TAM općenito

Autor Ivan, Kolovoz 23, 2009, 09:15:06

lussin

#60
Autotransovi su Marbusi, imaju dva B3 090 TH i jedan niži TL. Također imaju nekoliko manjih B4 080 TS

wulfy

Koji je motor pokretao TAM 161 A 85 T? U kojem periodu se proizvodio? Avtomontaža ili Avtoradgona?

Sent from my Motorola 8400


elez

Citat: wulfy  u Srpanj 17, 2017, 11:30:13
Koji je motor pokretao TAM 161 A 85 T? U kojem periodu se proizvodio? Avtomontaža ili Avtoradgona?


Motor je 160 konja najvjerojatnije Mercedesov, duzina 8,5 metara
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

GNld

Sa strane Tam-Europe traži se autobus Tam A3000, A3500 ili AS3500 u voznom i što boljem stanju povodom 70-te godišnjice brenda Tam. Kontakt: 00386 2 6217800-prodaja.

wulfy

#64
Evo nekih tekstova iz prošlosti. Pa, krenimo redom:

22.5.1984. god.
TAM 260 A 180 M/P prvi zglobni autobus



19.6.1984. god.
izvoz 210 autobusa u Saudijsku Arabiju



17.7.1984. god.
ponovo o 210 autobusa 190 A 11 za Saudijsku Arabiju



14.8.1984. god.
nova fabrika u Novom Sadu


za 1985 godinu planirano je 1.635 autobusa TAM
Sent from my 5025D using Tapatalk


wulfy

#65
9.4.1985. god.
O izvozu TAM-ovih autobusa u Emirate



21.5.1985. god.
ponovo o izvozu u Emirate, te o izvozu i u Egipat




16.6.1985. god.
Evo nešto o TAM-u prepravljenom u Tomos-u


Sent from my 5025D using Tapatalk

wulfy

Evo još par skenova, vjerojatno imam još puno toga, no treba vremena da se ,,kopa" po podrumu i starim časopisima

30.7.1985. god.
predstavljanje terenskog autobusa na beogradskom sajmu



13.8.1985. god.
izvoz u Poljsku i Dansku


Sent from my 5025D using Tapatalk

wulfy

#67
Htio bih neke podatke o novijoj istoriji (poslije raspada SFRJ) o TAM-u. Ono što znam (ako sam dobro) je sledeće:

1992 godine prestavljen kamion TAM 122 T 8 B sa četvrtastim farovima, te se dalje usavršavala tzv. B serija kamiona kojima su se postupno KHD motori mjenjali za IVECO. Avtomontaža nastavlja da radi turističke autobuse, ali prebacuje se i na gradske i prigradske. Ipak sve je to vrlo mala produkcija pa se i postepeno gase. Koji su sve modeli prestavljeni tokom devedesetih?
2000 godine mjenjaju ime u TVM (Tovarna vozil Maribor) te kreće saradnja sa koncernom MAN (ili je ona počela ranije?) Koje je sve modele imao TVM? Da li je i za TVM radila Avtomontaža (s' obzirom da je 2002 god. pošla u stečaj) ili je saradnja prekinuta?
2011 godine se gase uslijed bankrota.
2013 godine se pojavljuju autobusi sa nazivom TAM Darabus (ili je to bilo ranije?) te se specijalizuju za aerodromske autobuse (Neoplan licenca). Od tada više ne rade sa kamionima, već isključivo autobusima. Koje su modele sve predstavili?
2015 godine iz imena nestaje dodatak Darabus i razvijaju sopstvene autobuse. Po njihovom zvaničnom sajtu trenutni program im izgleda ovako:

Aerodromski

VivaAir 60S
- DxŠxV: 11.946x2.750x3.015 mm
- motor: MAN D0836 LOH 41 (176kW)

VivaAir 88W
- DxŠxV: 13.283x3.170x3.015 mm
- motor: MAN D0836 LOH 41 (176kW)

VivaAir 104WL
- DxŠxV: 14.700x3.180x3.025 mm
- motor: MAN D0836 LOH 41 (176kW)

Turistički

Vive TH
- DxŠxV: 10.200x2.460x3.535 mm
- motor: MAN D0836 LOH 72 (290 KS pri 2.300 o/min., 1.100 Nm pri 1.200 o/min.)

Vive TL
- DxŠxV: 10.200x2.460x3.235 mm
- motor: MAN D0836 LOH 72 (290 KS pri 2.300 o/min., 1.100 Nm pri 1.200 o/min.)

Vive TLL
- DxŠxV: 10.200x2.460x3.235 mm
- motor: MAN D0836 LOH 72 (290 KS pri 2.300 o/min., 1.100 Nm pri 1.200 o/min.)

