Gradske i prigradske linije

Autor ikar, Prosinac 01, 2007, 13:41:08

shef

Nevjerojatna bahatost i bezobrazluk g.Radojkovića danas u dnevniku Kanala Ri u stilu "ko vas j*** neće biti povratka linije 17". Kao da su oni sami sebi svrha i mi smo tu zbog njih a ne oni zbog nas.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

lukica

Danas viđen 682 s natpisom 13 LOPAČA prvo mi nije jasno zašto ppiše LOPAČA, a ne GROHOVO a drugo kako se ovoliki bus probije do lopače kad se tamo jedva 2 auta mimoiđu... - nikako, vjerojatno je šole krivu šifru napisao...

Boki651

#392
Citat: shef  u Siječanj 13, 2010, 19:26:55
Nevjerojatna bahatost i bezobrazluk g.Radojkovića danas u dnevniku Kanala Ri u stilu "ko vas j*** neće biti povratka linije 17". Kao da su oni sami sebi svrha i mi smo tu zbog njih a ne oni zbog nas.

Joj šteta nisam gledao, kad je repriza dnevnika?

Ma Radojković je malo previše uživljen u tu svoju ulogu nedodirljivog, trebao bi se malo spustit na zemlju, kao da mi ne možemo živit bez njega...
Toliko uživljen nije ni Josipović koji će uskoro postati predsjednik države.

Lion

EKLSKLUZIVA! haha.  :D
Danas mi se dogodilo nesto sto ne vjerujem da ce se dogodit ikad vise. Kao i inace na Trgu Republike u gradu cekao sam autobus - 2-ku. I vidim da dolazi neki zglobni connecto na stanicu, na displayu pise veliko AUTOTROLEJ, a tabla ispod 2 Diračje. Bio sam sumnjičav i uđem u bus i pitam vozača gdje vozi, on kaze pise ti na tabli. Ok, ja mislio da se sali i isao provjeriti. Kad ono stvarno, skrece on na okretiste stare 2-ke i staje. Ljudi zbunjeni, mislili da ide do Srdoča i svi pitaju ''Šta je ovo?''. Komentari su bili tipa ''Je***e, svaki dan mijenjaju.'' Ja na okretistu izađem iz busa i vidim da vozač telefonira (pretpostavljam da zove nekog u Troleju), mijenja display na ''Garaža'', miče tablu i odmah kreće za grad. Nikad nisam ovakvo što vidio, pa ova linija zapravo niti ne postoji (ne u ovom obliku), ali sam se ipak njom danas vozio. Vjerojatno zadnji put.  :(

Nego, može li mi možda netko objasniti što je ovo i da li se što slično događalo i prije?  ???
I da, u 19:20 je autobus bio na Trgu Republike, u 19:40 na Zametu, nisam zapamtio garažni broj.
Grad ti kao svome stanovniku pruži priliku da umjesto sasvim solidne prigradske linije dobiješ lošiju gradsku liniju. Ali si na kraju krajeva građanin, jel tako?!

ikar


Lion

Pretpostavljao sam, ali zasto samo do Zameta i to od Trga Republike. I ne znam zasto nije do Srdoca isao? Jel to praksa ili? Ne znam, nisam toliko upucen pa mi je cudno.  ;)
A i nije bas neka pomoc, bus je ionako poluprazan bio.  ;D
Grad ti kao svome stanovniku pruži priliku da umjesto sasvim solidne prigradske linije dobiješ lošiju gradsku liniju. Ali si na kraju krajeva građanin, jel tako?!

Berlingo

Moje misljenje. Kratko i jasno. Nema sanse da se vrati linija 17. Ne vjerujem u to.

kico101

Citat: Berlingo  u Siječanj 13, 2010, 21:41:54
Moje misljenje. Kratko i jasno. Nema sanse da se vrati linija 17. Ne vjerujem u to.
Ima, ima. Ne mora baš biti 17. Neka ostane 3A, ali na trasi bivše 17-ce. ;)
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Berlingo

A kad smo vec kod te sramote sta se zove 3A, vidio svog ljubimca u 19.51. Ugibaliste Zamet- centar. 7 putnika unutra (ili po makedonski- patnika). Ide u Bezjaki. Opet mi je naisao u 21.31. Nije vozio nikog! To je ipak nova linija. Treba se naviknuti. A prosao i treci dan.  ;D ;D ;D
I VELIKA KRITIKA vozacu. Do tog mu ugibalista treba 6 min. NEMA SANSE! Decko, ili nastelaj sat ili nemoj namjerno kasniti!

Boki651

Vidio M.R. na kanalu-ri, kako je lik bahat, točno ono kako je shef napisao. Kao da on nas plaća, ne mi njega...

ikar

Citat: Berlingo  u Siječanj 13, 2010, 23:16:27
A kad smo vec kod te sramote sta se zove 3A, vidio svog ljubimca u 19.51. Ugibaliste Zamet- centar. 7 putnika unutra (ili po makedonski- patnika). Ide u Bezjaki. Opet mi je naisao u 21.31. Nije vozio nikog! To je ipak nova linija. Treba se naviknuti. A prosao i treci dan.  ;D ;D ;D
I VELIKA KRITIKA vozacu. Do tog mu ugibalista treba 6 min. NEMA SANSE! Decko, ili nastelaj sat ili nemoj namjerno kasniti!

Lako moguće da namjerno kasnije kreću kako nebi morali čekati u Bezjakima (točnije, nemaš baš ni kamo čekati  :P )

Berlingo

Toga se nisam sjetio. cekaju na cesti i smetaju!

Shole

#402
670 je vozio ispomoć na liniji 2 i to trasom JELAČIĆEV TRG - DIRAČJE.  Sutra isto jedna ili dvije takve smjene jer su čak i oni shvatili da ovo sa ovakvom dvojkom ide jako teško.

Ali da se osvrnem ovdje na kritike koje pljušte sa svih strana.

1/1A - loše pogođena vremena polazaka.  Jedinica svakih 12 minuta, a 1A  22 minute.  Svaka druga jedinica ide puna, a iza nje prazna 1A.   Samo treba promjenit 1A da ide svake 24 minute i time će se dobit da točno u sredini između svake druge jedinice ide 1A. 

2 - uopće nije loše zamišljena, dapače.  Jako dobro iskorištena na obje strane grada (zapad/istok) za razliku od bivših 1/2 koje su imale po jedno poluprazno kruženje na suprotnim stranama.  Zamjerka ide na tablice za autobuse.  Vozni red sa 9 minuta je očito malo preslab na zapadu, al bilo bi OK kad bi se stizalo na vrijeme a non-stop se kasni cijeli dan.  Ostavit 9 minuta, ali uvest još jedan cjelodnevni (ili barem 2 smjene 6:30-13:00 13:00-20:00) i još jednu prekidnu da se razvuče vrijeme kruga tako da umjesto svojeg sljedećeg kruga kojeg imaš sad ideš na onog 9 minuta kasnije, a to znači 4 minute više na Trsatu i 5 na Srdočima i to bi bilo taman.

3A - shavtili su i oni sami da je promašena.  Presjedanja nisu tako loša ako su vrhunski usklađena ko u prigradu  (Rijeka-Matulji, Opatija-Veprinac ili  Rijeka-Dražice,  Čavle-Mikeji)  ali nemožeš ti očekivat da će neko presjedat na ZAMETU sa dvojke kojoj se nikad nezna kad će doć i koliko će kasnit,  na 3A koji ide iz I.Zavidića.   Vatrogasno rješenje bi bilo da se polasci 3A usklade sa prigradskim polascima na 18/18B jer su oni točni na minut-dva i da 3A obavezno čeka ispod policije taj bus.   Ozbiljnije i dugotrajnije rješenje bi ipak bilo da se linija usmjeri prema gradu ma koliko Radojković bio protiv.  TU se javlja problem jutarnje špice koja mora vozit svakih 20 minuta, a poslije više netreba.  Zato je prigrad bolji jer izrotiraju sve živo u tablicama i mogu napravit da ide ujutro u Bezjake svakih 15 minuta a da im ne treba jedan ili dva busa više što je u gradu nemoguće.  Jedino da se možda napravi da oni polasci iz Bezjaka od 6:30-8:00 ne idu do okr. u Ivana Zavidića nego samo do centra Zameta, odma prazan u gore u Bezjaki da ne gubi vrijeme (ionako niko ne ide gore) i time bi se postiglo da može 1 te isti bus ić iz Bezjaka svakih 25/30 minuta a ovako tek 45.

4A - i kad ljudi shvate da vozi bit će prazna jer čemu sa Rastočina ić na Kozalu pa onda na liniju 4 kad možeš za 2 minute doć pješke do Bille i peticom direktno u grad.  Jedino da ju produže do Bille, al čisto sumnjam

1B - nije loše, jest da se samo penzioneri voze, al barem ima ljudi.

