Tam-Durabus

Autor Done, Svibanj 03, 2014, 14:55:13

Done

Zanima me dali je netko u HR,a i okolici kupio nekog od njihovih autobusa i kakvi su utisci,i jel to još jedan u nizu kineza ili je ipak nešto ostalo i od djede TAM-a?

tadejp

Jer niko nije odgovorio, mogu da ja kažem neke objektivne stvari. O tom vam mogu reći neke stvari, jer radim u prodaji TAMa.

Od naših autobusov (B3), koji su bili prodani u 2013/14 je zadeva sljedeča (nisam 100% siguran ali mislim da je zadeva nekdje takva):
SLO: 6/7 (Koratur, Marprom,...)
HRV: 0
BIH: 0
SRB: 0
MADŽ: 2
OSTLAO: 1

U ovi godini čemo još proizvesti nekdje 15 komada EURO 5 motor, ali na jesen idemo na Euro 6 (EURO 6 model čemo predstavit na IAA sajmu u Hanovru). Možda da se EURO 5 komadov napravi i više, jer se dogovaramo za nekva večja naručila po večih državah u EU i vani.

Za EU se možejo ovi autobusi registrirati i ovu godino, jer imamo dozvole za registracijo i homologacijo po VIN brojema za 2014. I naprimer za HRV nema problema, jer imamo dozvole za registracijo i od zavoda za mjeriteljstvo.

:) Ako koga zanima nešto više, mogu pitat ovdje.
Lepi pozdrav iz Maribora, Tadej  bus123

Tomek

Pozdrav Tadej, mi smo se i upoznali nedavno, hvala na sudjelovanju ovdje, kad god ima nekih novosti samo piši ovdje, nekad ljudi ne pišu, al većina nas sve to čita i prati ;)

Done

Pozdrav Tadej,
Možeš malo detaljnije opisati na čijoj se tehnologiji naslanja proizvodnja Durabusa,čiji su motori,untašnjost(po izgledu ima iveco prste ili se varam),a i najavljivana je i proizvodnja kamiona,ima li nešto od toga.Jedino što znam su oni aerodromski busevi za rusiju,šta je sa tim.

tadejp

Pozdrav,
Evo malo o podjetju, tehnologiji, gradnji itd... TAM-Durabus je počeo sa proizvodnjom u tretjom mesecu 2013 godine. Danas ima firma cca. 150 ljudi i radijo se sljedeči modeli autobusov:
-  Vive TL  -  9,6m  -  39+1+1  -  4,5 m3 prtljažnog prostora
-  Vive TH  -  9,6m  -  39+1+1  -  7,5 m3 prtljažnog prostora
-  Vive TLL  -  11,2m  - 39+1+1  -  6,0 m3 prtljažnog prostora
-  VivAir - Autobus za aerodrome - do max. 15m (5 različnih modelov)

Vsi autobusi so napravljeni u Mariboru. Imamo svoj R&D (raziskave i razvoj), svojo tehnologijo, konstrukcijo itd... Kar se tiče same šasije autobusov, ti nimajo tipične šasije ampak temeljijo na samonosni konstrukciji (monocoque). Kar se tiče komponent uporabljamo samo znane komponente, katere so prisotne na trgu, tako da ne povzročajo težav pri vzdrževanju in rezervnih delov. Od koponent imamo v naših avtobusih naslednje:

MOTOR: MAN D0836 LO64 (EURO V), 6.9L, Four stroke water-cooled engine with Commonrail injection, 213kW, 290 KS, 6871 cm3, 6 cilindrov

MENJAČ: ZF ECOLITE S6 - 1701BO, 6 prestav, synchronized (opcijo tudi avtomatski po želji stranke), retarder

VZMETENJE: Blazine + teleskopski shock absorberji, elektronski nadzor vzmetenja, ECAS, stabilzatorji

OSOVINE: Prednja: IFS-50 (Streparava), Zadnja: Rigidna, Drive MAN HY 1130B-2, Air-Disk Brake (Model SN 6500)

KRMILJENJE: ZF, Servocom 8095, Hidravlično

GRETJE: Webasto Thermo 300 (36kW)

KLIMA: WEBASTO 24,5 kW za hlajenje

SJEDALA: ISRINGHAUSEN (vozniški in potniški)


Notranjost je oblikovana pri nas in nima nikakršne veze z Ivecom.

Kar se tiče EURO 6: Euro 6 coach bo predstavljen na sejmu v Hanovru, City Bus pa konec leta/začetek drugega.

Proizvodnja Kamiona: Dosti je bilo govora o tem, a v kratkem času do tega še ne bo prišlo.

Aerodromski autobusi: Da, u ovom momentu najviše se radi sa Aerodromskimi autobusi za Rusiju i Saudski Arabiju (evo neke slike)  :)  bus123







Lijepi pozdrav, Tadej!

tadejp

:) Za zanimivost. Ovi aerodromski autobusi so ogroomni. Dimenzije so: 14,7m x 3,17 m x 3,05 m. Namenjen je za vožnju od 114-120 putnika od aeroplana do terminala :)

BoBi19

Naša TAM DURABUS ...







MAPROM d.o.o.

sibencan

1997 - 2017

GNld

#8
Pozdrav svima. Pronašao sam oglas sa Madzarske gdje se nalaze za prodaju 2 komada Tam-Durabus ViveTLL EEV godište 2014 sa 47 sedišta po cijeni cca100.000,00 eura bez poreza. Imaju cca 3000  kilometara.

Link: http://www.autovideo.hu/id_0462_TAM_Durabus_2014_autobusz.html

GNld

#9
Pozdrav svima

Na terenu sam u GSM uhvatio dva midibusa (AS Domžale Crossman i Durabus ViveTH) sa 290KS EU6, dužine 10,5m , 41-43 sedišta, više od 8m3 pritljažnika... AS je klasičan bus, dok se mi Tam čini oko blatobrana moderni retro ( podsječa na A3500 iz šestdesetih in Dajca).












Done

Jeli ovo volan na desnoj strani,s obzirom da je za britansko tržište,a i nevidim dobro raspored vrata?

lussin

Da, za englesko tržište je ovaj zadnji. Malo slabije se vide vrata na lijevoj strani, ali se zato vidi Sheffield-Grimsby i nastavak web stranice .co.uk

GNld

#12
Citat: Done  u Lipanj 05, 2015, 10:15:02
Jeli ovo volan na desnoj strani,s obzirom da je za britansko tržište,a i nevidim dobro raspored vrata?

Volan u Durabusu je na desnoj, zadnja vrata su na desnoj strani iza pogonskih kola kao što kod AS Domžale Crossmana. Za sada imaju punu proizvodnju za Angliju, Izrael i verovatno za još koju državu. Kod nas im je prodaja praktički nulta jer višu cijenu postignejo vani a kod nas razturaju Turci umesto domačih. Verovatno je keč i u veličini vozila a po drugoj strani imaju obojica ogroman pritljažni prostor ako usporedim broj sedišta. Kao kod Crobusa (svakodnevno ga sretnem u Ljubljani) i ova dvojica imaju viši nivo završne obrade nego predhodnici.
Nadam se da če koju riječ napisati i Tadejp.

GNld

#13
Još: maksimalna kapaciteta pritljažnog prostora kod obojice iznosi cca 8,5m3.? yahoo

GNld

#14
Dolazi nam ljeto ...dobar razlog za skok sa Durabusom do mora.