Nabava novih vozila (autobusi, trolejbusi)

Autor mb0404, Listopad 15, 2009, 23:36:41

PROFA

Citat: MILCHO  u Prosinac 13, 2009, 22:24:34
Izgleda da nema ništa od kupovine trola iz St. gallena. Šteta je jer su to dobre trole.
nisam siguran nek mi potvrdi neko ko zna Njemački http://www.appenzellerzeitung.ch/lokales/stgallen/tb-st/Alte-Trolleybusse-im-Exil;art186,1394497



Ovi nece cijenu da spuste ili da ji poklone,a sad vise ne maju mijesta za nove gdje da parkiraju!
Nek jim gras ponudi samo pare za kafu oni ce ji dat na kraju ,jer ji grad je istjero sa placa gdje je mesa!
I stalno ji pre parkiravaju,kako su jadni ti Svicarci boze!

MILCHO

#16
oni su nabavili 17 novih Hess trolejbusa, primjetio sam da je Hess popularna marka trola u zadnje vrijeme, ove nove imaju i u Solingenu.
Kad već spomenuh Solingen, kod njih su završili MAN-ovi SL172HO troosovinci i vjerovatno će na prodaju. a pošto je teško nabaviti polovan trolejbus, a i što mi imamo oko 25-takvih ispravnih, i 12-godišnje iskustvo, predložio bih nadležnima iz GRAS-a da to ispitaju, naravno ako baš postoji velika potreba za solo trolejbusima jer ovi ipak imaju dosta godina. predhodni zglobni iz solingena kad su nabavljeni imali su 20 godina, a danas 5-6 godina poslije, samo 2 zglobna od 20 ne rade.

Pošto su gužve oko 16 sati pogotovo na 103 nepodnošljive, često se mora čekati da prođe nekoliko trola da bi se moglo ući, pa mislim da bi se trebalo razmisliti o uvođenju dvozglobnih trolejbusa. znam da je teže s njima manevrisati ali mislim da na 103 to nebi trebao biti prevelik problem. ako ništa, poslati par vozača u švicu na obuku (koja je prepuna dvozglobnih)
i nabaviti vozilo, ako ništa onda na probu.
čini mi se da su za gore pomenute gužve stari Sanosi bili najpraktičniji....

MILCHO

Citat: PROFA  u Prosinac 13, 2009, 23:20:33
Citat: MILCHO  u Prosinac 13, 2009, 22:24:34
Izgleda da nema ništa od kupovine trola iz St. gallena. Šteta je jer su to dobre trole.
nisam siguran nek mi potvrdi neko ko zna Njemački http://www.appenzellerzeitung.ch/lokales/stgallen/tb-st/Alte-Trolleybusse-im-Exil;art186,1394497



Ovi nece cijenu da spuste ili da ji poklone,a sad vise ne maju mijesta za nove gdje da parkiraju!
Nek jim gras ponudi samo pare za kafu oni ce ji dat na kraju ,jer ji grad je istjero sa placa gdje je mesa!
I stalno ji pre parkiravaju,kako su jadni ti Svicarci boze!
Znam da je bio već potpisan ugovor i dogovorena cifra, ali GRAS nije na vrijeme uplatio novac, a ovi imaju još zainteresovanih.
Slično je bilo i sa Amsterdamskim tramvajima, ovi su kasnili sa uplatom za prevoz, ali ovi su ipak sačekali i sve je bilo OK

PROFA

Jeste ali ovi drugi isto nemaju para,a Svicarci  nemaju parking vise da ji drze pa je sad frka!
A u novinama pise da nema GRAS para da  plati jer su trebali platit prije 7 mijeseci neke!
Na kraju ce ji dat Svicarac besplatno i molit da ji voze,znas kolko kosta parking-da se bolje isplati ji bacit nego placat garazu!

aaaaa

Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 14:04:42
Jeste ali ovi drugi isto nemaju para,a Svicarci  nemaju parking vise da ji drze pa je sad frka!
A u novinama pise da nema GRAS para da  plati jer su trebali platit prije 7 mijeseci neke!
Na kraju ce ji dat Svicarac besplatno i molit da ji voze,znas kolko kosta parking-da se bolje isplati ji bacit nego placat garazu!

e mogu misliti kako su to "dobra" vozila kad ce ih dati navodno besplatno a osim toga jedan kosta oko milion a oni ce kupiti 17 komada za manje od dva miliona. Eh da narod u Sarajevu zna u čemu se vozi nikad vise nebi usao u vozila GRAS-a...

PROFA

ma odakle samo imate te cijene ne znam!
Pa nov katni NEOPLAN gratski kosta 290000  € mislim bez provizije koju direktori uzmu!

MILCHO

Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 15:50:37
ma odakle samo imate te cijene ne znam!
Pa nov katni NEOPLAN gratski kosta 290000  € mislim bez provizije koju direktori uzmu!
jeli sa porezom ili bez ? violio bi vidjeti takvog na komercijali ali MAN-a

aaaaa

Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 15:50:37
ma odakle samo imate te cijene ne znam!
Pa nov katni NEOPLAN gratski kosta 290000  € mislim bez provizije koju direktori uzmu!


govorimo o trolejbusima koji su znatno skuplji nego autobusi.
a št ose tiče ovog neoplana od 290 hiljada  eura kod nas taj jos dugo dugo dugo nece provozati. Osim toga na tih 290 hiljada trba dodati PDV 17% i donedavno je placana i carina ....

PROFA

Citat: aaaaa  u Prosinac 14, 2009, 16:40:30
Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 15:50:37
ma odakle samo imate te cijene ne znam!
Pa nov katni NEOPLAN gratski kosta 290000  € mislim bez provizije koju direktori uzmu!


govorimo o trolejbusima koji su znatno skuplji nego autobusi.
a št ose tiče ovog neoplana od 290 hiljada  eura kod nas taj jos dugo dugo dugo nece provozati. Osim toga na tih 290 hiljada trba dodati PDV 17% i donedavno je placana i carina ....

Trolejbus nije skuplji od busa,bar su takve cijene saad bile na svijetskoj MESSE buseva!
A taj  PDV  se otpise sa vremenom od  isto poreza!
A ti NEOPLANI su sad svi na zalost sa MAN motorima,vise nema MERCEDES nista sa NEOPLANOM,a kako ti kazes i PDV  na to opet je bolji od IKARUSA !
Jer   da valja svi bi ga kupovali,a po SRBIJI vidim jako se malo voze!

aaaaa

Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 18:47:53
Citat: aaaaa  u Prosinac 14, 2009, 16:40:30
Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 15:50:37
ma odakle samo imate te cijene ne znam!
Pa nov katni NEOPLAN gratski kosta 290000  € mislim bez provizije koju direktori uzmu!


govorimo o trolejbusima koji su znatno skuplji nego autobusi.
a št ose tiče ovog neoplana od 290 hiljada  eura kod nas taj jos dugo dugo dugo nece provozati. Osim toga na tih 290 hiljada trba dodati PDV 17% i donedavno je placana i carina ....

Trolejbus nije skuplji od busa,bar su takve cijene saad bile na svijetskoj MESSE buseva!
A taj  PDV  se otpise sa vremenom od  isto poreza!
A ti NEOPLANI su sad svi na zalost sa MAN motorima,vise nema MERCEDES nista sa NEOPLANOM,a kako ti kazes i PDV  na to opet je bolji od IKARUSA !
Jer   da valja svi bi ga kupovali,a po SRBIJI vidim jako se malo voze!

Uz puno uvažavanje tebe ja mislim da previše mudruješ . Trolejbus je bio jeste skuplji i bice skuplji od autobusa uvijek. što se tiče poreza ti tu pojma nemaš jer ne živiš u BiH i ne znaš kakva je ovdje situacija a situacije ja takva da se na jednu te istu stvar zna desiti da placas porez nekoliko puta. Dakle od otpisa poreza nema nista. Od Ikarbusa je bolji ali je i dva puta skuplji....

PROFA

Hvala bogu pa ne zivim u BiH,a ko je ta budala da na istu stvar plati porez vise puta!
Ti mozda mislis ono kad se na stanici cigla prodavala levatima,to vrijeme je proslo!
A trolejbusi nisko podni os skode su bili na messe  i samo sam pogledo!
A ti kazes IKARUS kosta  mislim da si reko €300 000
a katni neoplan turisticki  € 350 000 sa porezom jer ni ovde niko ne poklanja porez!
A ja ne pametujem i samo nako sam ovde usao na ovu temu,a moj jaran skolski je bio u GRASU elektricar pa mi je rekao i cito sam u novinama isto kad su MAN donacije dosle da su dva falila !

A vi imate cijene ko da ti busevi imaju 5 zvijezdica,ja ne kazem da nisu toliko placeni ali to je preskupo!

aaaaa

Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 19:30:00
Hvala bogu pa ne zivim u BiH,a ko je ta budala da na istu stvar plati porez vise puta!
Ti mozda mislis ono kad se na stanici cigla prodavala levatima,to vrijeme je proslo!
A trolejbusi nisko podni os skode su bili na messe  i samo sam pogledo!
A ti kazes IKARUS kosta  mislim da si reko €300 000
a katni neoplan turisticki  € 350 000 sa porezom jer ni ovde niko ne poklanja porez!
A ja ne pametujem i samo nako sam ovde usao na ovu temu,a moj jaran skolski je bio u GRASU elektricar pa mi je rekao i cito sam u novinama isto kad su MAN donacije dosle da su dva falila !

A vi imate cijene ko da ti busevi imaju 5 zvijezdica,ja ne kazem da nisu toliko placeni ali to je preskupo!


Ma to gdje ćeš živjeti je tvoja stvar. Samo ipak bi trebao malo povesti računa o načinu na koji pričaš odnosno pišeš (  npr ne kaže se "oni ji" nego "oni ih") . Nisam kupovao cigle ali sam placao porez vise puta. Npr mobitel kod bh telecoma kad kupujes na kredit platis cjelokupan iznos PDV-a i onda na svaku ratu placas PDV. Ko ne vjeruje neka pogleda račune ljudi koji su kupili mobitel na takav način. Znam da je glupo nelogično, pa čak i kriminalno ali to je tako...
Ja< bih  volio da mi ti pokazes gdje sam ja to napisao da je Ikarbus kostao 300000 eura. Dakle nisam to ni pomislio a kamo li napisao. Napisao sam da je kostao nesto malo više od 170000 eura. Ako ti je jaran koji je radio ili radi u GRAS-u rekao da je pri doniranju MAN-ova falila 2 vozila slobodno mu reci da laze jer su dosli svi koji su trebali doci znači 5o komada solo (800 do 849)  i 10 zglobnih (460 do 469)... 
pozdrav

MILCHO

#27
Ikarbus nije plaćen 300.000€ nego 170.000€,  to je za nabavku 15 vozila ipak, ogromna razlika. za tu razliku bi se moglo kupiti još 10 Ikarbusa. nažalost ovi imaju puno mana uzrokovanih lošim završnim radovima, ali se to sve može srediti. (provjereno kod Laste i GSP iz BG koji su imali iste probleme na 206 i N-serije  jedino ne na Avancity koji su baš na nivou)
Trolejbusi stari 18 godina koštaju 50.000€, mogu misliti koliko koštaju novi.


PROFA

Izvini za cijenu!
A to za porez ne razumiem opste!
Ja kad kupujem kamione ne placam opste porez jer to plati lizing kuca,a kako je to to nije normalno neznam  i nebi vam bio u kozi kad tako naplacuju porez!

MILCHO

#29
Citat: PROFA  u Prosinac 14, 2009, 20:26:39
Izvini za cijenu!
A to za porez ne razumiem opste!
Ja kad kupujem kamione ne placam opste porez jer to plati lizing kuca,a kako je to to nije normalno neznam  i nebi vam bio u kozi kad tako naplacuju porez!
E, kod nas je na sve porez 17% jasno ko dan, od hljeba do aviona.