7A - katastrofa.  Svaka, ali baš svaka stigne sedmicu već na Krimeji ili kod Teh. Faxa iako im je razmak skoro 10 minuta.  Ili ju vratit "dole" što bi bilo najnormalnije, ili smanjit vozno vrijeme i skinut 1 bus an 7A, ali to nije rješenje problema jer tek tad dobijaš totalno poremećene vozne redove na 7/7A i totalno prekrcanu sedmicu koja će past čim se na njoj pojavi 436, 418 ili 567 jer će ju stić i 7A i ona sedmica iza nje.

Bari

KREPAT MA NE MOLAT !

Boki651

Evo jednog teksta koji sam dobio od frenda na koji je on način zamislio organizaciju grada. Očekujem vaše komentare
Citat:
Ponukani nedavnom reorganizacijom linija Autotroleja tražimo slijedeće:

1. Ne želimo da linije 2A, 3, 7A i 8 voze sjevernim koridorom kroz grad, već južnim gdje voze i svi ostali autobusi.
Ukoliko se navedeni autobusi prebace na južni koridor, vozni red na traženim linijama mora ostati isti ili se poboljšati (ne smije se nikako smanjiti broj polazaka!).

2. Ne predlažemo da se umjesto linije 2A, 3, 7A i 8 neka druga gradska linija premjesti sa južnog na sjeverni koridor.
Naprotiv, smatramo da bi bilo najpravednije da niti jedna postojeća gradska linija ne vozi sjevernim koridorom, već da sve linije voze južnim koridorom preko rive (pretpostavljamo da ne bi nastao kolaps na južnom koridoru ukoliko bi premjestili navedene autobuse na južni koridor, jer se ionako ne radi o previše frekventnim linijama, osim linije 7A).
Naime, činjenica je da vlada očiti nesrazmjer između popunjenosti autobusa koji voze po sjevernom koridoru i onih koji voze po južnom koridoru (po našoj slobodnoj procjeni oko 90% putnika vozi se južnim koridorom!).
Možda bi neki rekli da je to iz razloga što primjerice na području Krnjeva živi više ljudi nego na području Grbci. Međutim, sam Autotrolej je pokazao da to nije točno.
Naime, neki se još dobro sjećamo da je određeno vrijeme (do 1997. godine) linija 7 vozila sjevernim koridorom, dok je linija 7A vozila južnim koridorom.
Zanimljivo je spomenuti da razdvojenost linija 7 i 7A na sjeverni i južni koridor ni tada (unatoč činjenici što su sve gradske linije do 1998. godine imale više polazaka nego danas!) nije dobro funkcionirala.
Popunjenost navedenih linija je bila dosta velika i ujednačena u smjeru prema gradu, ali u povratku prema Gornjoj Vežici (Svetom Križu), odnosno prema Podmurvicama linija 7A je bila poprilično popunjena (moralo se povremeno uvoditi i zglobna vozila), dok je linija 7 bila poluprazna.
Mislili smo da je Autotrolej naučio lekciju, te da više neće pokušati učiniti nešto slično (pogotovo što su linije 7 i 7A u paru sasvim solidno funkcionirale!), ali smo se očito teško prevarili.
I gle čuda, rezultat je opet isti samo što je sada situacija obrnuta! Prema gradu ujednačena popunjenost, dok u povratku prema Gornjoj Vežici, odnosno Pehlinu (Hosti), linija 7 prenapunjena, linija 7A poluprazna.
Jednostavno rečeno, nikome nije jednostavno 3 minute pješačiti strmom uzbrdicom na sjeverni koridor (zamislite tek brojne starije osobe, zatim osobe sa viškom kilograma kakvih je trećina u našem gradu, osobe sa raznim teretom ili osobe sa slabim srcem kako trče uzbrdo za autobusom!).   
Uostalom i linije 2A i 3 su također prije otprilike 20 godina vozile južnim koridorom, te su bile poprilično popunjenije nego danas, a dobro bi došle i kao nadopuna po svim kriterijima preopterećenoj liniji 2 prema zapadnom dijelu grada.
Naime, linija 2 na zapadu pokriva područje Zameta sa oko 16.000 ljudi i Srdoča sa oko 5.600 ljudi, odnosno sveukupno blizu 22.000 ljudi!
Za one koji ne shvaćaju, po broju stanovnika to odgovara broju stanovnika Trsata, Vojaka, Krimeje, Podvežice i Gornje Vežice zajedno koje pokrivaju linije 2, 6, 7 i 7A!
Naime, u istočnom dijelu grada linija 2 pokriva područje Trsata, Vojaka i Krimeje sa otprilike 9.600 stanovnika po službenim podacima navedenih mjesnih odbora. Linija 6 pokriva područje Podvežice sa otprilike 7.200 stanovnika, dok linije 7 i 7A naizmjenice pokrivaju područje Gornje Vežice sa otprilike 8.000 ljudi.
Zamislite sada što bi nastalo da se ukinu sve te linije, te da se uvede samo jedna linija koja bi vozila svakih 9 minuta i koja bi morala u dolasku i odlasku pokrivati cijelo to područje! Ista katastrofa kao i na liniji 2 u zapadnom dijelu grada, odnosno da određeni autobusi jednostavno ne mogu pokupiti sve putnike koji žele ući u njega.
Rješenje je logično. Da bi toliki broj potencijalnih putnika stao u jedno vozilo koje vozi svakih 9 minuta, zglobni autobus je premalen (praksa to zorno pokazuje!), već je potreban tramvaj koji vuče još 2 prikolice! Pošto tramvaj nije realna opcija, nužne je ispomoć u dodatnim linijama.
Pojačane 2A i 3 (i to pogotovo 2A!) koje idu južnim koridorom nameću se kao jedno od logičnih rješenja!
Usput rečeno, dok nije postojao Tower, bivša linija 2 možda je bila i prečesta za nešto preko 3.000 stanovnika Pećina. Došao Tower i veći broj putnika, linija se reducira. Nema što, genijalno rješenje!