Električni

Vero (još uvjek u najavi, pa nema konkretnih podataka)

Hvala


Za kraj evo i kako izgleda TAM Vero

Sent from my 5025D using Tapatalk

wulfy

Da popunim ove finansijske ,,igranke'' (ako sam dobro pohvatao).

Kada je TVM bankrotirao 2011 godine onda je upravljanje imovinom preuzeo bankarski sektor, preciznije DUTB (Družbe za upravljanje terjatev bank)

Pearalelno kineska kompanija CHTC (ako je ona pošto imam podatke i za neke druge firme) osniva firmu Tam Avtobusi, koju kasnije nazivaju TAM Durabus, pa TAM-Europe koja u martu ove godine kupuje od DUTB-a imovinu TVM-a, te se osim imenom i logom, sada i teritorijalno vežu za negdašnji TAM.

Da dopunim pitanja odozgo. Kao što sam napisao poznato mi je se 2013 god. pojavio autobus TAM Durabus, no kada, i ako je bilo, su se pojavili autobusi sa oznakom Tam Avtobusi?

Hvala.

Sent from my 5025D using Tapatalk


GNld

#69
Kako je meni poznato firma TAM Avtobusi d.o.o. sa sedištem u Ljubljani bila je samo start firma za "pokret" proizvodnje u Mariboru u zgradama propalog TVMja. Ustanovitelji bili su Jan Harm Prins i Holger Postl. Sa ulaskom kineskog kapitala firma se preimenovala u TAM Durabus i pod tom imenom napravili su prvi bus u 2013 godini iz djelova propalog TVMa. Sa slednjom firmom sedište preselili su u Maribor a prva firma se polako ugasila. U 2015 godini vlastništvo prešlo je 100% u kineske ruke, promjenili su ime u TAM-Europe d.o.o. i zamjenili direktora. Sada im je direktor-CEO g. Bryan Zhao. Evo linka do intervjuja sa g.Zhaom u Dubaju ove godine: i još članak iz SvetKapitala u novinama Delo iz 9.novembra 2017 sa presidentom vlasnika Tama korporacije CHTC: http://svetkapitala.delo.si/ikonomija/tam-od-propada-do-vecnosti-3954
Prioriteni proizvodni gami su aerodromski busi i elektro busi. Rade worldwide, u Sloveniji veoma malo zbog preniskih cijena po njihovom mišljenju, relativno niskog rajtinga brenda kod Slovenaca u prošlosti i prevlade turskih buseva na slovenskom tržištu posle 1991 godine.

akzg22

Pitanje: da li je Avtokaroserija Maribor bila samostalna firma, firma u sklopu TŽV Boris Kidrič ili je to bio TAM? TAM A 3000 iz filma H-8 redatelja Nikole Tanhofera je proizveden u toj tvornici,a i treba mi za publikaciju (možda i knjigu) na kojoj radim i čije dijelove ću ako želite objaviti. Hvala.

wulfy

Citat: akzg22  u Studeni 23, 2017, 10:44:57
Pitanje: da li je Avtokaroserija Maribor bila samostalna firma, firma u sklopu TŽV Boris Kidrič ili je to bio TAM? TAM A 3000 iz filma H-8 redatelja Nikole Tanhofera je proizveden u toj tvornici,a i treba mi za publikaciju (možda i knjigu) na kojoj radim i čije dijelove ću ako želite objaviti. Hvala.
U principu su te dvije kompanije bile samostalne. Da ponovim ono što sam napisao na drugom forumu: https://forum.cdm.me/showthread.php?182653-Drumska-vozila-iz-Jugoslavije&p=4734153#post4734153

Avtomontaža - Osnovana 1933 godine u Ljubljani, a već 1934 godine konstruišu svoj prvi automobil. Ipak, poznati su po tome što su pravili turističke (mnogi kažu i najkvalitetnije) autobuse na bazi TAM-a. Osim toga proizvodili su i gradske autobuse MAN. Danas više ne postoje.

TVT Boris Kidrič - radionica za željeznička sredstva nastala je 1863 god. Do prvog svjetskog rata tu je radilo oko 1.200 ljudi. Godine 1952 dobijaju ime DŽV Boris Kidrič (Delavnica železniških vozil Boris Kidrič), da bi se od 1958 zvali TŽV Boris Kidrič (Tovarna železniških vozil Boris Kidrič). Kako dosta surađuju sa TAM-om tako su 1970 godine postali dio TAM grupacije. Još jedna promjena naziva slijedi 1977 godine od kada se zovu TVT Boris Kidrič (Tovarna vozil in toplotne tehnike Boris Kidrič). Na ovoj listi su upravo zbog saradnje sa TAM-om jer su osim autobusa izrađivali i specijalna vozila, kabine kamiona, nadogradnje,...

