu

Globtourov drugi Sideral, Transturistov novi Lion's Coch(sa Touring oznakama), Setra S315HD i Bova Futura



Dakle, još jednom Globtourov Sideral



Setra S315HD na koja je danas krenula iz Frankfurta za Pulu



I Bova Futura koja je krenula za Dubrovnik



Biti će svega kroz ovo vrijeme.

Nego da dovršimo današnje turistièke, ovaj Noge Touring Top Star je danas krenuo za Dubrovnik, zanimljivo je da ima znak Irisbusa





Za Zagreb danas pak krenula Setra S 315 GT-HD od Croatia tours int. tablica ZG-8212-O. Èudno je vidjeti vozaèe koje sam iz Zagreba pratio u Njemaèku sada u Njemaèkoj kako kreæu za Zagreb

Inaèe, Setrica oèito ima brdo kilometara na meðudržavnim linijama jer je veæ straga i hrða izbila





Mitroviæ reisen danas na liniji Frankfurt - Beograd



Za Negasa - Niš ekspresov Nibus koji je danas krenuo za Niš



I za kraj "domaèih" Lubina Busfahrten GmbH na liniji Dortmund - Ilok. Vozaèi su inaèe Hrvati.





Inače, na kolodvoru su bile dvije gospođe koje tamo rade, imale su žuti fluorescentni prsluk i na Hrvatskom usmjeravale putnike u autobuse. Isto tako su bile i dvije Portugalke koje su objašnjavale linije portugalskim putnicima.

Bit će i stranih, ima vremena, imam jako spor internet tako da polako stavljam slike.

Evo dva autobusa koji voze Njemačka - Portugal



Ovaj VanHool dobro izgleda uživo





Novi MB Travego i Scania Irizar



Troosovinski EOS



Setre Top Class





Ova u kutu druge slike Eurolines Setra je Setra S417GT-HD iz Bugarske.
Toliko za sada od turističkih.

Da, vrijeme je očajno. U tri tjedna ovdje, sunca se nije skupilo ni za jedan dan.
Temperatura ni jedan dan nije bila viša od 22 stupnja, obično je oko 18, a bilo je i 11 stupnjeva jedan dan.
Njemci ovdje isto ne mogu vjerovatzi da je tako loše vrijeme.
Ovaj vikend su najavili povratak ljeta i 36 stupnjeva u nedjelju, a veæ danas popodne se proljepšalo tako da ide na bolje.

Evo imam još jednu sliku negradskih buseva, jedina Setra S215HD koju sam ovdje vidio i jedan O404



Od gradskih ima najviše Citara, no do sada ih nisam puno stigao uslikati.

Evo jedna MB 405-ica



Evo par Citareka - zanimljivost je da imaju rukohvate kao i ZG tramvaji, veæina(noviji, barem tako izgledaju) ima stojeæe motore i 2. i 3. vrata koja su klizna









Dva MAN-a danas slikana u Franfurtu

Midi isti kao ZET-ovi 16 i 17 jedino što straga nema sjedala okrenuta prema staklu



I NL koji ima prigradska sjedala



Evo još par gradskih iz mjestašca blizu Frankfurta

Ovo je Neoplan Centroliner koji mi je malo pobjegao



Pa malo MAN-ova









Citaro





I Volvo i MB





I za kraj jedna maca - Jaguar





Tomek

Evo malo novih slika iz Frankfurta, nazalost zasada nemam vremena za vise slika nego uslikam tek usput.

Frankfurtski aerodrom, poslije londonskog Heathrow-a drugi najprometniji u Europi. Na aerodromu prometuje oko 200-300 autobusa, kao pravi mali grad je. Uspio sam vidjeti aerodromske Cobuse kakvi voze i u zracnoj luci Zagreb, ali ima i puno O405(G), Citara(G), NL-a xx2, xx3, Lion's Cityja i midija NM 222/3.

