Koji aparat/mobitel koristite?

Autor erobuss, Prosinac 27, 2007, 17:38:08

erobuss

Ovdje možete pisati o 'alatu' koji vam služi za fotkanje autobusa.



Do sada sam koristio prastari HP Photosmart M307 sa 3,2MP, a od danas koristim novu makinu Sony CyberShot DSC W80 sa 7,2 MP. Bit će fotki...  8)


http://www.ppelectronic.cz/zbozi/cache/images/sondscw80bcee9.jpg

shef

Zahvaljujući božićnici, "slikovni" park snažno obnovljen - Panasonic Lumix LS 60 (6.0 MP)-još nije isproban na djelu + mrcina Nokia N73 (3.2 MP s flashom i autofokusom)
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Servis

Pošto se inače bavim fotografijom, slikajem sa jednom zvijerkom, Sony DSC-R1. Aparat je povučen sa tržišta ove godine jer je bio predobar u kojim okvirima cijena se prodavao(cca 7000kn) stoga ako možete ga nabaviti smatrajte se sretnikom i ne prodavajte ni za živu glavu. ;)

http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2902563/2/istockphoto_2902563_digital_camera_sony_r1.jpg

Buseve nisam slikavao s njim čisto radi nedostatka vremena nego uglavnom mobitelom(SE P990i), ali ako nekome treba nešto kvalitetno poslikati, neka se javi slobodno.

Boki651


Dino


neobus

Aparat: Olympus FE200 6.2 mp
Mobilni/mobitel: SE K510i

STIB

Kad sam baš u foto-akciji (što je ovih zimskih i maglovitih dana rijetko) onda Canon Powershot S80 (8MP),
a svakodnevno nosim sa sobom Canon Ixus i7 (7.1MP).

Mobitel je Nokia 6233 s 2MP kamerom i po lijepom vremenu napravi sasvim pristojne slike. ;)
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

Alex


noxis93

fotoaparat ne koristim. ako moram slikati autobuse onda koristim SE K610i (2 mpx) koji će ako bog da postati ili W910 (2 mpx) ili K850i (5 mpx).
Doma imam aparat Canon Digital Ixus 50 (5.0 mpx)

gaspa

One slike (dijači), zaključno s 1975. slikane su ALTIX-om.
Slike (dijači) iz razdoblja 1976.-1988. slikane su ZENIT-om E
Za slike (dijače) od svibnja 1988. do ožujka 2004. koristio sam NIKON F301.

Poslije sam prešao na digitaliju i sad je u uporabi NIKON D70 s izmjenjivim objektivima naslijeđenim od F301 (24-48 mm, 35-70 mm i 70-300 mm). To je poluprofesionalna kamera kod koje više od pola stvari i ne koristim (ako sam ih uopće skužio) jer ih ne mogu sve držati u glavi, a i traje dok se podese (npr. određivanje temperature boje, izbor točke izoštravanja i dr.), pa se onda kod običnih slika najčešće sve svede na tri od 10 programa automatike.

Ima tu i još dodatne opreme od koje je za autobuse najznačajniji polarizacijski filter koji otklanja refleksiju, prvenstveno sa stakala (nažalost, u dosta slučajeva mi nije pri ruci ili mi ga se neda montirati na objektiv).

Kod ovih starijih verzija digitalaca s izmjenjivim objektivima nije bilo riješeno nakupljanje prašine na senzoru pa me to poprilično iritira (zato možda na ponekoj slici flekić). Servis za takvo čišćenje naplaćuje kojih 400 kn (ako se, zbog osjetljivosti posla, uopće toga želi prihvatiti). Srećom, jedan Amer dao mi je recepturu, a uspio sam nabaviti i njihov pribor (alkohol i krpu, a špahtl je kineski), i sad čistim sam, i to nadasve uspješno.

Inače, kad se fotografiji posveti dovoljno pažnje, zaista ispadne dobra. Iako, nije važan aparat koliko je važan fotograf. jer fotograf bira kut snimanja, vrijeme, kadar. Nije važno ni obilje megapiksela (vidio sam sasvim dojmljive fotke snimljene patuljcima s 2 MP), ukoliko sliku ne želite printati na A4 ili veće formate.

