Linije - razno 2022.

Autor vrba, Siječanj 07, 2022, 23:56:40

ChRiStIaN

Kocke niti nisu bile autobusi sa kojima se ozbiljno racuna i slaze izlaz vec autobusi koji su "gasili pozar" osim dakako 137 kojeg je kolega volio ko zenu.
@ Autobusi Hrvatska @

Kocka O405

I eto šmrkova je sve manje, a požar se sve više širi...
Kocka je zakon :)

ChRiStIaN

Autobusa hitno treba. Nadam se da bude neko pametan i uzeo autobuse cim se proizvedu a ne kad se svi proizvedu da se s njima predstavlja i paradira jer u ovom slucaju potreba nadilazi paradu.
@ Autobusi Hrvatska @

jakov5

#48
Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 13, 2022, 23:24:11
Kocke niti nisu bile autobusi sa kojima se ozbiljno racuna...
To ti ne drži vodu.
Da se nije s njima računalo ne bi ih sve ove godine toliko popravljali ni ulagali silne novce u njih. ;)
Busevi koji su se od svih najmanje kvarili, i u ljeto 2018. spašavali izlaz tako da ih je svih 12 vozilo. Kad nije bilo solaša odmah po dvije na 120, na 124, na 168, na 110, pa čak jedna na 112 i jedna na 165...
Citelisi su više oni s kojima se nije računalo, odnosno računalo se da ne mogu dugo vozit u ogromnom broju (s KTI preko 75% :)evil) good_boy
Slike u punoj rezoluciji možete vidjeti kombinacijom desni klik miša+otvaranje u novom prozoru

ChRiStIaN

Ulagalo se jer se moralo, ne zato jer se s tim autobusima računalo još 10 godina, tak da...drži mi vodu itekak.
Zna se već neko vrijeme da ide nabavka novih autobusa di će ovi biti otpisani. Zašto bi netko ulagao nepotrebne novce u autobus koji bude uskoro završio u preši? Ulje, filteri, elektronika, kočnice NISU ulaganja već stvari koje se moraju mijenjati sukladno godištu i stanju autobusa. Da, busevi imaju 3 milje km, odradili su svoje, relativno se malo kvarili, bili su dobri. Sve stoji i štima...

Ulagalo se u stvari u koje se moralo, niti više niti manje od toga a prema riječima servisera, znali su još prije nekoliko godina da zbog podvozja, korozije itd. ti autobusi neće dugo i sa tim na umu radili su ono što se na njima mora odraditi da bi autobusi bili za izlaz. Izuzev je 137 u koji se ulagalo puno više i dotjeralo ga se u jako reprezentativno stanje da bi na kraju nekoliko mjeseci iza toga pao na pregledu i bio otpisan zbog stvari koje ne možeš popraviti koliko god da ulažeš.
@ Autobusi Hrvatska @

jakov5

#50
Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 14, 2022, 10:11:51
Ulagalo se jer se moralo, ne zato jer se s tim autobusima računalo još 10 godina
Koja ti je razlika između prvog djela ovog citata i ovog drugog? Nisu ulagali u njih jer se na njih računalo nego jer... se moralo?  rofl
Hoćeš reći da nisu ulagali u njih da bi vozile do sad nego eto tako turistički?

Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 14, 2022, 10:11:51
Ulje, filteri, elektronika, kočnice NISU ulaganja već stvari koje se moraju mijenjati sukladno godištu i stanju autobusa. Da, busevi imaju 3 milje km, odradili su svoje, relativno se malo kvarili, bili su dobri. Sve stoji i štima...
Limarija, reparacije getribe, reparacije motora... Meni je to sve ulaganje.
gbr. 150 kojem su šasiju varili dvaput da bi sad bio živ, 148 kojoj je motor slagan, hrpa njih skoro svaka kojima se limarija slagala godinama da prođu tehnički jer bez njih nema voznog reda

Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 14, 2022, 10:11:51
Ulagalo se u stvari u koje se moralo, niti više niti manje od toga a prema riječima servisera, znali su još prije nekoliko godina da zbog podvozja, korozije itd. ti autobusi neće dugo i sa tim na umu radili su ono što se na njima mora odraditi da bi autobusi bili za izlaz. Izuzev je 137 u koji se ulagalo puno više i dotjeralo ga se u jako reprezentativno stanje da bi na kraju nekoliko mjeseci iza toga pao na pregledu i bio otpisan zbog stvari koje ne možeš popraviti koliko god da ulažeš.

Ulagalo se i u jako puno stvari oko njih za koje se nije moralo ulagati, nego su ih mogli pustiti odmah da istrunu uz žicu i odu u rashod.
Jasno je i sve ovo što si dalje napisao, a ja se sam čudim što su uopće toliko dugo izdržale na zagrebačkim cestama s obzirom na stanja njihovog podvozja.

