Autopoduzeće Imotski - povijest

Autor Piramida, Studeni 26, 2009, 22:25:15

Lion's Driver

Izvor: Fb "Jagul wine cellar"

Dinko Borić stoji ispred svog autobusa krajem 1930-ih.
Nakon I svjetskog rata sav promet iz Imotskog do Splita  obavljao se teretnjacima braće Fabjana i Remiggia Truccolo te poštanskim automobilima koji su od Imotskog do Splita putovali 10-12 sati pa i  više. imotski privatni poduzetnici braća Dinko i Miljenko Borić, vlasnici "Autobusnog poduzeća Borić-Imotski" nabavili su 26.08.1924. godine teretnjak i osobni automobil Fiat sa 6 sjedala pa je  prijevoz bio nešto brži ali i dalje neudoban. Svakodnevna autobosna linija Split-Imotski uspostavila se 1926. god, a preuzeli su je sa 2 autobusa 1927. godine braća  Borić. Svakodnevna autobusna linija Split - Imotski - Široki Brijeg - Mostar uspostavila se od 24.07.1930. godine, a braća Dinko i Miljenko Borić dobivaju koncesiju i za tu liniju
Kako je od 1937. godine više svakodnevnih prugi Split-Imotski cijena je pala sa 60 dinara na 10 dinara. Pred II svjetski rat uspostavljene su pruge sa udobnim i lijepim autobusima. 

Fotografija  iz monografije U kamenu  čvor Kravata Imota (2007.)

Paško

Tragična nesreća iz 1982. godine:



Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

dado1

Fotke s otvaranja kolodvora kolovoz 1991.g


Ispričavam se na slaboj kvaliteti fotografije sam izvukao iz videa a mislim da ih je dobro zabilježiti jer nemamo baš puno materijala iz tog vremena.
Nisam uspio uhvatiti niti jednog od 2 TAM 331 A 119 VT koja su tada tek došla u flotu te bili za tadašnje standarde svemirski brodovi

Paško

Nešto iz arhive nekadašnjeg našeg člana brzog, kraj 2007. godine.

1. Mercedes O305 IM-332-L
2. Sanos S315 IM-636-A
3. TAM 331 A 119 VT IM-653-A (druga slika veljača 2008.)
4. TAZ Dubrava D1429V IM-130-AB
5. Mercedes O307 Vetter i Mercedes O305 - za lijevog ne znam, a desni je u bojanju firme Hahn, Reutlingen pa je vjerojatno IM-619-K
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Lion's Driver

Prekrasne slike... nešto što nisam očekiva da ću više ikad vidit  perfeto

Paško

Mislim da TAM 190 A 110 P (IM-642-A) slikovno nemamo na forumu. Evo ga u jednom članku Transport magazina iz 2008. godine. Autor je jedan (bivši) forumaš pa se nadam da će jednom doći do originala.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Lion's Driver

#36
1937. godina je pa slika vjerojatno ovdje pripada. Tada nije bilo baš puno prijevoznika.

izvor. - fb. "imotski. net"

Paško

Sliku sam ti ispravio, a iako ona formalno-pravno :) tu ne pripada jer je Autopoduzeće Imotski jedno od brojnih državnih poduzeća koja su nastala krajem 1940-ih, neka je ovdje. Prije rata veliku većinu linija držali su privatnici, a većih poduzeća uglavnom nije bilo.

Ne znam jesi li primijetio, ali ovaj Ford ispod šoferšajbe ima oznaku o prijeđenih milijun kilometara. Budući da je stigao 1930. godine, a do 1952. prešao tek milijun i dvjesto tisuća kilometara, rekao bih da je fotografija nastala dosta godina nakon 1937. A kako znam sve to? Autobus sam prepoznao odmah zbog ovog članka iz 1952. koji sam nedavno pročitao na arhivu Slobodne.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Lion's Driver

Dobro, možda sam malo fanatički spojio sa Autopoduzećem i ono "Autobusno poduzeće Borić Imotski" koje ipak datira iz 1927. Iskreno ne znam godinu osnutka Autopoduzeća koje se održalo do nedavno. Stoga sam sliku postavio ovdje kao i one prije od A. P. Borić.

Da piše 1 000 000 km primjetio sam, ali nisam znao od kada je taj autobus, 1930 ili stariji. Svakako zanimljiv podatak, a i članak o tom autobusu i vozaču.

Naravno u komentar slike na FB sam napisao tvoj zaključak na fino, kao razlog kako slika nije iz 1937. No mislim da to nitko neće ni pročitati ni baviti se time kao mi na forumu

Paško

Mate Biloš snimljen sa svojom Dubravom, s kojom je prešao više od milijun kilometara, 1975. u hercegovačkom Imotskom ;D

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Dvije Dubrave, imotska i sinjska. Nema ih više, a nema ni prijevoznika. Inače, ovo je ista ona od par postova ranije (IM-130-AB), ali sa starijim tablicama. Izvor: portal SD
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Značka koja se prodavala na ebayu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Lion's Driver


MAN464

AD Maiorem Dei Gloriam!!

"Hrvatska je izvojevala svoju slobodu, svoju samostalnost, svoje pravo da sama odlučuje o svojoj sudbini." - Dr.Franjo Tuđman 23.11.1996.