SANOS S715 Roadstar

Autor IgorKlasik, Listopad 28, 2020, 16:38:42

IgorKlasik

Zdravo,
Želio bih vas pitati je li spomenuti model najluksuzniji i namijenjen turizmu i napravljen za izvoz?
U Ljubljani sam ga nedavno vidio parkiranog ispred hotela Lipa, ali nažalost bez natpisa, pa nisam uspio dokučiti čiji bi trebao biti.
Ali možda netko zna o kojem i vozio se s njim?

Hvala na objašnjenju te odgovorima i lijep pozdrav!

wulfy

Planirano je 70 kom. za Kazahstan po ovome

Citat: wulfy  u Srpanj 19, 2017, 22:13:37
Novih 70 autobusa za Kazahstan

FAS 11 Oktomvri, (Sanos)
makedonskata fabrika za avtobusi ...
Sreda, 19 Juli, 2017 godina ...

Ne ne e fatamorgana iako na prv pogled izgleda deka e ...

Deneska bese ispraten prviot kontingent avtobusi za Kazahstan ... Sleduvaat uste kontingenti do 70 avtobusi IZVOZ za ovaa bivsa sovetska republika.

Sopstvenikot na fabrikata pretstavuvan od Slave Raspaskovski tivko vo godinite nanazad zaedno samo dvaesetina rabotnici uspeva da ja restartira fabrikata ... Ne ova ne e Van Hool od Bunardzik. Ova e nasiot FAS ...fabrika stara nad 70 godini koja vo tranzicijata od devdesettite bese izglodana do koska ...

Raspaskovski javno kaza deka iako fabrikata rabotese makotrpno dosega vo poslednite desetina godini nikoj ne ja posetil. Nikoj ne se zainteresiral za ovaa domasna investicija.

Toj denes javno se zablagodari na premierot Zoran Zaev sto ja poseti fabrikata i zabeleza deka e prviot premier sto ja posetuva. Licno go izvesti deka ja storniral odlukata da ja isseli kompanijata nadvor...

Ona sto mozese osobeno da se zabelezi bea nasmeanite lica na dvaesetinata rabotnici na celo so nivniot tehnicki direktor ... Direktorot gi narece heroite na ovaa domasna investicija

Odlicno. Se dvizat rabotite.



izvor: Facebook Ljupco Zikov

Sent from my Motorola 8400

Sent from my moto e5 using Tapatalk


IgorKlasik

#2
Puno hvala na spomenutoj poruci.
Tako ga koriste i za interkontinentalni prijevoz.


IgorKlasik

Da ne otvaram nepotrebno nove teme. Pitao bih je li bolje na osnovi Mercedesa ili MAN-a?