Prometov dizajn

Autor jure, Listopad 30, 2010, 10:48:13

jure

Ne znam je li cijena razlog šta se više autobusi ne bojaju s logom i crtama u donjem dijelu karoserije. To je bilo baš osobeno! Zna li tko koje godine je Promet prominija logo (znak) i kada su izašli prvi novodizajnirani autobusi u žutoj boji kao na slici ispod?  

     


maky

Mislim da se prvi puta pojavio na Prometovim Sanosima S14, Ikarusima sa MAN motorom, a kasnije na Dubravama, TAM-ovima i onda na SG220. Ako se ne varam, čak su i Sanosi S218 imali takvu (ili sličnu) shemu...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

#2
Kada je to bilo?  (Znači gradski su prvo bili Ikarusi?)

maky

Da, prvi gradski su bili Ikače, negdje 1988. Imam jednu sliku koja nije moja nego je iz Prometove monografije koja je izdana 2008 godine:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

troosovinac

#4
Citat: maky  u Listopad 30, 2010, 18:13:44
Da, prvi gradski su bili Ikače, negdje 1988. Imam jednu sliku koja nije moja nego je iz Prometove monografije koja je izdana 2008 godine:
http://i54.tinypic.com/33ljc7m.jpg
ovo su kolica  brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
bela lađa

maky

Citat: troosovinac  u Listopad 30, 2010, 21:41:46
Citat: maky  u Listopad 30, 2010, 18:13:44
Da, prvi gradski su bili Ikače, negdje 1988. Imam jednu sliku koja nije moja nego je iz Prometove monografije koja je izdana 2008 godine:
http://i54.tinypic.com/33ljc7m.jpg
ovo su kolica  brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Nema boljih. Motor se nije ni razradio, a autobus se raspao...  ;D 
A mislim da ni dan danas ništa ne ide tako uz Klis ko ta čuda. Možda su se jedino mogli usporediti sa g.b. 105, 106, 107, ali ni njih više nema...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Shole

Vjerovatno su se zato i raspali je su to bili prejaki motori za tu karoseriju i šasiju.  Koji motori su ustvari bili unutra?  Raba je imala 220, a MAN ?  Nisu valda solo bili 260!?

maky

#7
Koliko ja znam bili su 240, mada ne mora značit da sam u pravu (ali performanse su bile kao da imaš  puno jači motor). Ali opet, getriba od 6 brzina i laki kao pero u usporedbi s današnjima (a i otpao bi ti koji dio usput), to je išlo ko ludo. Nisam još sreo nekoga da se nije osvrnuo na to kako su brutalno išli. Ma pogledaj samo tu aerodinamiku naprijed...  ;D
Stajanje je već bilo problem...   ::|

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

Hvala maky na slici. Ova ljudska pamćenja su čudna. Da nisi postavio sliku, još bi se pita jesu li Ikarusi ikad bili u ovom izdanju. ;D

jure

Zanimljivo da na ovom forumu ima manje slika iz kraja 80-ih i poč. 90-ih nego iz drugih razdoblja. Ne znam hoću li naći još koju fotku redizajniranih žumanjaka iz tih godina. Ima li tko još išta?

markost

UUU, ovi Ikači su mi bili najdraži, još se sičam onog mirisa iznutra kad su došli glanjc novi. Sanosi  S 218 su došli zadnji u toj shemi. Ali žuti Ikaći.............  8) 8) 8)

Paško

#11
Je, sve je to točno, ali, po meni, zadnji busevi koji su imali Prometov logo na sebi bi ipak bili O345G, tj. g.b. 168- g.b.172.
Citat: maky  u Listopad 30, 2010, 14:52:05
Mislim da se prvi puta pojavio na Prometovim Sanosima S14, Ikarusima sa MAN motorom, a kasnije na Dubravama, TAM-ovima i onda na SG220. Ako se ne varam, čak su i Sanosi S218 imali takvu (ili sličnu) shemu...
Jesu, Sanosi su imali tu shemu, šteta šta je više nemaju.
EDIT: Pozdrav novom forumašu juri!
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

maky

Citat: Avtomontažafan  u Studeni 11, 2010, 15:49:35
Je, sve je to točno, ali, po meni, zadnji busevi koji su imali Prometov logo na sebi bi ipak bili O345G, tj. g.b. 168- g.b.172.
A dobro, zavisi kako tko promatra. Meni ipak na njima fale one karakteristične crte po boku, oni su već imali samo natpis...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

Je, crte su davale nešto osobeno što nisu imali drugi gradovi. Iako ne mogu reč da ovi novi autobusi izgledaju loše kada su cijeli u žutom.

medo

a zar nisu sanosi  i dubrave bili u nekoj zelenkastoj boji sa ovakvom shemom? sanosi s14 i s314, gradski autobusi u žutoj a prigradski u zelenoj? jesam li u pravu?