Servis

Citat: gaspa  u Prosinac 28, 2007, 11:02:36
Poslije sam prešao na digitaliju i sad je u uporabi NIKON D70 s izmjenjivim objektivima naslijeđenim od F301 (24-48 mm, 35-70 mm i 70-300 mm). To je poluprofesionalna kamera kod koje više od pola stvari i ne koristim (ako sam ih uopće skužio) jer ih ne mogu sve držati u glavi, a i traje dok se podese (npr. određivanje temperature boje, izbor točke izoštravanja i dr.), pa se onda kod običnih slika najčešće sve svede na tri od 10 programa automatike.

Dobar je D70 mada ga je vrijeme pomalo pregazilo. Iako, s njim se još uvijek mogu raditi kvalitetnije fotografije nego sa nabrijanim kompaktima.

Citat: gaspa  u Prosinac 28, 2007, 11:02:36
Ima tu i još dodatne opreme od koje je za autobuse najznačajniji polarizacijski filter koji otklanja refleksiju, prvenstveno sa stakala (nažalost, u dosta slučajeva mi nije pri ruci ili mi ga se neda montirati na objektiv).

Polarizatore je pametno koristiti kod jakog svijetla jer inače dosta ubiju količinu svijetla koju prima senzor. Po meni, isto obavezan komad  stakla je tzv. UV ili zaštitni filter. Smanjuje distorzije uzrokovane svijetlom te glavna namjena: uvijek je jeftinije oštetiti njega nego objektiv.

Citat: gaspa  u Prosinac 28, 2007, 11:02:36
Kod ovih starijih verzija digitalaca s izmjenjivim objektivima nije bilo riješeno nakupljanje prašine na senzoru pa me to poprilično iritira (zato možda na ponekoj slici flekić). Servis za takvo čišćenje naplaćuje kojih 400 kn (ako se, zbog osjetljivosti posla, uopće toga želi prihvatiti). Srećom, jedan Amer dao mi je recepturu, a uspio sam nabaviti i njihov pribor (alkohol i krpu, a špahtl je kineski), i sad čistim sam, i to nadasve uspješno.

Tehnika ide narodu i sad večina digitalnih SLR-ova dolazi sa vlastiti čišćenjem senzora što je generalno super stvar.

Citat: gaspa  u Prosinac 28, 2007, 11:02:36
Inače, kad se fotografiji posveti dovoljno pažnje, zaista ispadne dobra. Iako, nije važan aparat koliko je važan fotograf. jer fotograf bira kut snimanja, vrijeme, kadar. Nije važno ni obilje megapiksela (vidio sam sasvim dojmljive fotke snimljene patuljcima s 2 MP), ukoliko sliku ne želite printati na A4 ili veće formate.

To je velika istina. Dosta ekipe koja ne poznaje tematiku se vodi brojem megapixela pri kupnji aparata, pogotovo kompaktne kategorije i pritom dolazi do jedne velike zabune: kompakti imaju smiješno male senzore u odnosu na fotoaparate sa izmjenjivim objektivima i praktički je pravilo da bolje slike daju kompakti sa 6-8mpixa nego oni iznad te brojke jer ne ide dobro toliki broj pixela na tako malu površinu senzora.

Eto, malo tehnikalija sa tvoje i moje strane pa možda netko i nauči nešto korisno.

man134

ja imam vise mob/digitalaca..nesto slikavam k510i,W810i,imam dva digitalca jedan HP 4.1 i drugi sony 8.1 MP........

5AR

Olympus C 740 UZ 3,2Mpx 10X zoom na dnevnom svjetlu slike strava
Sony Ericsson K 750 i, priručni alat jer su slike skoro pa nikakve.

manoplan

Mobitel Samsung U600.(3,2 Mpx ) Na dnevnom svjetlu daje sasvim solidne fotografije.

Kiki273