Fotografije iz ZET-ove prošlosti

Autor Portos, Prosinac 02, 2007, 08:48:07

Tomek

Zadnji Ikarus koji je rashodovan u ZET-u je bio 1996. solaš -- gbr 95

Shole

#256
15 godina nisu trajali taman ni da je onaj prvi koji je došao zadnji rashodovan.  Uobičajen vijek im je bio daleko ispod 10 godina.  Baš me zanima kako su pak prošli oni za izvoz pošto znamo (bila slika na forumu) da je bilo izvezeno 200 komada zglobih na Kubu, a i u Poljskoj ih je bilo mali milijon i tamu su se zvali samo ZEMUN.  Ima puno slika po netu.  Da, baš mi neki dan sinulo kako to da je Poljska, zemlja od 80 milijona iliti barem 3 puta veća od ex Juge kupovala hrpe naših buseva.  Sanosa S14 ima gore valjda više nego što ih je bilo tu, Ikače sam spomenuo, TAM-ova onih ljubljanskih isto mac, a i Dubrava je bilo dosta.  A sad imaju lijepo svog Solarisa kojeg se naveliko kupuje po zapadnoj Europi, a mi nemamo više ni tvornicu vijaka da zašarafimo onih 10 matica na kotaču, a kamoli tvornicu buseva

conecto

Citat: Shole  u Veljača 27, 2010, 13:25:42
15 godina nisu trajali taman ni da je onaj prvi koji je došao zadnji rashodovan.  Uobičajen vijek im je bio daleko ispod 10 godina. 

Negdje 1990. su u Dubravi već rashodovani 654, 661, 663 i 665 (svi 1983. - dakle nakon nekih 7 godina). A pošto su zadnji u APD nestali 1995. a najnoviji su bili iz 1987. (ti s MAN motorima koji su na kraju nakon vraćanja linije za V.Goricu natrag u APD svi završili u tom pogonu) jasno je koliki je bio njihov vijek - kao što Shole kaže do 10 godina, rijetko je koji izdržao koju godinu više.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: Shole  u Veljača 27, 2010, 13:25:42
u Poljskoj ih je bilo mali milijon i tamu su se zvali samo ZEMUN.  Ima puno slika po netu.  Da, baš mi neki dan sinulo kako to da je Poljska, zemlja od 80 milijona iliti barem 3 puta veća od ex Juge kupovala hrpe naših buseva.  Sanosa S14 ima gore valjda više nego što ih je bilo tu, Ikače sam spomenuo, TAM-ova onih ljubljanskih isto mac, a i Dubrava je bilo dosta.  A sad imaju lijepo svog Solarisa kojeg se naveliko kupuje po zapadnoj Europi, a mi nemamo više ni tvornicu vijaka da zašarafimo onih 10 matica na kotaču, a kamoli tvornicu buseva

Poljska je tada imala svoj Jelcz koji još i danas nekako gura, nešto bolji Solbus, Solaris je nova privatna marka koju je nakon pada željezne zavjese osnovao jedan Poljak bivši inženjer iz Neoplana, imaju i Volvo-tvornicu u Wroclawu, tvornice MAN...
Poljska je danas jaka u proizvodnji autobusa ali tada dok su se Ikarusi tamo izvozili bilo je mnogo drugačije (Zemun ih tamo zovu zbog mađarskog Ikarusa). Svi smo bili braća po socijalizmu, a i ovaj model Ikarusa iz 80-tih je razvijen u suradnji s Poljacima (tadašnji POL-MOT, Jelcz čiji im je model dosta sličan...), iako ima u njemu svega i svačega - motori i osovine od Rabe, mjenjač Famos, svašta su u njega nagurali što očito baš i nije ispalo sretno kao cjelina.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Morale su sve firme nešto radit, a samim time i zaradit.  Na svim YU busevima su farovi i štop svjetla bili ili isti, a ko nisu bili onda su bili barem od istog proizvođača, Saturnusa.   Far za stojadina ---> isti na Ikarusu.  Dva dupla fara na Fiatu 1300 ---> isti na Sanosu S14.  Štop svjetla, zadnja pozicija, žmigavac, rikverc ----> isti na Sanosu, na MAN Avtomontaži i na malim Tamićima, a na busevima su se koristili kao gabaritna svjetla.  Žmigavci i štop su bili kockasti, isti ko na Dubravi.   Nema smisla dalje nabrajat

conecto

Citat: Shole  u Veljača 27, 2010, 14:08:52
Morale su sve firme nešto radit, a samim time i zaradit.  Na svim YU busevima su farovi i štop svjetla bili ili isti, a ko nisu bili onda su bili barem od istog proizvođača, Saturnusa.   Far za stojadina ---> isti na Ikarusu.  Dva dupla fara na Fiatu 1300 ---> isti na Sanosu S14.  Štop svjetla, zadnja pozicija, žmigavac, rikverc ----> isti na Sanosu, na MAN Avtomontaži i na malim Tamićima, a na busevima su se koristili kao gabaritna svjetla.  Žmigavci i štop su bili kockasti, isti ko na Dubravi.   Nema smisla dalje nabrajat

