Fotografije iz ZET-ove prošlosti

Autor Portos, Prosinac 02, 2007, 08:48:07

maky

Citat: Tomek  u Siječanj 10, 2010, 22:10:58
Citat: Shole  u Siječanj 10, 2010, 22:07:08
Jel imaju 5 stolica ili je ova desna ustvari jedan redi ispred?  Naši imaju 4 i "kutiju"

5 stolaca u zadnjem redu ;)
E, moram reći da mi je iznimno drago što sam ih i sam probao... Premda je bilo kratko, bilo je jako slatko i nezaboravno. Nevjerojatno luksuzno uređeni i udobni autobusi. Šteta što su tada već bili na zalasku karijere, ali isto ih je vrijedilo probati. Mogu samo zamisliti što je to bilo kad su tek došli...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

man750

Citat: conecto  u Siječanj 10, 2010, 13:28:03
Evo jedne slike iz monografije u radionici APP, u zraku jedan od "turističkih" MAN 750 HO, neki kažu da ih je bilo oko 10 komada. Očito je fotkano odmah po otvorenju garaže, sve nekako uredno, a isto vrijedi i za bus na kojem se vidi da je još nov - u oči upadaju lijepe rad-kape.


Bilo ih je 11 u ZETu ,sedam u Podsusedu i 4 u Dubravi. I nisu bas "turisticki". Vise su prigradski. g.br u Podsusedu su originalno bili 91-97, a u Dubravi 293-296. Dubrava je u dva tri navrata mijenjala garazne brojeve i prije renumeracije. I svi su napravljeni 1970. Jedan je bio i u Dubrovniku(Libertas g.br.161) ali iz 1972.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

conecto

Ovo "turistički" sam i u prvom postu stavio pod navodnike jer tako u žargonu u ZET-u zovu takve autobuse - imali su dvoja uska vrata i udobna visoka sjedala od zaista kvalitetnog debelog skaja (kao što je i čitava unutrašnjost svih 750 HO bila od kvalitetnih materijala o kakvim u ovim novim busevima možemo samo sanjati).
Ja se sjećam 2 komada u APD nakon renumeracije 1981. godine - gb 543 i 544 koji su vozili negdje do 1984.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

medo

onaj dubrovački g.b.161 je rashodovan krajem 1993 godine, a turistički man 750 su prilično drugačiji u dubrovniku ih je bilo 5 i mislim da su bili orginal njemački, ima slika zadnjeg kraja u dubrovačkom podforumu tramvaji- stara vozila.

medo

inače .... fenomenalne slike connecto, daj još ako imaš  ;) ;) ;) uživam gledat ove stare pile, još bi više uživao da ih imam priliku vozit.

conecto

Citat: medo  u Siječanj 22, 2010, 14:08:29
onaj dubrovački g.b.161 je rashodovan krajem 1993 godine, a turistički man 750 su prilično drugačiji u dubrovniku ih je bilo 5 i mislim da su bili orginal njemački, ima slika zadnjeg kraja u dubrovačkom podforumu tramvaji- stara vozila.

Da, dugo su trajali ovi MAN-ovi, jednog takvog u gotovo istoj boji kao ZET-ovi je imala firma Karbon, vozio ga otac jednog mog kolege iz JNA, mislim da je taj bus vozio negdje do blizu 90-te. A svi MANovi 750 su bili jako tihi, udobni i jako ugodni za vozit. I 10x bolje napravljeni nego ovi danas, unutarnje obloge od debele i mekane plastike, ako poneki otvor i nije bio dobro zatvoren ipak nije klepetao kao u ovim današnjim busevima. I odlično su išli, a motor samo 150 KS uz ručni mjenjač 6 brzina (iako je na mnogim ZET-ovim 6. brzina bila blokirana (slično i kasnije na Ikarusima, a jedno i drugo totalna glupost, kao neko ograničenje brzine) jer su bili tek malo teži od 9 tona.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

man750

Pa bas i nisu dugo trajali. U Dubravi su renumeraciju dozivjela samo 24 kom(521-544), a bila je samo 12 godina nakon dolaska prvog g.br.261(1969 godiste).
Koliko je tada Podsused imao jos zivih ne znam.
A mogli su potrajati, ali nabavka gomile SU220 1979 i 1980 u Zagrebu ,a 1980 i 1981 u Dubrovniku znacila je kraj za vecinu.
U Dubrovniku je ponovna kupovina SU220 1985 znacila kraj za skoro sve osim vec spomenutog 161.
Ali to su bila neka druga vremena.
To je bio zahvalan autobus kojeg bi se ovi danasnji trebali sramiti. i koji je standard gradskog prijevoza podigao vrlo visoko.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