Njihov se rashod "planirao" još od davne 2009. godine
Ulagali su u njih dok god su mogli, kakav god kvar bio ako je bio popravljiv uvijek se popravilo, i jako puno njih je vozilo dok se doslovce nisu raspuknule na dva dijela (142,145,149...)
Tako da ono... po meni je glupo reći da se nije ulagalo u njih jer se nije na njih računalo.
Slike u punoj rezoluciji možete vidjeti kombinacijom desni klik miša+otvaranje u novom prozoru

tramvajac 92

Postoji nužno ulaganje, da bi uopće mogao autobus voziti, i postoji nešto više, da bi se podigao standard, recimo.

Nužno ulaganje je popravak mjenača itd., a vjerujem da oni doživljavaju podizanje standarda s ugradnjom naračastih LED displaya u Citare.

Mislim da ZET ima veliki problem što ne planira ulaganje u autobuse, da se npr. svakih 5 godina ciljano povlači dio autobusa i uređuje.... gledajući po godištu.

Dreamwalker

Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 14, 2022, 10:11:51
Ulagalo se jer se moralo, ne zato jer se s tim autobusima računalo još 10 godina, tak da...drži mi vodu itekak.
Zna se već neko vrijeme da ide nabavka novih autobusa di će ovi biti otpisani. Zašto bi netko ulagao nepotrebne novce u autobus koji bude uskoro završio u preši? Ulje, filteri, elektronika, kočnice NISU ulaganja već stvari koje se moraju mijenjati sukladno godištu i stanju autobusa. Da, busevi imaju 3 milje km, odradili su svoje, relativno se malo kvarili, bili su dobri. Sve stoji i štima...

Ulagalo se u stvari u koje se moralo, niti više niti manje od toga a prema riječima servisera, znali su još prije nekoliko godina da zbog podvozja, korozije itd. ti autobusi neće dugo i sa tim na umu radili su ono što se na njima mora odraditi da bi autobusi bili za izlaz. Izuzev je 137 u koji se ulagalo puno više i dotjeralo ga se u jako reprezentativno stanje da bi na kraju nekoliko mjeseci iza toga pao na pregledu i bio otpisan zbog stvari koje ne možeš popraviti koliko god da ulažeš.

Itekako se računalo s tim autobusima. Sama činjenica da je ZET kupio samo 10 zglobnih autobusa u zadnjih 13 godina i da tih 10 autobusa nije otišlo u APP nego u APD govori o tome koliko se u zadnjih 5 godina računalo na kocke. U prilog tomu idu i ulaganja o čemu je Jakov pisao. Autobusi koji voze najjaču gradsku liniju u firmi nisu autobusi na koje se ne računa i koji gase požar.

I nemaju ni blizu 3 milijuna kilometara. Čak nisu ni blizu polovice tog iznosa ;)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

ChRiStIaN

#53
Ljudi, citajte s razumijevanjem...ulaganje u stvari koje su nuzne da bi opce autobus izasao iz garaze i vozio nije ulaganje vec popravak!

Ulaganje je ono sto se radilo na gbr 137! Ciljano, planski!



@ Autobusi Hrvatska @

jakov5

#54
Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 14, 2022, 16:43:31
Ljudi, citajte s razumijevanjem...ulaganje u stvari koje su nuzne da bi opce autobus izasao iz garaze i vozio nije ulaganje vec popravak!
Po tome što si sad rekao tvoja upotreba riječi ulaganje mi ima još manje smisla, odnosno nema ga.
Jer se onda ni u jedan ZETov bus ne ulaže.
Autobusi u ZETu se samo popravljaju (po tome što si napisao).
Slike u punoj rezoluciji možete vidjeti kombinacijom desni klik miša+otvaranje u novom prozoru

ChRiStIaN

Nema smisla tebi jer si ju tumacis onak kak ti hoces ili onak kak tebi pase.

Da je autobus isao u ARZ, da se rastavio, smirglao, farbao, da su se mijenjale stvari od kokpita do displaya onda mozemo pricati o ulaganju u vozilo. Ak su svasali sasiju koja je pukla od hrdje ili krpali harmoniku koja prokisnjava onda je to NUZNOST ako hoces da autobus izadje van i vozi.