E, sad, TAM nije bio samo TAM, već je u jednom momentu prerastao u ,,TAM poslovnu zajednicu'' kako bi uspješno konkurisali zajednici FFB. Najveći broj firmi je ušlo u TAM poslovnu zajednicu tokom sedamdesetih. Treba napomenuti da su neki poslovali isključivo kao dio TAM-a (Autokaroserija Novi Sad, TŽV Boris Kidrič,...), dok su neki sarađivali i sa FFB. U svakom slučaju evo ko je činio TAM poslovnu zajednicu u drugoj polovini osamdesetih (dakle na vrhuncu moći): TAM - Maribor, Petar Drapšin - Mladenovac, Avtomontaža - Ljubljana, Agis - Ptuj, Vozila Gorica - Šempeter pri Gorici, Ruen - Kočani, Famos, RO Fabrika transmisija - Hrasnjca, Belt - Črnomelj, Rikard Benčič - Rijeka, Soko, RO Fabrike transmisija - 
Mostar, Itas - Kočevje, Tehnostroj - Ljutomer, Avtotehna - Ljubljana, Famos, RO Tvornica prečistača - Rogatica, Autokaroserija - Novi Sad, TAM Avtotrgovina - Maribor, Cimos Koper, TOZD Proizvodnja 
avtomobilskih delov - Buzet, Auto-Kuča - Čakovec, Rudnik svinca in topilnica Mežica, TOZD Tovarna akumulatorjev ,,VESNA'' - Maribor, Avtoradgona TOZD Proizvodnja 
nadgradenj - Gornja Radgona, Hiko ,,Olga Meglič'' - Ptuj, Tovarna ,,Jože Kerenčič'' TOZD 
Predelava plastičnih mas - Ormož, Karoserist - Maribor, RO Autoservis OOUR TAM
servis - Banja Luka, Tehnomehanika - Marija Bistrica, Remont i servis TAM - Novi Sad, Avtoobnova - Maribor, Famos, RO Fabrika spojnica - Sanski 
Most, Avtoservis - Domžale, Autodubrava Zagreb, OOUR 
Karoserija - Zagreb, EMO Celje, TOZD Emokontejner
- Celje, Servis vozil in kmetijske 
mehanizacije - Ljutomer, TVT ,,Boris Kidrič'' TOZD Mehanska obdelava - Maribor, TVT ,,Boris Kidrič'' TOZD Plastične nadgradnje - Maribor, Auto Coop - Novi Sad, Avtoradgona TOZD Avtotrgovina servisi - Gornja Radgona, Avtotapetništvo - Maribor i Riko Ribnica, TOZD Komunalna 
oprema - Ljubljana.


Sent from my 5025D using Tapatalk


akzg22

Hvala, znači Avtokaroserija Maribor je bila zasebna firma ako sam dobro shvatio,a Progres je ustvari bila linija autobusa koju je karoserirala firma Vasa Miškin Crni, Sarajevo?

wulfy

Avtomontaža je iz Ljubljane, a ne Maribora.


Elem,
Citat: wulfy  u Srpanj 17, 2017, 11:30:13
Koji je motor pokretao TAM 161 A 85 T? U kojem periodu se proizvodio? Avtomontaža ili Avtoradgona?

Sent from my Motorola 8400
Vidim po oglasima đe se prodaje ovaj autobus da je radna zapremina motora 6.381 kubika. Sa tom kubikažom je bio motor TAM F 4 L 413 FR no on je u već pojačanoj varijanti imao 128 KS. Ukoliko je to taj motor, a izvlači oko 160 KS da li je sa turbo punjačem? Ili je to neki sasvim drugi motor, ali sa istom kubikažom?

Sent from my 5025D using Tapatalk


Shole

#74
Većina TAM-ovih motora  (oni veći V8)  su imali istu zapreminu te jednaki provrt i hod klipa, dok je razlika bila u bosch pumpi koje je radio riječki Rikard Benčić.  Ova oznaka najčešće i nije označavala točnu snagu motora pa je recimo 260A116 ima 227KS,  260A119  256KS,  260T22 je imao 240KS   itd itd...   Što se turbina tiče, koliko mi je poznato za autobuse (za kamione neznam),  260A116 i 260A119 su imali jednu turbinu dok je 331A119 imao dvije turbine.  Trebalo bi skupit podatke iz svih mogućih dostupnih prospekata pa onda izvlačit i uspoređivat snage i momente te oznake motora, pa će se onda možda ustanovit koji motor je išao u koji model.