3. Normalno je da određena linija mora ići sjevernim koridorom zbog potrebe određenog broja putnika.
Također, pretpostavljamo da putnici koji žele koristiti sjeverni koridor ne žive samo na području zapadnog Zameta, Grbci ili Hosti, već da su ravnomjerno raspoređeni po cijelom gradu.
Stoga predlažemo da se uspostavi jedna posebna linija (kada se već uspostavilo toliko novih linija) koja ne bi diskriminirala niti jedan dio grada i koja bi vozila samo sjevernim koridorom sa slijedećim smjerom kretanja (svakih 15 do 20 minuta):

Početna (ujedno i završna stanica) – Šetalište Andrije Kačića Miošića (na mjestu gdje je početna stanica i za linije 1A  i 2A). Sa te stanice autobus bi kretao do slijedeće stanice u Strossmayerovoj ulici (kao uostalom i linije 1A i 2A).
Obrazloženje: Na navedenoj stanici u Strossmayerovoj ulici mogu se ukrcati svi putnici koji dolaze sa Sušaka (Pećine, Trsat, Podvežica, Gornja Vežica i ostalih istočnih dijelova grada) na predloženi autobus i nastaviti dalje svoje putovanjem sjevernim koridorom u smjeru zapada ukoliko za to imaju potrebu.
Autobus dalje nastavlja po poznatoj trasi sjevernim koridorom, te zatim skreće u ulicu Nikole Tesle.
Obrazloženje: Na stanici u ulici Nikole Tesle mogu se ukrcati svi putnici koji dolaze linijom 5 iz smjera Drenove, a koji žele nastaviti svoje putovanje sjevernim koridorom u smjeru istoka.

Iz ulice Nikole Tesle autobus nastavlja put do stanice kod glavnog Željezničkog kolodvora.
Obrazloženje: Na stanici kod glavnog Željezničkog kolodvora mogu se ukrcati putnici koji idu sjevernim koridorom u smjeru istoka, a koji su došli autobusima sa zapadne strane Rijeke (Bivio, Zamet, Srdoči, Grbci, Turnić, Krnjevo, Pehlin, Hosti i ostalih zapadnih dijelova grada).

Autobus zatim skreće u ulicu Alessandra Manzonija, pa u ulicu Fiorella la Guardije, te dalje poznatim sjevernim koridorom do početne (završne) stanice na Šetalištu Andrije Kačića Miošića.

4. Sada će se netko pitati otkuda novac za novu liniju. Evo jedan logičan prijedlog. Ukinite noćne linije!
Ukoliko zanemarimo umirovljenike, zašto bi mi ostali plaćali karte, dok bi se određeni putnici besplatno vozili noću (i to još u pratnji plaćenog zaštitara!).
Možda bi te noćne linije i imale donekle smisla da bi sa njima bio pokriven cijeli grad, a što sada nije slučaj.
Na taj način dolazimo do određene diskriminacije da onaj koji živi primjerice na Podvežici može uštedjeti oko 50 kuna za taksi kojeg po drugoj strani mora platiti stanovnik Grbaca, Hosti, Kozale ili nekog drugog dijela grada gdje ne voze noćne linije.