Ovi dupli okrugli na starijim Ikarusima su isti kao na kamionima "Dajc" i bili su odlični za razliku od kasnijih (od 1985.) stojadinovih.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

To su isti ti sa tristaća i Sanosove 14-ice.  Poslije je i sanos (314) dobio kockaste

conecto

Ikarbus je i kasnije koristio svjetla sa Zastavinih vozila - stojadin i Florida. Tek zadnjih par godina konačno je počeo stavljati svjetla Hella kao svi normalni karoseristi autobusa.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Samo za kolegu troosovinca - pogled na bivše radno mjesto!

Ova slika je iz ZET-ovih novina objavljena zajedno sa slikom koju je na forum stavio Ivan.



Pošto slika nije neka kvaliteta evo i jedne snimljene prije par godina na jednom Lastinom Ikarusu. Pošto je bus star već nekih 15 godina, neki detalji nisu originalni ali opći dojam je tu negdje.

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

Citat: Shole  u Veljača 27, 2010, 13:25:42
15 godina nisu trajali taman ni da je onaj prvi koji je došao zadnji rashodovan.  Uobičajen vijek im je bio daleko ispod 10 godina.  Baš me zanima kako su pak prošli oni za izvoz pošto znamo (bila slika na forumu) da je bilo izvezeno 200 komada zglobih na Kubu, a i u Poljskoj ih je bilo mali milijon i tamu su se zvali samo ZEMUN.  Ima puno slika po netu.  Da, baš mi neki dan sinulo kako to da je Poljska, zemlja od 80 milijona iliti barem 3 puta veća od ex Juge kupovala hrpe naših buseva.  Sanosa S14 ima gore valjda više nego što ih je bilo tu, Ikače sam spomenuo, TAM-ova onih ljubljanskih isto mac, a i Dubrava je bilo dosta.  A sad imaju lijepo svog Solarisa kojeg se naveliko kupuje po zapadnoj Europi, a mi nemamo više ni tvornicu vijaka da zašarafimo onih 10 matica na kotaču, a kamoli tvornicu buseva
Poljska ima 40-ak milijuna stanovnika...

"Zemun" se prodavao dosta u Poljskoj, ali ne bih baš pretjerivao, imam dojam da 80-ih po brojnosti ništa nije nadmašivalo mađarski Ikarus, ne samo u Poljskoj nego u svim zemljama Comecona (u kojem Jugoslavija nikad nije bila u punom članstvu), osim možda Čehoslovačke gdje je Karosa bila jaka.

ipiljek

Evo našel sam zvuk Ikača, mislim da je identičan ovim našim! :D
Ikarus IK160 B sound
18.3.2009. MAN SG220 POSLJEDNJI PUT U PROMETU, TE UJEDNO I MOJA ZADNJA VOŽNJA S NJIM NA LINIJI 124 !!

Portos

Citat: conecto  u Veljača 27, 2010, 13:00:34
Otvoriš ovakvu raspravu i eto odgovora na pitanje kako dobiti Portosa na forum ;)
Ja sam tu svakoga dana i redovito čitam, ali mi se ne da pisati g.b. koji voze na 172, 180, 181, 182...
Citat: conecto  u Veljača 27, 2010, 13:00:34Ja bih samo malo dopunio - dakle rogonja je bilo 15 komada kao što Portos navodi - 10 u APD gb 651-660 i 5 u APP gb 202-206 plus taj 201. Ovi original ZET-ovi su imali tablice ZG-444-xxx (sjećam se u APD mislim da je 657 imao ZG-444-339), godina proizvodnje 1982. iako su u pomet došli prvih dana 1983. godine (negdje oko 7.1.1983.).
Taj gb 201 (i on je bio rogonja) u početku je vozio u zelenoj boji s bijelim gornjim dijelom, dakle u beogradskoj shemi bojanja (mislim da su i drvena sjedala bila u tamnijem uzorku, ali u to nisam siguran), ulaz i izlaz je isto tako pisalo na ćirilici, samo je ZET dodao svoje naljepnice s istim natpisima. Isti takav, a vjerojatno baš taj je par mjeseci ranije bio izložen na Zagrebačkom velesajmu. Kasnije je prebojan u plavu boju, ali ostao je prepoznatljiv po čisto bijeloj boji u gornjem dijelu, tj, taj dio nije bio krem. Razlikovao se po još jednom detalju - dijelovi branika na ćoškovima su bili podignuti do razine žmigavaca i prednje maske, dok je na ostalima taj dio bio u nivou s ostalim dijelom branika.
Ima Portos pravo kad kaže da im nije bilo u ZETu lako - vozili su opterećene linije, npr. na liniji 212 i onih 1000 šahtova koje ne možeš izbjeći ni kad crtu gaziš su bili nezamjenjivi za razliku od (pre)tvrdih MAN-ova.
Ne znam zašto, al i meni su bili dragi, ali nije baš točno da su trajali "15-ak godina" - prvi su došli početkom 1983., dolazili su dalje do 1987., a nestali su (barem u APD) negdje oko 1995.
Sve točno osim da su 205 & 206 imali tablice ZG 445-xxx.
I dodao bih da je rogonja 205 jedini rogonja generalno uređen u Prijedoru, te da je zadnji zglobni Ikarus bio 197, u rashod otišao sa tadašnje "posuđene" linije 222