Evo jedne slike Citara G kojim sam okinuo u zurbi



Dalje malo slika turistickih, Neoplan Cityliner N1116 gb0024 od Croatie, proslu subotu je imao 509 000 prijedjenih kilometara



Troosovinski Neoplan Cityliner N116/3



Bova, MB, Irisbus/Noge





Inace, zanimljivo da u ovih skoro dva mjeseca koliko sam ovdje, Bove su od turistickih autobusa sa Njemackim tablicama najcesce sto sam vidio.
Onda sam vidjao mnogo Travega i Tourisma, Setri, a broj Neoplana me je malo razocarao, valjda je to samo slucajnost, ali svega par sam vidio sa njem. tablicama





Ovom Travegu nesto fali  ;D



Dosada sam vidio samo jedan novi Starliner(na autoputu) i ovo je prvi novi Cityliner da sam ovdje ulovio



Neoplan Cityliner iz Ukrajne, jutros krenuo za Kiev



Setra S415GT-HD



Ovaj troosovinski Euroliner i Travego voze putnike od autobusnog kolodvora do zracne luke(nesto kao nas Pleso prijevoz)







Volvo 9900 koji je sada i na nasim prostorima malo zastupljeniji



Ovaj Sprinter je vrlo zanimljiv kao konkurencija Iveco ciglici





MAN Lion's Star sa zanimljivim dodatkom straga





Jutrosnji pogled na frankfurtske nebodere sa dodatkom Croatie busa i Salinee



Evo autobusa izbliza









Busfan je pitao za Bakic reisen, pa evo jutros u 7.15 dosla je iz BiH Setra S317HDH



S 317 HDH me stvarno vec godinama impresionira, autobus je prekrasan, evo ga na istoj slici sa Neoplanom Skylinerom koji je dosada najcesci Neoplan koji ovdje vidjam(vidio ih negdje desetak)



Troosovinski Berkhof Axial od Laste dosao jutros u 7.30 iz Beograda



I na kraju razlog zbog kojega sam ja bio jutros u 7.00 na kolodvoru je paket koji sam cekao iz Zagreba i koji je dosao ovom Touringovom Setrom ZG-1004-CT S315HD









Inace, ta Setra je krenula jucer u 19.00 iz Zagreba i dosla je danas u 07.45 u Frankfurt.
Toliko za sada...

Nisam dugo-dugo slao slike iz Njemacke pa evo da posaljem malo sto sam ulovio zadnjih mjesec dana.
Uglavnom, misljenje o Frankfurtu mi se sa duzinom boravka ovdje popravlja :)

Za pocetak jedan americki skolski bus koji se ovdje iznajmljuje za zabave i karaoke koje se mogu izvoditi u autobusu



Neoplan i Setra



I da se opet vratim na kolodvor:

po noci Croatia tours Setra spava na kolodvoru



Ovoj slovackoj tvrtci bi bolje odgovarao AV120  ;)



Tourismo sprijeda i sa strane





Ovaj midi O404 je jako luksuzan unutra, neka VIP verzija



Novi Tourismo i S417HDH



Jedan Tourismo iz Njemacke



Lenhardova Bova



Troosovinska Setrica





Guzva



Vector iz Srbije sa Starlinerom...



...i Citylinerom



Ovaj zmazani O404 je isto iz Srbije, ali ne znam vlasnika





Bakiceva S315HDH



I za kraj ovog posta nesto specijalno, Sanos S 715 Roadstar - dali natko ima informaciju koliko ovih je proizvedeno??







Inace, jedna zanimljivost, prijatelj koji je isao za Hrvatsku iz Svedske je navratio najedan dan ovdje. Iz Svedske je isao autobusem do Frankfurta sa presjedanjem u Hamburgu, te se prvi dio puta vozio u Neoplan Skylineru, a drugi u Touringovoj S415GT-HD. Zanimljivo je to da su u oba autobusa wc-i radili, a ne kao u nasima gdje su wc-i uvijek zakljucani.

Cazmatransov Cityliner





Evo i linije na kojoj vozi naizmjence sa Lubinom



Turisticki - zanimljivo je da turisti iz Japana i Kine jako cesto avionima slijecu u Italiju i iz Italije krecu sa talijanskim turistickim autobusima prema Frankfurtu



Vega tour je prisutna po cijeloj Europi



Malo gradskih slika

Stari zglobni Citaro



Novi zglobni Citaro kod aerodroma



O405N



Solo Citaro za grad



Solo MAN(ima ih malo, samo par komada) za prigrad





Jos jedan Citaro



O autobusnom voznom parku aerodroma sam vec pisao, ali evo jos par slika
Jedan Cobus



MAN NG xx2



Stari Citaro



Frankfurt ima i turisticke ture, osim starim tramvajem turisti mogu razgledati grad i autobusima - do sada sam za turisticko razgledavanje ulovio ova dva:

Ovaj Irisbus





I ovaj katni MAN





Evo par slika iz Darmstadta, grada blizu Frankfurta koji po onome sto sam vidio ima savrsen javni prijevoz, tramvaje i autobuse koji se odlicno nadopunjavaju:

Prvo pogledajte rjesenje za autobusnu i tramvajsku stanicu, naravno, kao i u Frankfurtu na svakom stajalistu pise za koliko minuta dolazi koja linija





Inace, nisam ranije spomenuo i u Frankfurtu i u Darmstadtu tramvaji voze odvojeno od automobila, a i autobusi se koriste tim djelovima(te je samim time i autobusni promet brzi) kao i tramvajskim stanicama

Autobus je O405G sa klimom - ZET je shvatio tek 2004. da klima dobro sluzi i u gradskom autobusnom prometu, dok nazalost neki hr. gradovi jos i dana danas nisu to shvatili



Niskopodna Setra serije3





I jedan MAN



MAN NG xx3



Ovaj autobus me posebno odusevio, nazalost u Hrvatskoj ih ne mozemo vidjeti, no u Njemackoj su popularni i cjenjeni - Volvo 7700



Za razliku od oblacnog ljeta, 9 mjesec je ovdje prilicno suncan.
Pocetkom 9 mjeseca posjetio sam Russelheim, gradic koji bi bio anoniman da nije jednog gospodina - Adama Opela. Taj mali gradic velicine Samobora je sjediste Opela i u njemu je smjestena jedna od Opelovih tvornica. Sam gradic je smjesten 20 minuta S-Bahnom od centra Frankfurta. Naravno, poslikao sam i gradski prijevoz i to je prvi i zasada jedini grad u kojem sam vidio vise MAN-ova nego Mercedesa

Ovo je lokalni kolodvor sa centralno smjestenim displayem





MAN NG xx3 na plin





Dva MB-a O405N2 G



MB i MAN NL xx2 na plin





Na kolodvor je malo kasnije dosao MAN NG 272, isti kao ZET-ovi i isto je polako kretao kao i kod nas.

U gradicu sam jos naletio na:

MB 0405N2 na plin



Van Hoolov zglobnjak





A evo malo i o Opelu:

Ovo je stara tvornica koja danas vecim djelom sluzi kao muzej





A ovo je nova tvornica



Ovo je spomenik Adamu Opelu koji je sve to zapoceo



A po njemu je nazvan i trg



Malo povijesti







Opelovo vino  ;D



Tomek

Ovo sam prebacio sa starog foruma. Novost u Frankfurtu su Solarisovi autobusi Urbino kojih je kupljeno tridesetak komada i koji su mi se na svidjeli. Iznutra djeluju vrlo kvalitetno.
Ubrzo će biti još slika..

negas

Hvala Tomek majstore, razbio si ove slike, taman i za nas nibus-ovce da vidimo...svaka cast Tomek i Hvala...

Tomek

Prošlog vikenda u Frankfurtu sam fotkao i malo turističkih autobusa iz Njemačke, a i drugih država
Cityliner

Novi Cityliner

415GTHD

Par autobusa od Bohr-a, koji su non stop kružili Frankfurtom



Tomek

Par autobusa na Fraportu tj Frankfurt aerodromu na kojem prometuje više autobusa nego u cijelom gradu Zagrebu
Cobus

Lion's City G

Još jedan City


Tokom mog boravka u Frankfurt ove godine iznenadilo me to da nigdje u gradskom prometu nisam vidio ni jednog Citara, znam da su se na njih jako žalili, ali ipak nisu prestari pa sam mislio da vikendom ne voze što je možda istina, ali dolasku na aerodrom sam ugledao starog znanca u poznatim bojama kako vozi po aerodromu.. Vjerojatno ih je gradsko poduzeće prodalo



Tomek

Gradski prijevoz u Frankfurtu veliko iznenađenje -- nakon više desetljeća vladanja Mercedesa 'jako zadovoljni' Citarima okrenuli su se drugim markama.. Solarisa i Volva je bilo još dok sam bio prije dvije godine u Frankfurtu, ali nije bilo novih MAN Lion's City G.
Volvo 7700

Volvo u društvu privatnika

Privatni MAN

Solaris Urbino 12




A evo i novog lavića


Turistički autobusi, pandan ZET-ovim kabrioletima


Tomek

I evo nešto za ljubitelje kamiona, u Frankfurtu na salonu automobila je bio izložen i jedan kamion --

NOVI MERCEDES BENZ ACTROS







lukas auto

Što reći nego svaka čast za reportažu! A ovaj Actros se možda neće svidjeti svakome ali je bomba!!!

Marek

Savršena reportaža.
Možeš li mi samo reći,koji je ono Croatiin Transliner?