Bleiburg 16.5.2009.

Autor mate, Svibanj 16, 2009, 23:04:24

mate

Nakon 2 propustene godine, opet sam posjetio Bleiburg, gdje sam prisustvovao obiljezavanju 69. godisnjice bleiburske tragedije. Okupilo se po mojoj gruboj procjeni izmedu 10 i 15 tisuca ljudi, vrijeme je posluzilo, iako se izmjenjalo od suncanog pa do jakog pljuska. Sto se mene i moje grupe tice, bus za prijevoz je na moje iznenadenje bio MAN Lions Coach, od Truck Busa. Evo nekih slika za reportazu od jucer (bit ce u 2 posta rasporedeno)...

MAN pred polazak iz Sl.Broda



Odmor na odmoristu Plitvice



"Guzva" na MMP Gruskovje



Spomenik Bleiburskim zrtvama na mjesnom groblju u Unterloibachu, inace obavljaju se pripreme za premjestanje ovog spomenika na samo Bleibursko polje



Pogled na Bleibursko polje i brda s snijegom



Spomenik Bleiburskim zrtvama na samom Bleibruskom polju



Okupljanje ljudi pred misu



Sama svecana misa


mate

Dio drugi (poslje mise i povratak ka Sl.Brodu)...

Par grupnih slika autobusa







Jedna zanimljivost u ovom dijelu Austrije, su i ovakva autobusna stajalista, izgledaju bas simpa



Doviđenja Koruska, najkasnije do godine i iduceg obiljezavanja Bleiburske tragedije



Voznja u koloni i pogled na lijep krajolik na potezu od Dravograda ka Mariboru



Rijeka Drava, koja ide paralelno s cestom od Lavamunda u Austriji pa skroz do Maribora



Evo i laganog priblizavanja Maclja i domovine



i za kraj slika s odmorista Jezevo



Toliko od mene za ovu reportazu, sto se tice nje do godine ako Bog da i 70. godisnjice Bleiburske tragedije.

mate

U subotu sam prisustvovao dosad najvecoj komemoraciji koja se odrzala na Bleiburskom polju, a ove godine se obiljezavalo 70 godina Bleiburske tragedije. Po mojim nekim procjenama okupilo se negdje oko 50 000 ljudi, a i vrijeme je posluzilo odlicno, unatoc tmurnom i maglovitom jutru.
Sto se tice autobusa, ja sam ove godine, pa imao skoro i najbolji prijevoz u odnosu na ranije godine - Neoplan Starliner Slavonija Bus (0555), uz moje pozitivne dojmove, cijela grupa je bila prezadovoljna busom, te nitko nije imao primjedbe. Sto se tice brojnosti, bilo je negdje cca. 350-400 autobusa, vecina naravno iz Hrvatske, ali i nekolicina buseva iz BiH, Austrije, Njemacke i Svicarske. Od prijevoznika, Čazmatrans je bio medu najbrojnijima, a tu je jos bilo dosta buseva Preseckog i Autoturista... Evo malo slika s samog putovanja.

Pred polazak u petak navecer iz SB



Odmor na odmoristu L.Bukva, neposredno prije granice



Kao i dosad, prvi na ulasku u Sloveniju, naravno Zlovenci su imali svoju standardnu proceduru, te su svi putnici morali ici iz busa na pregled, ne znam kako im se samo dalo sve buseve pregledavat s obzirom da je preko 300 buseva bilo iz HR i BiH



Prva postaja u Austriji je groblje u mjestu Unterloibach, odakle je u 11 h krenula i svecana procesija ka Bleiburskom polju



Nakon toga lagani dolazak u susjedni Bleiburg, koji kao i vecina mjesta u okolici ima dvojezicne natpise



Po dolasku i parkiranju busa na Bleibursko polje, vrijeme nije obecavalo ali...



...

mate

Bleiburg 2015. dio drugi...

Vec sat i pol prije samog pocetka programa na Bleiburskom polju, isto je bilo puno s mnogobrojnim hodocasnicima, tako da je u jednom momentu nakon pocetka mise iza 12 h, u jednom navratu austrijska policija ogranicila pristup polju...



Jedan od visokih uzvanika, je bio i saborski veteran V.Šeks



Tradicionalno i ove godine motoristi iz raznih djelova HR, BiH i Austrije su pohodili komemoraciju, te dali svoj doprinos istoj



Na povratku ipak su Slovenci negdje morali napraviti guzvu, a to je bilo na naplati cestarine na autocesti od Maribora ka Ptuju, tesko ljudima bilo otvorit jos jednu traku :D



Dok smo granicu presli uz mahanje i pozdrav slovenskih policajaca, koji su shvatilii da bi bio Sizifov posao ponovno pregledavati sve buseve :D



I za kraj ovogodisnjeg putovanja, jedna s odmorista Plitvice u drustvu ekipe iz Duga Toursa, te APPa...