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Portos

Citat: conecto  u Veljača 27, 2010, 14:37:46
Samo za kolegu troosovinca - pogled na bivše radno mjesto!

Ova slika je iz ZET-ovih novina objavljena zajedno sa slikom koju je na forum stavio Ivan.


Mislim da je na slici unutrašnjost g.b. 207 ili 208, samo njih 2 imala su ovako postavljene stoliće za karte. Ispod se vrlo nejasno vidi i crni poklopac-usmjerivač grijača, naknadno konstruiran i montiran u ZET-u.
207 sam vidio prvi put na Savskoj kraj Vjesnika, na semaforu, vraćao se iz Remetinca sa tehničkog. Prvi Ikarus kojemu su stavili nosače za table linija u gornji prostor. I prvi ne-rogonja, sa crnim branikom. Bio je prekrasan. 201-206 nisu imali nosače tabli, to me jako smetalo. Kada su počeli dolaziti IK sa nosačima, vozači su već "zdravo za gotovo" uzeli da IK nema nosača pa se nisu niti trudili staviti tablu gdje joj je mjesto. A IK su imali u prostoru za smještaj table jedan beskoristan nosač, valjda namjenjen držanju mehanizma sa trakom (krpom) kojeg nisu maknuli sa ZG IK. Taj se nosač trebao savinuti prema krovu jer je tabla zapinjala, znalo se desiti da staviš tablu a ona zacvika za taj nosač pa kad na silu otvaraš vrata da izvadiš tablu, potrgaš nosač...Tako je potrgan nosač od novog 223 i dugo je trebalo ZET-ovcima da ga poprave. Par godina kasnije nosače tabli dobili su konačno i 201-206, kao  i 102 koji je također bio bez nosača kad je došao.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Berlingo

Pozna li neko dobro liniju za Mikulice? Tamo sam dolazio krajem 1988 i pocetkom 1989. Nikad me nista nije vozilo nego Ikarus. Koliko se sjecam izmedju nekih stanica je bilo dosta strmo. Krenuo u drugoj, saltanje u trecu i to je to. Ali to je bilo samo nekih 500-1000m. Sve drugo je bila cetvrta. Koliko se sjecam za nazad na Crnomerec cak i nije bila ista trasa. Isao je nekud desno kroz jednosmjernu. 21-u godinu nisam tamo bio. Nemam pojma sta je danas. Ali da cu pamtiti taj zvuk to sigurno. I u rijeckom 448 sam se vozio za Kostrenu i na prekidnoj dvojci. Puno puta. Neznam, ja ga nisam obozavao, ali taj zvuk jesam. Jos ako je bio kao ovaj na fotki s duplim farovima.... Ajme, stvarno sam ostario.

conecto

Citat: Portos  u Veljača 27, 2010, 22:24:47
Citat: conecto  u Veljača 27, 2010, 14:37:46
Samo za kolegu troosovinca - pogled na bivše radno mjesto!


Mislim da je na slici unutrašnjost g.b. 207 ili 208, samo njih 2 imala su ovako postavljene stoliće za karte. Ispod se vrlo nejasno vidi i crni poklopac-usmjerivač grijača, naknadno konstruiran i montiran u ZET-u.


Ili možda 661,662,663,664 - očito je riječ o istoj seriji ???

Citat: Portos  u Veljača 27, 2010, 22:09:29
Citat: conecto  u Veljača 27, 2010, 13:00:34
Otvoriš ovakvu raspravu i eto odgovora na pitanje kako dobiti Portosa na forum ;)
Ja sam tu svakoga dana i redovito čitam, ali mi se ne da pisati g.b. koji voze na 172, 180, 181, 182...


Ma bila je ovo šala ;), ali mislim da Portos ima ovdje što reći i bez da piše koji gb vozi na 172...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...