man750

#232
Citat: conecto  u Siječanj 23, 2010, 13:33:49

Da, dugo su trajali ovi MAN-ovi, jednog takvog u gotovo istoj boji kao ZET-ovi je imala firma Karbon, vozio ga otac jednog mog kolege iz JNA, mislim da je taj bus vozio negdje do blizu 90-te.
Sliku tog Karbonovog smo imali na forumu. Samo se ne sjecam jeli je nikola stavio na ovaj ili na stari forum
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

conecto

Citat: man750  u Siječanj 23, 2010, 14:01:02
Pa bas i nisu dugo trajali. U Dubravi su renumeraciju dozivjela samo 24 kom(521-544), a bila je samo 12 godina nakon dolaska prvog g.br.261(1969 godiste).
Koliko je tada Podsused imao jos zivih ne znam.
A mogli su potrajati, ali nabavka gomile SU220 1979 i 1980 u Zagrebu ,a 1980 i 1981 u Dubrovniku znacila je kraj za vecinu.
U Dubrovniku je ponovna kupovina SU220 1985 znacila kraj za skoro sve osim vec spomenutog 161.
Ali to su bila neka druga vremena.
To je bio zahvalan autobus kojeg bi se ovi danasnji trebali sramiti. i koji je standard gradskog prijevoza podigao vrlo visoko.

Može se protumačiti i da nisu dugo trajali prema ovim činjenicama, ali za potpunu istinu treba se vratiti u to vrijeme iliti u 70-te godine. Dio je rekao već man 750, odnosno glave ih je stajala velika nabavka SU 220, ali onih ranijih 890 UO koji su bili teži za voziti, ali su u doba ondašnjih gužvi mogli prevesti dosta više putnika (rekorder u toj disciplini).
Ali ima u 70-tim još jedna stvar koju mislim da sam već negdje napisao na ovom forumu. U jednoj tadašnjoj monografiji ZET-a spominje se novouvedeni standard u ZET-u po kojem je radni vijek autobusa definiran na 10 godina. I zaista, u kasnijim godinama vozilo se svakavim krampovima, SU 220 su vozili 15 i više godina, a rabljeni iz Njemačke i iznad punoljetnosti.
Gledajući iz današnje perspektive poslije ove velike i nerealne nabavke 214 novih autobusa odjednom nekome će biti teško zamisliti da je ZET 70-tih imao izvrsnu strukturu autobusa starih do 10 godina i to preko 90% marke MAN. No to je još bilo doba konduktera i efikasne naplate karata, a ZET je samostalno ostvarivao svoje prihode dovoljne za dobre plaće i održavanje takve strukture voznog parka. Onda 1979. dolaze automati za karte i mnogo liberalniji tarifni sustav kao i sustav kontrole. Ubrzo počinju financijski problemi iako putnika nije nedostajalo, naprotiv, bile su nesnosne gužve u špicama, a novaca niotkud. Ubrzo dolazi ono legendarno izdvajanje svih zaposlenih u Zagrebu od 0.5% iz osobnog dohotka, sve do današnjih dana kad 500 000 ljudi ima pravo na besplatan prijevoz, a ZET se preko medija ismijava kao najveći gubitaš u gradu
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

man750

zalosno je kad vlast tako kupuje simpatije naroda koji tesko zivi i svaka usteda mu dobro dodje,a ti isti ljudi nisu ni svijesni da ustvari to placaju oni koji su zaposleni jer placaju enormno visoki prirez, krizni porez i ko zna sto jos. I nije u sedamdesetim i osamdesetim samo ZET tako poslovao. Znam da je i Libertas vrlo dobro stajao i kontinuirano i ravnomjerno obnavljao vozni park.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

gaspa

Ona Škoda vozila je krajem pedesetih, a možda i početkom šezdesezih (oh, kako to sad izgleda davno) s Kvaternikovog trga (bolje rečeno: početka Heinzelove ul.) za Ježevo. Linija 60.

Nisam vjerovao da ću se ikad dokopati njezine fotke (u ZET-u postoji barem još jedna, iz poluprofila - karakteristična maska plačka  :(, iako, zbog uspravnih rebara više podsjeća na iskešene zube). Svojedobno je na autobusnom kolodvoru bila izložba fotografija iz povijesti ZET-a s brojnim, u ona vremena važnim, modelima. Dok sam se ja sjetio uzeti fotoaparat i to uslikati... odeeee izložba. Možda neki ZET-ov insajder dođe do marketinga ili tko je već zadužen za takve prezentacije...

conecto

Jel može ovaj scan što pomoći?

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole


conecto

Citat: Shole  u Veljača 01, 2010, 22:53:12
Jel ovo 421 čeka smjenu?

Aha, a poslije je glumio Kramera u Seinfeldu ;)
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek