Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

netko

Ovo je vjerovatno redovna linija bila za DU. Godina je 96ta, rat je završio.

Zanimljivo bi bilo vidjet kakve su "zadatke" imali sve Prometovi autobusi za vrijeme rata.
Vožnja UNFROFORa, vožnja izbjeglica, vožnja vojske......
SG 220 su čak u blokadi sudjelovali 1991.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Vojsku su vozili svugdje. Čak je TAM-a #671 preuzela vojska za svoje potrebe i vratila ga Prometu tek u veljači 1996. godine. U njega su bila ubačena sjedala iz Sanosa, vjerojatno #534, koji se prevrnuo vozeći - Gardu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Mali dio povijesti tj. početak povijesti dolazaka svima znani PELova u Promet.
Bili su u žutim i narančastim bojama, a još uvijek su u upotrebi.

Renomirana tvrtka PEL je prestala sa radom, neznam kada, pa je pitanje do kada su održavali suradnju sa Prometom. Možda je čak i moguće da su i neki od ovih prvih 200 i dan danas u upotrebi.


SD, 10.9.1986
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Kasnije je u autobusima bilo i puno žutih poništivača. Koji su došli prvi, žuti ili narančasti?
Evo jedna iz Split kroz povijest: gospođa se slika ispred Prokurativa, a lijevo viri Leyland Titan. Postoji još njihovih dobrih fotografija. Tko zna, možda ih jedan dan uspijem predstaviti unutar kojeg zadovoljavajućeg formata...
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

STress

Citat: Paško  u Siječanj 31, 2022, 16:55:13
Kasnije je u autobusima bilo i puno žutih poništivača. Koji su došli prvi, žuti ili narančasti?


Žuti, u ponedjeljak, 17. kolovoza 1987.

Inače, varaždinski PEL je proizvodio i prva osobna računala na području bivše Jugoslavije, danas već zaboravljeni Orao - standardno školsko računalo između 1985. i 1991. u onim školama koje su si to mogle priuštiti.

Paško

Ne znam odakle ti taj datum, ali po svemu sudeći, uvođenje je počelo 30. kolovoza, što se vidi po ovom članku u novini dan kasnije. U prijašnjim brojevima (a stoje u mojoj "arhivi") spominjao se početak 1. rujna, ali su počeli ranije zbog vikenda. Također, na fotografiji se vidi narančasti poništivač (tamniji je od žutih), a takve sam uspio "ubrati" i na još par fotografija iz tog doba.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

STress

Citat: Paško  u Veljača 01, 2022, 19:34:23
Ne znam odakle ti taj datum, ali po svemu sudeći, uvođenje je počelo 30. kolovoza, što se vidi po ovom članku u novini dan kasnije. U prijašnjim brojevima (a stoje u mojoj "arhivi") spominjao se početak 1. rujna, ali su počeli ranije zbog vikenda. Također, na fotografiji se vidi narančasti poništivač (tamniji je od žutih), a takve sam uspio "ubrati" i na još par fotografija iz tog doba.

17. 8. je uvedena reorganizacija linija u "Prometu", pa je, recimo, sedmica - koja je do tad vozila na liniji Trstenik-Meje - pribačena na Mertojak. Istovremeno su postavljeni i poništivači, koji su radili po "socijalističkom" principu - malo oću, malo neću. Trajalo je petnajstak dana dok dok Varaždinci nisu konačno uklonili sve veće probleme u sustavu (promjena smjera na završnoj stanici, ažuriranje vremena na tiskaču i sl.), pa su poništivači konačno u potpunosti zaživili. Jasno, problema je bilo i kasnije, ali je to za neku drugu priču. Kase za samouslužno plaćanje su ostale još neko vrime, pa su na busevima bile naljepnice "S" i "P", jedna do druge.
Šta se tiče boje, bilo je tamnije narančastih i u počecima - sve je ovisilo o tvornici i njezinim zalihama boje za izradu. Generalno, spočetka su žuti bili češći.

Otisak na štancanoj karti je bija formata (primjerice) A017 2209 1510 - A017 je bila oznaka pravca i linije (sedamnajstica u smjeru Lora), 2209 je bija datum, a 1510 sat štancanja.