Aj zamisli da prodajes auto...i napises da je u auto ulozeno nesto i pita te netko sto, ti kazes promjenio sam mu ulje i zamjenio kocnice jer su strugale po diskovima. Znaci bapravio si to jer si MORAO i da, svojevrsno ulaganje novaca je to ali za POPRAVAK necega sto je NUZNO za taj auto. Ulaganje bi bilo da si tapecirao sjedala jer se tu i tam koji sav otkinuo, da si zatamnio stakla da ti bude ugodnije, da si prelakirao dio ili cijeli auto jer su ti smetale tocke od kamencica i crte...to je ulaganje.

Eto, ne znam kak da ti vise objasnim. Nadam se da kuzis.
@ Autobusi Hrvatska @

tramvajac 92

Sad si se jasnije izrazio.  thumbs nužno ulaganje i eventualno nešto sitno preko njega, da se razumijemo, NG312 su prilično uredno izgledali, bar izvana.

Dreamwalker

Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 14, 2022, 17:00:14
Nema smisla tebi jer si ju tumacis onak kak ti hoces ili onak kak tebi pase.

Da je autobus isao u ARZ, da se rastavio, smirglao, farbao, da su se mijenjale stvari od kokpita do displaya onda mozemo pricati o ulaganju u vozilo. Ak su svasali sasiju koja je pukla od hrdje ili krpali harmoniku koja prokisnjava onda je to NUZNOST ako hoces da autobus izadje van i vozi.

Aj zamisli da prodajes auto...i napises da je u auto ulozeno nesto i pita te netko sto, ti kazes promjenio sam mu ulje i zamjenio kocnice jer su strugale po diskovima. Znaci bapravio si to jer si MORAO i da, svojevrsno ulaganje novaca je to ali za POPRAVAK necega sto je NUZNO za taj auto. Ulaganje bi bilo da si tapecirao sjedala jer se tu i tam koji sav otkinuo, da si zatamnio stakla da ti bude ugodnije, da si prelakirao dio ili cijeli auto jer su ti smetale tocke od kamencica i crte...to je ulaganje.

Eto, ne znam kak da ti vise objasnim. Nadam se da kuzis.

Referirao sam se na onaj dio da se nije računalo s kockama... Pa ajde da ti onda rasčlanim i objasnim ;)

Citat:Ak su svasali sasiju koja je pukla od hrdje ili krpali harmoniku koja prokisnjava onda je to NUZNOST ako hoces da autobus izadje van i vozi.

"Švasanje" šasije, krpanje harmonike,... se ne radi na autobusu na kojeg ne računaš. Kad šasija pukne, ako i tak ne računaš na taj bus, pošalješ ga u rashod i skidaš s njega dijelove koje možeš iskoristiti na nekom drugom autobusu. Bilo kakve veće radove i popravke koji nadmašuju određenu vrijednost ne radiš na busu na kojeg ne računaš.

Ne računanje na kocke se upravo i tek sad dogodilo. Zato su ih toliko i povukli zato jer su pali na periodičnom ili generalnom TP. Ne bi da nema u najavama xx (zaboravio sam koliko) novih zglobnih autobusa. Prijašnjih godina su itekako na njih računali.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

421

Citat: ChRiStIaN  u Siječanj 14, 2022, 10:11:51
Zašto bi netko ulagao nepotrebne novce u autobus koji bude uskoro završio u preši?
Zato jer ga na to sili Zakon.
Konkretno: Zakon o sigurnosti prometa na cestama, Zakon o prijevozu u cestovnom prometu, Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama, Pravilnik o tehničkim pregledima vozila. Samo tehnički ispravno vozilo mora sudjelovati u javnom prijevozu, a ono se postiže redovnim i izvanrednim održavanjem po kriterijima i normativima proizvođača s originalnim (nije uvjet) ili zamjenskim rezervnim dijelovima. Ako se vozilo u startu ne održava kako treba, tad se događaju povećana trošenja sklopova što se vidi kroz povećane troškove održavanja i vozila van upotrebe. Očekivani vijek trajanja  bus123 je 12 godina, a TCO nakon tog perioda počinje rasti. I sam vidiš da je generacija  bus123 bus123 iz 2009  zrela za zamjenu i obnovu, a APP kocke su već trebale biti u nekoj visokoj peći na termičkoj obradi.
U vlasnika nema vizije iako novca iz EU fondova ima, što ZG želi učiniti s javnim prijevozom, a osoba s inicijalima (ponovno) MB će riješiti stvar (nadam se ne kao u ĐĐ).

Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

BestOne

Što je najviše utjecalo na rashod kockica? To jest, koji su se to kvarovi pojavili, a da ih se više ne isplati ili ne može popravljati? Pretpostavljam da je riječ o hrđi na karoseriji, jesam li u pravu?

I da, spomenuli ste autobuse iz 2009. Je li se i kod njih već počelo događati slično kao s kockicama – da ih izjeda hrđa i sl.?

BestOne ~ autobusi.org