Paško

#1402
Citat: STress  u Veljača 02, 2022, 11:55:45
17. 8. je uvedena reorganizacija linija u "Prometu", pa je, recimo, sedmica - koja je do tad vozila na liniji Trstenik-Meje - pribačena na Mertojak.

Papir je neumoljiv, sve trpi, i kaže da je ta reorganizacija bila tri mjeseca kasnije, 14. 11. Evo i članka. Inače, budući da sam već prošao gotovo sve brojeve Slobodne, mogu ti reći da je ta reorganizacija popraćena s još dosta članaka u okolnim danima, a da se 17. 8. nije popratilo - ništa.

BTW, nemoj misliti da ti ne vjerujem ili nešto slično, ali prisjećati se datuma nakon 35 godina nema baš smisla. Lako se zaborave i pomiješaju brojevi.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Sa Split kroz povijest, nažalost, mutna slika. FAP G-80 u Pojišanskoj ulici sredinom 60-ih.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

#1405
Držao sam ove slajdove prije par tjedana pa mi je drago da su nakon toga neki postali vidljivi javnosti. ;) Radi se o novom dizajnu logotipa i sheme autobusa koji je napravila Denka Marinković. Fotografije je snimio Branko Ostojić, a na njima su g.b. 668 i 512 (jedini MAN 890 UO za koji je poznato da je prebojan). Lokacija je, naravno, Marmontova.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

MANu stvarno odlično pristaje ova shema. Puno bolje nego ona "hladna" svijetlo-plava boja.
Posebno ona varijacija sa stražnjim krajem tj. tamnom podlogom i Promet slovima.
Prugasto P je isto dobro osmišljeno.

(Vidi se da i već nedosaje komadić sheme kod stražnjeg kraja.)

Kakav je bio stražnji kraj Ikarusa?
Jesmo li tu sliku igdje imali? Mislim da. Vjerovatno pruge kao kod SG 220.

Može li netko kome je lakše sa laptopa ovako na jednom mjestu izlistati sve slike tj. one koje imamo i sa kojih strana ih imamo. Nebi bilo loše, jer svaki je autobus s obzirom na oblik imao svoju "varijantu".

890 UO
SU 220
IK-115
IK-161
SG 220
TAM 260
S218

Što se one "zelene" sheme neznam jesmo li bili ustanovili tko je autor i kada se i ona počela primjenjivati.? Možda i jesmo ???



Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

#1407
Na Ikarusima je stražnji kraj bio kao kod MAN-a, stražnja strana u "negativu". Što se tiče listanja slika, ima ih određen broj koje nisu još nigdje objavljene pa nema smisla da se ovdje krpamo s nepotpunim podacima.

Bojanje međugradskih autobusa pokradeno je od firme The King's Ferry (vjerojatno nekim kanalima FFB-a), o čemu sam već pisao tu. Prvi autobus s njom bila je Dubrava g.b. 661.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1408
Jelsa, travanj 1974. (izvor)

Oznaka R na znakovima trebala bi značiti rezervirano. Za Prometov autobus, naravno.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1409
Još iz istog obiteljskog albuma nizozemskog fotografa Korsa van Bennekoma (izvori 1., 2.).

Nažalost, ovdje su nam na raspolaganju samo kontakt kopije. Po svemu sudeći, došlo je do sudara između Dubrave D10 i automobila s belgijskim oznakama. Dubrava se na prvi pogled čini uobičajenom, ali ima stražnje staklo u tri dijela, što dosad nisam vidio. Tek onda dolazi najzanimljivi dio. Čini se da je putnike iz Dubrave pokupio TAM-ić 2000 CB. U Prometovim je bojama pa je jasno da je i on bio Prometov, a pretpostavljam da su fotografije iz unutrašnjosti snimljene u njemu. Takvo vozilo dosad nisam vidio ni u jednom materijalu vezanom za Prometovu povijest. Ne bih se začudio da je bio unikat koji je vozio isključivo na Hvaru, a nije isključeno ni da je zapravo bio servisno vozilo (tj. osobno, s garažnim brojem O-...) koje je interveniralo u ovoj situaciji. Nažalost, još je puno nepoznanica o voznom parku za razdoblje 1965. – 1970. za koje se nadam da ću ih jednom riješiti.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!